با ما همراه باشید

عمرانی

احداث بیش از 15 کیلومتر تونل انرژی در مشهد/ ناهماهنگی شرکت های خدماتی برای استفاده از تونل انرژی

منتشر شده

در

photo 2021 11 17 20 51 41 - احداث بیش از 15 کیلومتر تونل انرژی در مشهد/ ناهماهنگی شرکت های خدماتی برای استفاده از تونل انرژی

 

 

روزانه شهروندان بسیاری در طی تماس با سامانه ارتباطات مردمی 137 نسبت به حفاری، شکافتن آسفالت معابر و خیابان ها توسط شرکت های خدماتی اعتراض می کنند و معتقد هستند که برای مرمت مجدد باید چندین بار دیگر تماس گرفته یا چند ماه منتظر باشند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ راهکارهای مختلف در موضوع ساماندهی حفاری های سطح شهر و مزاحمت هایی مانند صدور مجوز زمان دار، اخطار به شرکت های خدماتی و… که مزاحمت هایی برای شهروندان ایجاد می کند، چندان موثر نبوده و گاهی انجام پروژه های شرکت های خدماتی مانند آب، برق و مخابرات هزینه زیادی را به شهرداری و شهروندان تحمیل می کند، اما مدتی است که احداث تونل انرژی به عنوان پروژه ای که می تواند بخش زیادی از این معضل را رفع کند، پروژه ای که تا کنون هزینه بسیاری صرف احداث آن شده است.

 

تونل مشترک تاسیسات انرژی تجمیع کننده خدمات برق، مخابرات و آب و… است که با توجه به ازدیاد جمعیت و افزایش بحث بلندمرتبه‌سازی در شهرها به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی در بحث شهرسازی مطرح است، این تونل با انتقال منابع انرژی از این کانال و رفع مشکلات ترافیکی بر اثر حفاری‌های متعدد و بعضا نابجا در معابر شهری و امکان حفاظت فیزیکی تاسیسات از صدمات احتمالی و هزینه‌های ناشی از آن جلوگیری می‌کند.

 

احداث تونل انرژی هزینه و زمان زیادی می‌طلبد، اما در عین حال می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد در مدیریت شهری منظم و اصولی مورد استفاده قرار گیرد. اما ظاهرا قرار نیست سریال ادامه‌دار ناهماهنگی‌ها در بهره‌برداری از تاسیسات شهری که با هزینه مردم احداث شده، پایانی داشته باشد.

 

همچنین یکی از مشکلاتی که به دلیل نبود تونل‌های انرژی ایجاد می شود، این است که هر زمانی که پروژه‌ای تعریف می‌شود، با حجم زیادی از معارضان از سوی شرکت‌هایی همچون گاز، مخابرات، آب، برق و… مواجه می شود که هر کدام به طریقی در ارائه خدمات خود کوتاهی و اجرای پروژه را با مشکلات و سختی‌هایی مواجه می‌کنند.

 

در پروژه اجرای تونل مشترک تاسیسات انرژی از لوله‌های جی‌آر‌پی به قطر حدود 3 متر استفاده می‌‏شود و منابع انتقالی آب، برق و مخابرات در آن قرار می‌‏گیرد، در مشهد نیز این مهم همگام با سایر شهرهای کشور از سال ۸۲ استارت خورد، نحوه پیشرفت این تونل در محدوده 366 هکتاری اطراف حرم مطهر رضوی نیز به موازات بازگشایی معابر اجرایی شد.

 

با این وجود شرکت‌های خدماتی که باید از این پروژه بهره‌برداری کنند، تمایلی به استفاده از آن ندارند و در تنها در بخش کمی از این تونل تاسیسات شهری جانمایی شده است.

 

بیش از 15کیلومتر تونل انرژی در مشهد احداث می شود

 

سید مهدی سادات، رییس اداره نظارت بر نگهداری و تعمیرات تاسیسات شهری شهرداری مشهد در این خصوص و در گفت و گو با خبرنگار ما، می گوید: در راستای اجرای قانون احداث تونل تاسیسات شهری مصوب ۱۳۷۲/آیین نامه سال ۸۴ هیات دولت و قانون اصلاحی احداث تونل های انرژی مصوب ۱۳۸۹ درشهرمشهد، ازسال ۸۶ تاکنون 15کیلومترتونل تاسیسات مشترک در طرح توسعه بافت فرسوده اطراف حرم رضوی ومیدان شهدا ساخته یا در حال احداث است که حدود 9 کیلومتر در منطقه ثامن و بیش از 2 و نیم کیلومتردر دور رینگ میدان شهدا و مابقی در طرح آتی این منطقه برای احداث قرار دارد، هرچند که این میزان نیز عمدتا در 10 سال اخیر بلااستفاده بوده است.

 

وی تاکید می کند که قراربود شرکت های خدماتی آب و فاضلاب، گاز، برق و مخابرات تاسیسات خودشان را در این تونل ها وارد کنند که طبق نشریه ۳۶۹ ضوابط احداث تونل مشترک، خطوط برق بالای ۶۳ کیلوولت به دلیل حفظ حریم میدان مغناطیسی، فاضلاب به دلیل محدودیت های کد ارتفاعی حرکت ثقلی و خطوط گاز به دلیل ایمنی وحفظ حریم از ورود به تونل انرژی معاف شدند.

 

رییس اداره نظارت بر نگهداری و تعمیرات تاسیسات شهری شهرداری مشهد اظهار می کند که بلاتکلیف بودن پرداخت حق الاسهم مربوط به شرکت های خدماتی به شهرداری و خلا قانون مدیریت واحد شهری برای شهرداری ها جهت الزام وهمراه سازی شرکت های خدماتی دراحداث و نگهداری از این تونل ها، سرعت اجرای کار را کند و به عبارتی متوقف کرده است.

 

احداث بالغ بر 9 کیلومتر تونل انرژی در منطقه ثامن

سید فرهاد حجازی، شهردار منطقه ثامن مشهد که بخش زیادی از تونل مشترک انرژی در این منطقه احداث شده است، می گوید: شهرداری منطقه ثامن بر اساس ماده 3 قانون اصلاح قانون احداث تونل مشترک انرژی مصوب سال 1389 مجلس محترم شورای اسلامی از محل منابع داخلی خود، نسبت به احداث تونل مشترک انرژی اقدام کرده است.

 

حجازی تاکید می کند که شرکت‌های خدماتی باید برای دریافت مجوز حفاری در سامانه حفاری درخواست دهند، لیکن بر اساس قانون مورد اشاره در محورهای دارای تونل انرژی شهرداری مجاز به صدور مجوز حفاری نبوده، به همین دلیل ضرورت دارد شرکت‌های خدماتی برای خدمات رسانی به پروژه های سطح منطقه از تونل انرژی استفاده کنند و تاسیسات را به آنجا انتقال دهند.

 

وی بیان می کند که طبق طرح اولیه اجرای شبکه تونل انرژی در منطقه، پیش بینی شده که 13 کیلومتر تونل انرژی در بافت پیرامون حرم مطهررضوی احداث شود؛ که از سال 88تاکنون بالغ بر 9 کیلومتر از آن اجرا شده است.

 

حجازی با بیان اینکه در برخی از معابر تونل انرژی به صورت کامل اجرا شده است، اظهار می کند: این پروژه در بولوار امیرالمومنین(ع)، شهدای حج، واعظ طبسی(ره)، رضوان و شارستان های رضوی- شهید حاج حسنی کارگر، شهید شوشتری به صورت کامل احداث شده است.

 

شهردار منطقه ثامن تصریح می کند که متاسفانه این پروژه با افقی که برای آن در نظر گرفته شده فاصله زیادی دارد، شهرداری میلیارد ها تومان برای این پروژه هزینه کرده است اما شرکت های خدماتی تلاش و رغبتی برای تامین قدرالسهم خود از هزینه احداث تونل انرژی و انتقال تاسیسات خود به آن را ندارند که باید راهکارهایی در این زمینه اندیشیده شود.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

عمرانی

با مشارکت خیر میراث‌فرهنگی، شهرداری و شورای اسلامی شهر: حوض انبار حاج محمد بجستان مرمت می‌شود

منتشر شده

در

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان از مرمت حوض انبار حاج محمد این شهرستان خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مهدی جمالی امروز با اعلام این خبر افزود: «خیر میراث‌فرهنگی حاج حبیب سراجی‌مقدم تنها نوه خاندان حاج‌محمد آمادگی خود را برای پرداخت مبلغ 300 میلیون ریال برای مرمت حوض‌انبار حاج‌محمد اعلام کرد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان ادامه داد: «پس از بازدید ناظر ستادی استان دستور فنی عملیات مرمت ارائه و عملیات مرمتی آغاز خواهد شد.

جمالی افزود: «هم‌چنین شورای اسلامی شهر و شهرداری بجستان نیز در مرمت این اثر تاریخی مشارکت خواهند کرد.

او با اشاره به موقعیت این اثر تاریخی اظهار کرد: «با توجه به این که حوض‌انبار حاج‌محمد در حاشیه جاده و بولوار اصلی و پارک قرار دارد امیدواریم مورد استقبال گردشگران قرار گیرد.

جمالی یادآور شد: «حوض‌‌انبار حاج محمد جزو آثار شناسایی شده و دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی ایران است که در دستور کار ثبت قرار دارد

شهرستان بجستان با بيش از 40 اثر تاريخی ثبت شده در فهرست آثار معنوی و ملی كشور در 278 كيلومتری جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 09 51 27 - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در جلسه کمیته منابع و مصارف مشهد دشت پایدار با اشاره به اینکه مشهد ظرفیت جمعیت ۵ الی ۶ میلیونی را ندارد، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی استان (درسال آبی جاری) و تاکید کارگروه سازگاری با کم آبی استان مبنی بر کاهش کاشت محصول به کشاورزان، دولت در این زمینه می تواند به جبران خسارت ضرر کشاورزان کمک کند.

 

یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد
وی ضمن مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

وی اذعان کرد: دو یا سه حلقه چاه در گذشته برای تامین آب صنایع فولاد تغییر کاربری داده شده است که با توسعه آن مخالف هستیم و حتی یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به نحوه مصرف آب مجتمع فولاد تربت حیدریه اضافه کرد: طبق قراردادی که در گذشته منعقد شده، این مجتمع با استفاده از نظام آب باز چرخانی و پسآب شهر تربت حیدریه کار خود را آغاز می کند در صورتی که برای لغو این قرارداد تمام تلاشمان را می کنیم زیرا پساب تربت حیدریه باید به صورت تغذیه مصنوعی برای دشت های بی آبی که منحنی تراز آب با زاویه ۴۵ به پایین می رود اختصاص یابد.

 

مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد با حساسیت بالا بررسی می شود.

علایی با بیان اینکه انتقال آب از کوه های هزارمسجد کمبود آب و فشار بر آبخوان غرب مشهد را کمتر می‌کند، ادامه داد: آخرین طرحی که در مورد انتقال آب از کوه های هزار مسجد تصویب شده، آب در ۴ کیلومتری مرز حرکت می کند یعنی پس از تحویل حق آبه کشاورزان منطقه و کشور همسایه مازاد آب به مشهد منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حساسیت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در مورد مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوههای هزارمسجد بسیار بالا است، گفت: آبی که از مرزمنتقل شود هیچ مشکلی برای کشاورز ندارد زیرا در فصل پرآب از آخر آذر تا شروع فصل آبیاری ( اول اردیبهشت) این حق آبه منتقل خواهد شد.

 

تاپایان سال جاری هیچ چاه غیر مجاز عمیقی با عمق بیش از ۵۰ متر در استان نخواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: امیدوارم تاپایان سال جز اولین استان هایی باشیم که اعلام کنیم چاه غیرمجاز با عمق بیشتر از ۵۰ متر در استان وجود ندارد.

 

علایی ادامه داد: ۱۴۴ حلقه چاه غیر مجاز عمیق با عمق بیش از ۵۰ متر در مشهد با حجم برداشت ۴۴ میلیون متر مکعب است که باید تا پایان سال صفر شود.

وی با بیان اینکه در کتابچه ی مشهد دشت پایدار تمام گزینه هایی که مشهد به پایداری می رسد آمده است و از شرکت آب و فاضلاب مشهد و استان برنامه برای کاهش مصرف درخواست کردیم، گفت: در سال ۱۳۳۵ جمعیت مشهد ۱۴ درصد جمعیت استان بوده است اما در سال ۱۴۰۰ جمعیت مشهد ۵۲ درصد جمعیت استان شده است که متاسفانه این جمعیت به زودی به ۷۰ درصد خواهد رسید.

 

اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالا شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالایی شده افزود: تنها راه برون رفت از این موضوع اصلاح الگوی مصرف و تغییر نگاه در شیوه مدیریتی بخش آب و افزایش سطح مشارکت خود بهره برداران است .

وی با اشاره به فرونشست زمین در دشت مشهد افزود: افزایش برداشت بیش از حد از آبخوان ها باعث فرونشست زمین در اکثر دشت های استان شده که زنگ خطر بزرگی در استان به صدا درآورده است که این امر باعث آسیب های جبران ناپذیری به زیر ساخت ها خواهد زد.

علایی تصریح کرد: اگر آبیاری چاه های کشاورزی در دشت مشهد برای پایداری دشت مدرن شود و دولت به طور کامل هزینه را تقبل کند مبلغی حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد البته با وجود دو شرط که اقتصاد آسیب نبیند و سطح زیر کشت کاهش نیابد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

با تخصیص اعتبارات محرومیت زدایی؛ تکمیل واحداث پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار آغاز شد

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 14 35 19 - با تخصیص اعتبارات محرومیت زدایی؛ تکمیل واحداث پروژه های بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار آغاز شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: با ابلاغ سازمان برنامه و بودجه، اعتباری بالغ بر 460میلیارد ریال جهت تکمیل و احداث پروژهای بهداشتی و درمانی این دانشگاه در سبزوار و شهرستان های تحت پوشش اختصاص یافت.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد  عمران ، علیرضا مسلم در حاشیه جلسه هماهنگی و تعیین تکلیف پروژه های محرومیت زدایی اظهار کرد:با نگاه ویژه دولت سیزدهم و ریاست محترم جمهوری در قانون بودجه سال جاری ، اعتباراتی تحت عنوان “اعتبارات محرومیت زدایی” جهت اجرا در بخش های مختلف عمرانی در مناطق محروم به استان ها و دستگاههای اجرایی اختصاص یافته است.

وی ضمن قدردانی از ریاست محترم جمهوری و وزیر محترم بهداشت در جهت تخصیص بخش قابل توجهی از این اعتبارات به دانشگاههای علوم پزشکی کشور،افزود: با بهره‌ مندی از این اعتبار بخش عمده ای از پروژه‌های بهداشتی و درمانی که به علت نبود اعتبارات لازم نیمه تمام مانده بود تکمیل و مورد بهره ‌برداری قرار خواهند گرفت.

مسلم با اشاره به اختصاص اعتبار460میلیارد ریالی به دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از محل اعتبارات محرومیت زدایی ،اضافه کرد:تخصیص این اعتبار با حمایت های استاندار محترم خراسان رضوی، پیگیری های نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران محترم شهرستان ها محقق شد که مراتب قدردانی خود را اعلام می دارم.

رییس دانشگاه بیان داشت: در فاز نخست تخصیص این اعتبار،تکمیل پروژه‌های نیمه تمام قرار گرفته است که دراین راستا طی جلسه ای با حضور معاونین توسعه وبهداشت، مدیران و نمایندگان مربوطه، پروژه های نیمه تمام و اولویت دار دانشگاه در این مرحله مشخص شدند.

وی دراعلام پروژه های نیمه تمام دانشگاه درمناطق تحت پوشش گفت:در شهرستان سبزوار،مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی ابوذرو پایگاه سلامت شهری رازی هر کدام با 17 درصد پیشرفت فیزیکی و دیوار کشی پایگاه سلامت امام رضا(ع) و مرکز خدمات جامع سلامت جعفرآباد جهت تکمیل دراین طرح قرار گرفته اند.

رییس دانشگاه با اشاره به خریداری آهن آلات ساختمان جدید پایگاه انتقال خون سبزواردر سال گذشته، ادامه داد: با توجه به نیاز مبرم شهرستان و مناسب نبودن ساختمان فعلی این پایگاه، با تخصیص این اعتبار ، به زودی عملیات عمرانی و اجرای اسکلت آن انجام خواهد شد.

مسلم بیان داشت: مرکز خدمات جامع سلامت روستایی حسین آباد آزاد وار با 40 درصد پیشرفت فیزیکی در شهرستان جغتای، جهت تکمیل در این طرح گنجانده شده اند.

وی افزود: مرکز خدمات جامع سلامت شهری نقاب و بخش زایمان تک نفره بیمارستان قمر بنی هاشم (ع) با 57 درصد پیشرفت از پروژه های نیمه تمام در شهرستان جوین هستند که از محل اعتبارات محرومیت زدایی تکمیل و تجهیز خواهند شد.

رییس دانشگاه پایگاه سلامت شهری سلطان آباد،خانه بهداشت سوزنده و محل زیست پزشک شهر مشکان با پیشرفت 37 درصدی را از پروژه نیمه تمام شهرستان خوشاب نام برد و بیان داشت: با قرار گیری این سه پروژه در طرح محرومیت زدایی تکمیل و تجهیز آن ها کلید خواهد خورد.

مسلم اضافه کرد: مرکز خدمات جامع سلامت روستایی ریوند با 50 درصد پیشرفت فیزیکی در شهرستان داورزن جزء پروژه های نیمه تمام بوده که با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات محرومیت زدایی تکمیل و تجهیز خواشد شد.

وی با اشاره به تکمیل پروژه های نیمه تمام شهرستان ششتمد گفت: در این شهرستان مرکز خدمات جامع سلامت روستایی البلاغ با پیشرفت17درصدی از دیگر پروژه های نیمه تمام دانشگاه علوم پزشکی سبزوار می باشد که با قرار گیری دراین طرح تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

مسلم اظهار کرد: همچنین در شهر روداب مرکز خدمات جامع سلامت این شهر با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات محرومیت زدایی،دیوار کشی آن انجام خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار خاطرنشان کرد: به تدریج با تکمیل و اتمام پروژه های نیمه تمام ، عملیات عمرانی پروژه های بهداشتی و درمانی جدید پس از برگزاری مناقصه آغاز خواهد شد تا هرچه سریع تر و در آینده ای نزدیک شاهد بهره برداری از آن ها باشیم.

 

 

 

منبع: وبدا

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها