با ما همراه باشید

اجتماعی

آنومی نمایشی براساس پرونده های واقعی شهر مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 12 15 21 21 29 - آنومی نمایشی براساس پرونده های واقعی شهر مشهد

 

کارگردان نمایش آنومی گفت: نمایش آنومی بر اساس پرونده‌های واقعی طراحی شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، عادل توکلی، کارگردان نمایش در نشست خبری نمایش افزود: نمایش آنومی بر اساس پرونده‌های واقعی طراحی شده است.

 

وی گفت : ۲ پرونده به عنوان فضای اصلی دادگاه انتخاب شده که با فضاسازی کاملا واقعی از دادگاه به روایت این داستان می‌پردازد. همچنین در این نمایش سه اتاق طراحی شده که فضای دادگاه را به تصویر نمی‌کشد اما موضوعات آن‌ با توجه به پرونده‌های مستند انتخاب و به ما معرفی شده است که در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ویژه کودک و نوجوان روی داده است.

 

توکلی افزود:شیوه اجرای این نمایش اصطلاحا اجرای محیطی و با توجه به اینکه هر چه فضاسازی این نمایش واقعی‌تر باشد، باورپذیرتر است، لذا تمام جزئیات در نظر گرفته شده به شکلی که مخاطب با ورود به این فضا حس می‌کند وارد دادگاهی واقعی شده و از همین رو نمایش دارای محدودیت سنی بالای ۱۸ سال است.

 

وی گفت: این نمایش در قالب داستان‌های مستقل اجرا می‌شود و پنج قصه در آن روایت می‌شود؛ لذا برای تماشای تمام داستان‌ها لازم است علاقه‌مندان در سه شب به تماشای این اجرا بنشینند. به این ترتیب امکان تماشای تمام ماجراها در یک شب وجود ندارد؛ این در حالی است که داستان اجرا با پایان یک نمایش به انتها نخواهد رسید. تماشای این نمایش همانند سیلی وجود چنین معضلات و مشکلاتی را گوشزد می‌کند و برخورد صحیح جامعه با افراد آسیب‌دیده را نشان می‌دهد و به عبارتی آگاهی‌بخشی می‌کند.

 

کارگردان نمایش آنومی عنوان کرد: پس از وقفه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا در فعالیت‌های هنری مشهد ایجاد شد، دوباره تصمیم گرفته شد اجرای نمایش آنومی آغاز شود و با توجه به شرایط اقتصادی موجود هزینه محل‌های اجرا بالا رفته بود، بنابراین پس از صحبت خانم عابدین‌زاده با آقای رضازاده، مدیر عامل مؤسسه گلستان علی، همکاری‌هایی بین ما شکل گرفت که او هم در این زمینه بسیار کمک کردند و مدرسه افشارنژاد را در راستای اجرای نمایش به ما معرفی کرد.

 

نمایش آنومی روایتی به مثابه دانشگاه

همچنین،نیره عابدین‌زاده، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت : تئاتر هنری واقعی است و حتی در مرحله‌ای بالاتر از واقعیت قرار دارد زیرا گروه نویسندگان، کارگردان و همچنین تعدادی از بازیگران صحنه‌های پرونده‌های این نمایش را از نزدیک دیده‌اند و همگام با بزه‌دیده، بزه‌کار، قاضی، وکیل و کیفرخواست پرونده زندگی کرده‌ و به تعبیری از شرایط و موقعیت‌های این پرونده‌ها الهام گرفته‌اند. تئاترها موضوعات و پیام‌های بسیاری را ارائه می‌دهد؛ لذا من توصیه می‌کنم تمام افراد و مسئولان به تماشای تئاتر و به ویژه تئاتر آنومی بپردازند چرا که تئاتر آنومی به عنوان یک دانشگاه است.

 

وی گفت : این نمایش روح تعدادی از پرونده‌های مهم با موضوع معضلات اجتماعی دارای سابقه را به نمایش درآورده است. تماشای این نمایش اهمیت و اثرگذاری تصمیمات افراد مختلف را نشان می‌دهد و ریشه‌های عمیق آسیب‌های اجتماعی را گوشزد می‌کند.

 

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی تصریح کرد: تماشای این تئاتر را به دانشجویان رشته‌های حقوق، علوم اجتماعی، علوم تربیتی و روانشناسی، معلمان مدارس و والدین توصیه می‌کنم تا به واسطه تماشای آن فهم افراد نسبت به مسئولیت‌های اجتماعی ارتقا پیدا کند. در نمایش آنومی چندین موضوع واقعی به تئاتری واقعی مبدل شده که بسیار آموزنده‌ است.

 

وی گفت: تئاتر آنومی و چنین نمایش‌هایی، صحنه‌ها و اثرات قبل و بعد از آسیب‌های اجتماعی را به نمایش می‌گذارد تا در تغییر رویه‌ها و سبک نگرش‌ها اثرگذار واقع شود. با توجه به زحمات هنر تئاتر و متاسفانه درآمد نامتناسب آن لازم است این هنر مورد حمایت قرار گیرد تا انگیزه، علم و دغدغه‌مندی این قشر مورد استفاده قرار گیرد و آن‌ها دغدغه کمتری نسبت به مسائل اقتصادی و مالی داشته باشند تا بتوانند در راستای تخصص خود قدم بردارند.

 

مؤسسه خیریه گلستان علی ع در سیر فعالیتهای فرهنگی اینک به تاتر آنومی رسید

همچنین ، سید حمیدرضا رضازاده، مدیر عامل مؤسسه خیریه گلستان علی ع افزود: همچنین با توجه به علاقه شخصی نسبت به فعالیت‌های اجتماعی به ویژه آسیب‌های کودکان و نوجوانان که در این تئاتر به نمایش گذاشته می‌شود و جایگاه بسیار والای تئاتر در جهان و کشور، نمایش و بیان این موضوعات در قالب تئاتر را اثرگذار دانسته و لذا سعی کردم تا حد توان به گروه نمایش آنومی کمک کنم .

 

وی گفت : شاید بتوان تئاتر را بهترین الگو برای بیان کردن و نشان دادن اهداف مختلف به جامعه دانست تا به نوعی معضلات اجتماعی از طریق فعالیت‌های فرهنگی به جامعه نشان داده و اقدامی ماندگار انجام شود.

 

اجرای دور دوم نمایش آنومی از چهارشنبه از دی‌ ماه آغاز می شود

همچنین،پویا غازی، مدیر روابط عمومی پروژه نمایش آنومی گفت : در سال ۹۸ اجرای این تئاتر به مدت ۶۰ شب برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور اجرای این نمایش متوقف شد؛ از این رو تنها به مدت حدود ۲۰ شب به اجرای عمومی درآمد و در حال حاضر دور دوم اجرای عمومی نمایش از چهارشنبه، یکم دی ‌ماه، آغاز می شود.

 

وی گفت : اعضای گروه نمایش آنومی شامل ۴۰ بازیگر و در مجموع ۶۰ نفر است و شادی غفوریان و مسعود عقلی نویسندگی این نمایش ر بر عهده داشته‌اند. این نمایش به صورت آف‌استیج اجرا می‌شود؛ به این معنا که در سالن‌های تئاتر روی صحنه نمی‌رود و در هر دوره از برگزاری نمایش، گروه مکانی را آماده‌سازی و بازسازی می‌کند و به عنوان سالن اجرا مورد استفاده قرار می‌دهد. این دوره از اجراها در مدرسه افشارنژاد واقع در مقابل جاهدشهر ۱۴ اجرا می شود.

 

شبنم مقدم

اجتماعی

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 16 18 39 22 2 - رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت : طرح هرخبرنگار یک وکیل اجرایی می شود

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی از اجرایی شدن طرح هرخبرنگار یک وکیل خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حمیدرضا آفرین،رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: به مناسبت هفته خبرنگار در هییات مدیره جدید،طرح هرخبرنگار یک وکیل در دستورکار قرار گرفته است.

 

 

وی گفت: خبرنگاران شامل طرح مشاوره رایگان حقوقی به شکل تلفنی و حضوری شده و برای انجام امور حقوقی درباره مسایل مختلف مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی جهت فرهنگسازی فرهنگ حقوق شهروندی در کنار آنهاست.

وی با بیان اینکه خبرنگاران به عنوان ارکان دموکراسی و سردمداران حقوق شهروندی هستند، افزود: خبرنگاران هم وکیل حقوق شهروندی محسوب می شوند و در این طرح ،عهده داردفاع حقوق شهروندی در کنار ما قرار می گیرند.

 

آفرین گفت: سامانه خدمات تلفنی ۱۲۹ کشوری، برای ارایه خدمات مشاوره رایگان که توسط مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی ایجاد شده است وامسال پاسخگوی بیش از18 هزارتماس تلفنی مشاوره حقوقی رایگان بوده است.

 

وی افزود: مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه خراسان رضوی بعد از تهران، آمار بیشترین پاسخگویی و مشاوره حقوقی رایگان را در سامانه ۱۲۹ داشته است.

 

آفرین گفت: درسال جاری بیش از 104 هزار مشاوره رایگان با این سامانه و بقیه مشاوره ها درمجتمع های قضایی انجام شده است.

وی افزود : در حال حاضر ۱۲ پایگاه حقوقی رایگان در حاشیه شهر مشهد مقدس دایر و افراد متخصص خدمات ارائه می‌کنند.

آفرین خاطر نشان کرد : مراجعه به وکیل قبل از انعقاد قرارداد موضوعی است که باید مورد توجه شهروندان قرار گیرد، زیرا شهروندان زمان و هزینه کمتری را برای رسیدن به نتیجه صرف می‌کنند.

 

رئیس مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی گفت: حمایت از افراد بدون استطاعت مالی در دعاوی حقوقی را یکی از برنامه‌های مرکز وکلای قوه قضائیه خراسان رضوی است.

 

وی خاطر نشان کرد: هیچ فردی نباید به دلیل مشکلات مالی از حق وکیل محروم باشد، از این رو این مرکز پس از احراز شرایط افراد رایگان و در قالب وکالت تسخیری از افراد حمایت می کنند.

 

آفرین گفت : ۱۵۰ مورد وکالت تسخیری از ابتدای سال جاری تاکنون و ۱۳۰ مورد وکالت معاضدتی از سوی مرکز وکلای قوه قضائیه در استان صورت گرفته است که با توجه به آمار گذشته در شرایط مطلوبی قرار داریم.

وی درادامه ازوجود دادسرای انتظامی برای رسیدگی به تخلفات مرکز وکلا سخن گفت و خاطر نشان کرد:شکایات از وکلا به شکل الکترونیکی در سامانه ثبت و رسیدگی می شود.

 

آفرین درباره کمیسیون صلح و سازش افزود:این کمیسیون پس از بررسی درجلسه تاکنون بیش از 80 درصد شکایات را به سازش و رضایت طرفین رسانده است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

منتشر شده

در

photo 2022 08 15 18 57 57 - اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال

 

مدیرکل کمیته امداد مام خمینی (ره) خراسان رضوی از اعلام آمادگی ۲ هزار و ۴۰۰ واحد مسکن امسال برای مددجویان تحت پوشش خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، رضا سلم آبادی،مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با بیان اینکه تامین مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر و روستاها را برای مددجویان تحت پوشش را بر عهده داریم، گفت: از مجموع ۵ هزار مسکن سهمیه در کشور این آمادگی را داریم که ۲ هزار و ۴۰۰ واحد را امسال اجرا کنیم.

 

وی گفت :در حوزه مسکن ارزان قیمت ،اجرای ۲۰۰ واحد مسکونی در مشهد بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

سلم آبادی خاطرنشان کرد: در ساخت ۵۷۸ واحد مسکونی در قالب پروژه امام رضا(ع) هم با مشارکت آستان قدس، شهرداری، بنیاد مسکن ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتیم.

 

 

وی افزود: تا کنون ۲۷ میلیارد تومان تزریق اعتبار به این پروژه شده است و ۷۰ میلیارد تومان دیگر هم امسال تخصیص می‌یابد.

 

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی درباره اعتبارات اشتغالزایی این نهاد طی سال‌جاری گفت:سال گذشته ۶۳۰ میلیارد تومان اعتبار اشتغال استان بود که امسال این رقم به بیش از یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

وی گفت :نیمی از این اعتبارات را به افراد غیرمددجو اختصاص یافته که باید شرایطی مانند قرار داشتن در دهه یک تا ۵ درآمدی، کارآفرین نبودن و … راداشته باشند.

 

مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی اظهار کرد: تعهد داریم امسال تعداد ۲۰ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد کنیم.

 

سلم آبادی با بیان اینکه در صورت جذب منابع اشتغال تا آذر ماه امسال،گفت: تا کنون به۲ هزار و ۳۳۷ پرونده اشتغال در استان تسهیلات پرداخت شده است.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها