با ما همراه باشید

عمرانی

آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه بحرالعلوم خلیل آباد برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 02 08 20 26 11 - آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه بحرالعلوم خلیل آباد برگزار شد

همزمان با چهل وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه بحرالعلوم خلیل آباد با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و جمعی از مسئولین شهرستان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، همزمان با چهل وسومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه بحرالعلوم خلیل آباد با حضور ابراهیم قاسم پور، فرماندار شهرستان خلیل آباد؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه شهرستان خلیل آباد؛عباس پاکدل شهردار خلیل آباد و جمعی از فعالان حوزه فرهنگی برگزار شد.

 

ابراهیم قاسم پور، فرماندار شهرستان باخرز گفت: بدون شک حضور خیرین و مسئولین در کنار یکدیگر برای آبادانی یک جامعه می تواند بسیار موثر و تاثیرگذار باشد.

وی ضمن تبریک ایام الله دهه مبارک فجر، اظهار داشت: بدون شک بدانید آنچه که امروز به عنوان آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه مشاهده می کنید از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی ونظام مقدس جمهوری اسلامی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دوران انقلاب، دفاع مقدس گفت : کتابخانه های عمومی یکی از بخشهای مهم و محوری است که ارتباط مستقیم و مستمری با بدنه جامعه، مردم دارد.

وی تصریح کرد: کتابخانه های عمومی امروز در نقش فرهنگسراهای اجتماعی، دانشگاه های مردمی و آموزشگاه های غیررسمی به واسطه ارتباط با اقشار و بخشهای مختلف جامعه در مسیر پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی و دانشی مردم یک مرکز تأثیرگذار در جامعه هستند لذا باید توجه ویژه ای به آنها شود.

علی اکبر سبزیان اهداف اداره کل کتابخانه های عمومی را توسعه فضاهای کتابخوانی و ترویج فرهنگ کتاب وکتابخوانی عنوان کرد و افزود: باید به این مسئله توجه داشت که اگرکتابخانه ایجاد شود اما کتابخوانی وجود نداشته باشد، بطور قطع کار ما بی ثمر و ارزش است. بنابراین بر ما است که هم عرض با توسعه فضاهای کتابخانه ای نگاه ویژه ای نیز به ترویج و تبلیغ فرهنگ کتاب و کتابخوانی داشته باشیم.

وی با اشاره به توجه و تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به مسئله کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: مجموعه کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز سعی دارند با گام نهادن در این مسیر به مسئله اصلی رهبر انقلاب اسلامی، ایران کتابخوان برسند و این مسئولیت خطیر و سنگین با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب بر دوش نه تنها کتابخانه های عمومی بلکه تمامی متولیان حوزه فرهنگ است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ادامه از محمدحسین داوودی، خیر حوزه کتابخانه ها به پاس فعالیتهای ایشان درحوزه توسعه، تبلیغ و ترویج کتابخانه های عمومی تشکر  کرد  و گفت: امیدواریم با توجه به پیگیری های انجام شده کتابخانه عمومی شهر کندر 17 اسفند ماه 1400 همزمان با سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور به مرحله بهره برداری برسد.

 

وی هچنین با اشاره به محدودیت احداث کتابخانه در مناطق مختلف از ایستگاه های دانایی به عنوان یک فرصت برای رفع نیازهای اولیه مطالعاتی جامعه یاد کرد و خواستار همدلی، همراهی و هم افزایی بیشتر سایر دستگاه های اجرایی در عرصه کتاب و کتابخوانی شد.

 

در پایان آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه عمومی بحرالعلوم شهرستان خلیل آباد انجام شد.

 

گفتنی است، کتابخانه عمومی بحرالعلوم شهرستان خلیل آباد در سال 1347 با زیربنای 300 مترمربع و یک سالن مطالعه احداث شده است و در سال 1400 با هزینه کرد عمرانی بالغ بر دو میلیارد و چهارصد میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و کمک محمدحسین داوودی، خیر نیک اندیش و هزینه کرد خرید تجهیزات بالغ بر پانصد میلیون ریال از محل اعتبارات اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اقدام به توسعه بخش مخزن کتاب و ایجاد یک سالن مطالعه دیگر در راستای امکان استفاده همزمان آقایان و خانمها از سالن مطالعه کرد.
شایان ذکر است، از پوستر آئین گشایش بخش توسعه یافته کتابخانه بحرالعلوم خلیل آباد نیز رونمایی شد.

عمرانی

آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 58 - آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از ازادسازی ۱۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با عنایت به مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال و با تمسک به تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، در راستای تکلیف قانونی و پیشگیری از وقوع جرم، با توجه به صدور اخطار ات قانونی به مرتکبین فعل غیرمجاز در اراضی روستای خیج از توابع شهرستان گلبهار، اعمال قانون و قلع و قمع انجام شد.

 

روستا نژاد افزود: ۸۵قطعه از ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب و ۱۴۰ هکتار از اراضی آزادسازی شد.

 

وی اظهار کرد: شهرستان گلبهار جزو شهرستانهای پیشرو و شاخص در زمینه حفظ کاربری اراضی است و همکاران ما در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مسیولانه پیگیر موضوع تغییر کاربری هستند و با گشت های مستمر تلاش دارند تا پیش از ساخت ساز جلوی تغییر کاربری غیرمجاز را بگیرند.

او یاداور شد هر گونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی نیازمند اخذ مجوز است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب

اجتماعی

تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 43 23 - تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

در نشست پای حرف مردم موضوعات مختلفی مطرح شد که از جمله آنها می‌توان به تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی و همچنین رویکرد محله‌محوری شورای ششم، در عین توجه به پروژه‌های کلان شهری اشاره داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در ادامه سلسله نشست‌های پای حرف مردم، نشست صمیمی رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اهالی محله «طلاب» در مسجد چهارده معصوم(ع) برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه، رضایی، رئیس شورای اجتماعی محله «رسالت» در این نشست از نبود پارک، فضای سبز و همچنین زیرساخت‌های ورزشی در این محله گلایه داشت و گفت: یکی دیگر از معضلات این محدوده، ساخت‌‍وسازهای غیرمجاز است که نظارت مستمر و شایسته‌ای روی آنها شاهد نیستیم.

 

ایجاد مجموعه آبی، حذف و برداشتن نرده‌های خط بی.آر.تی و همچنین استمرار نشست‌های پای حرف مردم از دیگر درخواست‌های مطرح شده در این جلسه بود.

 

محله‌محوری؛ در عین توجه به کلان‌پروژه‌ها

 

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران‌‍، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این جلسه با بیان اینکه شورای ششم با نگاه حمایتی نسبت به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهر فعالیت خود را آغاز نموده، اظهارکرد: بر اساس همین موضوع این رویکرد را سرلوحه سیاست‌گذاری‌های خود قرار دادیم.

 

وی افزود: خود را متعهد می‌دانیم که ظرفیت و بودجه شهر را به سمت مسائل واقعی مردم سوق دهیم که این نگاه، در پروژه‌های زودبازده تجلی پیدا کرده است.

 

فرهمندی با بیان اینکه مدیریت شهری در این دوره سعی کرده که پروژه‌ها را به دل محلات ببرد، گفت: این تعریف پروژه مطابق با خواست و نظر مردمی بوده تا رضایت عمومی را به همراه داشته باشد.

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: البته پروژه‌های زیربنایی و کلان‌پروژه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته که از جمله آنها می‌توان به احداث قطارشهری و همچنین ساماندهی اراضی پادگان اشاره کرد.

 

فرهمندی گفت: احداث پروژه قطارشهری گرچه زیر زمین بوده ولی به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی شورای ششم مطرح است؛ با ساماندهی اراضی پادگان نیز فضای بسیار خوبی در اختیار شهر قرار گرفت و فرصت خوبی نیز برای آینده ایجاد شد.

 

وی افزود: خوشبختانه اخیرا نقشه‌های طرح تفصیلی نیز آماده شده و به امضاء اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درآمد تا وارد فرآیند اداری و ابلاغ به سایر مراجع ذی‌ربط شود؛ با این اتفاق مهم، گره بزرگی از مناطق مختلف شهری باز می‌شود و شاهد ابلاغ طرح‌های تفصیلی حوزه‌های مختلف خواهیم بود که نوید توسعه و آبادانی را می‌دهد.

 

فرهمندی با اشاره به اینکه فرآیند بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 1401 شهرداری درحال انجام است، تصریح کرد: در حوزه عمران، حمل‎‌ونقل و ترافیک، سعی کردیم بیش از 43 درصد اعتبارات عمرانی شهرداری را به پهنه‌های حاشیه شهر اختصاص داریم؛ یعنی 43 درصد اعتبارات عمرانی برای یک سوم جمعیت شهر مشهد مقدس که نشان از تعهد شورای ششم دارد.

 

برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز تشدید شود

مجید دبیریان، رئیس کمیته نظارتی شماره 1 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس  با اشاره به گلایه‌های مردمی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تصریح کرد: شهرداری باید مانع از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و هرگونه تخلف در بدنه خود شود؛ از شهردار منطقه تقاضا داریم که نظارت بر کارگزاران و پیمانکاران و … را تشدید کند تا مردم برای رسیدن به اهداف خود، به راه‌های غیرقانونی متوسل نشوند.

 

رئیس کمیته نظارتی شماره یک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس همچنین گفت: با ابلاغ طرح‌های تفصیلی، موضوعی که بیش از 15 سال مدیریت شهری را درگیر خود کرده بود، به ثمر می‌نشیند و یکی از مهمترین دستاوردهای آن، برچیده شدن تخلفات ساختمانی است چراکه یک قاعده بیشتر در شهر نداریم و سلایق شخصی افراد حذف می‌شود.

 

مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه البته باید توجه بیشتری به برخی از مناطق شهری داشته باشیم، افزود: برهمین اساس، ویژه 64 محله هدف بازآفرینی، 10 میلیارد تومان اعتبار اختصاص دادیم که 100 درصد نیز تخصیص پیدا کرده است؛ پروژه‌هایی که با اولویت‌سنجی مردمی و در چارچوب ماموریت‌های شهرداری هستند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به طرح تفصیلی شهری مشهد اشاره و اظهارکرد: طرح تفصیلی، اقدامی نرم‌افزاری است که به چشم دیده نمی‌شود ولی قطعا همتراز بازگشایی پادگان برای مدیریت شهری حائز اهمیت است چراکه حقوق مردم را روشن می‌کند.

 

موحدیان با تاکید اینکه مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»، گفت: شهرداری صرفا مجری نقشه‌های تدوینی از سوی وزارت راه و شهرسازی و استانداری خراسان رضوی است؛ حال ممکن است که تراکم زیاد یا کم باشد که شهرداری، تعیین‌کننده نیست.نیست.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

ادامه مطلب

عمرانی

توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 16 13 24 - توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت:توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “ایمان فرهمندی” در مراسم بهره‌برداری از پل شهید اشکذری و آغاز عملیات اجرایی بوستان خطی اسماعیل‌آباد، افزود: توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

وی اضافه کرد: یکی از نمونه‌های بارز آن‌هم افزایش اعتبارات حاشیه شهر در اصلاح بودجه امسال است که آن را به بیش از 42 درصد بودجه عمرانی رسانده‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این اعتبار در بودجه سال آینده نیز افزایش خواهد یافت اظهار کرد: امروز هم شاهد آغاز عملیات اجرایی احداث بوستان خطی اسماعیل‌آباد هستیم که با این کار به سمت توسعه این منطقه قدم برخواهیم داشت.

فرهمندی تصریح کرد: در کنار این موضوع چند اتفاق خوب دیگر را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که برای اجرایی کردن آن‌ها در حال برنامه‌ریزی و انجام کارهای مطالعاتی هستیم.

وی ادامه داد: مسئله امتداد بولوار خیام شمالی نیز یکی دیگر از موضوعات مرتبط با این محدوده است که در کنار بازگشایی بولوار 35متری نوید و اتصال آن به معبر ورودی اسماعیل‌آباد موردتوجه قرار گرفته که در اصلاح بودجه برای آن اعتبار پیش‌بینی‌شده است.

رئیس کمیسیون عمران،حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مجموع این اقدامات موجب خواهد شد تا اسماعیل‌آباد از بن‌بستی که در آن قرار داشت خارج شود و کاهش آسیب‌های اجتماعی را دراین محدوده به دنبال خواهد داشت.

 

منبع:پایگاه اینترنتی جهانشهر

ادامه مطلب

برترین ها