با ما همراه باشید

اقتصادی

اجرای ۱۳ طرح عمرانی و اقتصادی جدید در خراسان رضوی تصویب شد

منتشر شده

در

photo 2022 02 22 20 18 36 - اجرای ۱۳ طرح عمرانی و اقتصادی جدید در خراسان رضوی تصویب شد

اعضای کارگروه امور زیربنایی خراسان رضوی با اجرای ۱۳ طرح عمرانی و اقتصادی جدید در این استان موافقت کردند.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در حاشیه نشست کارگروه امور زیربنایی استان به خبرنگار ایرنا گفت: با نظر موافق اعضای این کارگروه، طرح پهنه بندی حریم شهر مشهد با اعمال اصلاحاتی جهت تصویب نهایی به شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارسال می شود که پس از تصویب ملاک عمل دستگاه های متولی خواهد بود.

 

جواد خدایی افزود: طرح موضعی “خین عرب” در مشهد نیاز به اصلاحات کارشناسی دارد که پس از انجام اصلاحات دوباره در نشست بعدی کارگروه امور زیربنایی استان مطرح خواهد شد.

 

وی ادامه داد: طرح ساماندهی “کشف رود” در مشهد نیز با اعمال اصلاحات و ضرورت رعایت مواردی که از سوی شرکت های گاز و مخابرات استان مورد تاکید قرار گرفته است، با نظر موافق برای تصویب نهایی به شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارسال می شود.

 

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: تعیین کاربری ۲۵۷ هکتار زمین برای ساخت فرودگاه شهر گناباد و ۶ هکتار مسیر دسترسی به آن در حریم شهر با رعایت حریم شرکت برق منطقه‌ای، حریم مسیل و بستر رودخانه و حریم راه و نحوه اتصال به جاده مشهد – گناباد مورد موافقت قرار گرفت.

 

وی اجرای طرح پسته پاک کنی در بیدخت گناباد، تولید خوراک پایه علوفه در تپه سلام مشهد، طرح شرکت حمل‌و نقل داخلی کالا، طرح واحد دامی ۵۰ راسی در حریم شهر رضویه، احداث ساختمان دانشگاه پیام‌ نور در حریم شهر کلات، کارخانه شالی‌کوبی در حمام قلعه شهرستان کلات و طرح تولید کمپوست گیاهی در خارج حریم شهر مشهد را از دیگر طرحهای مصوب کارگروه امور زیربنایی خراسان رضوی برشمرد.

 

خدایی افزود: اجرای طرح تولیدی کودهای گیاهی در خارج حریم شهرستان فریمان، ذخیره‌سازی و نگهداری محصولات پلاستیکی در حریم شهر مشهد، ساخت سردخانه بالای صفر در اراضی لنگر داخل حریم شهر مشهد و تغییرات در ۲ بند از مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری برای طرح جامع مصوب شهر فریمان نیز مورد موافقت اعضای این کارگروه قرار گرفت.

 

کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی ذیل شورای برنامه ریزی و توسعه استان است که وظیفه بررسی و ارائه پیشنهاد در زمینه طرح های توسعه عمران شهری، وظایف مرتبط با اجرای آیین نامه مربوط به استفاده از اراضی و احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها، طرح های هادی و جامع شهرها را بر عهده دارد.

 

مصوبات این کارگروه برای اجرا باید به تایید نهایی شورای برنامه ریزی و توسعه استان با ریاست استاندار برسد.

 

 

منبع:اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها