با ما همراه باشید

فرهنگی

آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس

منتشر شده

در

photo 2021 09 25 21 03 13 - آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس

آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس با حضور مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و نویسندگان کتاب و جمعی از خانواده های معظم شهدا در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس با حضور حسینعلی یوسفعلی زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ نویسندگان کتاب و جمعی از خانواده های معظم شهدا در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) برگزار شد.

 

حسینعلی یوسفعلی زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام اربعین و گرامیداشت یاد وخاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و سلامت، گفت: خوشبختانه حرکت در مسیر آرمانهای انقلاب لحظه ای دچار رکود و سکون نشده است. ما پرقدرت تر از همیشه در راه شهیدان و آرمانهای امام راحل(ره) در حال حرکت و خدمت هستیم. دفاع و حرکت در بطن آرمانهای انقلاب همچنان باقی و جاری است.

وی ادبیات را یکی از ظرفیتها و تکنیکهای اقتدار و اعتدال فرهنگ دانست و افزود: در واقع ادبیات دفاع از یک تفکر، نشر یک آرمان و اهداف یک مکتب است. ادبیات هنر بیان نیتها است، آنچه که به عنوان اعتقادات با تکیه بر فرهنگ، باورها و یافته های دینی، انقلابی و ملی در نظر داریم با تکیه بر ادبیات بیان می شود.

وی تصریح کرد: این بیان هرچه هنرمندانه تر، زیباتر و مزین به آرایه های ادبی باشد فراگیرتر و اثرگزاری و تاثیرپذیری بیشتری دارد و در عمق جان مخاطب می نشیند. با نگاهی به آثار بزرگان ادبیات فارسی همچون حافظ، فردوسی، نظامی گنجوی،مولوی و … می توان به سادگی دریافت که با استفاده از ذوق و شوق هنری و ادبی به ترویج و بیان احادیث و آیات الهی پرداخت.

یوسفعلی زاده با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دفاع مقدس مایه مباهات و فخر دینی و انقلابی در عصر حاضر است، گفت: اگر ما در مکتوب کردن وقایع هشت سال دفاع مقدس کوتاهی کنیم دشمن به جای ما آن را تحریف شده و با هدف دوری از آرمانهای اسلامی و آموزه های دینی به جامعه تزریق می کند.

وی افزود: دفاع مقدس جلوه گاه سینه ستبر مردانی است که در برابر موجی از نابرابریها در طول هشت سال جنگ تحمیلی مقاومت کردند. نوجوانان و جوانان آن روزگار این حماسه بی نظیر را خلق کردند و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره آنان یکی از وظایف اصلی ما در راستای ادای دین به شهدا است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه هنر برای انجام تکلیف و مسئولیت است، گفت: برگزاری این چنین مراسمی باعث جلوگیری از کم رنگ شدن و فراموشی شهدا و حماسه های آنها در این جنگ نابرابر می شود. ما اهمیت، ظرافت و عمق کار نویسندگان این حوزه را می دانیم و تقاضا داریم که همراه و همگام با هم در این مسیر و برای زنده نگاه داشتن یاد شهدا قدم برداریم چرا که طبق فرمایش رهبر انقلاب اسلامی این امر کمتر از شهادت نیست.

 

همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت(ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: نگفتن و ننوشتن از مقاومت ملت ایران در دوران دفاع مقدس اجحاف در هشت سال از خودگذشتی مردم این سرزمین است. در واقع آثار این حوزه سندی ماندگار برای آیندگان است.

وی با اشاره به حضور داوطلبانه مردم در دوران دفاع مقدس، افزود: درکشورهای دیگر برای مشارکت مردم در جنگ از ابزارهایی همچون تطمیع، تبلیغ، تشویق و … استفاده می شده است در صورتیکه حضور مردم تنها به واسطه امر امام راحل(ره) و به دور از هرگونه تبلیغ، تنبیه و تطمیع انجام شد و اشتیاق حضور برای دفاع از این مرز و بوم به صورت خودجوش در بین جوانان شکل گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار داشت: هنرمندان عزیزی که در این حوزه فعالیت دارند در واقع بیانگر و تصویرگر افتخارات مردم ایران در دوران سال دفاع مقدس هستند که در نوع خود بی نظیر بوده است. شما هنرمندان در واقع به معرفی حوادث و افرادی می پردازید که نقش به سزایی در پیروزی این جنگ ایفا کرده اند.

وی با بیان اینکه دفاع ما دفاع مقدس بود، افزود: دوران هشت سال دفاع مقدس، جنگی تحمیلی برای مردمی بود که تازه از وقوع یک انقلاب عظیم برخاسته بودند. برگزاری این قبیل مراسم باعث زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا است، افرادی که از بطن مردم معمولی برخاسته و تبدیل به اسطوره و الگو برای جامعه شدند.امیدوارم این نگاه و حرکت نافذ همچنان در مسیر معرفی و ترویج رشادتها و فداکاریهای جوانان هشت سال دفاع مقدس ادامه داشته باشد.

 

همچنین  مراسم از پوستر دهمین جشنواره ادبی یوسف و شعر دفاع مقدس در سال 1400 همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و با محوریت تولید داستان کوتاه در حوزه دفاع مقدس رونمایی شد. این جشنواره تا پایان سالجاری پس از دریافت و ارزیابی آثار برگزار می شود و در شش ماهه دوم سال اقدام به برگزاری مراسم استانی و تقدیر از منتخبین استان، داوری کشوری و مراسم پایانی می کند. همچنین از 35 برتر جشنواره داستان کوتاه در هشتمین و نهمین جشنواره جایزه ادبی یوسف و شعر دفاع مقدس در سالهای 1398 و 1399 با اهدای جوایزی به رسم یادبود تقدیر به عمل آمد. شایان ذکر است این جشنواره از سال 1385 شروع کار به نموده و تا کنون 9 دوره از آن برگزار شده است.

در پایان همراه با تقدیر از نویسندگان حاضر در جلسه، از دوره پنج جلدی کتاب جان جهان مجموعه خاطرات رزمندگان واحد تعاون در دوران دفاع مقدس بازنویسی و تنظیم اشرف ظریف رمضانی و کتابهای بیداد بغداد(مجموعه خاطرات اسارت) اثر بمانعلی اکبری با محوریت ، ماه مهاجر(زندگی و خاطرات سردار شهید یوسف براهنی فر) اثر محمد باذلی، گردان12 نفره(دانش آموز شهید مهدی آذربان) اثر محمدعلی خواجوی، چهار فصل مرز(مروری بر زندگی و شهاد مظلومانه مرزداران شهید استان خراسان رضوی) اثر مجتبی بیهقی و چهارماه بعد(زندگی نامه داستانی شهید جواد توانگر) اثر سعیده زراعتکار با محوریت هفته دفاع مقدس نیز رونمایی شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

خراسان رضوی میزبان مسابقات قرآنی مدهامتان 1400

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 16 29 14 - خراسان رضوی میزبان مسابقات قرآنی مدهامتان 1400

 

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: مرحله استانی مسابقات سراسری قرآن مدهامتان به میزبانی خراسان رضوی برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجتبی میرزایی‌نسب،مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، در نشست خبری مرحله کشوری چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان افزود: این سومین سالی است که خراسان رضوی میزبانی این رقابت‌ها را بر عهده دارد.

 

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطر نشان کرد: مسابقات مرحله استانی مدهامتان، در شرایط خاص شیوع کرونا و محدودیتهای ناشی از آن به شکل غیرحضوری و متمرکز توسط ستاد تهران برگزار شد.

وی گفت: با توجه به تغییر وضعیت شیوع کرونا در ماه جاری، مرحله نهایی به شکل حضوری و با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در مشهد برگزار می‌شود.

 

میرزایی‌نسب گفت: مرحله مقدماتی و استانی این رقابتها با حضور مجازی ۱۲ هزار و ۷۲۰ نفر شرکت کننده از ۲۹ استان کشور برگزار شد که در نهایت از این تعداد ۶۵۲ نفر به عنوان منتخبان استانها مورد تجلیل قرار گرفته و از آن میان ۸۷ نفر به بخش کشوری راه یافتند.

وی افزود: آقایان در چهار رشته قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل قرآن و اذان به رقابت می پردازند و خواهران در ۲ بخش قرائت تحقیق و حفظ کل قرآن کریم در این مسابقات شرکت
می کنند.

 

وی گفت: در مرحله استانی از مجموع ۱۲ هزار ثبت نام شده، چهار هزار نفر زن و حاضران در مرحله نهایی نیز ۲۲ نفر زن و ۶۵ نفر مرد هستند.

 

مدیرکل فرهنگی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خاطرنشان کرد: در این دوره برای نخستین بار همه شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی عضو کانونهای فرهنگی هنری مساجد بوده اند.

 

همچنین، محمد ابدالی‌تکلو،مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی گفت: از میان ۲۶ هزار کانون فرهنگی مساجد در کشور، خراسان رضوی و اصفهان با داشتن هزار و ۸۰۰ کانون، بیشترین کانونهای فرهنگی هنری را دارند.

وی افزود: هر استان حداقل یک شرکت کننده و حداکثر هفت شرکت کننده در این رقابتها دارد و استانهای خراسان رضوی، تهران، گیلان و اصفهان به ترتیب بیشترین تعداد شرکت کنندگان را دارند.

 

ابدالی تکلو گفت: آیین افتتاحیه چهاردهمین دوره مسابقات مدهامتان ۲۷ مهر و اختتامیه آن ۲۹ مهرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و چهره‌های مطرح قرآنی و فرهنگی در مشهد برگزار می‌شود.

 

شبنم مقدم

 

 

 

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

خرید و فروش ملک ثبت شده در فهرست آثار ملی ممنوعیت قانونی ندارد

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 14 28 56 - خرید و فروش ملک ثبت شده در فهرست آثار ملی ممنوعیت قانونی ندارد

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به اخبار منتشر شده درباره فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد گفت: «خرید و فروش ملک ثبت شده درفهرست آثار ملی ایران ممنوعیت قانونی ندارد و از خرید و فروش خانه تاریخی سالاری نگرانی نداریم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احسان زهره‌وندی ، با اشاره به اخبار منتشر شده درباره خرید و فروش خانه تاریخی سالاری در مشهد اظهار کرد: «خانه تاریخی سالاری در سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۰۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و حکم ثبتی این اثر تاریخی از طریق استاندار خراسان رضوی به مراجع ذی‌ربط از جمله شهرداری و دیگر نهادهای مرتبط ابلاغ شده است.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان اینکه حقوق مالکانه اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی محفوظ است، ادامه داد: ثبت اثر تاریخی به این معنی نیست که حقوق مالکانه افراد نادیده گرفته شود بلکه تمام حقوق مالکانه محفوظ است و امکان خرید و فروش خانه تاریخی سالاری که دارای مالک خصوصی است، وجود دارد.

زهره‌وندی تصریح کرد: «با توجه به ابلاغ ضوابط و حکم ثبتی این اثر تاریخی، هرگونه اقدام از جانب مالک باید در قالب ضوابط حاکم بر آثار تاریخی باشد.

سرپرست معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یادآور شد: «قانون برای بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران امتیازاتی را در نظر گرفته است و اگر مالک کاربری متناسب با اثر که موجب حفاظت بنا می شود را پیشنهاد کند ما نیز حمایت و کمک می کنیم و مجوزهای لازم برای بهره برداری را صادر می کنیم.»
زهره‌وندی تاکید کرد: «بر اساس مواد ۵۵۸ و ۵۵۹ قانون مجازات اسلامی(تعزیرات و مجازات های بازدارنده) هرگونه اقدامی که منجر به تخریب و یا آسیب رساندن به اثر شود، مجازات قانونی به دنبال خواهد داشت. براساس این مواد از یک تا ۱۰ سال حبس به عنوان مجازات برای این فرد یا افراد در نظر گرفته شود. همچنین فردی که اثر تاریخی را تخریب می‌کند، باید عین به عین اثر را بازسازی کند.

زهره‌وندی تصریح کرد: «اخباری درباره خرید و فروش خانه تاریخی سالاری منتشر شده است که از خرید و فروش آن ابراز نگرانی شده است در حالی که هیچ ممنوعیتی قانونی وجود ندارد و مالک می تواند نه تنها خرید و فروش بلکه بهره برداری آن را براساس ضوابط حاکم بر آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی انجام دهد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

ارائه خدمات نهاد کتابخانه های خراسان رضوی  به نابینایان 

منتشر شده

در

photo 2021 10 16 19 14 39 - ارائه خدمات نهاد کتابخانه های خراسان رضوی  به نابینایان 

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ضمن گرامیداشت روز عصای سفید گفت: این روز بهانه ای است تا افرادی را به یاد آوریم که محروم از دیدن جهان با چشم ظاهری هستند و با چشم درون قادر به حس و لمس نعمتهای خداوند هستند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی  ارائه خدمات به افراد دارای نیازهای خاص را یکی از اولویت های کتابخانه های عمومی دانست و افزود: امروز رسالت کتابخانه ها به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی ارائه خدمات کتابخانه ای و رفع نیازهای اطلاعاتی مردم در همه مناطق و برای همه اقشار جامعه است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: در راستای تحقق و دست یابی به این هدف مهم 5 باب کتابخانه در سطح استان شامل کتابخانه عمومی امام علی(ع) کاشمر، کتابخانه عمومی حاج ملاهادی سبزواری شهرستان سبزوار، کتابخانه دکتر شریعتی نیشابور و کتابخانه عمومی دکتر شریعتی وکتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد دارای بخش نابینایان هستند.

وی با بیان اینکه در استان 3 کتابدار نابینا در این بخشها در حال فعالیت هستند، افزود: این کتابخانه ها در مجموع با 3135 نسخه کتاب بریل، 35352 نسخه کتاب گویا، 4 نسخه نشریه و بالغ بر 800 عضو فعال مشغول فعالیت می باشند. تجهیزات بخش نابینایان در کتابخانه های عمومی شامل ابزار درشت نمای الکترونیکی، لوح و قلم بریل، هارد اسکترنال، ماشین تحریر و چاپگر بریل، تجهیزات رایانه ای و دستگاه ضبط صدا است. مجهزترین بخش نابینان در کتابخانه های عمومی در کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) است که علاوه بر تجهیزات و منابع مرسوم با در اختیار داشتن چاپگر مخصوص کتابهای بریل از زمان افتتاح در سال بهمن ماه 1397 تا کنون بالغ بر 70 نسخه جزوه چاپ و در اختیار مراجعین قرار گرفته است.

سبزیان با اشاره به برگزاری برنامه های فرهنگی ویژه افراد نابینا، گفت: نشستهای کتابخوانی و جمع خوانی و ویژه برنامه ها به مناسبتهای ملی و مذهبی با همکاری سایر دستگاه های اجرایی ذیربط نیز برگزار شده است.

گفتنی است، کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس در بخش دیداری و شنیداری و با امکاناتی از قبیل لوح های فشرده آموزشی، فیلم، انیمیشن، تجهیزات کامپیوتری، کتابها و نشریاتی با زبان اشاره و … در حال ارائه خدمات به مراجعین می باشد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها