با ما همراه باشید

عمرانی

افتتاح پروژه برق رسانی کلیه پاسگاه های محیط بانی استان با استفاده از سلول‌های خورشیدی

منتشر شده

در

IMG 8053 1601200 - افتتاح پروژه برق رسانی کلیه پاسگاه های محیط بانی استان با استفاده از سلول‌های خورشیدی

 

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در ادامه سفر یک روزه به خراسان رضوی، از برنامه پایش هوشمندسازی واحد های تابعه و تعدادی از پاسگاه های محیط بانی به دوربین های حفاظتی مدار بسته و پروژه برق رسانی ۲۳ پاسگاه محیط بانی استان با استفاده از پنل خورشیدی بهره برداری و افتتاح شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، معاون رئیس جمهور دراین مراسم که در اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی برگزار شد گفت: محیط زیست باید در تمامی زوایا و سطوح الگو باشد.

 

معاون رئیس جمهوربا بیان اینکه : یکی از رویکردهای حوزه انرژی کشور استفاده از انرژی های نو از جمله انرژی باد وانرژی خورشید می باشد گفت: امروزه متاسفانه ما ازظرفیت استفاده از انرژی های تجدید پذیر برغم وجود پتانسیل های فراوان در اقصی نقاط کشور بهره مند نیستیم .

 

رئیس سازمان محیط زیست کشور در ادامه این خبر بیان  کرد: کشورهای اتحادیه اروپا با وجود اینکه خودشان آلودگی های فراوانی برای کره زمین بوجود آورده اند ، اما به ما درخواست خریداری مولد های انرژی های پاک را میدهند .

علی سلاجقه درادامه خبرافزود : ما باید اول ازخودمان الگو سازی را شروع کنیم و با توجه به جایگاه حاکمیتی بخش های مختلف اجرایی کشور را به این امر مهم ترغیب کنیم.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خراسان رضوی گفت: 25 پاسگاه و اداره حفاظت محیط زیست استان در راستای اصلاح الگوی مصرف و استفاده صحیح و بهینه ازانرژی و فرهنگ سازی در استفاده از انرژی های نو و تجدید پذیرومزیت های طبیعی استان، این کار در دستور کار قرار گرفت و امروز با حضور مقام محترم عالی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور به بهره برداری رسید.

 

تورج همتی افزود : استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک در سطح ادارات و پاسگاهها علاوه بر کاهش مصرف سوخت های فسیلی ، می تواند در کاهش آلودگی هوا و کاهش گازهای گلخانه ای و گرمایش زمین ورفع کمبود مشکلات محیط بانی ها موثرباشد.

 

هوشمندسازی واحد های تابعه و تعدادی از پاسگاه های محیط بانی به دوربین حفاظتی مدار بسته

تورج همتی افزود : ادارات حفاظت محیط زیست واحد های تابعه و تعدادی از پاسگاه های حفاظتی محیط زیست استان از طریق نصب دوربین مداربسته هوشمندسازی شدند .

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت : فاز اول تجهیزات دوربین مدار بسته به همراه تجهیزات وابسته با اعتباری بالغ بر چهارمیلیارد و پانصد میلیون ریال خریداری و نصب و راه اندازی شد .

 

همتی در افتتاح این پروژه گفت: در راستای برقراری امنیت ،کنترل و نظارت پاسگاه های محیط بانی استان ، تعدادی از پاسگاه های محیط بانی و واحد های تابعه استان مجهز به دوربین مداربسته شدند.
وی افزود: زیرساخت های مناسب و داشتن پاسگاه های محیط بانی مجهز یکی از مسائل مهم حفاظت محیط زیست استان است.

 

بهره برداری از پاسگاه محیط بانی تیوان درگز

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت : پاسگاه محیط بانی تیوان در پارک ملی تندوره واقع درشهرستان درگز پس از مرمت و بازسازی بصورت آنلاین توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشوردراین مراسم افتتاح و به بهره‌ برداری رسید.

 

تورج همتی در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه استان خراسان رضوی در حوزه محیط زیست طبیعی پتانسیل های بالایی دارد، گفت: پارک ملی تندوره از نظر جمعیت های حیات وحش یکی از زیست بوم های حیات بخش استان است و حفظ زیستگاه و جلوگیری از تغییر کاربری ها و تخریب محیط زیست در این منطقه ضرورت دارد ،تصمیم گرفته شد این پاسگاه محیط بانی فعال، دراین منطقه تعمیر،مرمت و احیا شود.

 

همتی با بیان اینکه ، پاسگاه محیط بانی تیوان درسردترین نقطه استان واقع شده و در سرتاسر زمستان یخبندان وسرمای بسیار زیادی وجود دارد افزود: این ساختمان در دهه های گذشته برای کنترل و حفاظت از گونه های ارزشمند این منطقه به بهره برداری رسید و اکنون پس از گذشت 33 سال از ساخت این پاسگاه محیط بانی ، بدلیل شرایط نامناسب و فرسودگی نیاز به بازسازی و مرمت داشت ، که نهایتأ با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و ششصد میلیون ریال با رعایت کلیه استاندارد های لازم مرمت و بازسازی شد .

وی افزود : پاسگاه محیط بانی ایوان در حال حاضر یکی از مجهزترین پاسگاه های حفاظتی در سطح کشور است و کارکردهای حفاظتی پارک ملی تندوره را تقویت می نماید.

وی افزود : پاسگاه محیط بانی ایوان در حال حاضر یکی از مجهزترین پاسگاه های حفاظتی در سطح کشور است و کارکردهای حفاظتی پارک ملی تندوره را تقویت می کند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

عمرانی

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خبر داد: شناسایی بیش از 2 هزار و 500 انشعاب غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

شناسایی 2500 انشعاب غیرمجاز در مشهد - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد خبر داد: شناسایی بیش از 2 هزار و 500 انشعاب غیر مجاز در مشهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: در سال جاری، شناسایی، جمع آوری و تعیین تکلیف 8000 انشعاب و مصرف غیر مجاز در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسین اسماعیلیان،مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد افزود: در 4 ماهه ابتدایی سال جاری نیز بالغ بر 2500 انشعاب و مصرف غیر مجاز شناسایی و تعداد 2200 مورد تعیین تکلیف شده است.

 

وی درباره  اقدامات این شرکت برای شناسایی مصارف و انشعابات غیرمجاز اظهار داشت: بنا بر حساسیت موضوع مصارف و انشعابات غیر مجاز آب و با توجه به اقدامات مرتبط با مدیریت تنش آبی در سال های اخیر، شناسایی و برخورد با انشعابات و مصارف غیرمجاز که موجب تضییع حقوق مشترکین و عدم امکان توزیع عادلانه این نعمت خداوندی و نیز ایجاد خسارت به شبکه و تأسیسات آب همچون تخریب شبکه، هدر رفت آب، عدم پرداخت آب بهاء و آلودگی شبکه آب شهری می شود، از سال گذشته با پیگیری های مکرر و اخذ مجوز از مراجع قضایی و نظارتی، اقدامات گسترده¬ای در حوزه تعیین تکلیف انشعابات غیرمجاز انجام شده و در واقع تشدید برخورد با این انشعابات و پیگیری برای صدور احکام بازدارنده در دستور کار قرار گرفته است.

 

وی افزود: در حال حاضر جهت برخورد با استفاده کنندگان از انشعاب غیرمجاز صرفا به یک جریمه مالی اکتفا نمی شود، بلکه دستگاه قضایی هم جرایم قانونی بالاتری در نظر گرفته و هم احکام شدیدتری در این خصوص صادر می شود که حتی می تواند منجر به مجازات حبس برای فرد خاطی شود.

 

اسماعیلیان تصریح کرد: در سال 1400 بالغ بر 10 هزار و 400 مورد انشعاب و مصارف غیر مجاز شناسایی و تعیین تکلیف شد که یکی از مهمترین عوامل کاهش آب بدون درآمد شرکت به میزان 1 درصد می¬باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد از عموم شهروندان خواست به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مشترکین، در صورت مشاهده مواردی از انشعابات و یا مصارف غیرمجاز، مراتب را از طریق سامانه سوت زنی و از طریق تماس با سامانه 122 و ورود به کلید 4، مراجعه به وبگاه شرکت آبفا مشهد به نشانی www.abfamashhad.ir بخش “سوت زنی” ، تماس با شماره تلفن همراه 09981459381 متعلق به دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات، در ساعات اداری و یا ارسال پیامک در تمامی ساعات شبانه روز و همچنین تماس با پیغام گیر دفتر حراست به شماره 37644100اطلاع رسانی کنند.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی آبفا مشهد

 

ادامه مطلب

عمرانی

برداشت بیش از ۴هزارتن گیلاس از باغات شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 11 25 17 - برداشت بیش از ۴هزارتن گیلاس از باغات شهرستان مشهد

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برداشت بیش از ۴هزارتن گیلاس از باغات در سطح ۵۲۵ هڪتار خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد میری دیسفانی، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : سطح باغهای شهرستان مشهد ۱۶۸۰۰ هڪتار می باشد ڪه از این سطح ۵۲۵ هڪتار زیر ڪشت گیلاس می باشد .

محمد میری دیسفانی بیان ڪرد : گیلاس از مهمترین محصولات باغی شهرستان و به لحاظ اقتصادی در بين محصولات باغی از اهميت ويژه‎اي برخوردار است.

وی گفت : گيلاس از نظر زمان رسيدن تقريباً اولين محصول درختي است ڪه همه ساله قبل از ساير محصولات به بازار عرضه مي‎شود. ڪه این موضوع اهمیت این محصول را در بين محصولات باغی بیشتر نمایان می سازد.

همچنين به علت ڪوتاه بودن دوره باردهي، از نظر مسائل داشت هزينه ڪمتري نسبت به ساير ميوه‎های منطقه معتدله در بر دارد.

میری دیسفانی گفت : در حال حاضر سطح زیر ڪشت باغات گیلاس شهرستان مشهد ۵۲۵ هڪتار می باشد و میزان بیش از ۴ هزار تن در سال جاری گیلاس برداشت و روانه بازار شد .

میری دیسفانی اشاره کرد : در سال جاری عملڪرد محصول گیلاس با توجه به تغییرات اقلیمی شامل نوسانات آب و دمایی و سرمازدگی و تگرگ از متوسط ۱۲ تن سال‌ پیش به ۷.۶ تن در هڪتار ڪاهش یافته است.

وی بیان کرد : رقم عمده گیلاس شهرستان, تڪ دانه مشهد می باشد و درصدی نیز به سایر ارقام مانند سیاه شبستر وارقام فرانسوی اختصاص دارد.

میری دیسفانی اذعان داشت : یڪی از مسایل و مشڪلات عمده درختان گيلاس خودناسازگاري است ڪه قادر به گرده‌افشاني و تلقيح با يڪديگر نیستند و به همین دلیل براي تشڪيل ميوه ڪافي و تجاري بايد ازارقام گرده‌زاي مناسب و سازگار استفاده شود. ڪه متاسفانه اڪثر باغات گیلاس به دلیل ڪم آگاهی یا عدم رعایت این موضوع توسط باغداران ,دچار ڪاهش عملڪرد می شوند.

وی بیان کرد : تاڪنون ارقام شبستر، سياه مشهد، مجتهدي به عنوان گرده‎زاي مناسب و سازگار معرفی و پيشنهاد می گردد ڪه اڪیدا توصیه می گردد باغداران گرامی به جهت افزایش عملڪرد باغات گیلاس از این ارقام استفاده کنند.

وی اشاره ڪرد: با توجه به ڪیفیت مناسب گیلاس‌های تولیدی انواع مختلف گیلاس تولیدی و این شهرستان به ڪشور‌های مختلف صادر می‌شود.

وی گفت : یڪی از اقداماتی ڪه در در مورد درخت گیلاس در جهاد ڪشاورزی مشهد انجام میشود سرشاخه ڪاری گیلاس می باشد ڪه به منظور جوانسازی درختان ، افزایش باروری ایجاد تنوع ارقام و غیره انجام می گیرد .

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

عمرانی

اعزام اکیپ های رفع اتفاق و تانکر آبرسان از آبفا خراسان رضوی به مناطق سیل زده کشور

منتشر شده

در

photo 2022 08 01 17 37 34 - اعزام اکیپ های رفع اتفاق و تانکر آبرسان از آبفا خراسان رضوی به مناطق سیل زده کشور

 

مدیر دفتر بحران و پدافند غیر عامل آبفا خراسان رضوی از اعزام دو اکیپ رفع اتفاق آب و فاضلاب و دو دستگاه تانکر سیار آبرسانی از این شرکت به استان های سیل زده خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رضا یاقوتی نیا افزود : دو تیم متشکل از شش نیروی متخصص در پی فراخوان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برای کمک به رفع اتفاق مناطق آسیب دیده از سیل به استان یزد عزیمت کردند.

وی اظهار داشت: تیم رفع اتفاق آب از شرکت تبصره دو نیشابور و تیم رفع اتفاق فاضلاب از شرکت آبفا سبزوار به یزد اعزام شدند.

به گفته وی اکیپ های رفع اتفاق با دو دستگاه خودرو عملیاتی مجهز به موتور برق، پمپ آبکش و روبین ،جرثقیل دستی و تیفور و لوله برزنتی ، روز جمعه (هفتم مردادماه) شهرهای نیشابور و سبزوار را به مقصد یزد ترک کردند.

وی همچنین گفت: دو دستگاه تانکرسیارهم از ستاد مرکزی و نیشابور برای آبرسانی به مناطق آسیب دیده از سیل راهی استان اصفهان شدند.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها