با ما همراه باشید

اجتماعی

آنومی نمایشی براساس پرونده های واقعی شهر مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 12 15 21 21 29 - آنومی نمایشی براساس پرونده های واقعی شهر مشهد

 

کارگردان نمایش آنومی گفت: نمایش آنومی بر اساس پرونده‌های واقعی طراحی شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، عادل توکلی، کارگردان نمایش در نشست خبری نمایش افزود: نمایش آنومی بر اساس پرونده‌های واقعی طراحی شده است.

 

وی گفت : ۲ پرونده به عنوان فضای اصلی دادگاه انتخاب شده که با فضاسازی کاملا واقعی از دادگاه به روایت این داستان می‌پردازد. همچنین در این نمایش سه اتاق طراحی شده که فضای دادگاه را به تصویر نمی‌کشد اما موضوعات آن‌ با توجه به پرونده‌های مستند انتخاب و به ما معرفی شده است که در حوزه آسیب‌های اجتماعی به ویژه کودک و نوجوان روی داده است.

 

توکلی افزود:شیوه اجرای این نمایش اصطلاحا اجرای محیطی و با توجه به اینکه هر چه فضاسازی این نمایش واقعی‌تر باشد، باورپذیرتر است، لذا تمام جزئیات در نظر گرفته شده به شکلی که مخاطب با ورود به این فضا حس می‌کند وارد دادگاهی واقعی شده و از همین رو نمایش دارای محدودیت سنی بالای ۱۸ سال است.

 

وی گفت: این نمایش در قالب داستان‌های مستقل اجرا می‌شود و پنج قصه در آن روایت می‌شود؛ لذا برای تماشای تمام داستان‌ها لازم است علاقه‌مندان در سه شب به تماشای این اجرا بنشینند. به این ترتیب امکان تماشای تمام ماجراها در یک شب وجود ندارد؛ این در حالی است که داستان اجرا با پایان یک نمایش به انتها نخواهد رسید. تماشای این نمایش همانند سیلی وجود چنین معضلات و مشکلاتی را گوشزد می‌کند و برخورد صحیح جامعه با افراد آسیب‌دیده را نشان می‌دهد و به عبارتی آگاهی‌بخشی می‌کند.

 

کارگردان نمایش آنومی عنوان کرد: پس از وقفه‌ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا در فعالیت‌های هنری مشهد ایجاد شد، دوباره تصمیم گرفته شد اجرای نمایش آنومی آغاز شود و با توجه به شرایط اقتصادی موجود هزینه محل‌های اجرا بالا رفته بود، بنابراین پس از صحبت خانم عابدین‌زاده با آقای رضازاده، مدیر عامل مؤسسه گلستان علی، همکاری‌هایی بین ما شکل گرفت که او هم در این زمینه بسیار کمک کردند و مدرسه افشارنژاد را در راستای اجرای نمایش به ما معرفی کرد.

 

نمایش آنومی روایتی به مثابه دانشگاه

همچنین،نیره عابدین‌زاده، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی گفت : تئاتر هنری واقعی است و حتی در مرحله‌ای بالاتر از واقعیت قرار دارد زیرا گروه نویسندگان، کارگردان و همچنین تعدادی از بازیگران صحنه‌های پرونده‌های این نمایش را از نزدیک دیده‌اند و همگام با بزه‌دیده، بزه‌کار، قاضی، وکیل و کیفرخواست پرونده زندگی کرده‌ و به تعبیری از شرایط و موقعیت‌های این پرونده‌ها الهام گرفته‌اند. تئاترها موضوعات و پیام‌های بسیاری را ارائه می‌دهد؛ لذا من توصیه می‌کنم تمام افراد و مسئولان به تماشای تئاتر و به ویژه تئاتر آنومی بپردازند چرا که تئاتر آنومی به عنوان یک دانشگاه است.

 

وی گفت : این نمایش روح تعدادی از پرونده‌های مهم با موضوع معضلات اجتماعی دارای سابقه را به نمایش درآورده است. تماشای این نمایش اهمیت و اثرگذاری تصمیمات افراد مختلف را نشان می‌دهد و ریشه‌های عمیق آسیب‌های اجتماعی را گوشزد می‌کند.

 

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی تصریح کرد: تماشای این تئاتر را به دانشجویان رشته‌های حقوق، علوم اجتماعی، علوم تربیتی و روانشناسی، معلمان مدارس و والدین توصیه می‌کنم تا به واسطه تماشای آن فهم افراد نسبت به مسئولیت‌های اجتماعی ارتقا پیدا کند. در نمایش آنومی چندین موضوع واقعی به تئاتری واقعی مبدل شده که بسیار آموزنده‌ است.

 

وی گفت: تئاتر آنومی و چنین نمایش‌هایی، صحنه‌ها و اثرات قبل و بعد از آسیب‌های اجتماعی را به نمایش می‌گذارد تا در تغییر رویه‌ها و سبک نگرش‌ها اثرگذار واقع شود. با توجه به زحمات هنر تئاتر و متاسفانه درآمد نامتناسب آن لازم است این هنر مورد حمایت قرار گیرد تا انگیزه، علم و دغدغه‌مندی این قشر مورد استفاده قرار گیرد و آن‌ها دغدغه کمتری نسبت به مسائل اقتصادی و مالی داشته باشند تا بتوانند در راستای تخصص خود قدم بردارند.

 

مؤسسه خیریه گلستان علی ع در سیر فعالیتهای فرهنگی اینک به تاتر آنومی رسید

همچنین ، سید حمیدرضا رضازاده، مدیر عامل مؤسسه خیریه گلستان علی ع افزود: همچنین با توجه به علاقه شخصی نسبت به فعالیت‌های اجتماعی به ویژه آسیب‌های کودکان و نوجوانان که در این تئاتر به نمایش گذاشته می‌شود و جایگاه بسیار والای تئاتر در جهان و کشور، نمایش و بیان این موضوعات در قالب تئاتر را اثرگذار دانسته و لذا سعی کردم تا حد توان به گروه نمایش آنومی کمک کنم .

 

وی گفت : شاید بتوان تئاتر را بهترین الگو برای بیان کردن و نشان دادن اهداف مختلف به جامعه دانست تا به نوعی معضلات اجتماعی از طریق فعالیت‌های فرهنگی به جامعه نشان داده و اقدامی ماندگار انجام شود.

 

اجرای دور دوم نمایش آنومی از چهارشنبه از دی‌ ماه آغاز می شود

همچنین،پویا غازی، مدیر روابط عمومی پروژه نمایش آنومی گفت : در سال ۹۸ اجرای این تئاتر به مدت ۶۰ شب برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور اجرای این نمایش متوقف شد؛ از این رو تنها به مدت حدود ۲۰ شب به اجرای عمومی درآمد و در حال حاضر دور دوم اجرای عمومی نمایش از چهارشنبه، یکم دی ‌ماه، آغاز می شود.

 

وی گفت : اعضای گروه نمایش آنومی شامل ۴۰ بازیگر و در مجموع ۶۰ نفر است و شادی غفوریان و مسعود عقلی نویسندگی این نمایش ر بر عهده داشته‌اند. این نمایش به صورت آف‌استیج اجرا می‌شود؛ به این معنا که در سالن‌های تئاتر روی صحنه نمی‌رود و در هر دوره از برگزاری نمایش، گروه مکانی را آماده‌سازی و بازسازی می‌کند و به عنوان سالن اجرا مورد استفاده قرار می‌دهد. این دوره از اجراها در مدرسه افشارنژاد واقع در مقابل جاهدشهر ۱۴ اجرا می شود.

 

شبنم مقدم

اجتماعی

پایانه مفتح شرقی به مساحت ۱۲هزار مترمربع ساخته می‌شود

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 13 30 25 - پایانه مفتح شرقی به مساحت ۱۲هزار مترمربع ساخته می‌شود

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد از احداث پایانه مفتح شرقی به مساحت ۱۲هزار مترمربع خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی‌اصغر نیشابوری، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد، در نشست خبری افزود:در حوزه ایستگاهی، تملک زمین به مساحت ۱۲هزار مترمربع برای احداث پایانه مفتح شرقی به‌منظور تجمیع خطوط پایانه‌های خطی مفتح، مفتح شرقی و بخشی از خطوط انتهای بولوار مصلی، پیگیری و تملک ملک در مسیر خروجی پایانه شهید هاشمی نژاد جهت رفع گره ترافیکی محل انجام شده است.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: طول کل شبکه خطوط اتوبوسرانی ۲هزارو ۷۴۵ کیلومتر، طول مسیرهای ویژه ۲۲.۴ کیلومتر و متوسط سرعت ناوگان در خطوط ۱۸.۲ کیلومتر بر ساعت درنظرگرفته شده و بر اساس برآوردها متوسط زمان انتظار مسافران در ایستگاه ۵دقیقه است.

وی گفت: ۳هزارو ۵۹۲ ایستگاه اتوبوس در شهر مشهد وجود دارد، یکهزارو ۷۰۹ ایستگاه در کنار ۱۸ پایانه متمرکز و ۱۷پایانه حاشیه‌ای (خطی) مجهز به سایبان هستند.

وی افزود: سازمان اتوبوسرانی ۸ توقفگاه و یک تعمیرگاه اصلی برای توقف اتوبوس‌ها و تعمیر و نگهداری دارد.

نیشابوری گفت: متوسط تعداد مسافر روزانه (تراکنش) در سال ۹۲ یک‌میلیون و ۵۲۱هزارو ۶۱ سفر بود که امسال به ۷۷۴هزارو ۶۶۰ سفر(تراکنش) رسیده است.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد، افزود: طی یکسال گذشته در حوزه تأمین ناوگان پیگیری در خصوص تخصیص اوراق مشارکت و اوراق خزانه اسلامی برای خرید اتوبوس، پیگیری دریافت یارانه بلیت (کمک دولت)، پیگیری استفاده از تبصره۱۸ برای بازسازی اتوبوس‌های فرسوده و عقد قرارداد خرید ۱۰۰ دستگاه میدل باس انجام‌شده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌هایی که به شکل جدی پیگیرهستیم اختصاص یکهزار دستگاه اتوبوس از محل مصوبات سفر رئیس‌جمهوری در سال جاری است.

نیشابوری گفت:استفاده از کمک دولت به ناوگان حمل‌ونقل عمومی که برای شهرها از طریق تهاتر نفت درنظرگرفته شده است نیز مدنظر قرار دارد.

وی افزود: از اواخر سال۱۴۰۰ تاکنون ۱۲۰ دستگاه اتوبوس و میدل باس بااعتباری بالغ‌بر ۳هزار و ۸۸۵ میلیارد ریال خریداری و به ناوگان افزوده‌شده است ودرکنار آن ۹۱دستگاه اتوبوس نیز بازسازی‌شده است.

 

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد ازسفارش ساخت یک دستگاه اتوبوس برقی با همکاری شرکت گروه مپنا خبرداد و گفت: در حال گذراندن استانداردهای لازم بمنظور پلاک گذاری است.

وی افزود: یک ایستگاه شارژ برقی نیز در پایانه امام رضا(ع) بر مبنای مطالعات انجام‎شده توسط شرکت مهندسی و ساخت برق و کنترل مپنا(مکو) طراحی بهره‌برداری شده است.

نیشابوری گفت: اکنون مطالعات امکان‌سنجی و طراحی برقی سازی ناوگان خط یک سامانه اتوبوس تندرو (BRT) مشهد در حال انجام است.

وی افزود :مطابق استانداردها میانگین سن ناوگان اتوبوسرانی ۵ سال و سن فرسودگی ۱۰سال تعیین‌شده ،یعنی ۷۴۰ دستگاه اتوبوس فعال در ناوگان فرسوده هستند.

وی گفت: با توجه به فرسودگی این تعداد اتوبوس خرید و توسعه ناوگان را در دستور کار‏ قرارداده‌ایم و تا پایان امسال حدود ۲۵۰ اتوبوس، سال۱۴۰۲ حدود ۲۵۰دستگاه، سال۱۴۰۳ حدود ۲۶۰دستگاه و سال۱۴۰۴ نیز ۲۶۴ دستگاه و جمعاً ۱۰۲۴دستگاه اتوبوس نوسازی می شوند.

نیشابوری خاطر نشان کرد : با توجه به تحریم و کمبود تعدادی از قطعات ناوگان در داخل کشور، این قطعات، با استفاده از توان داخلی کارکنان حوزه فنی سازمان اتوبوسرانی، بومی سازی ۲۰۰ قطعه با رویکرد مهندسی معکوس با صرفه جویی ۲۲۰ میلیارد ریالی در سال گذشته و ۲۵۰میلیارد ریالی در سال جاری انجام شده است.این قطعات در سال چندین بار در ناوگان استفاده می‌شود‌.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد، افزود: درمجموع ۸۰.۷درصد از مساحت مناطق شهرداری(به‌استثناء لبه‌های غیرقابل نفوذ) به مساحت ۱۹۸.۲ کیلومترمربع تحت پوشش شبکه اتوبوسرانی است.

وی از راه اندازی ۵خط تخفیف دار کوتاه به‌منظور تأمین دسترسی نقاط فاقد پوشش به خطوط انبوه بر حمل‌ونقل همگانی با تأکید بر مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر خبرداد.

وی گفت :راه ‌اندازی سامانه هوشمند کسر کرایه از طریق QR در چهار خط سازمان به‌صورت آزمایشی، نصب تابلوهای نسل جدید هوشمند زمان رسیدن اتوبوس در ۱۰ ایستگاه سطح شهر، به‌روزرسانی سامانه اعلان صوتی نام ایستگاه‌ها داخل ناوگان،به‌روزرسانی سامانه اعلام زمان تقریبی رسیدن ناوگان به ایستگاه با تجهیز تابلوهای ترافیکی ایستگاه‌ها به کد، بروز رسانی نرم‌افزار موبایلی نقشه همراه مشهد و شهر من از دیگر فعالیت‌های سازمان در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است.

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اجتماعی

فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 10 59 21 - فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ازایجاد شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضا ع در آستانقدس رضوی و پارک علم وفناوری خراسان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، در نشست خبری  به مناسبت روز دانشجو ، با اشاره به رویکردهای برنامه‌های این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو، اظهار کرد: آذرماه امسال با شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته مواجه است و بر همین اساس لازم است که دانشگاه‌ها به عنوان محور تحولات اجتماعی میدان‌داری کنند و بتوانند مداخلات علمی و اجتماعی موثری در جامعه داشته باشند.

 

وی با اشاره پنج رویکرد کلیدی را در برنامه‌های روز دانشجو  افزود: محورهای تعمیق بصیرت دینی و انقلابی دانشجویان، ایجاد فضایی مفرح برای دانشجویان در جهت شادابی و نشاط آن‌ها، تزریق روحیه امید و انگیزه‌بخشی در راستای شعار ما می‌توانیم، گسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویی در ایام منتهی به ۱۶ آذر و در نهایت هم ترویج روحیه کارآفرینی و به ویژه اشتغال دانش‌بنیان در محیط‌های دانشگاهی که متناسب با شعار سال است، از جمله آنهاست.

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ما که همیشه آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم، اعزام دانشجویان به عتبات عالیات در بین دو نیم سال تحصیلی بود اما امسال با توجه به شرایط حاکم در جامعه اعزام دانشجویان به عتبات را در ایام منتهی به روز ۱۶ آذر  داشتیم که بر همین اساس روز گذشته ۸۰ نفر از دانشجویان واحد دختران به عتبات اعزام شدند .

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: تا کنون پنج گروه دانشجویی این دانشگاه به پارک علم و فناوری استان اعزام شدند و در آنجا با فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک آشنا شده‌اند.

 

رجوعی افزود : بالغ بر ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، سوریه و آذربایجان در تمامی رشته‌ها در دانشکده‌های مهندسی، معماری، علوم انسانی، علوم ورزشی و روانشناسی علوم تربیتی این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

 

رجوعی بیان کرد: سیاست دانشگاه توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی است، رشته‌هایی که بتواند با نیازهای دانشجویان در هر دو پردیس تطابق داشته باشد. رشته‌های مربوط به دانشکده علوم تربیتی، مشاوره و روانشناسی را در سه سال گذشته توسعه پیدا کرده است.

 

وی اظهار کرد: رشته‌های دیگری چون معماری اسلامی، روانشناسی ورزشی و… در دستور کار این دانشگاه است و اگر زیرساخت‌های مورد نیاز این رشته‌ها فراهم شود، این رشته‌ها نیز ایجاد می شود.

وی افزود : تاکنون بیش از ۲۰ طرح پژوهشی تقاضامحور صرفا برای آستان قدس رضوی را توسط همکارانمان در دانشکده‌های مختلف به اجرا درآورده‌ایم.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت:  ۱۰هزار دانشجو در هر دو پردیس مشغول تحصیل هستند که از این تعداد هشت هزارو ۸۰۰ دانشجوی داخلی و هزارو ۲۰۰ دانشجوی خارجی هستند و از مجموع ۱۰ هزار نفر نیز ۵۵۰۰ دانشجو در واحد خواهران و ۵۰۰۰ دانشجو هم در واحد برادران در حال تحصیل هستند.

 

رئیس دانشگاه امام رضا(ع) افزود :دانشگاه امام رضا(ع) در سال ۱۴۰۰ و ۶ ماهه اول سال جاری بالغ بر ۲ میلیارد تومان به دانشجویان خود برای پرداخت شهریه تخفیفاتی ارائه داده‌ایم. این در حالی است که برای دانشجویان برتر قرآنی، دانشجویانی که حائز رتبه‌های ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی هستند و دانشجویان ممتاز علمی از تخفیف ویژه شهریه‌های ثابت و متغیر دانشگاه بهره‌مند  می شوند.

 

رجوعی درباره افزایش شهریه این دانشگاه، افزود : امسال رقم پیشنهادی در دانشگاه در دانشگاه‌های غیر دولتی توسط اتحادیه دانشگاه‌های غیر دولتی افزایش شهریه ۳۷.۵ درصد بوده است، بدین منظور که دانشگاه می‌تواند از ۲۷.۵ تا ۴۷.۵ درصد افزایش شهریه داشته باشد، این در حالی است که در سایر دانشگاه‌ها این رقم بیشتر است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اجتماعی

نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 20 01 41 - نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در نشست خبری هفته و نمایشگاه پژوهش افزود:اکنون ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در خراسان رضوی درخواست خود را ثبت کرده‌اند، اما فضای خالی برای استقرار آنها در پارک علم و فناوری استان وجود ندارد.

 

وی گفت:سعی شده تا در حوزه های فولادی، کودهای شیمیایی و کشاورزی، صنایع خلاق و کانکتورها (ترمینال برق) به جایگاهی برسیم که ضمن رفع نیازهای کشور، از خروج ارز نیز جلوگیری کنیم، در حالیکه ظرفیت ساخت آن نیز در استان و کشور به خوبی وجود دارد.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت : خراسان رضوی دارای ظرفیت های بسیار و نیروی نخبگانی فراوان است و باید با شبکه‌سازی بتوانیم از این موقعیت به خوبی بهره برداری کنیم که برگزاری رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها) با موضوع صنایع خلاق، غذایی و معدنی نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار بود.

 

عضو هیات علمی شیمی دانشگاه فردوسی مشهد  گفت: در حال حاضر تمام وزارتخانه ها در موضوع و مفهوم فناوری دارای مشکل هستند، زیرا طی دهه گذشته در حوزه فناوری فقط به ایجاد شرکت‌های نوپا توجه شد و اقدامات لازم در راستای شناخت و توسعه مفاهیم فناوری در مجموعه ها و سازمانهای تابعه آنها انجام شده است.

 

میرزائی افزود: طی سالهای گذشته برای شناسایی مسائل استان و توجه به مردمی‌سازی مفاهیم فناوری در سطح جامعه تلاش شده ، به همین منظور موضوع روایت گری فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی آغاز شد تا مردم جامعه نیز با مفاهیم حوزه فناوری آشنا و آن را درک کنند.

 

دبیر اجرایی هفته پژوهش و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار استان خراسان رضوی گفت: ویژگی اصلی این هفته در مردمی سازی آن است و سعی شده تا از همه اقشار مخاطب برای آشنا شدن با فعالیت های فناوری در نمایشگاه شرکت کنند.

 

وی از ایجاد باشگاه دانش آموزی برای ارتباط مستمر با دانش آموزان و همکاری گسترده با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خبرداد و افزود: هفت پردیس صنایع معدنی و فولاد، صنایع غذایی و کشاورزی، سلامت و دارو، صنایع خلاق و فرهنگ و صنایع آی سی تی در پارک علم و فناوری خراسان ایجاد شده است.

 

همچنین،سید ایمان شریعتی، مسئول اجرایی نمایشگاه پژوهش با اشاره به زیست بوم فعالیت پارک علم و فناوری خراسان رضوی با نگاه منظومه ای و حمایت از تمام شرکت های خرد و کلان این مجموعه افزود: امیدوار هستیم تا همه افرادی که ایده فناورانه و جدیدی دارند، بتوانند برای دفاع از ایده خود به سراغ پارک علم و فناوری بیایند.

 

وی گفت: نمایشگاه هفته پژوهش از روز دوشنبه، ۱۴ آذرماه همراه با رونمایی از چند محصول فناورانه در محل سالن فردوسی نمایشگاه بین المللی مشهد به وسعت چهار هزارو ۸۰۰ متر آغاز می شود و تا روز ۱۶ آذرماه ادامه دارد.

شریعتی اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۸۰ مجموعه برای حضور در این نمایشگاه درخواست خود را اعلام کرده اند که تعداد ۵۰ موسسه آموزشی نیز در میان آنها وجود دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

برترین ها