با ما همراه باشید

گردشگری

آغوش بازمیراث فرهنگی گردشگری خراسان رضوی به روی سرمایه گذاران صنعت و تاسیسات گردشگری

منتشر شده

در

photo 2022 10 05 10 30 11 - آغوش بازمیراث فرهنگی گردشگری خراسان رضوی به روی سرمایه گذاران صنعت و تاسیسات گردشگری

 

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت:میراث فرهنگی و گردشگری از ورود سرمایه گذاران به عرصه ایجاد واحدهای جدید استقبال می کند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یوسف بیدخوری، معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، هدف از برگزاری این تور را معرفی پتانسیل های گردشگری استان و آشنایی اصحاب رسانه را با واحدهای اقامتی به مناسبت هفته گردشگری عنوان کرد.

 

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به تنوع واحدهای اقامتی در مشهد گفت: به دلیل فضای رقابتی که بین واحدهای اقامتی در مشهد وجود دارد و تعداد بالای این واحدها با کیفیت‌ترین و ارزان‌ترین خدمات اقامتی کشور در مشهد ارائه می‌شود.
بیدخوری افزود: در فصل غیر پیک که مراکز اقامتی مشتری کمتری دارند برخی از آن‌ها تا 50 درصد تخفیف می‌دهند.

مسئول کمیته اسکان ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اشاره به خدمت‌رسانی به زائران در دهه آخر صفر خاطر نشان کرد: برای تامین اسکان زائران این دهه ظرفیتی حدود 700 هزار نفر شب اقامت تامین شد که در دهه آخر صفر مشکلی در زمینه اقامت زائران نداشتیم.

بیدخوری افزود: با توجه به پیش‌بینی ها در زمینه افزایش زائران طی سال‌های آینده به مراکز اقامتی جدید نیاز داریم که از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کنیم در این زمینه ورود پیدا کنند.

بیدخوری خاطرنشان کرد: از سرمایه گذاران علاقمند به عرصه تاسیسات و صنعت گردشگری برای ایجاد واحدهای اقامتی در شهرستانهای استان خراسان رضوی استقبال می کند.

همچنین، سیدمحمود مادرشاهیان، رئیس جامعه حرفه‌ای هتلداران استان و رئیس کانون تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری خراسان رضوی درحاشیه برگزاری تور بازدید رسانه ها از واحدهای اقامتی مشهد در نشست خبری افزود: تعداد بالای این واحدها با کیفیت‌ترین و ارزان‌ترین خدمات اقامتی کشور در مشهد ارائه می‌شود.

 

وی گفت: 23 تیم نظارتی در دهه آخر صفر بر مراکز اقامتی نظارت داشت که با توجه به نظارت‌های دقیق و شبانه‌روزی در این دهه شکایت‌ها از مراکز اقامتی مشهد تقریبا به صفر رسید.

 

مادرشاهیان خاطرنشان کرد: معتقدیم که شان زائرامام رضا(ع) اسکان در مساجد و حسینیه ها و مراکز کمپ اضطراری شهرداری و سالن های ورزشی نیست، باید سرمایه‌گذاران به سمت ساخت مرکز اقامتی هدایت و حمایت شوند.

رئیس کانون تشکل‌های حرفه‌ای گردشگری خراسان رضوی با بیان این که مشهد در حال حاضر 138 هزار تحت اقامتی و در برخی پیک‌ها بیش از 5 میلیون زائر دارد، گفت: در شرایطی اقتصادی فعلی، ساخت و بهره‌برداری هتل، مقرون به صرفه نیست، افرادی که اکنون در این زمینه فعال هستند، افرادی هستند که به عشق خدمت به زائران امام رضا (ع) در این زمینه فعالیت و سرمایه گذاری می‌کنند.

همچنین، محمدرضا نخ فروش، کارشناس ارزیابی خدمات کیفیت میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی افزود:برنامه آموزشی هتل ها در اول هر سال با برگزاری دوره های آموزش زبان و دوره های بازآموزی برگزار می شود.

 

وی خاطر نشان کرد:۱۴ هتل ۵ ستاره،۲۱ هتل ۴ ستاره،۶۲ هتل ۳ ستاره،۶۳ هتل ۴ ستاره،۶۵ هتل آپارتمان ۵ستاره دراستان خراسان رضوی وجود دارند.

 

نخ فروش گفت: پروانه بهره برداری هتل ها شامل، گواهینامه استاندارد آسانسورو آتش نشانی است که هر سه ماه یکبار گواهینامه توسط میراث فرهنگی و گردشگری صادر می شود.

وی افزود:درحوزه هزینه با حداقل قانون کار ۴ میلیون، هر نیروی انسانی سالیانه ۱۵٠ میلیون هزینه دارد و ماهیانه یک میلیون تومان، متریال مصرف غذایی هرکدام از پرسنل هتل ها است.

 

کارشناس میراث فرهنگی گردشگری گفت:در حوزه حقوق و دستمزد، حقوق پرسنل واحدهای اقامتی و هتل ها از قانون کار به بالاست.

وی گفت: ۲٠ هزارنفرشاغل قبل کرونا بودند که ایام تعطیلی واحدهای اقامتی و کرونا۹ هزارنفر انصراف دادند و الان فقدان نیروهای متخصص و متعهد هستیم و با کمبود نیروی انسانی مواجهیم.

 

نخ فروش خاطرنشان کرد:نرخ گذاری هتلها استاندارد مشخصی دارد. استاندارد کیفیت خدمات با گواهینامه به هتل ها اعطا میشود. براساس بازدیدها و رضایتمندی مشتریان، و انتقادها و چک لیست های ارزیابی هتل، ثبت سامانه هتلداری می شود.

 

وی گفت:مشهددارای بالاترین کیفیت و ارزانترین خدمات است و بیش از ۶٠ درصد اقامتها،هتل و هتل آپارتمان در اطراف حرم مطهر،رقابتی است، بااینکه حوزه نگهداری هتل ها، بسیار پر هزینه است.

وی درباره معیارواحدهای اقامتی گفت: این واحدها شامل حقوق و دستمزد، متریال، سایر هزینه ها می شود.

نخ فروش افزود: هنوز خسارت هتل های ایام کرونا، جبران نشده و به نسبت ارزش ملک، ارزش ریالی کار هتلداری فقط عشق است.

 

در تور یکروزه بازدید خبرنگاران از هتل پنج ستاره پردیسان، هتل پنج ستاره درویشی، هتل در حال ساخت حبیب، هتل آپارتمان متین، و هتل بزرگ پارک حیات بازدید کردند.

شبنم مقدم

زیارت

آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 18 - آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402 خبر داد.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یوسف بیدخوری ، با اعلام این خبر افزود: با توجه به این که سفرهای نوروزی 1402 از حدود یک ماه قبل از نوروز آغاز می‌شود، فعالیت‌های نظارتی بر تاسیسات گردشگری به ویژه دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی از یک ماه قبل آغازشده و یک مرحله بازدید نظارتی انجام شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در راستای طرح بازرسی سرزده به همراه اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی خراسان رضوی از تعدادی از این دفاتر و شرکت‌ها بازدید و آمادگی این مجموعه‌ها برای خدمت‎رسانی شایسته به زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) بررسی شد.

بیدخوری اظهار کرد: دفاتر و شرکت‌هایی که به زائران در زمینه صدور و فروش بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس خدمت‌رسانی می‌کنند باید مجوزهای لازم از دستگاه‌های مربوطه را داشته باشند و نرخنامه‌نامه را رعایت کنند.

او یادآور شد: برخی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در زمینه گردشگری سلامت فعال هستند و به زائرانی خدمات رسانی می‌کنند که علاوه بر زیارت برای درمان اقدام می‌کنند این مجموعه‌ها باید مجوزهای لازم از همه دستگاه‌های مرتبط داشته باشند تا زائر با اطمینان خاطر به مشهد سفر کند و خدمات درمانی را به نحو شایسته دریافت کند.

بیدخوری تاکید کرد: بازدیدهای نظارتی با جدیت دنبال می‌شود تا بتوانیم خدمات رسانی مطلوب را داشته باشیم و رضایت‌مندی زائران را فراهم کنیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی بیش از 488 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مجوز فعالیت دارند که باید مجوز آن‌ها در محل دفتر نصب باشد و مدیر فنی نیز در محل حضور داشته باشد.

بیدخوری افزود: حدود 30 بازرس در طول سال بازدیدهای نظارتی از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی را انجام می‌دهند که ماهیانه حداقل یک نوبت بازدید انجام می‌دهند و مجوزها و خدمات آن‌ها را کنترل می‌کنند.

بیدخوری اظهار کرد: در نوروز 1402 حدود 100 بازرس در حوزه تاسیسات گردشگری و مراکز اقامتی نظارت دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تاکید کرد: شهروندان در صورتی که شکایتی از خدمات حوزه گردشگری شامل مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی و دیگر تاسیسات گردشگری دارند با شماره تلفن 37045-051 تماس بگیرند.

هم‌چنین محمدسعید ولی‌زاده رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی با اشاره به افزایش درخواست سفر به مشهد در نوروز 1402 اظهار کرد: زائران هنگام تهیه بلیت سفر به مشهد بلیت برگشت را نیز رزرو و خریداری کنند تا در برگشت با مشکلی مواجه نشوند.

او افزود: شهروندان بلیت را از دفاتر مجاز خریداری کرده و از سفر با کاروان‌های غیرمجاز نیز خودداری کنند.

هم‌چنین حسین امیر کلالی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد خدمات سفر مشهد اظهار کرد: در راستای مصوبات قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد بازدیدهای نظارتی بر دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی در محدوده اطراف حرم مطهر رضوی تشدید شده و برخوردهای نظارتی لازم برای پیشگیری از اجحاف در حق زائران انجام می‌شود.

 

ادامه مطلب

فرهنگی

استاندار خراسان رضوی: حمایت از هویت ملی با حفظ آثار تاریخی میسر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 10 54 28 - استاندار خراسان رضوی: حمایت از هویت ملی با حفظ آثار تاریخی میسر است

استاندار خراسان رضوی گفت: حفظ آثار تاریخی در راستای حمایت از هویت دینی و ملی است و برای بهره‌برداری از آن در مناطق مختلف کشور باید برنامه‌ریزی داشته باشیم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یعقوبعلی نظری، در جلسه انجمن میراث فرهنگی استان افزود: پیوستگی آثار تاریخی استان در کشورهای منطقه را هم باید مورد توجه قرار دهیم تا در ارتباط با هم به یک معنی و مفهوم منسجم دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به وجود بارگاه منور رضوی در مشهد مقدس، بسیاری از آثار تاریخی نیز در ارتباط با حرم مطهر شکل گرفته است که باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: برگزاری جلسات و نشست ها باید به هماهنگی و رفع تداخل دستگاه ها از طریق طرح مسائل و مشکلات مربوطه منجر شود، به همین دلیل باید از تمام ظرفیت های موجود در این راستا بهره برد.

اهمیت به پژوهش‌ در حوزه آثار تاریخی

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی نیز گفت: مهمترین مولفه، نگاه و رویکرد ما به موضوع میراث فرهنگی است، زیرا این آثار را یک سرمایه ملی و معنوی می دانیم و به عبارتی حلقه وصل از گذشته به آینده هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد افزود: از سوی دیگر افق نگاه ما به تمدن نوین اسلامی است و باید نسبت میراث فرهنگی را با تمدن نوین اسلامی مورد سنجش قرار دهیم. بر همین اساس باید ارزش‌های تاریخی و نسبت آن را برای مردم بیان کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای حفاظت از آثار تاریخی اقدام شود.

وی بیان کرد: آثار تاریخی باید مکمل کننده و ارتقا دهنده هویت ملی، دینی و انقلابی ما باشند، باید شناخت مردم از آثار فرهنگی و تاریخی افزایش یابد و بر همین اساس باید رویکرد در خصوص موضوع میراث به جای سلبی و بازدارندگی، ترویجی و ایجابی باشد.

معاون استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: برای شناسایی، حفاظت و معرفی آثار تاریخی نیاز به کار پژوهشی است و با توجه به ظرفیت بزرگی که در دانشگاه های استان وجود دارد باید غفلت های گذشته جبران شود.

حجت الاسلام گنابادی نژاد اظهار کرد: امتداد برخی از آثار تاریخی در کشورهای منطقه وجود دارد و باید در تعاملات بین المللی به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

هم‌چنین در این جلسه سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به قانون تشکیل انجمن‌های میراث‌فرهنگی اشاره کرد و گفت: بنای بازه هور نخستین اثر از خراسان است که سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

او افزود: تاکنون 1964 اثر تاریخی، فرهنگی، محوطه، تپه، اثر طبیعی و ناملموس از خراسان رضوی در فهرست میراث فرهنگی ملی ایران ثبت شده است.

موسوی با بیان این‌که نخستین انجمن میراث‌فرهنگی ایران در سال 1325 در نیشابور تشکیل شده است، گفت: در راستای اجرای قانون تاسیس انجمن میراث‌فرهنگی در روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌های استان تاکنون از 33 شهرستان خراسان رضوی در 21 شهرستان انجمن میراث‌فرهنگی شهرستان تشکیل شده است.

او درباره اقدامات پژوهشی مرتبط با امام رضا(ع) اظهار کرد: مسیر هجرت امام رضا(ع) از مدینه تا مرو مورد پژوهش قرار گرفته است و چندین همایش علمی و پژوهشی با عنوان جاده ولایت برگزار شده است.

موسوی گفت: هم‌چنین در این مسیر رویدادهایی تعریف شده که برنامه‌هایی به صورت ویژه در نیشابور هر ساله برگزار می‌شود.

هم‌ چنین احسان زهره‌وندی، سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این جلسه یادآور شد: با وجود این که استان 1963 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد اما 23 میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها اختصاص یافته است.

هم‎چنین مهدی علیپور محمدیه مسئول انجمن‌های میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این جلسه گفت: تعداد 1156 روستای استان شرایط تشکیل انجمن میراث‌فرهنگی را دارند که تاکنون در 562 روستا این انجمن تشکیل شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر تعداد 3 هزار و 55 نفر در انجمن‌های میراث‌فرهنگی استان عضویت دارند که 2 هزار و 750 نفر مرد و 305 نفر زن هستند، البته در روستای توزنده‌جان شهرستان فیروزه تمامی اعضای انجمن را زنان تشکیل داده و برنامه‌های فرهنگی بسیار خوبی را نیز با محوریت خانواده اجرا می‌کنند.

علیپور محمدیه با اشاره نقش انجمن‌های میراث فرهنگی در حفاظت از آثار تاریخی اظهار کرد: با همکاری اعضای انجمن‌ها تعداد هزار و 745 قلم شی تاریخی و فرهنگی کشف شده و از 52 مورد حفاری غیر مجاز جلوگیری شده است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

ثبت ملی32 اثر تاریخی منقول ارزشمند خراسان رضوی در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور

منتشر شده

در

14011104000761 Test PhotoN - ثبت ملی32 اثر تاریخی منقول ارزشمند خراسان رضوی در فهرست میراث‌فرهنگی منقول کشور

مدیر کل میراث‌فرهنگی ،گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: تعداد 32 پرونده اشیای تاریخی شاخص استان در شورای ملی ثبت منقول وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه و پس از بررسی کارشناسان، واجد ثبت تشخیص داده و در فهرست میراث‌فرهنگی ملی قرار گرفت.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،سید جواد موسوی با اعلام این خبر افزود:32 اثرمنقول ثبت شده ازاین آثارشامل تعدادی از آثار منقول مجموعه بسیار ازرشمند و نفیس موزه‌های آستان قدس رضوی است.

هم‌چنین محمود طغرایی، مدیر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی درباره جزئیات آثار ثبت شده اظهار کرد: تعداد 7 جلد قرآن نفیس و منحصربه‌فرد شامل قرآن به خط محمدعلی اردستانی(کاتب السلطان) مربوط به سده 13 هجری قمری، قرآن به خط زین‌العابدین شیرازی مربوط به سده 9 هجری قمری، قرآن محمدبن‌‍‌کثیر مربوط به سده 4 هجری قمری، قرآن به خط اختراعی بابری مربوط به سده 10 هجری قمری، قرآن به خط سیدجعفرمحمد حسینی مربوط به سده 12 هجری قمری، قرآن به خط وصال شیرازی مربوط به سده 13 هجری قمری، قرآن منسوب به خط یاقوت مستعصمی مربوط به سده 7 هجری قمری از جمله نسخ خطی ارزشمند ثبت شده است.

او افزود: ضریح قدیمی حرم حضرت رضا(ع) معروف به ضریح شیر وشکر مربوط به پهلوی دوم، زیارت نامه فولادی زراندود با متن زیارت حضرت رسول(ص) مربوط به سده 13 هجری قمری، زیارت نامه فولادی مشبک زراندود مربوط به سده 13 هجری قمری، اسطرلاب برنجی ساخت عبدالعلی مربوط به دوره صفویه، اسطرلاب حلقوی مربوط به دوره قاجاریه، پایه شمعدان فلزی مربوط به سده 9 هجری قمری، پیراهن حرز مربوط به دوره زندیه (که بر روی آن آیات و احادیث نوشته شده است)، دو قالیچه با نقوش محرابی مربوط به دوره صفویه، قفل آویز زرین ضریح حرم مطهر حضرت رضا(ع) مربوط به سده 11 هجری قمری، قندیل آویز زرین مربوط به سده 13 هجری قمری، جای کلیدی فولادی ضریح حرم مطهر مربوط به دوره صفویه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدیر ثبت آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: آبریز فولادی مربوط به سده 12 هجری قمری، جا کلیدی فولادی زراندود ضریح حرم مطهر مربوط به دوره صفویه، آبریز برنجی قلمزنی شده مربوط به دوره صفوی، یک مرقع(متن خوشنویسی شده) به خط میرعلی هروی مربوط به سده 10 هجری قمری، منبر چوبی خاتم‌کاری شده مربوط به سده 14 هجری قمری، پرده ماهوت مروارید دوزی و منجوق دوزی شده مربوط به سده 12 هجری قمری، دو تبرتزئینی فولادی زراندود مربوط به دوره افشاریه و قاجاریه، درب چوبی دو رو با ورقه های زرین و سیمین حرم مطهر مربوط به دوره قاجاریه، ساعت آفتابی و قبله نمای ساخت عبدالائمه مربوط به سده 12 هجری قمری، سجاده ماهوت تکه‌دوزی و قلاب دوزی مربوط به دوره قاجاریه، گلابدان فولادی دو لایه مربوط به سده 9 هجری قمری و یک سنگ قبر نفیس امیرزاده کمال الدین حسین قلی مربوط به سده 9 هجری قمری سایر موارد ثبت شده اخیرآثار موزه‌های آستان قدس رضوی است.

طغرایی تصریح کرد: در راستای همکاری‌های فرهنگی بسیار ارزشمند بین مجموعه بزرگ آستان قدس رضوی و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تاکنون 65 اثر ثبت ملی شده است.شایان ذکر است مستند سازی و ثبت آثار میراث فرهنگی منقول در فهرست آثار ملی،علاوه بر معرفی بیشتر آنها ،موجب برنامه ریزی به منظور مرمت و توجه دقیق تر کارشناسان و پژوهشگران به آنها خواهد شد.هم اکنون تمامی این آثار در مجموعه موزه های آستان قدس واقع در مجموعه حرم مطهر امام رضا(ع) برای بازدید عمومی به نمایش گذاشته شده است.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها