با ما همراه باشید

اقتصادی

افتتاح نخستین دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی کشوردر خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 10 32 13 - افتتاح نخستین دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی کشوردر خراسان رضوی

نخستین دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی کشوردر خراسان رضوی افتتاح شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی خیرالدین، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست خبری افتتاحیه نخستین دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی کشوردر خراسان رضوی افزود: امیدواریم با این الگو بتوانیم تعداد شرکت‌های دانش بنیان در کشور را افزایش دهیم، زیرا که از مزرعه تا سفره به شدت عملکرد جهاد کشاورزی روی زندگی مردم تاثیرگذار است.

وی گفت: بنابراین اگر بتوانیم شرکتهای دانش بنیان را افزایش دهیم باید تولید ما مبتنی بر نیاز و دانش باشد، زیرا تولید مبتنی بر نیاز و دانش ارزش افزوده بالایی دارد.

 

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از سوی دیگر افزایش بهره وری، ارتقای کیفیت محصول و کاهش قیمت را نیز به دنبال دارد.

 

وی با بیان اینکه می‌خواهیم یک الگویی را مطرح کنیم که از امتیاز هر ۲ مجموعه وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی استفاده شود، افزود : این الگو را در قالب راه‌اندازی ۱۰ پردیس یا دهکده های فناوری و نوآوری در سطح کشور طرح ریزی شد که نخستین دهکده فناوری و نوآوری امروز تحت عنوان دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی خراسان رضوی در مشهد راه‌اندازی شد.

خیرالدین گفت: راه اندازی این دهکده ها می تواند نقش موثری در این حلقه مفقوده ایفا کند و امیدواریم با حمایت جهاد کشاورزی و صندوق های پژوهش و فناوری چالش های حوزه دانش بنیان را حل کنیم.

 

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: بروکراسی اداری و صدور مجوزها، نقدینگی و همچنین فروش محصول، سه چالش و مشکل اصلی در این حوزه به شمار می‌رود.

 

وی گفت: مشکل این شرکت‌ها این است که اقتصاد سنتی و نفتی به طور دائم با اقتصاد دانش‌بنیان مقابله می‌کند که پیشنهاد ما برای رفع آن تشکیل ستاد  توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان‌ها است.

خیرالدین گفت: شرکت‌های دانش بنیان به شرطی که توسط پارک علم و فناوری معرفی شوند، از امتیازت و تسهیلات ویژه‌ای برخوردار می شوند .

وی افزود: مشکل اراضی در استان‌های مختلف و مشکل زیرساخت‌هایی همچون آب، برق، گاز و محوطه سبب شده ا که نتوانیم زمین مناسبی را جهت پارکهای علم و فناوری اختصاص دهیم و از آن طرف مجموعه جهاد کشاورزی ظرفیت های بسیار خوبی دارد.

 

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: بخش کشاورزی حدود ۱۸ درصد از تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده ، اما سهم این حوزه از شرکت‌های دانش‌بنیان تنها حدود ۴ درصد است.

 

وی گفت: کاهش سهم بخش کشاورزی از شرکتهای دانش‌بنیان نشان دهنده این است که بخش کشاورزی و شرکت‌های دانش‌بنیان را با هم پیش نبرده‌ایم .

 

معاون وزیر علوم خاطر نشان کرد: ۴۹ پارک علم و فناوری و ۲۲۴ مرکز رشد در کشور فعالیت دارند که حدود هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان را در خود جای دهند.

 

در حاشیه این نشست خبری دو تفاهم نامه ایجاد دهکده های نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی در قالب پردیس های فناورانه و نوآوری و توافق نامه همکاری مشترک در تاسیس، راه اندازی و راهبری دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی ، منابع طبیعی و صنایع غذایی خراسان رضوی به امضا رسید.

شبنم مقدم

 

اقتصادی

ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 25 09 - ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد از توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو پودر زغفران و 101 ڪارتن 9 عددی روغن یڪ ونیم ڪیلوگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حسین شیخی، جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت : طی گشت مشترڪ با همڪاران پلیس جرائم اقتصادی و برابر بررسی های انجام شده در ڪارگاه زیر زمینی در اطراف خیابان سیلو گندم مقادیری از ڪالاهای عنوان شده از جمله زعفران و سم تقلبی در حال تولید وعرضه به بازار بود ڪه برابر دستور تعزیرات حڪومتی استان توقیف و پرونده پس از سیر روال قانونی به تعزیرات حڪومتی ارسال می شود.

شیخی بیان ڪرد : در راستای مبارزه بی امان با قاچاق ڪالا ، احتڪار و توزیع در خارج از شبڪه ،بازرسی و نظارت به شکل مستمر در حال انجام می باشد .

وی اشاره کرد : شهروندان می توانند خبرهای خود را در باره احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ 3000765555 و یا شماره تماس 124 اعلام کنند.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 09 59 59 - خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : بر اثر بارش تگرگ در روزهای اخیر بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خسارت وارد شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: این خسارات به باغات پسته ، گندم جو و انگور شهرستان وارد کرده است .

وی ادامه داد: درمجموع هزار هکتار از مزارع و باغات شهرستان خوشاب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بر اثر تگرگ خسارت دیده است .

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها ۵ درصد از مزارع و باغات شهرستان تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند از عدم توجه کشاورزان به پوشش بیمه‌ای مزارع و باغات خود انتقاد کرد و گفت : متاسفانه پرداخت هرگونه خسارت به کشاورزان صرفا از طریق بیمه امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه هر ساله بارش تگرگ خسارت قابل توجهی را به باغات و مزارع شهرستان وارد می سازد گفت : استفاده از دستگاه های ضد تگرگ نیز می‌توانست خسارت وارده را به صفر برساند که علی رغم پرداخت تسهيلات خرید دستگاه های ضد تگرگ، این موضوع نیزمورد بی توجهی قرار گرفته است .

مدیر جهاد کشاورزی درپایان گفت: برآورد خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان به مراجع ذیربط گزارش گردیده است که امیدواریم اعتبارات لازم برای جبران خسارات وارده درنظرگرفته شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 04 13 55 42 - ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشف ۲۴ تن روغن سرخ ڪردنی ، ۱۳ تن روغن ڪره ای مخصوص قنادی ، ۳ تن روغن صاف قنادی و ۱ تن آرد نول صنف قنادان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد

گفت : 1500حلب16 ڪیلویی روغن سرخ ڪردنی، 1300ڪارتن روغن ڪره ای مخصوص قنادی 10 ڪیلویی و 192حلب ۱۶ ڪیلویی روغن صاف قنادی و ۲۰۰ڪیسه ۵۰ ڪیلویی آرد نول صنف قنادان از چند انبار ڪشف وضبط و انبارها جهت بررسی پلمپ شد .

سید علی اکبر نصری سرآسیا بیان کرد : این محموله با همڪاری بازرسان جهاد و اطلاعات سپاه در مصلی مورد پایش و شناسایی و پلمپ قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های لازم با اداره تعزیرات حڪومتی خراسان رضوی ڪالاهای احتڪار شده با نرخ مصوب در اختیار مصرف ڪنندگان قرار می گیرد .

وی گفت : قیمت این محصولات در بازار به قیمت یڪ میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد .

وی با اشاره به پلمپ محل ذخیره روغن‌های مڪشوفه احتڪاری باهمڪاری اطلاعات سپاه اضافه ڪرد: در این راستا متهمین دستگیر و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های قانونی و احتڪار ڪالاهای اساسی و مورد نیاز، به مدافعان امنیت غذایی در جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد اطلاع دهند ویا به شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ شڪایت و گزارشات خود را در میان بگذارند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها