با ما همراه باشید

عمرانی

استفاده از آب شرب برای دام در نیمی از روستاهای خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 05 25 18 21 45 - استفاده از آب شرب برای دام در نیمی از روستاهای خراسان رضوی

مدیر عامل شرکت آب وفاضلاب خراسان رضوی گفت: نیمی از 14 میلیون راس موجود در این استان در واحدهای مسکونی روستایی نگه داری

می شود که باعث کمبود آب در بعضی مناطق شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید ابراهیم علوی در نشست با فرماندار شهرستان رشتخوار جمعیت تحت خدمات آبفا استان را سه میلیون و 300 هزار نفر در 98 شهر و دو هزارو 930 روستا اعلام کرد و اظهار داشت: آبفا برابر قانون بایستی برای هر فرد 120 لیتر آب در شبانه روز تامین کند ولی این رقم در حال حاضر 172 لیتر است.

وی افزایش 52 لیتر در شبانه روز را ناشی از مصرف آب برای دام و آبیاری باغات زعفران و درختان در روستاها دانست و با اشاره به رسالت این شرکت در تامین آب شرب بهداشتی مشترکان متذکر شد: آبفا وظیفه تامین آب استخر ، باغ ویلاها ، دام ، باغات و مزارع را ندارد و دستگاه های متولی بایستی جوابگوی نیازهای غیرشرب روستائیان باشند.

علوی طول خطوط انتقال و شبکه توزیع آب در استان را 30 هزارکیلومتر اعلام کرد که 15 هزار کیلومتر آن فرسوده است و اصلاح این متراژ 75 هزارمیلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی وضعیت بارندگی سال آبی جاری در استان را مناسب ندانست و گفت: در حالیکه وضعیت بارش ها در رشتخواراز متوسط استان بهتر بوده ولی این شهرستان همچنان با کمبود آب مواجه است.

 

همچنین،حسین باهوش،فرماندار رشتخوار هم اظهار داشت: اولویت اول شهرستان رشتخوار تامین آب شرب است که با جدیت پیگیری می کنیم تا این مشکل قبل از بروز بحران در تابستان برطرف شود.

 

باهوش بر راه اندازی چاه شماره یک روستای کتو برای تزریق آب به شبکه آبرسانی روستاهای پایین دست بخش جنگل تاکید کرد و این منطقه را در حوزه آبرسانی مستحق توجه بیشتر دانست.

وی با ضروری خواندن اصلاح شبکه توزیع شهرستان برای جلوگیری از هدر رفت آب ، خاطر نشان کرد: استفاده بهینه از آب و ترویج مدیریت مصرف در جامعه به کاهش مشکلات حوزه شرب در استان کمک می کند.

عمرانی

آغاز طرح حدنگاری و کاداستراراضی کشاورزی شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 06 26 21 27 46 - آغاز طرح حدنگاری و کاداستراراضی کشاورزی شهرستان کاشمر

مدیر جهاد کشاورزی اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی تحت سامانه شمیم را خدمتی سازنده برای بهره برداران بخش کشاورزی شهرستان عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه حدنگاری و کاداست اراضی کشاورزی شهرستان گفت:زمین و اراضی کشاورزی یکی از ارکان مهم تأمین امنیت غذایی، توسعه پایدار و حفظ منابع پایدار منطقه و کشور است.

شجعی افزود: سند دار شدن اراضی کشاورزی علاوه بر مشخص شدن و شناسایی وضعیت آب و خاک باعث ایجاد اشتغال پایدار، مهاجرت معکوس و تثبیت جمعیت در روستاها می شود.

وی برتأمین بسترهای لازم برای توسعه همه‌جانبه طرح سند دار نمودن اراضی کشاورزی تأکید کرد و ادامه داد:لازمه این امر برنامه‌ریزی دقیق برای حفظ کاربری و یکپارچگی زمین‌های زراعی و باغی، توسعه‌ و ساماندهی اراضی کشاورزی و همکاری و هم افزایی کلیه دستگاه های متولی و مرتبط وتلاش متعهدانه و مدبرانه در اجرای قوانین و مقررات حوزه زمین و حفظ و مراقبت از حقوق متقابل مردم و دولت است.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمراجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی را اولویت جهاد کشاورزی کاشمر درسال جاری عنوان و اظهار کرد: اجرای این طرح موجب‌ توسعه بخش کشاورزی، افزایش امنیت غذایی و ایجاد انگیزه در سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و نیز افزایش ارزش افزوده املاک زارعی و همچنین موجب پیشگیری از تداخل اراضی ملی و دولتی با اراضی و املاک اشخاص می شود.

او تصریح کرد:با این کار ضمن حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و دولتی، باعث می شود کشاورزان و بهره برداران اراضی کشاورزی با اخذ سند مالکیت حدنگاری بتوانند از مزایای سند مالکیت ۶ دانگ در اخذ تسهیلات بانکی و دولتی در توسعه کشاورزی رفع اختلافات استفاده کنند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

عمرانی

بهره‌برداري از طرح‌ آبرساني به روستاهاي خواف

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 19 44 40 - بهره‌برداري از طرح‌ آبرساني به روستاهاي خواف

طرح‌ انتقال آب به روستاهاي شهرستان مرزي خواف با حضور فرمانده قرارگاه عملياتي شهيد قاجاريان به بهره برداري رسيد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “حسن رجب‌زاده” فرمانده قرارگاه شهيد قاجاريان اظهار داشت: در اين مرحله و با حمايت و پشتيباني دولت دو روستا در شهرستان خواف با 320 ميليارد ريال اعتبار تامين آب شدند.

وي افزود: آبرساني به شهرستان خواف از جمله مأموريت هاي قرارگاه شهيد قاجاريان در خراسان رضوي است که در دستور کار قرار دارد.

وي با اشاره به اينکه حفر چاه براي تأمين آب شرب شهر نشتيفان نيز آغاز شده است ، خاطرنشان کرد: با احتساب بهره‌برداري از طرح آبرساني به روستاهاي سيجاوند و برآباد در اين مرحله و همچنين آبرساني به شهر نشتيفان در مرحله بعد ، هفت هزار مشترک از آب سالم آشاميدني بهره‌مند مي‌شوند.

به گفته وي براساس تأکيد رهبر معظم انقلاب اسلامي و تلاش دولت و مسئولان، قرارگاه امام حسن مجتبي (ع) با عضويت ستاد کل نيروهاي مسلح ، سپاه پاسداران، دولت و به ويژه وزارت نيرو تشکيل شده است.
وي تأکيد کرد: مهم‌تر از تأمين آب، ترويج فرهنگ بهره‌برداري صحيح و صرفه‌جويي در مصرف آب است که بايد مورد توجه قرار گيرد.

قرارگاه عملياتي شهيد قاجاريان، نيروي زميني سپاه پاسداران در خراسان رضوي علاوه بر تلاش در رفع محروميت‌زدايي ، مأموريت حفظ امنيت پايدار در استان را نيز بر عهده دارد.

 

 

ادامه مطلب

عمرانی

آغاز عملیات محوطه سازی 7600 مترمربع در گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 19 49 55 - آغاز عملیات محوطه سازی 7600 مترمربع در گلبهار

 

 

عملیات محوطه سازی 7600 متر مربع در شهرستان گلبهار آغاز شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد  عمران،در ادامه پروژه های عمرانی شرکت عمران گلبهار محوطه سازی پروژه شرکت تعاونی مسکن مهر شهرداری منطقه چهار مشهد به مساحت 7600 متر مربع در شهرستان گلبهار به صورت اجرای فضای سبز و پیاده روسازی داخل محوطه آغاز شد.

 

منبع : روابط عمومی و دفتر توسعه اجتماعی فرهنگی شرکت عمران شهر جدید گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها