با ما همراه باشید

اجتماعی

آغاز پویش ایران سرسبز ایران قوی از مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 12 30 19 03 01 - آغاز پویش ایران سرسبز ایران قوی از مشهد

 

 

پویش ملی با شعار هر ایرانی یک درخت، به یاد هر شهید هزار نهال در مشهد آغاز شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعودمنصور، ،رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، با اشاره به اینکه سالانه ۱۶ تن در هکتار خاک کشور براثر فرسایش بادی از بین رفته و نابود میشود گفت این پویش با مشارکت مردم می تواند گام موثری در احیای پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش بادی باشد.

 

منصور در مراسم آغازین پویش مردمی ایران سرسبز در ارتفاعات سبز کمربند جنوبی مشهد اظهار کرد: حفظ منابع طبیعی و عناصر مهم از جمله آب ، خاک ، پوشش گیاهی، هوا در کشور اهمیت بسزایی در تحقق استقلال وامنیت کشور دارد.

 

وی با بیان اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که یک ، سوم بارندگی دنیا را دارد در حالی که تبخیردر ایران سه برابر دنیاست، ادامه داد: بخش زیادی از عرصه کشور ایران در معرض فرسایش آبی است و سالانه قریب به ۱۶ تن در هکتار خاک ایران بر اثر فرسایش بادی از دست می‌رود.

 

این مقام مسوول اظهار کرد:شهرها و روستاهای فراوانی در معرض سیلاب و بخشی از عرصه کشور نیز تحت تاثیر فرسایش بادی است که با وجود همه این مشکلات معتقدیم با تلاش، همگرایی و هماهنگی این مشکلات قابل رفع است و آثار خسارتی ناشی از آنها کاملا قابل مهار میباشد.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی سندی تحت عنوان شجره طیبه در کمیته فرهنگی خود تنظیم و تصویب کرده که برای آن تا کنون بیش از ۳۰ پیوست تهیه و تصویب شده است.

 

منصور افزود:به موجب این سند مقرر است تا سال ۱۴۱۴ بیش از۵۰۰ میلیون نهال و بذر در عرصه های طبیعی کشور غرس شود که از آن به نام پویش “ایران سرسبز، ایران قوی” یاد میشود و به یاد هر شهید در کشور هزار درخت کاشته می شود.

 

وی با بیان اینکه در این قالب ۷۰ دستگاه اجرایی کشور مشارکت دارندو مدت اجرای پویش از امسال برای مدت ۱۴ سال در نظر گرفته شده است، ادامه داد: نکته مهم در تعیین این هدف بلند در جهت حفظ منابع طبیعی کشور در این است که تحقق این مهم کار تک بعدی دستگاههای اجرایی و دستگاههای حاکمیتی نیست بلکه بیش و پیش از همه جوامع محلی و مردم در تحقق و تداوم آن نقش آفرینند.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل در تحقق این پویش و بنابر ضرورت شاهد حضور گسترده مردم در سراسر کشور هستیم.

 

رییس سازمان جنگلها اظهار کرد: قبل از این نیز پویش بذرکاری برای احیای جنگلهای زاگرس انجام شده است که شاهد حضور موثر مردم در ۷۴ شهر و ۱۱ استان زاگرسی در کشور بودیم.

 

وی تاکید کرد: سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور رسالت خود میداند که پیگیری، هماهنگی و نقش آفرین محوری برای تحقق این پویش را بر عهده داشته باشد اما دست یاری به سوی عموم مردم و دستگاهها دراز میکنیم تا در راستای اهداف بلند این کار مارا یاری دهند.

منصور اظهارکرد:حفظ منابع طبیعی به عنوان فرهنگ عمومی رسالت همگانی است و چنین پویشهایی نشان ازهمراهی همه ما برای حفظ منابع طبیعی دارد.

همچنین جواد خدایی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا بویژه شهید حاج قاسم سلیمانی گفت :ما در توسعه کشور نیازمند یک مفاهمه دقیق در بحث توسعه هستیم واگردر این مسیر به یک مفهوم مشترک نرسیم ممکن است سرمایه هایی بلند مدت را از دست بدهیم و با این گونه اقدامات مشخص می شود که ما در موضوع منابع طبیعی یک مفاهمه مشترک داریم و منابع طبیعی را بعنوان سرمایه بلند مدت به رسمیت می شناسیم و معتقدیم توسعه زمانی می تواند معنا پیدا کند که در تعارض با این منابع نباشد.

همچنین حجت الاسلام جواد نیک بین ، رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی گفت : انسان مهمترین دشمن طبیعت است و ما باید نسبت به منابع طبیعی بیش از پیش احساس مسئولیت کنیم.

 

همچنین،مجتبی غفور پور،مشاور فرمانده سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی در امر بسیج نیز در این مراسم با اشاره به اعلام آمادگی بسیج و سپاه استان برای مشارکت قوی در چنین برنامه‌هایی اظهار کرد: درهر کجا دولت از ظرفیت بسبج استفاده کرده است شاهد کارایی بیشتر و پیشرفت مطلوب امور هستیم.

 

غفورپور اظهار کرد: تببین، آموزش ، اجرا و نگهداری زنجیره مهمی در احیای اراضی است که اگر درست اجرا نشود هدف اصلی را دچار چالش می کند.

 

وی تاکید کرد: این درختان یادگاری برای نسلهای آینده هستند و باید از آنها حفاظت و صیانت شود.

 

در پایان این مراسم همسر شهید محمود کاوه نیز به یاد آن شهید بزرگوار نهالی کاشت.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خراسان رضوی

 

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 19 00 08 - امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

تفاهم نامه همکاریهای مشترک چند جانبه منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد گفت : با توجه به سیا ست های سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور در راستای همگانی نمودن فرهنگ حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و ترویج این فرهنگ بین عموم مردم از جمله دانش آموزان ، کشاورزان ، دامداران و مرتعداران به عنوان جامعه هدف ، ما نیز در شهرستان خلیل آباد و با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در ادارات مختلف از جمله آموزش و پرورش وجود دارد موفق به امضای تفاهم نامه ای شدیم که براساس آن اقدامات لازم برای احداث پارک آبخیز در حوزه آبخیز شهری شهر خلیل آباد واقع در اردوگاه شهید جعفری متعلق به آموزش و پرورش و در وسعتی معادل 250 هکتار انجام می شود.

وی اضافه کرد: حضور فعال معلمین و دانش آموزان در برنامه های هفته منابع طبیعی و مراسم نهالکاری ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در مدارس وتبین فرهنگ منابع طبیعی ، اهمیت حفظ وحراست از این ثروت خدادادی از جمله مواردی بوده که در این تفاهم نامه مد نظر قرار گرفته است.

 

ترابی خاطر نشان کرد: شهرستان خلیل آباد دارای 105 مرکز آموزشی است که بیش از 11 هزار دانش آموز در آن مراکز مشغول به تحصیل می باشند .

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد ادامه داد : پیشنهاد ایجاد پارک آبخیز در بالا دست حوزه شهری خلیل آباد از دو جنبه حائز اهمیت است که میتوان به کاهش سیلاب های مخرب و حمل رسوبات و جلوگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات شهری و ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی و آبخیزداری با اجرای پروژه های متعدد و متنوع در این حوزه برای جامعه مخاطب دانش آموزی شهرستان اشاره کرد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیات کوهنوردی شهرستان سبزوار

منتشر شده

در

636744955921898629 1 - امضاء تفاهم همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیات کوهنوردی شهرستان سبزوار

تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیأت کوهنوردی شهرستان سبزوار امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباسعلی کیانی فرد ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار گفت: این تفاهم نامه در راستای توسعه همکاری های دو جانبه و استفاده بهینه از ظرفیت ها و توان بالقوه و بالفعل هیأت های ورزشی از جمله هیأت کوهنوردی برای حفظ و حراست از اراضی ملی به امضاء رسید . براساس بخشی از مفاد این تفاهم نامه ، ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار مختلف مردم بویژه ورزشکاران بعنوان گروههای فعال و پر تلاش انجام می شود.

 

وی افزود: امضاء این تفاهم نامه زمینه بیشتر و بهتر مشارکت هیأت کوهنوردی را در ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی فراهم می آورد.

 

کیانی فرد  گفت : از 720 هزار هکتار مساحت شهرستان ، 610 هزار هکتار آن اراضی ملی است که حفاظت و حراست از این عرصه نیازمند مشارکت آحاد مردم است.

 

وی ضمن اعلام آمادگی برای آموزش ورزشکاران در خصوص آشنایی بیشتر آنان با شیوه های مختلف حفظ و حراست و پیشگیری از وقوع هر گونه جرم در اراضی ملی گفت: کوهنوردان جزو بهترین گروههای محافظ طبیعت هستند و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جهت عضو یت آنان بعنوان همیار طبیعت اعلام آمادگی می کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار خاطر نشان کرد مشارکت و همیاری مردم در حفظ و نگهداری از اراضی ملی موجب استفاده بهینه از پتانسیل های عرصه های منابع طبیعی شده و زمینه گردشگری، تولید و بهره برداری قانونی گیاهان دارویی و نهایتا اشتغال مولد که منجر به بهبود معیشت ساکنین محلی می گردد را فراهم خواهد آورد.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها