با ما همراه باشید

محیط زیست

احداث 5 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

2 12049 - احداث 5 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی شهرستان مشهد

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد با بیان این خبر گفت: پروژه کمربند حفاظتی و نصب بنچ مارک به طول 5 هزار متر واقع در اراضی ملی پلاکهای ماریان وکاریز سعید حوزه استحفاظی شهرستان مشهد با اعتباری بالغ بر 560 میلیون ریال از محل اعتبارات سال1400 در مدت زمان کمتر از دو ماه اجرا و به بهره برداری رسید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد با بیان این خبر گفت: نصب بنچ مارکهای بتونی در مرز اراضی و مستثنیات (اراضی غیر دولتی) ضمن تثبیت محدوده های اراضی ملی هشداری خواهد بود برای متصرفین و متجاوزین به اراضی مذکور که در صورت دخل و تصرف اراضی دولتی مورد پیگرد و مجازات قرار می گیرند.

 

وی افزود: شهرستان مشهد 931 هزار هکتار مساحت دارد که بیش از 487 هزار هکتار آن اراضی ملی و 13 هزار هکتار دیگر جنگل دست کاشت میباشد.

 

محمدزاده از عموم مردم شهرستان مشهد درخواست کرد هر گونه دخل و تصرفی را در اراضی ملی به تلفن 1504 اطلاع رسانی کنند.

عمرانی

پروژه پخش سیلاب آبخیزداری حوزه آبخیز کسرینه کاشمر در آستانه بهره برداری

منتشر شده

در

photo 2022 09 21 18 18 55 - پروژه پخش سیلاب آبخیزداری حوزه آبخیز کسرینه کاشمر در آستانه بهره برداری

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر گفت:پروژه پخش سیلاب آبخیزداری حوزه آبخیز کسرینه کاشمر در آستانه بهره برداری است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران,میثم روشنی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر افزود:آخرین مراحل اجرای عملیات خاکی پروژه پخش سیلاب حوزه آبخیز کسرینه شهرستان کاشمر در آستانه بهره برداری قرار گرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر گفت: این پروژه در حوزه آبخیز کسرینه واقع در شمال غرب شهر کاشمر ( شمال روستاهای کسرینه، حاجی آباد، زنده جان، سرحوضک و محمدیه )که تامین کننده بخش مهمی از آبهای تحت الارض شرب و کشاورزی شهرستان میباشد را تامین میکند.

 

روشنی افزود : حجم عملیات خاکی پروژه حدود 34000 مترمکعب و حجم سنگ ملات سرریز آن بالغ بر 400 مترمکعب بوده که سیلاب دو رودخانه را کنترل و به سفره های آب زیز مینی هدایت می کند.

 

وی ادامه داد : برای اجرای این پروژه بالغ بر 33/5 میلیارد ریال تخصیص یافته که از محل تعادل بخشی تامین و پرداخت شده است.

 

در پایین دست این حوزه آبخیز 5 روستا با جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر جمعیت واقع شده که مجموع باغات و زراعت این روستاها بیش از 3600 هکتار می باشد علاوه بر این چاههای آب شرب و کشاورزی بیشتر روستاهای پایین تر مانند مغان، کلاته شادی، ممرآباد، هند آباد و ساربان، عشرت آباد، نقاب و میرآباد و نیز تعدادی از چاه های آب شرب شهر کاشمر و خلیل آباد نیز در آبخوان رودخانه های این حوزه قرار دارند و به عبارتی بخش بزرگی از تولید محصولات کشاورزی دشت کاشمر به طور مستقیم از بارشهای جوی و رواناب این حوزه آبیاری می گردد.

پروژه مذکور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ آغاز شده و در شهریور ماه سالجاری به پایان می رسد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

پلمپ دو واحد بدلیل فروش زعفران تقلبی در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 09 18 09 09 38 - پلمپ دو واحد بدلیل فروش زعفران تقلبی در شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد ازپلمپ دو واحد بدلیل فروش زعفران تقلبی در شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : زعفران یڪی از مهمترین افزودنی‌های مجاز رنگ دهنده و طعم دهنده غذایی است ڪه لقب طلای سرخ به دلیل ارزش بالای این گیاه معطر به آن داده شده است.

نصری سرآسیا بیان ڪرد: زعفران گرانترین و در عین حال پرطرفدارترین ادویه جهان است و قیمت بالای این محصول باعث شده سودجویان فراوانی سعی در تهیه و فروش زعفران تقلبی نمایند .

وی خاطرنشان ڪرد : امروزه روش‌های تجربی و آزمایشگاهی زیادی برای تشخیص زعفران اصلی از تقلبی وجود دارد ڪه برخی معیارها از جمله رنگ و بوی خاص زعفران و ترڪیبات آن به این شناسایی ڪمڪ می‌ڪنند.

وی گفت : به دلیل عدم تبحر اغلب افراد جامعه در تشخیص زعفران اصلی و همچنین عدم امڪان ارسال آن به آزمایشگاه برای عموم جامعه، بهترین و مطمئن ترین راه برای تهیه زعفران اصلی، خرید آن از فروشگاه‌های معتبر است.

وی اشاره ڪرد : دو واحد در محدوده خیابان امام رضاع بدلیل فروش زعفران تقلبی طی گشت مشترڪ ڪارشناسان اداره نظارت وبازرسی مدیریت جهادڪشاورزی شهرستان مشهد با شعب سیار تعزیرات حڪومتی ، ڪارشناسان استاندارد و ڪارشناسان اتحادیه مربوطه شناسایی و پلمپ شد .

سید علی اڪبر نصری سرآسیا بیان ڪرد : در این راستا متخلفان شناسایی و برابر دستور رئیس شعبه سیار تعزیرات حڪومتی ڪالا ها توقیف و واحدهای مربوطه پلمپ و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد .

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی مشهد گفت: شهروندان گرامی میتوانند خبر‌های خود را در خصوص احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ اعلام کنند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اجتماعی

مشهد، بارسلون و جیلانگ برندگان مسابقه شهری کینتکس کره جنوبی

منتشر شده

در

photo 2022 09 07 18 11 36 - مشهد، بارسلون و جیلانگ برندگان مسابقه شهری کینتکس کره جنوبی

مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: مشهد به عنوان یکی از برندگان مسابقه شهری در کنار بارسلون اسپانیا و جیلانگ استرالیا قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی بدیع فرخد اظهار کرد: نامه‌ای از مرکز همکاری پیشرفت و تحول ریاست جمهوری دریافت کردیم که در آن پیشنهاد شده بود، شهرداری مشهد در نمایشگاه بین‌المللی کینتکس کره جنوبی شرکت کند. این نمایشگاه در حوزه آسیا پاسفیک، یکی از بزرگترین رویدادهای مرتبط با شهر هوشمند است و تاریخ برگزاری آن نهم تا 15 شهریورماه بود. در این نمایشگاه دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی حضور دارند و برای شهرداری‌ها نیز بخشی به نام مسابقات شهری اختصاص داده شده بود.

 

وی ادامه داد: پروژه‌هایی که ما برای این نمایشگاه پیشنهاد دادیم، سه سامانه سیستم هوشمپ، پایش آلایندگی هوا و سامانه طراحی فضای سبز بود، سامانه هوشمپ، اپلیکیشن موبایلی است که با استفاده از آن، شهروند می‌تواند درخواست خود را مبنی بر جمع‌آوری زباله خشک ثبت کند تا در زمان مشخص خودرو جمع‌آوری پسماند به منزل آنان مراجعه کرده، پسماند و زباله خشک را تحویل گرفته و مابه‌ازای آن کیف پول شهروند شارژ شود.

 

مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد افزود: سامانه پایش آلایندگی هوا نیز آنالایزری است که داده‌های آلایندگی خودرو را جمع آوری کرده و به اپلیکیشن موبایلی ارسال می‌کند. در این برنامه، شاخص‌ها و استاندارها از پیش تعریف شده و بر اساس داده‌های ورودی، هر آیتمی آلاینده‌ای که بیش از حد مجاز باشد به مالک خودرو هشدار می دهد. البته توسعه این سامانه نیز دیده شده و در فاز بعدی قرار است برنامه را به سامانه استعلام معاینه فنی متصل کنیم تا در صورتی که چنین تخلفاتی اتفاق افتاد و راننده اقدامی در راستای حل مشکل انجام نداد، به فرد خاطی برای معاینه فنی خودرو اخطار دهد.

 

بدیع‌فرخد بیان کرد: در سامانه طراحی فضای سبز، شهروندان می‌توانند درخواست کاشت و جابه‌جایی مکانیزه نهال را ثبت کنند؛ از سویی دیگر شهروندانی که فضای سبز محله و یا معبر مقابل خانه شان را آبیاری کنند از امتیازاتی مانند تخفیف عوارض نوسازی استفاده خواهند کرد. از دیگر قابلیت‌های این سامانه، ثبت اسم یک فرد تازه متولد شده یا تازه درگذشته برای کاشت نهال به نام او است.

 

وی گفت: در پایان این نمایشگاه، مشهد به عنوان یکی از برندگان مسابقه شهری در کنار بارسلون اسپانیا و جیلانگ استرالیا قرار گرفت.

 

 

منبع:پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها