با ما همراه باشید

اجتماعی

آیین افتتاح کتابخانه سیار پیک دانایی(5) شهرستان چناران برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 09 01 11 14 19 - آیین افتتاح کتابخانه سیار پیک دانایی(5) شهرستان چناران برگزار شد

آیین افتتاح کتابخانه سیار پیک دانایی (5) خواجه نصیرالدین طوسی شهرستان چناران با حضور نماینده مردم چناران، گلبهار، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل کتابخانه های عمومی و جمعی از مسئولین برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، آیین افتتاح کتابخانه سیار پیک دانایی (5) خواجه نصیرالدین طوسی شهرستان چناران با حضور حسین امامی راد، نماینده مردم شهرستان چناران، گلبهار، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ حمید انصاری، فرماندار چناران؛ حجت الاسلام و المسلمین مظفر تاجی، امام جمعه چناران و جمعی از مسئولین و مقامات شهرستان برگزار شد.

 

در ابتدا حسین امامی راد، نماینده مردم چناران، گلبهار، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک هفته دولت و بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر گفت: هدایت و راهنمایی انسانها در مسیر رستگاری و سعادت با دو مولفه خودسازی و دانش افزایی امکان پذیر است، خودسازی از طریق مسائل عبادی و دینی و دانش افزایی نیز به واسطه کتاب و مطالعه بدست می آید.

وی با بیان اینکه «مطالعه» بیشترین تاکید در آموزه های دینی ما است، افزود: در اولین وحی برای پیامبر(ص) در هنگام مبعوث شدنشان خداوند می فرمایند«اقرأ» یعنی بخوان، اگر چه دین اسلام در قالب احکام عملی بایدها و نبایدهایی دارد اما فعل خواندن آنقدر مهم است که خداوند به عنوان اولین امر به پیامبر خود می فرماید«بخوان».

 

نماینده مردم چناران، گلبهار، طرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فلسفه ایجاد کتابخانه های سیار گفت: پیک دانایی یعنی سمت و سو دادن و هدایت جامعه به سمت دانایی، رشد فرهنگی و مطالعه است. در واقع کتابخانه های سیار عدالت اجتماعی در راستای دسترسی به دانش و آگاهی برای افراد در دورافتاده ترین و محروم ترین نقاط یک شهرستان را اجرا می کنند.

وی با اشاره به ایام سوگواری حضرت امام حسین(ع) افزود: حضرت می فرمایند«هدف من از قیام اصلاح امت جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر است» این اهداف در جامعه امروز اتفاق نمی افتد مگر اینکه مردم به یک سطح از دانایی، درک و رشد فرهنگی برسند و این امر جز با مطالعه و انتشار کتابهای مفید امکان پذیر نیست.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ضمن تقدیر و تشکر از همراهی مسئولین شهرستان چناران گفت: مبنای کار کتابخانه های سیار افزایش دانایی و آگاهی مردم است، در واقع کتابخانه های سیار نقش ده کتابخانه عمومی مستقر در هر شهرستان را ایفا می کند. یکی از اتفاقات خوب در جریان راه اندازی کتابخانه های سیار دسترسی افراد در دورافتاده ترین نقاط به کتاب و خدمات کتابخانه ای است.

وی با اشاره به افتتاح چند کتابخانه سیار در دیگر شهرستانهای استان، افزود: عدالت فرهنگی مبنای نظر برای ایجاد پیک دانایی و کتابخانه سیار است، هدف ما دسترسی آسان افراد به کتابخانه و خدمات کتابخانه ای در مناطق کم برخوردار برای تمامی اقشار جامعه به ویژه عمده مخاطبین کتابخانه ها کودکان، نوجوان و بانوان خانه دار است.

سبزیان گفت: محوریت کتابخانه های سیار کتابدار راننده است، فردی که با شوق، انگیزه، مهارت و تسلط کافی و وافی به اصول کتابداری با ورود به مناطق محروم با مردم ارتباط برقرار می کند. همانطور که حضرت علی(ع) در نهج البلاغه در معرفی پیامبر(ص) می فرمایند« پیامبر(ص) یک پزشک متخصص و حاذق دوره گرد است» در جامعه امروزی نیز هدف و رسالت اصلی کتابدار کتابخانه سیار طبق این فرمایش امام علی(ع) می باشد و مردم باید بدانند کتابخانه ها به عنوان دانشگاه های مردمی و فرهنگسراهای اجتماعی رسالت خدمت به آنها در جهت رشد درک، دانایی و فرهنگ جامعه را به عهده دارند و آنها باید از این ظرفیت حداکثر استفاده کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مظفر تاجی، امام جمعه چناران ضمن تسلیت ایام حزن و اندوه سوگواری امام حسین(ع) و یارانش گفت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی عملی نیکو و حسنه است و می توان آن را در زمره مقدس ترین اعمال صالحه قرار داد. در وصف اهمیت کتاب می توان به این نکته اشاره کرد که کتاب از معجزات فرستادگان و پیامبران خدا بوده است.

وی با بیان اینکه کتاب کلمه ای مقدس است، افزود: کتاب به معنای نوشتن است و هر آنچه که انسان با قلم خود به رشته تحریر در می آورد از یک جمله تا چندین هزار سطر به عنوان کتاب تلقی می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اجتماعی

برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 18 02 52 - برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات برگزارشد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی با هماهنگی اداره ی ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور علاقه مندان و بهره برداران در شهر فیض آباد برگزار شد.

در این دوره ی آموزشی در خصوص اهمیت کاشت و پرورش هدفمند گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی ان ها در تحقق سلامت، خودکفایی دارویی ایجاد اشتغال و توسعه ی اقتصادی توضیح داده شد.

در این جلسه عمده ی گیاهان دارویی شهرستان از قبیل زعفران، آلوئه ورا، گل محمدی، خارشتر، آویشن، زیه ی سبز، زرشک ، عناب و … معرفی و در ارتباط با شرایط کاشت لازم برای کاشت این محصولات توضیحات کاملی ارائه شد.

در ادامه به ذکر مزایای کاشت گیاهان دارویی اشاره و نیاز آبی پایین و افزایش بهره وری آب، تطابق با شرایط اقلیمی منطقه، قابلیت تولید در زمین های کم بازده، بازار فروش مطلوب و درآمدزایی بالا از مزایای کاشت گیاهان دارویی برشمرده شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

منتشر شده

در

IMG 8362 1601200 - افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر یک روزه به خراسان رضوی، از اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور رونمایی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری افتصادی مشهد عمران، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، در نخستین سفر استانی خود به خراسان رضوی ضمن بازدید از بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور را افتتاح  کرد.

 

سلاجقه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در استان در بخش بانک ژن از واحدهای مختلف این آزمایشگاه بازدید کرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این خبر افزود: بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، اولین و کاملترین بانک ژن در خصوص ذخیره سازی بافتهای مختلف گونه های حیات وحش در کشور است .

 

تورج همتی با اشاره به وجود بیش از1500نمونه بیولوژیک متعلق به 270پرنده،50 پستاندار، 71 خزنده و 200 بی مهره در بانک ژن اداره کل ، که با رعایت اصول علمی نگهداری می شوند افزود : يكي از كاربردهاي مهم و مفید اين مرکز، امكان تشخيص گونه ها از يكديگر با استفاده از تكنيك هاي پيشرفته مولكولي است به طوري كه امكان تشخيص انواع بافتها و بقاياي جانوري وجود داشته و مي توان هويت آنها را مشخص کرد.

 

وی گفت: تهیه بانک پرازگونه های پرنده استان ، بیش از 600نمونه ،بارکدینگ پرندگان استان بیش از 90گونه ، تهیه دستورالعمل و کتابچه اصول و روشهای تهیه بافت از حیات وحش وتشخیص گونه های مکشوفه ها از سراسر کشور برای پیگیری مباحث حقوقی قانون شکار و صید و اثبات تخلفات قانونی از فعالیتهای شاخص استان در حوزه بانک ژن می باشد.

 

گفتنی است در ادامه از آزمایشگاه های اداره کل، مشتمل بر پنج آزمایشگاه در حوزه‌های هوا، خاک ، آب، میکروبیولوژی و شیمی تجزیه دستگاهی می باشد، و موزه حیات وحش و بانک ذخیره تنوع زیستی استان و سامانه های نظارت آنلاین وهوشمند مراکز نگهداری حیات وحش در استان ، بازدید بعمل آمد.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 13 33 17 - امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی بین ادارات منابع طبیعی و آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای به امضاء رسید.

علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: امضاء تفاهم نامه با هدف توانمند سازی بهره برداران محلی ، مرتعداران و ساکنین در حوزه های آبخیز در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای برای حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها انجام شده است؛ و نهایتا استفاده مطلوب از ظرفیت های آموزشی و پرورشی را بدنبال دارد.

وی با تأکید بر ضرورت توانمند سازی مردم در روستاها که بهره برداران واقعی منابع طبیعی می باشند خاطر نشان کرد باید مهارت بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی را با آموزش های فنی و حرفه ای ارتقاء بخشیم تا عملا سطح حفظ و حراست با مشارکت مردم ارتقاء یابد.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه سرپرست اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای گفت: حفظ منابع طبیعی در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه آن کشور محسوب می شود.

وی با تأکید بر ارائه آموزش و مهارت روستائیان برای اشتغال مولد و کسب درآمد بیشتر، این اقدام آموزشی ترویجی را راهکاری مناسب برای کاهش بهره برداری از منابع طبیعی دانست.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها