با ما همراه باشید

اجتماعی

آغاز جشنواره جنگلبان به مناسبت روز جهانی جنگلبان درخراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 09 13 18 01 33 - آغاز جشنواره جنگلبان به مناسبت روز جهانی جنگلبان درخراسان رضوی

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اعلام این خبر اظهار داشت : مراسم رسمی روز جهانی جنگلبان با تاخیر ، 23 شهریورماه سال جاری همزمان در ستاد سازمان و ادارات کل استانی با حضور حداقلی و بصورت مجازی برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید حسین حسینی کیا گفت : به پاس فداکاری‌ها و جانفشانی‌های این قشر پرتلاش جشنواره روز جنگلبان به همت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و جمعیت حامیان زمین و با هدف تکریم و تجلیل از مقام جنگلبان و همچنین معرفی شغل سخت و طاقت فرسای این قشر با حضور جنگلبانان نمونه و جمع محدودی از مسئولین و دست اندرکاران برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را پاسداشت تلاشها و فداکاریهای شبانه روزی و بیدریغ جنگلبانان عنوان کرد و افزود : حدود 140 نفر ازقرقبانان درسطح 8 میلیون ودویست هزارهکتار ازاراضی ملی استان خراسان رضوی مشغول صیانت از انفال هستند وامروز ما شاهد تجلیل از ایثارگرانی هستیم که بدون چشم داشت حافظ منابع ملی اند.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت مردمی منابع طبیعی و آبخیزداری ،خراسان رضوی گفت : پیش‌بینی شده با افزایش مشارکت مردم از طریق فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، مکاتبه با دهیاری ها و شهرداری ها و پایگاه های بسیج و سازمان‌های مردم‌نهاد، نصب بنر و پوستر به ویژه در روستاهای در معرض خطر، دست اندازی به طبیعت را به کمترین میزان ممکن کاهش دهیم.

حسینی کیا افزود : 6 هزار نفر همیار مروج و محافظ در سایت همیار طبیعت ثبت نام کرده اند که از این تعداد، 6 نفر از جنگلبانان بر اساس مدارک و مستندات، موفق به کسب حداکثر امتیاز شدند و همچینین از همیاران طبیعت فعال در استان تعداد 4 نفر به عنوان همیار محافظ نمونه معرفی می شوند.

یکی از اقدامات سازنده در حوزه منابع طبیعی برپایی جشنواره روز جهانی جنگلبان است که هر ساله در نهم مردادماه به  شکل هماهنگ در سراسر کشور برگزار می شود. امسال نیز برای پنجمین سال متوالی این رویداد در نیمه دوم شهریورماه برگزار خواهد شد.

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

اجتماعی

برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 18 02 52 - برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات برگزارشد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی با هماهنگی اداره ی ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور علاقه مندان و بهره برداران در شهر فیض آباد برگزار شد.

در این دوره ی آموزشی در خصوص اهمیت کاشت و پرورش هدفمند گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی ان ها در تحقق سلامت، خودکفایی دارویی ایجاد اشتغال و توسعه ی اقتصادی توضیح داده شد.

در این جلسه عمده ی گیاهان دارویی شهرستان از قبیل زعفران، آلوئه ورا، گل محمدی، خارشتر، آویشن، زیه ی سبز، زرشک ، عناب و … معرفی و در ارتباط با شرایط کاشت لازم برای کاشت این محصولات توضیحات کاملی ارائه شد.

در ادامه به ذکر مزایای کاشت گیاهان دارویی اشاره و نیاز آبی پایین و افزایش بهره وری آب، تطابق با شرایط اقلیمی منطقه، قابلیت تولید در زمین های کم بازده، بازار فروش مطلوب و درآمدزایی بالا از مزایای کاشت گیاهان دارویی برشمرده شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

منتشر شده

در

IMG 8362 1601200 - افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر یک روزه به خراسان رضوی، از اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور رونمایی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری افتصادی مشهد عمران، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، در نخستین سفر استانی خود به خراسان رضوی ضمن بازدید از بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور را افتتاح  کرد.

 

سلاجقه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در استان در بخش بانک ژن از واحدهای مختلف این آزمایشگاه بازدید کرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این خبر افزود: بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، اولین و کاملترین بانک ژن در خصوص ذخیره سازی بافتهای مختلف گونه های حیات وحش در کشور است .

 

تورج همتی با اشاره به وجود بیش از1500نمونه بیولوژیک متعلق به 270پرنده،50 پستاندار، 71 خزنده و 200 بی مهره در بانک ژن اداره کل ، که با رعایت اصول علمی نگهداری می شوند افزود : يكي از كاربردهاي مهم و مفید اين مرکز، امكان تشخيص گونه ها از يكديگر با استفاده از تكنيك هاي پيشرفته مولكولي است به طوري كه امكان تشخيص انواع بافتها و بقاياي جانوري وجود داشته و مي توان هويت آنها را مشخص کرد.

 

وی گفت: تهیه بانک پرازگونه های پرنده استان ، بیش از 600نمونه ،بارکدینگ پرندگان استان بیش از 90گونه ، تهیه دستورالعمل و کتابچه اصول و روشهای تهیه بافت از حیات وحش وتشخیص گونه های مکشوفه ها از سراسر کشور برای پیگیری مباحث حقوقی قانون شکار و صید و اثبات تخلفات قانونی از فعالیتهای شاخص استان در حوزه بانک ژن می باشد.

 

گفتنی است در ادامه از آزمایشگاه های اداره کل، مشتمل بر پنج آزمایشگاه در حوزه‌های هوا، خاک ، آب، میکروبیولوژی و شیمی تجزیه دستگاهی می باشد، و موزه حیات وحش و بانک ذخیره تنوع زیستی استان و سامانه های نظارت آنلاین وهوشمند مراکز نگهداری حیات وحش در استان ، بازدید بعمل آمد.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 13 33 17 - امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی بین ادارات منابع طبیعی و آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای به امضاء رسید.

علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: امضاء تفاهم نامه با هدف توانمند سازی بهره برداران محلی ، مرتعداران و ساکنین در حوزه های آبخیز در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای برای حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها انجام شده است؛ و نهایتا استفاده مطلوب از ظرفیت های آموزشی و پرورشی را بدنبال دارد.

وی با تأکید بر ضرورت توانمند سازی مردم در روستاها که بهره برداران واقعی منابع طبیعی می باشند خاطر نشان کرد باید مهارت بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی را با آموزش های فنی و حرفه ای ارتقاء بخشیم تا عملا سطح حفظ و حراست با مشارکت مردم ارتقاء یابد.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه سرپرست اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای گفت: حفظ منابع طبیعی در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه آن کشور محسوب می شود.

وی با تأکید بر ارائه آموزش و مهارت روستائیان برای اشتغال مولد و کسب درآمد بیشتر، این اقدام آموزشی ترویجی را راهکاری مناسب برای کاهش بهره برداری از منابع طبیعی دانست.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها