با ما همراه باشید

فرهنگی

آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی مهدی گلشنی و خسرو باقری

منتشر شده

در

photo 2021 12 18 11 55 25 - آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی مهدی گلشنی و خسرو باقری

آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی  مهدی گلشنی و خسرو باقری با حضور نویسنده کتاب برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، آئین رونمایی از کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی مهدی گلشنی و  خسرو باقری با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و احسان خانه آباد، نویسنده کتاب برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت شهادت صدیقه فاطمه حضرت زهرا(س) گفت: یکی از تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در بند اول توصیه های هفت گانه گام دوم انقلاب بحث علم و پژوهش است که این مسئله نشان دهنده اهمیت ویژه این مقوله در پیشرفت و آبادانی 40 ساله پیش روی جامعه دارد.

وی تصریح کرد: امروز نظام جمهوری اسلامی ایران باید درجهش علم و حرکت عالمانه پژوهش محور با استفاده از ظرفیتهای نسل جوان خود پیشتاز و پیشگام باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار داشت: بحث «علم دین» اولین بار توسط آیت الله جوادی آملی مطرح شد. ایشان معتقد هستند علم از دین جدا نیست، در واقع شکل امروزی علم به گونه ای است که صدر و ذیل آن زده شده است که اگر با مبدا و معاد آن گره بخورد به صورت «علم دین» در می آید که برای رسیدن به این مهم باید توجه ویژه ای به تأکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در توصیه های هفت گانه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه علم دین تأثیر به سزایی در تعلیم و تربیت نسل آینده ساز کشور دارد، گفت: امیدوارم خروجی تحقیقات «علم دین» در اختیار پژوهشگران و مسئولین تعلیم و تربیت نظام جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد تا به واسطه ترویج آن بتوانیم زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) را فراهم سازیم.

 

همچنین، احسان خانه آباد، نویسنده کتاب «علم دینی» گفت: یکی از بنیادی ترین مقوله های ورود به حوزه نظام سازی و تمدن سازی، علم و دانش است. اگر علم اصلاح شود تمدنی که به واسطه آن بوجود می آید، تمدن اصیلی است که می توان آن را تمدن اسلامی و دینی خطاب کرد.

وی با بیان اینکه تمدن سازی دارای دو مولفه است، افزود: مولفه اول انسان سازی است که به جرأت می توان گفت بیش از 80% پیشرفت تمدن ایران زمین از طریق انسان سازی بعد از انقلاب اسلامی بوده است و مولفه دوم قدرت سازی است. البته باید این نکته را در نظر داشت که اگر مولفه اول به خوبی و درستی شکل نگیرد قدرت بوجود آمده به جای در نظر گرفتن منافع جامعه به صورت تک بعدی و فردی اعمال می شود.

احسان خانه آباد در رابطه با فسلفه نگارش کتاب «علم دینی» گفت: در نظام تعلیم و تربیت امروز از خروجی مناسبی برخوردار نیستیم چرا که آنچنان که شایسته و بایسته است به مقوله دین توجه نشده است. در نظام تعلیم و تربیت باید به این مسئله توجه داشته باشیم که یکی از خواص مهم علم، نظامندی است، حال اگر جوانی بدون تغییر شکل علم به صورت دینی آموزشهای لازم را ببیند نمی تواند آنچه که مدنظر و سرلوحه جهان بینی اسلامی است را دریافت و منتقل کند. بنابراین اگر می خواهیم به یک تمدن اسلامی ناب در جامعه برسیم ابتدا باید از علم دین استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: علم دینی متشکل از جهان بینی دینی و گزاره های اسلامی است، به عبارتی علم دینی به این معناست که گزاره ها اجتماعی و برآمده از اجتهادات در صورتیکه مغایرتی با دین نداشته باشد می تواند در این حوزه قرار بگیرد. البته باید به این مسئله توجه داشته باشید که اصل در عدم مغایرت گزاره های با مسائل دینی است و نیازی به تطابق کامل وجود ندارد.

 

اضافه می شود کتاب «علم دینی» واکاوی آرا و اندیشه های فلسفی دکتر مهدی گلشنی و دکتر خسرو باقری اثر احسان خانه آباد توسط انتشارات نسیم رضوان در سال 1399 و در 96 صفحه به چاپ رسیده است.

 

گفتنی است، در پایان برنامه ضمن رونمایی از کتاب «علم دینی»، مراسم امضای کتاب، امضای پوستر مراسم و تقدیر از احسان خانه آباد، نویسنده کتاب نیز انجام شد.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اقتصادی

همه دستگاههای مرتبط در خدمت رونق پدیده شاندیز

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 10 04 47 - همه دستگاههای مرتبط در خدمت رونق پدیده شاندیز

 

امام جمعه، فرماندار،شهردار و اعضای شورای شهر شاندیز به همراه رییس و تعدادی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی از پروژه های فعال و در حال بهره برداری پدیده شاندیز بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رییس هیات مدیره گروه شرکتهای پدیده گفت: با توجه به حل اغلب مشکلات حقوقی، قضایی و ثبتی مرتبط با پروژه پدیده و با توجه به همدلی و هماهنگی بین نهادهای حاکمیتی، انتظار می رود همکاری ‌های لازم برای رونق بخشی به مجموعه پدیده انجام شود.

 

حجت الاسلام صاحبی امام جمعه شاندیز با اشاره به وسعت پروژه پدیده، اظهار داشت: اثرات مثبت این پروژه ی ملی قطعا در رونق، آبادانی و اشتغال زایی فراتر از شهر شاندیز است و برای حل مشکلات آن باید علاوه بر استفاده از ظرفیت های محلی از توان ملی نیز استفاده شود.

 

فرماندار شهرستان بینالود نیز اعلام آمادگی کرد که مجموعه مدیریت شهری و نهادهای حاکمیتی برای حل و فصل موضوعات مرتبط با پروژه پدیده، از هرگونه ظرفیت در اختیار خود استفاده کنند.

 

حسینی تاکید کرد: با هم اندیشی و همراهی همه ی دستگاه های مرتبط راه های افزایش پاخور و بازدیدکننده از مجموعه پدیده بررسی و فراهم شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر شاندیز  گفت:رونق مجموعه پدیده موجب رونق شهر شاندیز نیز می شود و لازم است با افزایش تبلیغات موجبات رونق بخشی به مجموعه پدیده فراهم آید.

 

باقری شهردار شاندیز نیز گفت:با توجه به اشراف مدیریت شهری به موضوعات پروژه پدیده، شهرداری شاندیز آمادگی کامل برای هرگونه همکاری با پروژه پدیده از جمله هم افزایی در خصوص استقبال از بهار ۱۴۰۱ و حضور حداکثری گردشگر را دارد.

 

منبع : روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده

ادامه مطلب

فرهنگی

دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

پسماند - دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

 

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مهدی ذبیحی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داده؛ افزود: این دوره آموزشی بمنظور تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز از طریق بهره‌گیری از فناوری‌های مناسب و با نصب نرم افزارهای (اکو، بهروب و بازیست) زباله خشک تحویل و از طریق نرم افزار کیف پول شارژ می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه بوده که تحقق آن افزون بر مزایای زیست محیطی تکمیل کننده راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیز است، خاطر نشان کرد: این دوره آموزشی با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد و با حضور 40 نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

 

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 01 15 12 14 47 - برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید حسین حسینی کیا، رئیس اداره آموزش ،ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت : از ابتدای سال جاری تا کنون میزان مصوب سازمان در خصوص آموزش مجریان و بهره بردران 10 هزار و 466 نفر روز بوده که تا کنون این اداره موفق به برگزاری 11 هزار 227 نفر روز برای بهره برداران شده که رشد صد در صدی به همراه داشته است.

وی در ادامه اظهار داشت : دوره های ویژه همکاران 2 هزار و 986 نفر روز بوده که شامل آشنایی با طرح مرتعداری ،مدیریت چرا ، اطفا حریق ، نحوه تشکیل تعاونیها ، همیاران طبیعیت و نقش آنها در مدیریت پایدار منابع طبیعی ، حفاظت و احیاء منابع طبیعی با مشارکت جوامع محلی ، آشنایی با قوانین و مقررات منابع طبیعی ، آشنایی با بیمه مراتع ، تثبیت شن های روان و بیابان زدایی ، معرفی صندوق حمایت از بخش کشاورزی و منابع طبیعی و نقش آن در پایداری منابع طبیعی ، تولید نهال ، جمع آوری و نگهداری بذور جنگلی ، زراعت چوب ، احداث و نگهداری بوستان روستایی ، تبدیل دیمزارهای کم بازده به علوفه ، آشنایی با علل و عوامل تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی ، اصول و مبانی کار آفرینی در بخش منابع طبیعی ، اطفاء حریق، کارگاه آموزشی ترویجی در حفظ و احیاء و توسعه منابع طبیعی ، آشنایی با روند اجرای طرح های جنگلداری را می توان نام برد.

وی گفت : کارگاه اموزشی مصوب سازمان 2 دوره بوده است که این اداره تا کنون 5 دوره برگزار نموده و رشد 250 درصدی داشته است.

حسینی کیا افزود: علیرغم شيوع ویروس کرونا در سطح کشور،منابع طبیعی استان دوره های آموزشی خود را با فراهم کردن بسترهای لازم از طريق فضای مجازی و به صورت مستمر برگزار می کند.

سید حسین حسینی کیاگفت : نقش آموزش و ترویج در تبیین جایگاه منابع طبیعی بین اقشار مردم یکی ازمهم‌ترین ضروریاتی است که نباید مورد غفلت واقع شود و باید از روش‏‌های مختلف در راستای نهادینه کردن فرهنگ صیانت و حفاظت از منابع طبیعی در کشور استفاده کرد.

ادامه مطلب

برترین ها