با ما همراه باشید

اقتصادی

آغاز اجرای طرح کاداستر در سطح 12 هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 11 04 11 18 44 - آغاز اجرای طرح کاداستر در سطح 12 هزار هکتار اراضی کشاورزی شهرستان جوین

جلسه تعیین تکلیف و آغاز طرح کاداستر در سطح 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان با حضور معاون فرماندار،رئیس اداره مهندسی و حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان و مسئول امور اراضی مدیریت شهرستان و نماینده اداره منابع طبیعی و اداره ثبت اسناد شهرستان در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید حسین اتحادی ،رئیس اداره مهندسی و حدنگاری اراضی کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در اختیار داشتن اطلاعات و داده‌های صحیح و جامع از بخش کشاورزی در سطح هر شهرستان به خصوص اطلاعاتی از قبیل میزان اراضی، موقیت اراضی و مشخصات بهره برداران می‌تواند منجر به برنامه‌ریزی صحیح و تدوین الگوی کشت مناسب و تحلیل آتی بازار شهرستان شود افزود: بدون شک این طرح نقش مهمی در پیشگیری و برخورد قانونی با زمین‌خواری خواهد داشت.

 

همچنین،علی اکبر قارزی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان اینکه رفع تداخل اراضی کشاورزی پیش نیاز اجرای طرح کاداستر کشاورزی است،افزود: این مهم با همراهی و همکاری دستگاه‌های متولی به خوبی دنبال شده و امیدواریم در آینده نزدیک در راستای اجرای طرح کاداستر و رفع تداخل اراضی استان به نقطه مطلوب برسیم.

رئیس امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی افزود: پایش، تعیین کاربری و سنددار کردن اراضی کشاورزی از مهمترین اهداف اجرای طرح کاداستر است و این مهم در نهایت به سند دار کردن اراضی کشاورزی با رعایت تمام الزامات منجر می‌شود.
محمود احمدی تاکید کرد: اجرای این طرح در راستای قانون جامع حدنگار (کاداستر) کشور مصوب ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ مجلس شورای اسلامی است که دستگاه‌های دولتی را مکلف کرده تمام مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود از جمله مشخصات ثبتی، کاربری، نام بهره بردار و نقشه‌های مختصات جغرافیایی املاک را تهیه کرده و جهت صدور سند مالکیت حدنگار در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک قرار دهند.

وی یادآور شد: در راستای اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی کارگروه هایی شهرستانی و استانی کار نظارت بر اجرای دقیق طرح کاداستر اراضی کشاورزی را بر عهده داشته و با اجرای این مهم، زمینه سند دار کردن اراضی کشاورزی و پایش کاربری اراضی، افزایش بهره وری و ایجاد پایگاه اطلاعات در سطح استان محقق می‌شود.

احمدی گفت: با اجرای طرح کاداستر اراضی مالکین و بهره‌برداران بخش کشاورزی، بسیاری از دستگاه‌های اجرایی و مجموعه جهاد کشاورزی منتفع خواهند شد.

محمود احمدی یادآور شد: ثبت اطلاعات توصیفی و مکانی اراضی کشاورزی، تعیین تکلیف اراضی غیرملی با حدود و صغور دقیق، جلوگیری از تخریب اراضی کشاورزی و منابع ملی، ایجاد بستر مدیریت مزرعه، پیش بینی سطح زیرکشت و میزان تولید محصولات کشاورزی و تعیین تکلیف بهره برداران بخش کشاورزی و برنامه ریزی در خصوص ساماندهی ارائه خدمات به آنها از مهمترین مزایای اجرای طرح کاداستر و رفع تداخل اراضی است.

وی با اشاره به دستاوردهای اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی برای سازمان جهاد کشاورزی افزود: شناخت دقیق وضع موجود اراضی کشاورزی، امکان برنامه‌ریزی و تصمیم‌سازی صحیح، امکان تحلیل‌های پیچیده و دقیق و از همه مهمتر مدیریت صحیح منابع و بحران ها را برای مجموعه فراهم خواهد کرد.

رئیس امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با تاکید بر تسریع در اجرای این طرح از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاها تقاضای همکاری جدی با نقشه برداران و مشاورین طرح را داشت.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

اقتصادی

تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 13 19 29 - تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

 

معاون وزیر صمت در بازدید از شهرک صنعتی کاشمر بازچرخانی آب را را یکی از راهکارهای مشکل کم آبی صنایع دانست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران : علی رسولیان، معاون وزیر صمت در بازدیدی که از شرکت پردیس عصاره و شرکت تولید لبنیات کوشان داشت گفت:مهمترین وظیفه وزارت صمت و مسئولین شهرک های صنعتی فراهم کردن زیرساخت های تجاری و صنعتی کشور مانند تأمین آب ، برق و گازمی باشد .

رسولیان افزود:در بحث آب برنامه های منسجمی را تدارک دیده ایم که با همکاری حوزه های مختلف تلاش خواهیم کرد بازچرخانی آب را انجام دهیم.

وی ادامه داد:برای تأمین آب صنایع چند مسیر وجود دارد که یکی از این مسیرها استفاده از پس آب شهری و دیگری بازچرخانی پساب صنعت و پساب خود صنایع می باشد.

معاون وزیر صمت ضمن تأکید به راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی کاشمر درسال آینده بیان کرد:وزارت جهاد کشاورزی نیز با برنامه ریزی هایی که انجام داده است گام های موثری در رابطه با صرفه جویی آب برداشته است که امید است از محل این صرفه جویی ها و با توجه به ایجاد بالای اشتغال حوزه صنعت آب مورد نیاز این بخش تأمین و طرح تعادل بخشی وزارت صمت تحقق پیدا کند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 14 48 07 - تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت:در سال جاری 5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز تولید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقثصادی مشهد عمران،اکبر یونسی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: منطقه درونگر دارای ۷۵۰ هکتار سطح زیر کشت شالی است که به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی در سال جاری بیش از 5هزار تن شلتوک از مزارع شالی برداشت و پس از فرآوری در چهار کارخانه فعال شالیکوبی شهرستان؛ حدود 2500تن برنج سفید تولید و روانه بازار شد.

یونسی با اشاره به برداشت کاملا مکانیزه شالی در شهرستان گفت: بیش از نود درصد مزارع شالی شهرستان بصورت کاملا مکانیزه کشت می گردد و بیش از 10 هزار نفر بهره بردار در ۱۷ پارچه آبادی حاشیه رودخانه درونگر مشغول به شالیکاری هستند.

وی ادامه داد: امسال 430 هکتار رقم محلی و 320 هکتار رقم پر محصول کشت شد که شلتوک تولید شده از رقم محلی 2 هزارو 580 تن و رقم پر محصول 2 هزارو 560 تن می باشد.عملکرد رقم محلی در هکتار 6 هزار کیلو گرم و پر محصول 8 هزار کیلو گرم در هکتار می باشد.

یونسی باتوجه به دغدغه کمبود و مصرف زیاد آب در شالیکاری گفت: جهاد کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری آب اقدام به ترویج و آموزش خشکه کاری و آبیاری خشک به خشک مزارع شالی در سال جاری نموده است.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 09 51 27 - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در جلسه کمیته منابع و مصارف مشهد دشت پایدار با اشاره به اینکه مشهد ظرفیت جمعیت ۵ الی ۶ میلیونی را ندارد، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی استان (درسال آبی جاری) و تاکید کارگروه سازگاری با کم آبی استان مبنی بر کاهش کاشت محصول به کشاورزان، دولت در این زمینه می تواند به جبران خسارت ضرر کشاورزان کمک کند.

 

یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد
وی ضمن مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

وی اذعان کرد: دو یا سه حلقه چاه در گذشته برای تامین آب صنایع فولاد تغییر کاربری داده شده است که با توسعه آن مخالف هستیم و حتی یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به نحوه مصرف آب مجتمع فولاد تربت حیدریه اضافه کرد: طبق قراردادی که در گذشته منعقد شده، این مجتمع با استفاده از نظام آب باز چرخانی و پسآب شهر تربت حیدریه کار خود را آغاز می کند در صورتی که برای لغو این قرارداد تمام تلاشمان را می کنیم زیرا پساب تربت حیدریه باید به صورت تغذیه مصنوعی برای دشت های بی آبی که منحنی تراز آب با زاویه ۴۵ به پایین می رود اختصاص یابد.

 

مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد با حساسیت بالا بررسی می شود.

علایی با بیان اینکه انتقال آب از کوه های هزارمسجد کمبود آب و فشار بر آبخوان غرب مشهد را کمتر می‌کند، ادامه داد: آخرین طرحی که در مورد انتقال آب از کوه های هزار مسجد تصویب شده، آب در ۴ کیلومتری مرز حرکت می کند یعنی پس از تحویل حق آبه کشاورزان منطقه و کشور همسایه مازاد آب به مشهد منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حساسیت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در مورد مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوههای هزارمسجد بسیار بالا است، گفت: آبی که از مرزمنتقل شود هیچ مشکلی برای کشاورز ندارد زیرا در فصل پرآب از آخر آذر تا شروع فصل آبیاری ( اول اردیبهشت) این حق آبه منتقل خواهد شد.

 

تاپایان سال جاری هیچ چاه غیر مجاز عمیقی با عمق بیش از ۵۰ متر در استان نخواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: امیدوارم تاپایان سال جز اولین استان هایی باشیم که اعلام کنیم چاه غیرمجاز با عمق بیشتر از ۵۰ متر در استان وجود ندارد.

 

علایی ادامه داد: ۱۴۴ حلقه چاه غیر مجاز عمیق با عمق بیش از ۵۰ متر در مشهد با حجم برداشت ۴۴ میلیون متر مکعب است که باید تا پایان سال صفر شود.

وی با بیان اینکه در کتابچه ی مشهد دشت پایدار تمام گزینه هایی که مشهد به پایداری می رسد آمده است و از شرکت آب و فاضلاب مشهد و استان برنامه برای کاهش مصرف درخواست کردیم، گفت: در سال ۱۳۳۵ جمعیت مشهد ۱۴ درصد جمعیت استان بوده است اما در سال ۱۴۰۰ جمعیت مشهد ۵۲ درصد جمعیت استان شده است که متاسفانه این جمعیت به زودی به ۷۰ درصد خواهد رسید.

 

اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالا شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالایی شده افزود: تنها راه برون رفت از این موضوع اصلاح الگوی مصرف و تغییر نگاه در شیوه مدیریتی بخش آب و افزایش سطح مشارکت خود بهره برداران است .

وی با اشاره به فرونشست زمین در دشت مشهد افزود: افزایش برداشت بیش از حد از آبخوان ها باعث فرونشست زمین در اکثر دشت های استان شده که زنگ خطر بزرگی در استان به صدا درآورده است که این امر باعث آسیب های جبران ناپذیری به زیر ساخت ها خواهد زد.

علایی تصریح کرد: اگر آبیاری چاه های کشاورزی در دشت مشهد برای پایداری دشت مدرن شود و دولت به طور کامل هزینه را تقبل کند مبلغی حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد البته با وجود دو شرط که اقتصاد آسیب نبیند و سطح زیر کشت کاهش نیابد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها