با ما همراه باشید

فرهنگی

آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی مهدی گلشنی و خسرو باقری

منتشر شده

در

photo 2021 12 18 11 55 25 - آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی مهدی گلشنی و خسرو باقری

آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی  مهدی گلشنی و خسرو باقری با حضور نویسنده کتاب برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی مهدی گلشنی و  خسرو باقری با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و احسان خانه آباد، نویسنده کتاب برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت شهادت صدیقه فاطمه حضرت زهرا(س) گفت: یکی از تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در بند اول توصیه های هفت گانه گام دوم انقلاب بحث علم و پژوهش است که این مسئله نشان دهنده اهمیت ویژه این مقوله در پیشرفت و آبادانی 40 ساله پیش روی جامعه دارد.

وی تصریح کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی ایران باید درجهش علم و حرکت عالمانه پژوهش محور با استفاده از ظرفیتهای نسل جوان خود پیشتاز و پیشگام باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار داشت: بحث «علم دین» اولین بار توسط آیت الله جوادی آملی مطرح شد. ایشان معتقد هستند علم از دین جدا نیست، در واقع شکل امروزی علم به گونه ای است که صدر و ذیل آن زده شده است که اگر با مبدا و معاد آن گره بخورد به صورت «علم دین» در می آید که برای رسیدن به این مهم باید توجه ویژه ای به تأکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در توصیه های هفت گانه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه علم دین تأثیر به سزایی در تعلیم و تربیت نسل آینده ساز کشور دارد، گفت: امیدوارم خروجی تحقیقات «علم دین» در اختیار پژوهشگران و مسئولین تعلیم و تربیت نظام جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد تا به واسطه ترویج آن بتوانیم زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) را فراهم سازیم.

 

همچنین، احسان خانه آباد، نویسنده کتاب «علم دینی» گفت: یکی از بنیادی ترین مقوله های ورود به حوزه نظام سازی و تمدن سازی، علم و دانش است. اگر علم اصلاح شود تمدنی که به واسطه آن بوجود می آید، تمدن اصیلی است که می توان آن را تمدن اسلامی و دینی خطاب کرد.

وی با بیان اینکه تمدن سازی دارای دو مولفه است، افزود: مولفه اول انسان سازی است که به جرأت می توان گفت بیش از 80% پیشرفت تمدن ایران زمین از طریق انسان سازی بعد از انقلاب اسلامی بوده است و مولفه دوم قدرت سازی است. البته باید این نکته را در نظر داشت که اگر مولفه اول به خوبی و درستی شکل نگیرد قدرت بوجود آمده به جای در نظر گرفتن منافع جامعه به صورت تک بعدی و فردی اعمال می شود.

احسان خانه آباد در رابطه با فسلفه نگارش کتاب «علم دینی» گفت: در نظام تعلیم و تربیت امروز از خروجی مناسبی برخوردار نیستیم چرا که آنچنان که شایسته و بایسته است به مقوله دین توجه نشده است. در نظام تعلیم و تربیت باید به این مسئله توجه داشته باشیم که یکی از خواص مهم علم، نظامندی است، حال اگر جوانی بدون تغییر شکل علم به صورت دینی آموزشهای لازم را ببیند نمی تواند آنچه که مدنظر و سرلوحه جهان بینی اسلامی است را دریافت و منتقل کند. بنابراین اگر می خواهیم به یک تمدن اسلامی ناب در جامعه برسیم ابتدا باید از علم دین استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: علم دینی متشکل از جهان بینی دینی و گزاره های اسلامی است، به عبارتی علم دینی به این معناست که گزاره ها اجتماعی و برآمده از اجتهادات در صورتیکه مغایرتی با دین نداشته باشد می تواند در این حوزه قرار بگیرد. البته باید به این مسئله توجه داشته باشید که اصل در عدم مغایرت گزاره های با مسائل دینی است و نیازی به تطابق کامل وجود ندارد.

 

اضافه می شود کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی دکتر مهدی گلشنی و دکتر خسرو باقری اثر احسان خانه آباد توسط انتشارات نسیم رضوان در سال 1399 و در 96 صفحه به چاپ رسیده است.

 

گفتنی است، در پایان برنامه ضمن رونمایی از کتاب «علم دینی»، مراسم امضای کتاب، امضای پوستر مراسم و تقدیر از احسان خانه آباد، نویسنده کتاب نیز انجام شد.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 18 03 46 - زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

دردیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیرکل اموزش و پرورش خراسان رضوی، زمینه های همکاری بررسی و بر تهیه تفاهم نامه ای در این باب تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام والمسلمین علی خیاط، رییس دانشگاه رضوی با مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی دیدار و گفت و گو کرد.
در ابتدای این دیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی به معرفی دانشگاه، رشته های موجود، توانمندی‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پرداخت.

وی در ادامه به دیدار تولیت محترم آستان قدس رضوی با وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و از ابراز تمایل وزیر در استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاه سخن گفت.

حجت السلام والمسلمین خیاط با اشاره به نقش بی بدیل آموزش و پرورش در تربیت نسل جوان انقلابی و معتقد، نسبت به زمینه های مختلف همکاری اعلام آمادگی کرد.

در ادامه سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و خوشامدگویی به همکاری با حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و زمینه های همکاری را متعدد دانست.

وی در این دیدار به راه های جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه در آموزش و پرورش اشاره کرد و نیزاز معرفی دانشگاه به دانش آموزان نخبه و حضور دانش آموزان در دانشگاه و استفاده از ظرفیت دانشگاه و اعضای هیأت علمی در تدوین کتب درسی و تقویت بنیه دینی و اعتقادی دانش آموزان و معلمان و مدیران سخن گفت.

در پایان تصمیم بر آن شد که پیش نویس تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از سوی اداره کل تهیه و با اعمال نظرات دانشگاه نهایی شده و ضمن امضای طرفین اجرا و مبنای گسترش و ادامه همکاری ها قرار گیرد.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 44 14 - موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور در 3 بخش، ضمن کسب رتبه و موفقیت، مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی، دکتر عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان حوزه فرهنگ و هنر در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در حالی به پایان رسید که از دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سه بخش تقدیر شد.

در این دوره از جشنواره، 410 اثر از 16 کشور از جمله ایتالیا، پاکستان، ترکیه وغیره به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بر اساس داوری صورت گرفته، 39 اثر از سوی هیئت علمی داوری امتیازلازم برای قرار گرفتن در رتبه بندی برتر را کسب کردند.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در بخش کتاب های چاپی با محوریت حرم و اماکن متبرکه با کتاب «مهندسی قرارداد اجاره موقوفات در سنجه اصل رعایت غبطه وقف» اثر محمدجواد فخر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سيدحسن وحدتي شبيري و عبدالرضا اصغري به رتبه دوم دست یافت.

این نهاد علمی فرهنگی که در زمینه نشر هم فعالیت دارد در بخش ناشران فعّال نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش بین‌الملل آثار نگارش یافته به زبان های زنده و پر مخاطب جهان (غیرفارسی) نیز از دانشگاه علوم اسلامی رضوی به خاطر چاپ کتاب «اعتقاد ما» به زبان فرانسوی تقدیر شد.
بر این اساس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیش از دیگر موسسات و نهاد های علمی در کسب رتبه و تقدیر به لحاظ شایستگی و فعالیت در زمینه نشرو کتاب موفقیت به دست آورده است.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها