با ما همراه باشید

عمرانی

احداث بیش از 15 کیلومتر تونل انرژی در مشهد/ ناهماهنگی شرکت های خدماتی برای استفاده از تونل انرژی

منتشر شده

در

photo 2021 11 17 20 51 41 - احداث بیش از 15 کیلومتر تونل انرژی در مشهد/ ناهماهنگی شرکت های خدماتی برای استفاده از تونل انرژی

 

 

روزانه شهروندان بسیاری در طی تماس با سامانه ارتباطات مردمی 137 نسبت به حفاری، شکافتن آسفالت معابر و خیابان ها توسط شرکت های خدماتی اعتراض می کنند و معتقد هستند که برای مرمت مجدد باید چندین بار دیگر تماس گرفته یا چند ماه منتظر باشند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ راهکارهای مختلف در موضوع ساماندهی حفاری های سطح شهر و مزاحمت هایی مانند صدور مجوز زمان دار، اخطار به شرکت های خدماتی و… که مزاحمت هایی برای شهروندان ایجاد می کند، چندان موثر نبوده و گاهی انجام پروژه های شرکت های خدماتی مانند آب، برق و مخابرات هزینه زیادی را به شهرداری و شهروندان تحمیل می کند، اما مدتی است که احداث تونل انرژی به عنوان پروژه ای که می تواند بخش زیادی از این معضل را رفع کند، پروژه ای که تا کنون هزینه بسیاری صرف احداث آن شده است.

 

تونل مشترک تاسیسات انرژی تجمیع کننده خدمات برق، مخابرات و آب و… است که با توجه به ازدیاد جمعیت و افزایش بحث بلندمرتبه‌سازی در شهرها به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی در بحث شهرسازی مطرح است، این تونل با انتقال منابع انرژی از این کانال و رفع مشکلات ترافیکی بر اثر حفاری‌های متعدد و بعضا نابجا در معابر شهری و امکان حفاظت فیزیکی تاسیسات از صدمات احتمالی و هزینه‌های ناشی از آن جلوگیری می‌کند.

 

احداث تونل انرژی هزینه و زمان زیادی می‌طلبد، اما در عین حال می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد در مدیریت شهری منظم و اصولی مورد استفاده قرار گیرد. اما ظاهرا قرار نیست سریال ادامه‌دار ناهماهنگی‌ها در بهره‌برداری از تاسیسات شهری که با هزینه مردم احداث شده، پایانی داشته باشد.

 

همچنین یکی از مشکلاتی که به دلیل نبود تونل‌های انرژی ایجاد می شود، این است که هر زمانی که پروژه‌ای تعریف می‌شود، با حجم زیادی از معارضان از سوی شرکت‌هایی همچون گاز، مخابرات، آب، برق و… مواجه می شود که هر کدام به طریقی در ارائه خدمات خود کوتاهی و اجرای پروژه را با مشکلات و سختی‌هایی مواجه می‌کنند.

 

در پروژه اجرای تونل مشترک تاسیسات انرژی از لوله‌های جی‌آر‌پی به قطر حدود 3 متر استفاده می‌‏شود و منابع انتقالی آب، برق و مخابرات در آن قرار می‌‏گیرد، در مشهد نیز این مهم همگام با سایر شهرهای کشور از سال ۸۲ استارت خورد، نحوه پیشرفت این تونل در محدوده 366 هکتاری اطراف حرم مطهر رضوی نیز به موازات بازگشایی معابر اجرایی شد.

 

با این وجود شرکت‌های خدماتی که باید از این پروژه بهره‌برداری کنند، تمایلی به استفاده از آن ندارند و در تنها در بخش کمی از این تونل تاسیسات شهری جانمایی شده است.

 

بیش از 15کیلومتر تونل انرژی در مشهد احداث می شود

 

سید مهدی سادات، رییس اداره نظارت بر نگهداری و تعمیرات تاسیسات شهری شهرداری مشهد در این خصوص و در گفت و گو با خبرنگار ما، می گوید: در راستای اجرای قانون احداث تونل تاسیسات شهری مصوب ۱۳۷۲/آیین نامه سال ۸۴ هیات دولت و قانون اصلاحی احداث تونل های انرژی مصوب ۱۳۸۹ درشهرمشهد، ازسال ۸۶ تاکنون 15کیلومترتونل تاسیسات مشترک در طرح توسعه بافت فرسوده اطراف حرم رضوی ومیدان شهدا ساخته یا در حال احداث است که حدود 9 کیلومتر در منطقه ثامن و بیش از 2 و نیم کیلومتردر دور رینگ میدان شهدا و مابقی در طرح آتی این منطقه برای احداث قرار دارد، هرچند که این میزان نیز عمدتا در 10 سال اخیر بلااستفاده بوده است.

 

وی تاکید می کند که قراربود شرکت های خدماتی آب و فاضلاب، گاز، برق و مخابرات تاسیسات خودشان را در این تونل ها وارد کنند که طبق نشریه ۳۶۹ ضوابط احداث تونل مشترک، خطوط برق بالای ۶۳ کیلوولت به دلیل حفظ حریم میدان مغناطیسی، فاضلاب به دلیل محدودیت های کد ارتفاعی حرکت ثقلی و خطوط گاز به دلیل ایمنی وحفظ حریم از ورود به تونل انرژی معاف شدند.

 

رییس اداره نظارت بر نگهداری و تعمیرات تاسیسات شهری شهرداری مشهد اظهار می کند که بلاتکلیف بودن پرداخت حق الاسهم مربوط به شرکت های خدماتی به شهرداری و خلا قانون مدیریت واحد شهری برای شهرداری ها جهت الزام وهمراه سازی شرکت های خدماتی دراحداث و نگهداری از این تونل ها، سرعت اجرای کار را کند و به عبارتی متوقف کرده است.

 

احداث بالغ بر 9 کیلومتر تونل انرژی در منطقه ثامن

سید فرهاد حجازی، شهردار منطقه ثامن مشهد که بخش زیادی از تونل مشترک انرژی در این منطقه احداث شده است، می گوید: شهرداری منطقه ثامن بر اساس ماده 3 قانون اصلاح قانون احداث تونل مشترک انرژی مصوب سال 1389 مجلس محترم شورای اسلامی از محل منابع داخلی خود، نسبت به احداث تونل مشترک انرژی اقدام کرده است.

 

حجازی تاکید می کند که شرکت‌های خدماتی باید برای دریافت مجوز حفاری در سامانه حفاری درخواست دهند، لیکن بر اساس قانون مورد اشاره در محورهای دارای تونل انرژی شهرداری مجاز به صدور مجوز حفاری نبوده، به همین دلیل ضرورت دارد شرکت‌های خدماتی برای خدمات رسانی به پروژه های سطح منطقه از تونل انرژی استفاده کنند و تاسیسات را به آنجا انتقال دهند.

 

وی بیان می کند که طبق طرح اولیه اجرای شبکه تونل انرژی در منطقه، پیش بینی شده که 13 کیلومتر تونل انرژی در بافت پیرامون حرم مطهررضوی احداث شود؛ که از سال 88تاکنون بالغ بر 9 کیلومتر از آن اجرا شده است.

 

حجازی با بیان اینکه در برخی از معابر تونل انرژی به صورت کامل اجرا شده است، اظهار می کند: این پروژه در بولوار امیرالمومنین(ع)، شهدای حج، واعظ طبسی(ره)، رضوان و شارستان های رضوی- شهید حاج حسنی کارگر، شهید شوشتری به صورت کامل احداث شده است.

 

شهردار منطقه ثامن تصریح می کند که متاسفانه این پروژه با افقی که برای آن در نظر گرفته شده فاصله زیادی دارد، شهرداری میلیارد ها تومان برای این پروژه هزینه کرده است اما شرکت های خدماتی تلاش و رغبتی برای تامین قدرالسهم خود از هزینه احداث تونل انرژی و انتقال تاسیسات خود به آن را ندارند که باید راهکارهایی در این زمینه اندیشیده شود.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

عمرانی

تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 40 43 - تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

3 مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی بخش مرکزی شهرستان  گناباد با دستور دادستان عمومی و انقلاب و هماهنگی دست‌اندرکاران تخریب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رمضانعلی قاسمی،مدیر جهاد کشاورزی گنابادگفت: در اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 3 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی واقع در بخش مرکزی شهرستان گناباد با حضور نماینده دادستان، نیروی انتظامی و مدیریت جهادکشاورزی قلع و قمع شد.

قاسمی حفظ و صیانت از اراضی ارزشمند کشاورزی را جزو اولویت‌های اصلی جهاد کشاورزی دانست و تصریح کرد: با هر اقدامی در جهت تخریب و تغییر کاربری این اراضی به طور جدی برخورد قانونی می شود.

وی با قدردانی از دادستان، فرماندار، شهرداری و نیروی انتظامی که در این امر مساعدت و همکاری لازم را داشتند از مردم خواست تغییر کاربری‌های غیر مجاز را به سامانه ۱۳۱ گزارش دهند.

قاسمی حفظ کاربری اراضی کشاورزی را یکی از مهمترین دغدغه‌های جهاد کشاورزی دانست و افزود: با اجرای این امر اهداف متعددی مد نظراست که از آن جمله می‌توان به حفظ اراضی، جلوگیری از کاهش تولید و رونق بخشی به تولیدات کشاورزی اشاره کرد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گناباد با اشاره به آزاد سازی 7/. هکتار از اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از اراضی باغی و زراعی نیازمند کمک و همراهی مردم هستیم تا بتوانیم به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم.

رمضانعلی قاسمی ادامه داد:غالب ساخت و سازها توسط افراد فرصت طلب در زمان تعطیلات اداری و با سرعت انجام می‌شود و ما چاره ای جز دو مرحله اخطار و اجرای برنامه تخریب را نداریم.

وی افزود: افرادی که اقدام به تغییر کاربری غیر مجاز کرده‌اند نباید انتظار مساعدت از مسئولین شهرستان داشته و باید در برابر قانون تمکین کنند و از مراجعه به مسئولین شهرستان و درخواست سفارش غیر قانونی خودداری فرمایند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی گناباد

ادامه مطلب

عمرانی

گلخانه دار گلبهاری اقدام به کشت ۴ رقم خیار به صورت مقایسه ای کرد

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 39 33 - گلخانه دار گلبهاری اقدام به کشت ۴ رقم خیار به صورت مقایسه ای کرد

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از کشت ۴ رقم خیار به صورت مقایسه ای در گلخانه ای در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستانژاد، سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان گلبهار گفت: 3000 مترمربع خیار در گلخانه ای در روستای کمال اباد شهرستان با 4 رقم مختلف و به صورت مقایسه ای کشت شده است.

روستا نژاد ارقام کشت شده را رخسار، آلفرد، یلدا، ساینا s500 دانست که به صورت کشت مستقیم بذر در بستر کشت هیدورپونیک انجام شده است.

 

وی افزود: به بیان تولید کننده این گلخانه دار روزانه حدود 2 تن برداشت محصول دارد.

او اعلام کرد: هر ساله در گلخانه های شهرستان انواع صیفی جات نظیر خیار، فلفل و گوجه ، گل های شاخه بریده، گل های آپارتمانی گوشتی و مینی تیوبر کشت می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان گلبهار

ادامه مطلب

عمرانی

گزارش آخرین وضعیت عمرانی و پیشرفت فیزیکی فازهای مختلف پروژه قطار برقی مشهد گلبهارچناران

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 32 - گزارش آخرین وضعیت عمرانی و پیشرفت فیزیکی فازهای مختلف پروژه قطار برقی مشهد گلبهارچناران

مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید از مسیر قطار برقی مشهد گلبهارچناران بازدید کرد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، پیمان عباسی، مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید به همراه محمدزرافشانی عضو هیات مدیره شرکت عمران گلبهار ضمن بازدید از مسیر قطار برقی مشهد گلبهارچناران از آخرین وضعیت این پروژه مطلع  ودر جریان موانع بر سر راه پیشرفت این پروژه قرار گرفت.

در ابتدای این بازدید گزارشی از آخرین وضعیت عمرانی و پیشرفت فیزیکی فازهای مختلف پروژه قطار برقی مشهد گلبهارچناران توسط مدیر این پروژه ارائه شد.

در ادامه مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید از بخش های مختلف این پروژه از جمله بخش های فنی و آزمایشگاه، رمپ دسترسی به تونل زعفرانیه مشهد«2700» و طول مسیر بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت این مگا پروژه قرار گرفت.

 

مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید ضمن بازدید از مسیر قطار برقی مشهد گلبهارچناران در جریان آخرین وضعیت این پروژه عمرانی قرار گرفت.

 

منبع : روابط عمومی و دفتر توسعه اجتماعی فرهنگی شرکت عمران شهر جدید گلبهار❇️

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها