با ما همراه باشید

اقتصادی

آغاز بهره مندي از تسهيلات سرمايه درگردش واحد هاي آبزي پروري

منتشر شده

در

photo 2022 06 07 16 25 03 - آغاز بهره مندي از تسهيلات سرمايه درگردش واحد هاي آبزي پروري

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با تاڪید بر حمایت دولت از تولیدڪنندگان بخش دام ، شیلات و آبزی پروری از آغاز پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی دام، طیور و آبزیان در شهرستان مشهد خبر داد و بیان ڪرد نرخ سود سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی و مراڪز تڪثیر تا سقف 2000میلیون ریال 12% می باشد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد میری دیسفانی، سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : واردڪنندگان فعال در حوزه شیلات و آبزی پروری در طول سالیان گذشته ڪالاها را با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌ڪردند و سرمایه در گردشی ڪه داشتند برای این امر ڪفاف می‌ڪرد، اما اڪنون اگر بخواهند با این سرمایه در گردش ڪالا وارد ڪنند به طور قطع توان واردات این مقدار ڪالا را نخواهند داشت.

میری دیسفانی بیان کرد : با توجه به اینڪه تولید مواد غذایی از شیلات ، دام و طیور و دیگر واحدهای مربوطه نیاز به حجم بالای نقدینگی دارند و با توجه به ضرورت بر تولید و مردمی ڪردن یارانه‌ها از سوی دولت تلاش بر این است تا در حوزه غذا، پایداری سفره مردم و تامین ڪالاهای اساسی اقداماتی صورت پذیرد و استراتژی‌های جدیدی اتخاذ گردد و تسهیلات سرمایه در گردش تامین شود.

وی اشاره ڪرد : حذف ارز ترجیحی به معنای مردمی‌سازی یارانه‌ها است، بدین معنا ڪه یارانه‌ها حذف نمی شوند بلڪه فقط از ڪالا به سمت مردم ڪوچ ڪرده‌ است و با اجرای طرح حذف ارز ترجیحی قیمت نهاده‌ها افزایش پیدا ڪرد و یڪی از دغدغه‌های اصلی تولیدڪنندگان سرمایه در گردش است .

میری دیسفانی با تاڪید بر حمایت دولت از تولیدڪنندگان به منظور حمایت از بهره برداران و تداوم فرایند تولید با توجه به آزادسازی نهاده ها و حذف ارز ترجیحی، گفت : سرمایه در گردش بابت تامین نهاده های آبزیان، تامین و پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی دام، طیور و آبزیان در شهرستان مشهد آغاز شده است .

وی به مبلغ و سقف سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی اشاره ڪرد و گفت:واحدهای تولیدی ماهیان سردابی به ازای هر تن ۳۰۰ میلیون ریال ، بر اساس پروانه بهره برداری (حداڪثر ۲۰ تن ) تسهیلات سرمایه در گردش تا سقف ۶۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است .

واحد های تولیدی ماهیان گرمابی به ازای هر تن ۱۵۰ میلیون ریال ، بر اساس پروانه بهره برداری (حداڪثر ۲۰ تن ) تسهیلات سرمایه در گردش تا سقف ۳۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است .

واحد‌های تولیدی ماهیان خاویاری به ازای هر تن 350 میلیون ریال، ڪه بر اساس پروانه بهره برداری ( حداڪثر 20 تن ) تسهیلات سرمایه در گردش تا سقف 7000 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

واحد‌های تولیدی پرورش میگو به ازای هر تن 400 میلیون ریال، ڪه بر اساس پروانه بهره برداری (حداڪثر 20 تن ) تسهیلات سرمایه در گردش تا سقف 8000 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

وی اذعان داشت : علاوه بر واحد‌های تولیدی برای مراڪز تڪثیر تسهیلات سرمایه در گردش در نظر گرفته شده است .

میری دیسفانی گفت : مراڪز تڪثیر ڪپورماهیان به ازای هر قطعه بچه ماهی 500 ریال و سقف مبلغ پرداخت برای هر مرڪز نیز 5000 میلیون ریال میباشد.

مراڪز تڪثیر قزل آلا به ازای هر قطعه بچه ماهی 1500 ریال و سقف مبلغ پرداخت برای هر مرڪز نیز 6000 میلیون ریال میباشد.

مراڪز تڪثیر میگو به ازای هر قطعه بچه ماهی 300 ریال و سقف مبلغ پرداخت برای هر مرڪز نیز 7000 میلیون ریال میباشد.

مراڪز تڪثیر خاویاری به ازای هر قطعه بچه ماهی 30000 ریال و سقف مبلغ پرداخت برای هر مرڪز نیز 8000 میلیون ریال می‌باشد.

میری دیسفانی بیان ڪرد : نرخ سود سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی و مراڪز تڪثیر تا سقف 2000میلیون ریال 12% می باشد .

وی به فرآیند اجرایی بهره مندی از تسهیلات سرمایه در گردش اشاره نمود : متقاضیان واجد شرایط استفاده از تسهیلات درخواست خود را در سامانه سیتا به آدرس (Cita.maj.ir ) ثبت نام نموده و پس از نام نویسی در سامانه، تایید ڪارشناسان جهاد ڪشاورزی و تصویب ڪارگروه اشتغال برای دریافت تسهیلات به بانڪ‌های عامل معرفی و با آسانڪاری ڪه صورت گرفته در ڪوتاه ترین زمان ممڪن تسهلات سرمایه در گردش دریافت ڪنند و به بهترین نحو از این تسهیلات برخوردار شوند و ڪمبود نقدینگی و سرمایه در گردش عامل راڪد ماندن این واحد ها نشود.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

 

 

اقتصادی

برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 10 05 45 - برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد میری دیسفانی، سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : آغاز برداشت گندم در شهرستان مشهدشروع شده و همه عوامل برداشت با همت مضاعف و تلاش زیاد مشغول برداشت گندم هستند.

میری دیسفانی بیان ڪرد : برداشت محصول گندم آبی از11 هزار هڪتار ازاراضی ڪشاورزی شهرستان با میانگین 4 تن درهر هڪتار آغاز شده است وپیش بینی می شود ڪه بیش از 35 هزارتن گندم شهرستان مشهد تحویل سیلوهای گندم شود .

وی گفت : امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 115 هزار ریال با احتساب جایزه به ازای هرڪیلوگرم اعلام ڪرده است.

میری دیسفانی اشاره ڪرد : این محصول به  شکل مستقیم برای 22 هزار نفر و بیش از 10 هزار نفر فصلی اشتغالزایی فراهم ڪرده است .

وی بیان ڪرد : خرید تضمینی و ذخیره سازی گندم در شهرستان مشهد توسط سیلوی شماره ۳ جاده فریمان ، سیلوی شماره ۱ طلاب ، سیلوی شهدینه جاده قدیم قوچان شهرڪ فردوسی ، ڪارخانه آسه آرد نیشابور بخش احمد آباد ، ڪارخانه آرد امام رضا بخش مرڪزی معین آباد انجام میگیرد و ڪشاورزان می توانند محصول تولیدی خود را تحویل سیلوهای گندم دهند .

میری دیسفانی با تأڪید بر اهمیت وجود امنیت غذایی در ڪشورگفت: مقام معظم رهبری، توجه به این بخش را مهم و جزو اولویت‌ها می‌دانندو در شرایط ڪنونی بخصوص جنگ روسیه و اڪراین و اهمیت غلات در دنیا ( بخصوص گندم ) تولید و خرید گندم در سالجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

وی افزود: ڪشاورزی علاوه بر تأثیر به سزایی ڪه در میزان اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی دارد، در قدرت و پایداری ملی و استقلال یڪ ڪشور نیز حائز اهمیت بوده و می‌تواند قدرت چانه‌زنی یڪ ڪشور را در دنیا افزایش دهد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 20 27 31 - توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از تحویل 173 جعبه لارو کرم ابریشم به نوغانداران این شهرستان جهت تولید پیله تر ابریشم خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد علی فرهمند راد ،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور اظهار داشت: در سال جاری173 جعبه لارو نوغان با قیمت یارانه‌ای هر جعبه 300 هزار ریال بین 30 نفر از بهره برداران نوغاندار توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 3 هزار و200 کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم در این شهرستان تولید شد و پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 3 هزارو 500 کیلوگرم پیله تر تولید شود .

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: میزان تولید پیله تر از هر جعبه تخم نوغان ارتباط مستقیم به تغذیه و مراقبت از کرم‌ها و فراهم بودن محیط پرورش دارد ،پرورش کرم ابریشم به عنوان یک صنعت در کنار فعالیت‌های کشاورزی و باغداری در ایجاد اشتغال مؤثر است، بطوریکه در سال جاری اشتغالزایی برای 60 نفر را فراهم کرده است.

وی گفت: علاقه‌مندان به حرفه نوغانداری هر ساله در ابتدای فصل بهار برای تحویل تخم نوغان به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه می کنند.

فرهمند راد تصریح کرد: فضای مورد نیاز برای پرورش هر جعبه کرم ابریشم 25 مترمربع بوده و تعداد تخم نوغان موجود در یک جعبه حدود ۲۷ هزار عدد است.

وی به دیگر شرایط پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: برگ مورد نیاز برای پرورش هر جعبه تخم نوغان حدود 600 الی 700 کیلوگرم است.

وی برای فعالیت نوغانداری علاوه بر تخم یا لارونوغان ،اقلام مورد نیاز جهت تولید را قیچی ،اره، سبد حمل برگ، رطوبت‌سنج، دماسنج، توری، مواد ضدعفونی‌کننده و آهک مرده عنوان کرد و ادامه داد: طول دوره پرورش تخم جعبه کرم ابریشم ۴۵ روز است که شامل 15روز تفریخ و 30روز پرورش است و در صورت استفاده از لارو تفریخ شده حدود32 روز می باشد.

 

فرهمندراد اظهار داشت: قیمت هر کیلو پیله تر در سال جاری بر اساس کیفیت بین200 تا 260هزار تومان می باشد .

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 19 07 - تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

بالغ بر چهل و سه هزار تن چغندر قند طی ۱۰ روز به کارخانه قند جوینتحویل شد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از تحویل بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه طی ده روز گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت کشت چغندرقند در شهرستان به عنوان ماده خام تولید شکر و از طرفی اهمیت این محصول برای به چرخش درآمد چرخه اقتصاد کارخانه ها افزود: به لطف خدا طی ده روز گذشته بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه از استان گلستان به کارخانه قند جوین تحویل گردیده که این عدد به نوبه خود بسیار قابل توجه است.

مهدی طلوعی نسب،مدیر کشاورزی کشت و صنعت جوین نیز با اشاره به نیاز به ترویج کشت چغندرقند به صورت پاییزه با توجه به نیاز آبی پایین و مزایای بسیار خوب آن افزود: به لطف خدا از سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع چغندرقند پاییزه گلستان بیش از 800 هکتار آن در طول 10 روز گذشته برداشت و رقمی معادل چهل و سه هزار و ۱۵۸ تن چغندرقند خالص تحویل کارخانه قند جوین  شده است.

وی افزود: عملکرد متوسط این مزارع تا کنون 51 تن در هر هکتار با عیار متوسط 14/7 درصد بوده که به تدریج رو به افزایش است.

طلوعی نسب یادآور شد: هر روزه حدود چهارهزار و ۵۰۰ تن تا پنج هزار و ۵۰۰ تن چغندرقند از استان گلستان تحویل کارخانه قند جوین میشود که از این مقدار حمل چغندرقند در نوع خود بینظیر است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل فساد پذیری این محصول در هوای گرم تابستان امکان سیلو کردن آن وجود ندارد و باید به صورت مستقیم به کارخانه تحویل شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها