با ما همراه باشید

اجتماعی

آغاز پویش ایران سرسبز ایران قوی از مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 12 30 19 03 01 - آغاز پویش ایران سرسبز ایران قوی از مشهد

 

 

پویش ملی با شعار هر ایرانی یک درخت، به یاد هر شهید هزار نهال در مشهد آغاز شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعودمنصور، ،رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با اشاره به اینکه سالانه ۱۶ تن در هکتار خاک کشور براثر فرسایش بادی از بین رفته و نابود میشود گفت این پویش با مشارکت مردم می تواند گام موثری در احیای پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش بادی باشد.

 

منصور در مراسم آغازین پویش مردمی ایران سرسبز در ارتفاعات سبز کمربند جنوبی مشهد اظهار کرد: حفظ منابع طبیعی و عناصر مهم از جمله آب ، خاک ، پوشش گیاهی، هوا در کشور اهمیت بسزایی در تحقق استقلال وامنیت کشور دارد.

 

وی با بیان اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که یک ، سوم بارندگی دنیا را دارد در حالی که تبخیردر ایران سه برابر دنیاست، ادامه داد: بخش زیادی از عرصه کشور ایران در معرض فرسایش آبی است و سالانه قریب به ۱۶ تن در هکتار خاک ایران بر اثر فرسایش بادی از دست می‌رود.

 

این مقام مسوول اظهار کرد:شهرها و روستاهای فراوانی در معرض سیلاب و بخشی از عرصه کشور نیز تحت تاثیر فرسایش بادی است که با وجود همه این مشکلات معتقدیم با تلاش، همگرایی و هماهنگی این مشکلات قابل رفع است و آثار خسارتی ناشی از آنها کاملا قابل مهار میباشد.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی سندی تحت عنوان شجره طیبه در کمیته فرهنگی خود تنظیم و تصویب کرده که برای آن تا کنون بیش از ۳۰ پیوست تهیه و تصویب شده است.

 

منصور افزود:به موجب این سند مقرر است تا سال ۱۴۱۴ بیش از۵۰۰ میلیون نهال و بذر در عرصه های طبیعی کشور غرس شود که از آن به نام پویش “ایران سرسبز، ایران قوی” یاد میشود و به یاد هر شهید در کشور هزار درخت کاشته می شود.

 

وی با بیان اینکه در این قالب ۷۰ دستگاه اجرایی کشور مشارکت دارندو مدت اجرای پویش از امسال برای مدت ۱۴ سال در نظر گرفته شده است، ادامه داد: نکته مهم در تعیین این هدف بلند در جهت حفظ منابع طبیعی کشور در این است که تحقق این مهم کار تک بعدی دستگاههای اجرایی و دستگاههای حاکمیتی نیست بلکه بیش و پیش از همه جوامع محلی و مردم در تحقق و تداوم آن نقش آفرینند.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل در تحقق این پویش و بنابر ضرورت شاهد حضور گسترده مردم در سراسر کشور هستیم.

 

رییس سازمان جنگلها اظهار کرد: قبل از این نیز پویش بذرکاری برای احیای جنگلهای زاگرس انجام شده است که شاهد حضور موثر مردم در ۷۴ شهر و ۱۱ استان زاگرسی در کشور بودیم.

 

وی تاکید کرد: سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور رسالت خود میداند که پیگیری، هماهنگی و نقش آفرین محوری برای تحقق این پویش را بر عهده داشته باشد اما دست یاری به سوی عموم مردم و دستگاهها دراز میکنیم تا در راستای اهداف بلند این کار مارا یاری دهند.

منصور اظهارکرد:حفظ منابع طبیعی به عنوان فرهنگ عمومی رسالت همگانی است و چنین پویشهایی نشان ازهمراهی همه ما برای حفظ منابع طبیعی دارد.

همچنین جواد خدایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا بویژه شهید حاج قاسم سلیمانی گفت :ما در توسعه کشور نیازمند یک مفاهمه دقیق در بحث توسعه هستیم واگردر این مسیر به یک مفهوم مشترک نرسیم ممکن است سرمایه هایی بلند مدت را از دست بدهیم و با این گونه اقدامات مشخص می شود که ما در موضوع منابع طبیعی یک مفاهمه مشترک داریم و منابع طبیعی را بعنوان سرمایه بلند مدت به رسمیت می شناسیم و معتقدیم توسعه زمانی می تواند معنا پیدا کند که در تعارض با این منابع نباشد.

همچنین حجت الاسلام جواد نیک بین ، رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت : انسان مهمترین دشمن طبیعت است و ما باید نسبت به منابع طبیعی بیش از پیش احساس مسئولیت کنیم.

 

همچنین،مجتبی غفور پور،مشاور فرمانده سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی در امر بسیج نیز در این مراسم با اشاره به اعلام آمادگی بسیج و سپاه استان برای مشارکت قوی در چنین برنامه‌هایی اظهار کرد: درهر کجا دولت از ظرفیت بسبج استفاده کرده است شاهد کارایی بیشتر و پیشرفت مطلوب امور هستیم.

 

غفورپور اظهار کرد: تببین، آموزش ، اجرا و نگهداری زنجیره مهمی در احیای اراضی است که اگر درست اجرا نشود هدف اصلی را دچار چالش می کند.

 

وی تاکید کرد: این درختان یادگاری برای نسلهای آینده هستند و باید از آنها حفاظت و صیانت شود.

 

در پایان این مراسم همسر شهید محمود کاوه نیز به یاد آن شهید بزرگوار نهالی کاشت.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خراسان رضوی

 

اجتماعی

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 16 18 39 22 2 - رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی از اجرایی شدن طرح هرخبرنگار یک وکیل خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حمیدرضا آفرین،رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: به مناسبت هفته خبرنگار در هییات مدیره جدید،طرح هرخبرنگار یک وکیل در دستورکار قرار گرفته است.

 

 

وی گفت: خبرنگاران شامل طرح مشاوره رایگان حقوقی به شکل تلفنی و حضوری شده و برای انجام امور حقوقی درباره مسایل مختلف مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی جهت فرهنگسازی فرهنگ حقوق شهروندی در کنار آنهاست.

وی با بیان اینکه خبرنگاران به عنوان ارکان دموکراسی و سردمداران حقوق شهروندی هستند، افزود: خبرنگاران هم وکیل حقوق شهروندی محسوب می شوند و در این طرح ،عهده داردفاع حقوق شهروندی در کنار ما قرار می گیرند.

 

آفرین گفت: سامانه خدمات تلفنی ۱۲۹ کشوری، برای ارایه خدمات مشاوره رایگان که توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی ایجاد شده است وامسال پاسخگوی بیش از18 هزارتماس تلفنی مشاوره حقوقی رایگان بوده است.

 

وی افزود: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی بعد از تهران، آمار بیشترین پاسخگویی و مشاوره حقوقی رایگان را در سامانه ۱۲۹ داشته است.

 

آفرین گفت: درسال جاری بیش از 104 هزار مشاوره رایگان با این سامانه و بقیه مشاوره ها درمجتمع های قضایی انجام شده است.

وی افزود : در حال حاضر ۱۲ پایگاه حقوقی رایگان در حاشیه شهر مشهد مقدس دایر و افراد متخصص خدمات ارائه می‌کنند.

آفرین خاطر نشان کرد : مراجعه به وکیل قبل از انعقاد قرارداد موضوعی است که باید مورد توجه شهروندان قرار گیرد، زیرا شهروندان زمان و هزینه کمتری را برای رسیدن به نتیجه صرف می‌کنند.

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: حمایت از افراد بدون استطاعت مالی در دعاوی حقوقی را یکی از برنامه‌های مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی است.

 

وی خاطر نشان کرد: هیچ فردی نباید به دلیل مشکلات مالی از حق وکیل محروم باشد، از این رو این مرکز پس از احراز شرایط افراد رایگان و در قالب وکالت تسخیری از افراد حمایت می کنند.

 

آفرین گفت : ۱۵۰ مورد وکالت تسخیری از ابتدای سال جاری تاکنون و ۱۳۰ مورد وکالت معاضدتی از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه در استان صورت گرفته است که با توجه به آمار گذشته در شرایط مطلوبی قرار داریم.

وی درادامه ازوجود دادسرای انتظامی برای رسیدگی به تخلفات مرکز وکلا سخن گفت و خاطر نشان کرد:شکایات از وکلا به شکل الکترونیکی در سامانه ثبت و رسیدگی می شود.

 

آفرین درباره کمیسیون صلح و سازش افزود:این کمیسیون پس از بررسی درجلسه تاکنون بیش از 80 درصد شکایات را به سازش و رضایت طرفین رسانده است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

منتشر شده

در

photo 2022 08 15 18 57 57 - اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

 

مدیرکل کمیته امداد مام خمینی (ره) خراسان رضوی از اعلام آمادگی ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال برای مددجویان تحت پوشش خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، رضا سلم آبادی،مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با بیان اینکه تامین مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستاها را برای مددجویان تحت پوشش را بر عهده داریم، گفت: از مجموع ۵ هزار مسکن سهمیه در کشور این آمادگی را داریم که ۲ هزار و ۴۰۰ واحد را امسال اجرا کنیم.

 

وی گفت :در حوزه مسکن ارزان قیمت ،اجرای ۲۰۰ واحد مسکونی در مشهد بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سلم آبادی خاطرنشان کرد: در ساخت ۵۷۸ واحد مسکونی در قالب پروژه امام رضا(ع) هم با مشارکت آستان قدس، شهرداری، بنیاد مسکن ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم.

 

 

وی افزود: تا کنون ۲۷ میلیارد تومان تزریق اعتبار به این پروژه شده است و ۷۰ میلیارد تومان دیگر هم امسال تخصیص می‌یابد.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی درباره اعتبارات اشتغالزایی این نهاد طی سال‌جاری گفت:سال گذشته ۶۳۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال استان بود که امسال این رقم به بیش از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

وی گفت :نیمی از این اعتبارات را به افراد غیرمددجو اختصاص یافته که باید شرایطی مانند قرار داشتن در دهه یک تا ۵ درآمدی، کارآفرین نبودن و … راداشته باشند.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی اظهار کرد: تعهد داریم امسال تعداد ۲۰ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد کنیم.

 

سلم آبادی با بیان اینکه در صورت جذب منابع اشتغال تا آذر ماه امسال،گفت: تا کنون به۲ هزار و ۳۳۷ پرونده اشتغال در استان تسهیلات پرداخت شده است.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها