با ما همراه باشید

اقتصادی

ارتفاعات نیشابور میزبان پایش مشترک شهرستانهای نیشابور وفیروزه از اماکن زمستان گذران سن غلات

منتشر شده

در

photo 2021 11 10 12 47 28 - ارتفاعات نیشابور میزبان پایش مشترک شهرستانهای نیشابور وفیروزه از اماکن زمستان گذران سن غلات

کارشناس حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از پایش مشترک اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات روستای شیخ ابوالحسن شهرستان با حضور کارشناس حفظ نباتات استان ، مسئول حفظ نباتات نیشابور،مسئول حفظ نباتات شهرستان فیروزه ،کارشناسان تخصصی بخش مرکزی نیشابور وفیروزه خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سهراب امیری،کارشناس حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در حاشیه پایش مشترک دو شهرستان نیشابور وفیروزه از اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات نیشابور گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل تابستان، پاییز و زمستان برای پیش آگاهی و تخمین جمعیت سن، پیش بینی تراکم و میزان خسارت احتمالی توسط اکیپ های شبکه مراقبت صورت می پذیرد.

امیری اذعان داشت :در بازدید‌های انجام شده در ارتفاعات 1420 و1550و 1760 و1800متر( از سطح دریا) روستای شیخ ابوالحسن بخش مرکزی شهرستان نیشابور ، جمعیت سن‌های زنده نسبت به سال گذشته بیشتر بود.

وی افزود: در این بازدید‌ها سن‌های مرده سال گذشته هم مشاهده شده است.امیری هدف از اجرای این طرح را ، پایش و پیش آگاهی آفت سن غلات در راستای دستورالعمل‌های علمی به موقع در امر کنترل و مدیریت آفت سن غلات، تغذیه گیاهی و مراحل رشد و نمو گندم اعلام کرد.

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور با بیان اینکه خسارت این آفت به مزارع گندم موجب کاهش محصول تولیدی می‌شود گفت: در صورت عدم مبارزه به موقع با این آفت پس از وارد کردن خسارت به مزارع گندم و تخم ریزی، جمعیت سن‌های برگشتی به اماکن تابستان گذران افزایش می‌یابد که باعث خسارت بیشتر در سال بعد می‌شود.

حسینعلی صفائیان ادامه داد :سن مادر یکی از مهمترین آفات گندم و جو است که زمستان ها را در زیر بوته های گون و گیاهان وحشی مراتع در کوه ها و ارتفاعات می گذراند و اواخر اسفند ماه با شروع گرما از مراکز زمستان گذرانی خود پرواز و در مزارع ریزش می کند.صفائیان اظهار کرد:درهمین راستا ،عملیات پایش سن غلات با حضور کارشناسان حفظ نباتات استانی وشهرستانی در چهار ایستگاه به ارتفاع 1800و1760،1550،1420 از سطح دریا در مناطقی از ارتفاعات روستای شیخ ابوالحسن شهرستان نیشابور جهت بررسی وضعیت ذخیره سن انجام گردید، که به صورت تصادفی و متمرکز سه بوته در هر ارتفاع بررسی وپایش شد که در ارتفاع 1550 بیشترین تراکم مشاهده شد.

صفائیان افزود: این بازدیدها با هدف تعیین تراکم جمعیت و همچنین قدرت زاد آوری سن های ماده و زمان مناسب مبارزه با این آفت در سال زراعی آتی انجام شد.وی ابراز امیدواری کرد: با رصد وضعیت تراکم جمعیت زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و زیست گاه های زمستانه آفت در شهرستان و آگاهی دادن به موقع کشاورزان در زمان تخلیه کامل اماکن زمستان گذران و معطوف کردن عملیات مبارزه با سن مادر و منطبق با دستورالعمل های ابلاغی ؛ نقش بسیار مهمی در کنترل آن را به همراه خواهد داشت.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها