با ما همراه باشید

فرهنگی

آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس

منتشر شده

در

photo 2021 09 25 21 03 13 - آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس

آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس با حضور مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و نویسندگان کتاب و جمعی از خانواده های معظم شهدا در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، آئین رونمایی از 10 عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس با حضور حسینعلی یوسفعلی زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ نویسندگان کتاب و جمعی از خانواده های معظم شهدا در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) برگزار شد.

 

حسینعلی یوسفعلی زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام اربعین و گرامیداشت یاد وخاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و سلامت، گفت: خوشبختانه حرکت در مسیر آرمانهای انقلاب لحظه ای دچار رکود و سکون نشده است. ما پرقدرت تر از همیشه در راه شهیدان و آرمانهای امام راحل(ره) در حال حرکت و خدمت هستیم. دفاع و حرکت در بطن آرمانهای انقلاب همچنان باقی و جاری است.

وی ادبیات را یکی از ظرفیتها و تکنیکهای اقتدار و اعتدال فرهنگ دانست و افزود: در واقع ادبیات دفاع از یک تفکر، نشر یک آرمان و اهداف یک مکتب است. ادبیات هنر بیان نیتها است، آنچه که به عنوان اعتقادات با تکیه بر فرهنگ، باورها و یافته های دینی، انقلابی و ملی در نظر داریم با تکیه بر ادبیات بیان می شود.

وی تصریح کرد: این بیان هرچه هنرمندانه تر، زیباتر و مزین به آرایه های ادبی باشد فراگیرتر و اثرگزاری و تاثیرپذیری بیشتری دارد و در عمق جان مخاطب می نشیند. با نگاهی به آثار بزرگان ادبیات فارسی همچون حافظ، فردوسی، نظامی گنجوی،مولوی و … می توان به سادگی دریافت که با استفاده از ذوق و شوق هنری و ادبی به ترویج و بیان احادیث و آیات الهی پرداخت.

یوسفعلی زاده با بیان اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دفاع مقدس مایه مباهات و فخر دینی و انقلابی در عصر حاضر است، گفت: اگر ما در مکتوب کردن وقایع هشت سال دفاع مقدس کوتاهی کنیم دشمن به جای ما آن را تحریف شده و با هدف دوری از آرمانهای اسلامی و آموزه های دینی به جامعه تزریق می کند.

وی افزود: دفاع مقدس جلوه گاه سینه ستبر مردانی است که در برابر موجی از نابرابریها در طول هشت سال جنگ تحمیلی مقاومت کردند. نوجوانان و جوانان آن روزگار این حماسه بی نظیر را خلق کردند و زنده نگاه داشتن یاد و خاطره آنان یکی از وظایف اصلی ما در راستای ادای دین به شهدا است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی با بیان اینکه هنر برای انجام تکلیف و مسئولیت است، گفت: برگزاری این چنین مراسمی باعث جلوگیری از کم رنگ شدن و فراموشی شهدا و حماسه های آنها در این جنگ نابرابر می شود. ما اهمیت، ظرافت و عمق کار نویسندگان این حوزه را می دانیم و تقاضا داریم که همراه و همگام با هم در این مسیر و برای زنده نگاه داشتن یاد شهدا قدم برداریم چرا که طبق فرمایش رهبر انقلاب اسلامی این امر کمتر از شهادت نیست.

 

همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت(ع) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: نگفتن و ننوشتن از مقاومت ملت ایران در دوران دفاع مقدس اجحاف در هشت سال از خودگذشتی مردم این سرزمین است. در واقع آثار این حوزه سندی ماندگار برای آیندگان است.

وی با اشاره به حضور داوطلبانه مردم در دوران دفاع مقدس، افزود: درکشورهای دیگر برای مشارکت مردم در جنگ از ابزارهایی همچون تطمیع، تبلیغ، تشویق و … استفاده می شده است در صورتیکه حضور مردم تنها به واسطه امر امام راحل(ره) و به دور از هرگونه تبلیغ، تنبیه و تطمیع انجام شد و اشتیاق حضور برای دفاع از این مرز و بوم به صورت خودجوش در بین جوانان شکل گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار داشت: هنرمندان عزیزی که در این حوزه فعالیت دارند در واقع بیانگر و تصویرگر افتخارات مردم ایران در دوران سال دفاع مقدس هستند که در نوع خود بی نظیر بوده است. شما هنرمندان در واقع به معرفی حوادث و افرادی می پردازید که نقش به سزایی در پیروزی این جنگ ایفا کرده اند.

وی با بیان اینکه دفاع ما دفاع مقدس بود، افزود: دوران هشت سال دفاع مقدس، جنگی تحمیلی برای مردمی بود که تازه از وقوع یک انقلاب عظیم برخاسته بودند. برگزاری این قبیل مراسم باعث زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهدا است، افرادی که از بطن مردم معمولی برخاسته و تبدیل به اسطوره و الگو برای جامعه شدند.امیدوارم این نگاه و حرکت نافذ همچنان در مسیر معرفی و ترویج رشادتها و فداکاریهای جوانان هشت سال دفاع مقدس ادامه داشته باشد.

 

همچنین  مراسم از پوستر دهمین جشنواره ادبی یوسف و شعر دفاع مقدس در سال 1400 همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس و با محوریت تولید داستان کوتاه در حوزه دفاع مقدس رونمایی شد. این جشنواره تا پایان سالجاری پس از دریافت و ارزیابی آثار برگزار می شود و در شش ماهه دوم سال اقدام به برگزاری مراسم استانی و تقدیر از منتخبین استان، داوری کشوری و مراسم پایانی می کند. همچنین از 35 برتر جشنواره داستان کوتاه در هشتمین و نهمین جشنواره جایزه ادبی یوسف و شعر دفاع مقدس در سالهای 1398 و 1399 با اهدای جوایزی به رسم یادبود تقدیر به عمل آمد. شایان ذکر است این جشنواره از سال 1385 شروع کار به نموده و تا کنون 9 دوره از آن برگزار شده است.

در پایان همراه با تقدیر از نویسندگان حاضر در جلسه، از دوره پنج جلدی کتاب جان جهان مجموعه خاطرات رزمندگان واحد تعاون در دوران دفاع مقدس بازنویسی و تنظیم اشرف ظریف رمضانی و کتابهای بیداد بغداد(مجموعه خاطرات اسارت) اثر بمانعلی اکبری با محوریت ، ماه مهاجر(زندگی و خاطرات سردار شهید یوسف براهنی فر) اثر محمد باذلی، گردان12 نفره(دانش آموز شهید مهدی آذربان) اثر محمدعلی خواجوی، چهار فصل مرز(مروری بر زندگی و شهاد مظلومانه مرزداران شهید استان خراسان رضوی) اثر مجتبی بیهقی و چهارماه بعد(زندگی نامه داستانی شهید جواد توانگر) اثر سعیده زراعتکار با محوریت هفته دفاع مقدس نیز رونمایی شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

زیارت

رویداد ملی فهما، مشهد را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخت

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 30 37 - رویداد ملی فهما، مشهد  را به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخت

معاون ساماندهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور:
مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد

 

معاون ساماندهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور گفت: در رویداد ملی فهما، مشهد به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مرتضی طاهریان، دبیر سومین رویداد ملی فهما،در نشست خبری آئین پایانی رویداد ملی فهما

 

افزود: .  از سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ اقدامات اولیه صورت گرفت تا اینکه ظرفیت‌ها را بهتر بشناسیم و بهتر عرضه کنیم. در حال حاضر سامانه بچه‌های مسجد محلی برای بارگزاری توانمندی‌های نوجوانان و جوانان مسجدی شده است.

 

معاون سامان‌دهی و شبکه‌سازی ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور خاطرنشان کرد: ۲۶ هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور فعالیت دارند و ما تلاش کردیم که با طراحی رویداد ملی فهما به فعالیت‌های این کانون‌ها انسجام بخشیم‌ که ۱۹ هزار و ۸۶۵ کانون در این طرح همراهی می کنند.

 

طاهریان با اشاره به دو سیاست این ستاد افزود: در این میان دو سیاست جدی از جمله انتظام‌بخشی و کیفی‌سازی را دنبال می‌کنیم که تاکنون در مرحله انتظام‌بخشی قرار داشته‌ایم و پس از آن به مرحله کیفی‌سازی می رسیم.

وی گفت: با انتظام‌بخشی می‌توان گفت که فعالیت‌های بچه‌های مسجدی در قالب سه شبستان فرهنگ، هنر و نوآوری و ۱۲ رواق طراحی شده است.

 

وی ادامه داد: رویداد ملی فهما موجب شد تا فعالیت‌های کانون‌ها به صورت کاملا مدون و ثبت‌شده در سامانه بچه‌های مسجد بارگزاری شود. ضمن اینکه در رویداد ملی فهما از ۱۳ کانون در قالب ۱۲ رواق و در کنار آن نیز از ۲۴ کانون دیگر تقدیر می شوند.

 

طاهریان با بیان اینکه کانون‌های برتر در رویداد ملی فهما علاوه بر دریافت هدایای نقدی مورد حمایت نیز قرار می گیرند، گفت: به عنوان نمونه کانون‌های برتر برای دریافت کارت اعتباری فهماکارت در اولویت قرار دارند و کانون‌های برتر در حوزه کارآفرینی برای دریافت تسهیلات لازم به وزارت کار معرفی می شوند.

 

دبیر سومین رویداد ملی فهما با اشاره به کانون‌های فعال مساجد در روستاها عنوان کرد: با توجه به امتیازات در طرح ملی فهما حدود ۴۸ درصد و تقریبا نیمی از فعالیت‌ها مربوط به کانون‌های فعال در روستاها است و پنج استان شامل قم، خراسان رضوی، گلستان، چهار محال بختیاری و اردبیل به مرحله پایانی داوری پایتخت فهما راه پیدا کردند.

 

وی گفت: پس ازجمع بندی نظر داوران در رویداد ملی فهما، استان خراسان رضوی به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر مساجد اسلامی شناخته شد و روز جمعه ۲۳ اردیبهشت‌ماه این عنوان به شکل رسمی اعلام می شود.

وی افزود: خراسان رضوی همیشه مبداء اقدامات خوب فرهنگی بوده و در سال ۱۴۰۱ با تلاش بیشتر در حوزه فرهنگی و سایر حوزه‌های مرتبط با مساجد ورود می کند.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

فرهنگی

صدور نخستین موافقت اولیه برای ایجاد مجموعه گردشگری کشاورزی در شهرستان زاوه

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 57 42 - صدور نخستین موافقت اولیه برای ایجاد مجموعه گردشگری کشاورزی در شهرستان زاوه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه از صدور نخستین موافقت اولیه برای ایجاد مجموعه گردشگری کشاورزی در شهرستان زاوه خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،علی محمدی،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه با اعلام این خبر افزود: با پیگیری‌های صورت گرفته موافقت اولیه مزرعه گردشگری کشاورزی با محوریت زعفران در زمینی به مساحت حدود 70 هزار مترمربع در شهرستان زاوه صادر شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت حیدریه و زاوه ادامه داد: شهرستان زاوه و تربت حیدریه دارای بیشترین سطح کشت زعفران در کشور و جهان را داراست و به‌عنوان یکی از قطب‌های زعفران معروف است و به همین دلیل گردشگری کشاورزی یکی از فرصت‌ها و ظرفیت‌های گردشگری در این منطقه است که بهره‌برداری از آن در دستور کار قرار گرفته است.

محمدی اظهار کرد: در این طرح گردشگری با تعامل بین کشاورز و گردشگر تجربه فعالیتهای کشاورزی، دامداری، خدماتی، پذیرایی سنتی و … در معرض دید گردشگران قرار می‌گیرد.

او یادآور شد: گردشگری کشاورزی به عنوان یکی از شاخه‌های نوین گردشگری ارتباط عمیق و مستقیم با محیط روستایی دارد و با بهره‌گیری از فعالیت‌های کشاورزی می‌توان شاهد توسعه پایدار یک منطقه بود.

محمدی اظهار کرد: در فصل برداشت زعفران، گردشگران زیادی از مناطق مختلف کشور و جهان در قالب تورهای گردشگری زعفران از این شهرستان بازدید و با مراحل کشت، داشت و برداشت زعفران و همچنین فرآوری‌های زعفران آشنا می‌شوند و خوشبختانه در سال گذشته با استقبال بسیار خوبی مواجه شده است.

محمدی ادامه داد: فصل برداشت محصول زعفران، با توجه به داشتن جلوه های زیبای بصری، از جذابیت بسیاری برای گردشگران، عکاسان و طبیعت گردان برخوردار است.

او یادآور شد: زعفران علاوه بر نقش برجسته‌ای که می‌تواند در اقتصاد منطقه بازی کند، فرصتی ناب برای حضور گردشگران، آشنایی آنان با نحوه برداشت طلای سرخ و به سوغات بردن محصول تازه برداشت شده کشاورزان است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تربت حیدریه گفت: این اداره در آینده برگزاری جشنواره‌هایی با هدف گردشگری مزرعه در زمان برداشت محصول زعفران را در برنامه دارد تا با معرفی بهتر این محصول به درآمدزایی بیشتر کشاورزان هم کمک کند.

محمدی افزود: توسعه گردشگری مزارع زعفران یکی از راهکارهای رونق اقتصادی شهرستان‌های تربت حیدریه و زاوه است و گردشگری کشاورزی از شاخه‌های مهم گردشگری در جهان و ایران است، فعال شدن این شاخه گردشگری در شهرستان‌های تربت حیدریه و زاوه، با توجه به مزارع گسترده زعفرانی که دارند، می‌تواند افق‌های نوینی را پیش روی منطقه بگشاید.

شهرستان زاوه به مرکزیت دولت‌آباد در فاصله حدود 175 کیلومتری مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی  میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع 3000 هزار بسته معیشتی در سومین مرحله طرح قرار دوازدهم خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 05 03 18 08 13 - توزیع 3000 هزار بسته معیشتی در سومین مرحله طرح قرار دوازدهم خراسان رضوی

معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: همزمان با سراسر کشور سومین مرحله طرح قرار دوازدهم در استان خراسان رضوی با توزیع بیش از 3000 بسته معیشتی از محل موقوفات و کمک خیرین اجرا شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی گفت: همزمان با سراسر کشور سومین مرحله طرح قرار دوازدهم در استان خراسان رضوی با توزیع بیش از 3 هزار بسته اجرا شد.

وی افزود: ارزش این بسته ها بالغ بر 12 میلیارد ریال است.

معاون فرهنگی اوقاف استان خراسان رضوی تصریح کرد: مراکز بقعه متبرکه امام زاده شعیب(ع) شهرستان سبزوار با توزیع 400 بسته و بقعه متبرکه امام زاده غیاث الدین محمد(ع) با توزیع 250 بسته بیشترین توزیع بسته های معیشتی در این طرح را دارا می باشند.

حجت الاسلام و المسلمین ایزدی گفت: علاوه بر توزیع بسته های معیشتی اقداماتی از قبیل توزیع نان و غذای گرم رایگان، انجام خدمات رایگان، خرید لوازم خانگی برای نیازمندان و آزادی زندانیان جرایم غیر عمد در مراکز افق بقاع متبرکه در طرح قرار دوازدهم انجام شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها