با ما همراه باشید

سلامت

افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) در شهرستان چناران

منتشر شده

در

t8fssdvmhzqp7sstqwojcn3nt043bou6 - افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) در شهرستان چناران

در آستانه ولادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) شهرستان چناران با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افتتاح شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) شهرستان چناران خدمتی تازه به مردم این شهرستان است که هزینه‌های ساخت آن از محل عواید موقوفات مرحوم حاج حسین‌آقا ملک تامین شده است.

این کلینیک تخصصی که به همت آستان قدس رضوی احداث شده است، ظرفیت درمانی جدیدی برای مردم شهرستان چناران است که علاوه بر ارائه خدمات به آن‌ها، سبب کاهش میزان مراجعات به بیمارستان‌های شهر مشهد نیز خواهد شد.

با توجه به افزایش تعداد بیماران و برخی کمبودهای موجود در بیمارستان چناران با همکاری و هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطالعات احداث این کلینیک تخصصی از سال ۱۳۹۶ آغاز شد و هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده است.

 

ارائه خدمات مختلف در ۴ طبقه کلینیک

کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) شهرستان چناران در ۴ طبقه و زیربنای ۲ هزار مترمربع احداث شده که طبقه منفی یک به فضای آزمایشگاه مرکزی و بانک خون اختصاص دارد. در طبقه همکف، اتاق‌های معاینه، داروخانه و نمازخانه ساخته شده و طبقه مثبت یک نیز شامل اتاق‌های مشاوره، معاینه و بخش دندانپزشکی است. همچنین طبقه مثبت دو به فضای دیالیز با ظرفیت ۱۴ تخت و یک تخت ایزوله اختصاص داده شده است.

تامین منابع مالی از محل موقوفات حاج حسین آقا ملک

سلمان سالاری؛ مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در مراسم افتتاحیه این کلینیک تخصصی گفت: مجموعه اقدامات انجام گرفته در قالب این کلینیک حاصل اندیشه متعالی یک بزرگ مرد نیک اندیش به نام حسین آقا ملک است.
وی افزود: مرحوم ملک مردی است که هر چند به ظاهر 50 سال است از دنیا رفته اما آثار تفکر زیبا و متعالی او همچنان از مسیر موقوفاتی که به نفع عموم مردم از خود باقی گذاشته، ساری و جاری است و امروز نمودی از آن در کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) تجلی پیدا کرده است.

سالاری ادامه داد: شهرت حسین آقا، ملک التجار بود که نشان از پیشه او در کسب و کار تجارت دارد، با این حال بیش از آن‌که تاجر باشد، عالم، عارف و بیش از همه این‌ها، دلداده دین و مذهب بود که این‌ها را به روشنی می‌توان در آثار گفتار و کردارش پیدا کرد.

 

وی در ادامه حسین آقا ملک را چهره‌ای علاقه‌مند به سرزمین مادری و فرهنگ ایرانی معرفی و ابراز کرد: او بخش عمده اموال و دارایی خود را صرف کرد تا تاریخ و تمدن ملی ما در قالب کتاب‌های هنری و گنجینه‌های نفیس از کشورمان به تاراج نرود و آن‌ها را بری انتقال به نسل‌های بعد حفظ و نگهداری کند.

عشق و علاقه واقف بزرگ به مردم

وی از حسین آقا ملک به عنوان انسانی عاشق مردم یاد کرد و ادامه داد: بالاترین عشق و علاقه ملک، هم‌وطنانش بود. او دوست داشت هر چه در بضاعت دارد صرف مردم سرزمینش کند به همین دلیل حسین آقا ملک از معدود کسانی بود که با شناخت درست موقعیت دشوار زمانی خود، مسئولیت فردی خود را در قبال وضعیت موجود پذیرفت.

سالاری با اشاره‌ای به پیشینه سنت حسنه وقف در فرهنگ اسلامی عنوان کرد: هر چند وقف پیش از اسلام هم وجود داشت اما با ظهور اسلام تاکید ویژه‌ای بر آن شد تا جایی که از وقف به عنوان صدقه جاریه یاد شده است، حسین آقا ملک از جمله واقفانی است که به این سنت ارزشمند اسلامی عمل کرد و بنا به تاکید خودش، برای رفع مشکلات مردم در دو حوزه سلامت جسمی و روحی بخش زیادی از دارایی و عمر خود را مصروف داشت.

167 میلیارد ریال هزینه‌کرد

مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بخشی از چهار وقف‌نامه‌ حاج حسین آقا ملک به تامین هزینه‌های مورد نیاز بیمارستان چناران اختصاص دارد و هزینه‌های ساخت کلینیک تخصصی این بیمارستان نیز از محل عواید این وقف‌نامه‌ها تامین شده است.

وی ادامه داد: طراحی اولیه این بنا در سال 96 آغاز شد و بخش ساختمانی آن در سال 99 به بهره‌برداری اولیه رسید و با تکمیل شدن نصب تجهیزات بیمارستانی، امروز شاهد افتتاح کامل این کلینیک تخصصی هستیم.

 

سالاری ادامه داد: طی 5 سال گذشته، 142 میلیارد ریال برای احداث و تکمیل این کلینیک هزینه شده است و بی تردید ارزش کنونی آن در حال حاضر بسیار بیشتر از این مقدار است. همچنین در کنار ساخت کلینیک برای اجرای سایر نیات واقف، در این مدت حدود 25 میلیارد ریال بودجه برای تجهیز این مجموعه اختصاص داده شده که با حمایت بیمارستان فوق تخصصی رضوی تامین و نصب شده است.

سالاری در ادامه بر اهمیت افتتاح این کلینیک برای مردم منطقه تاکید کرد و گفت: شمار زیادی از مردم این شهرستان به ناچار برای برخی امور درمانی خود باید به شهر مشهد مراجعه می‌کردند، اما با افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان چناران، می‌توانند از خدمات باکیفیت درمانی در شهر خود بهره‌مند شوند.

 

موقوفات ملک برکات درمانی بسیاری داشته است

امام جمعه چناران هم ضمن تقدیر از آستان قدس رضوی برای احداث کلینیک تخصصی بیمارستان چناران، اظهار کرد: کلینیک تخصصی چناران برکات درمانی بسیاری برای مردم به ارمغان آورده است که این مهم از محل موقوفات حاج حسین ملک و خدمات آستان قدس رضوی میسر شده است.
حجت الاسلام مظفر تاجی ادامه داد: تجهیز و بهره‌بردار کامل از این کلینیک، امروز انجام می‌شود اما حدود یک سال است مردم منطقه به برکت نام امام رضا(ع) از اثرات و خدمات بهداشتی و درمانی این کلینیک تخصصی بهره‌مند شده‌اند و از امروز هم خدمات کامل‌تری به آن‌ها ارائه خواهد شد.

واقفان مسیر ترویج فرهنگ رضوی را هموار می‌کنند

وی به خدمات حسین آقا ملک هم اشاره کرد و گفت: مرحوم ملک با وقف دارایی‌های خود بهترین و پرسودترین تجارت‌ را انجام داده و زمینه خیرات و برکات فراوانی به نام مبارک حضرت ثامن الحجج(ع) شده است.
نماینده ولی فقیه در شهرستان چناران تاکید کرد: موقوفاتی که در طول تاریخ توسط متمولین و خیرین عاشق و شیفته مکتب اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت رضا(ع) صورت گرفته، مسیر ترویج فرهنگ اسلامی و رضوی را گسترش داده است و هر کسی می‌تواند به اقتضای موقعیت و جایگاه خود در این مسیر پر برکت قدم بردارد.

 

تقدیر نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی از خدمات آستان قدس

دکتر حسین امامی راد؛ نماینده مردم چناران، صرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تقدیر از آستان قدس رضوی برای توسعه و تجهیز بیمارستان چناران، اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان چناران فاقد بیمارستان و یا مراکز درمانی دولتی است، خدمات آستان قدس رضوی در حوزه توسعه امکانات بهداشتی و درمانی مورد نیاز این شهرستان، کمکی بزرگ به مردم این منطقه است.

امامی راد همچنین یاد و خاطره حاج حسین آقا ملک را گرامی داشت و گفت: آن مرحوم مصداقی از مجاهدان در راه حق بود که با وقف مال به مردم کشور خود خدمت کرده است.

 

خدمات آستان قدس به مردم چناران در مقابله با کرونا

مظفری؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران نیز گفت: همکاری آستان قدس رضوی در توسعه بخش دیالیز و سایر بخش‌های مرکز درمانی چناران، کمک اساسی به مردم شهرستان چناران است که سبب شده بیماران برای درمان مجبور به سفر به سایر شهرها و تحمل هزینه های زیاد نشوند.

وی همچنین از کمک‌های آستان قدس رضوی در ایام گسترش ویروس کرونا با اهداء بیش از 15 هزار سرم تزریقی و تامین داروهای مورد نیاز مردم چناران تقدیر کرد.

شایان ذکر است در این مراسم که در آستانه روز پرستار برگزار شد، جمعی از پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) چناران تقدیر شدند.

 

 

 

منبع: آستان نیوز

 

سلامت

بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

منتشر شده

در

photo 2022 11 07 17 19 54 - بیش از 50گونه گیاهان دارویی در خراسان رضوی قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد

خراسان رضوی به لحاظ شرایط اکولوژیک منطقه دارای ویژگیهای منحصر به فرد رشد و توسعه گونه های گیاه دارویی را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی شکاری، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در گفتگویی به خبرنگار ما گفت: هم اکنون بیش از 50 گونه از گیاهان دارویی در عرصه های منابع طبیعی استان قابلیت بهره برداری اقتصادی دارد.

وی افزود این گونه ها شامل انغوزه شیرین، .سریش، کتیرا، اسطوقودوس ، کاسنی، مریم گلی ، هوفاریقون (علف چای ) ، پسته جنگلی، بادام کوهی ، بنه ، باداشک ، ترکه ارغوان ، قرقات ، سماق ، زالزالک، زرشک وحشی ، ریواس ، کلپوره ، زیره کوهی ، موسیر ، ژوفا، ترنجبین، آویش ، شاتره ،شکر تیغال ، آشنیان ، گل گندم و…که عمدتا به صورت سنتی و محدود و به منظور مصارف خانگی بوسیله مردم محلی برداشت می شود .

شکاری در اهمیت حفظ و توسعه وبهره برداری اصولی از گیاهان دارویی مرتعی گفت: شناسایی نقشه حیاتی این گیاهان در پیشبرد اهداف ملی ، منطقه ای وبعضا جهانی برای ارتقاء سطح سلامت مردم و خودکفایی دارویی ، ایجاد اشتغال مولد و نهایتا توسعه اقتصادی بر کسی پوشیده نیست .

وی خاطر نشان کرد گیاهان دارویی به عنوان ذخایر و گنجینه های ژنتیکی می تواند بزرگترین ثروت ملی برای کشور باشد .

وی افزود استفاده روز افزون مردم از گیاهان دارویی به دلیل اثرات مفید آن ، ارزان بودن ، نداشتن عوارض جانبی و همچنین سازگار بودن با محیط زیست روز به روز در حال افزایش بوده به همین جهت حفظ و حراست از این رویشگاههای طبیعی اهمیت پیدا می کند.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی ضمن تاکید بر ویژگیهای سازنده گیاهان دارویی یاداور شد با مدیریت و برنامه ریزی مناسب و به دلیل استمرار و تداوم تولید طبیعی این گیاهان می توان با بهره برداری صحیح و اصولی از عرصه های منابع ملی استان منافع سرشاری را نصیب مردمان سخت کوش محلی کرد.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

منتشر شده

در

photo 2022 11 06 19 13 07 - ۱۸۶مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب» رسیده است

 

 

دبیر علمی جشنواره از وصول ۱۸۶ مقاله علمی به دبیرخانه همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرضیه رضوی‎زاده ،عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و دبیر علمی جشنواره درنشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب»و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب افزود: هدف از برگزاری این همایش، آشنایی با آخرین دستاورد‌های علمی در خصوص غذای طیب و آشنایی با روش‌های مختلف فرآوری و ارتقای کیفیت هم‌زمان محصولات است.

 

رضوی‎زاده خاطرنشان کرد: تاکنون ۱۸۶ مقاله شامل ۲۵ مقاله شفاهی و ۱۶۱ مقاله مکتوب از طرف ۳۴۷ اندیشمند و فعال اقتصادی از ایران و کشور‌های خارجی همچون سوئیس، برونئی، مالزی، پاکستان و تایلند به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

 

وی گفت: این همایش در ۱۸ و ۱۹ آبان و به میزبانی تالار همایش‌های موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی واقع در پردیس پارک علم و فناوری خراسان برگزار می شود.

وی  افزود : مقالات پذیرفته‌شده بر مبنای چهار محور اصلی، در حوزه‌های «پژوهش‌های کاربردی و بنیادی»، «اقتصاد، تجارت و مدیریت»، «فقه و شریعت» و هم‌چنین «قوانین و استانداردها» طبقه‌بندی شده‌اند.

 

همچنین، حسین زمانی، رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی افزود: نشان حلال، صرفاً از نظر فقهی دلالت بر قابل‌مصرف‎بودن یا نبودن یک ماده غذایی دارد، اما «طیب» نشانی برای سنجش کیفیت محصولات است. نقشه راه نشان طیب، تجاری‌سازی آن و برگزاری همایش‌های علمی برای معرفی بیشتر به بازار‌های جهانی است .

وی به یکی از نوآوری‌های طیب به نام «بوم کیفیت طیب» که براساس آن، فاکتور‌های کیفی پارامتربندی می‌شوند و طبق یک نظام ارزش‌گذاری مشخص، کیفیت به یک فاکتور قابل‌سنجش تبدیل می شود.

مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی و دبیر اجرایی این همایش افزود : پنج کلیدواژه برای مفهوم طیب مطرح می‌شود؛ حلیت به معنای حلال‎بودن محصول از نظر شرعی، برکت به معنای ارزش‌افزوده محصول، جذابیت به معنی تلاش تولیدکننده برای بهبود ویژگی‌های حسی در محصول، سلامت به معنای رعایت الزامات سلامت محیط و زنجیره تولید و در نهایت اصالت به معنای صادقانه بودن تبلیغات محصول. از این جهت، طیب را می‌توان فاز توسعه نشان حلال است.

 

وی تأکید کرد: در تبیین مفهوم طیب، به دنبال این هستیم که کیفیت زندگی به‌طور واقعی افزایش پیدا کند و برای کسی که بخواهد در مسابقه کیفیت شرکت کند، نشان طیب مثل یک مدال است که مصرف‌کننده با مشاهده آن، بلافاصله می‌تواند اطمینان پیدا کند که محصول موردنظر، معیار‌های دقیق و سخت‌گیرانه‌ای را پشت سر گذاشته است.

 

زمانی خاطر نشان کرد :اهمیت طیب زمانی مشخص می‌شود که بدانیم امروزه بیش از ۹۰ درصد بازار زعفران جهان در اختیار ایران است، اما سهم کشورمان از بازار هشت میلیارد دلاری زعفران تنها به ۴۰۰ میلیون دلار محدود می‌شود. در این شرایط، کیفیت‌بخشی رمز فرار از خام فروشی و پیشروی به سمت فرآوری است.

 

نشست خبری همایش بین‌المللی «غذای طیب» و سومین جشنواره محصولات و کسب‌وکار‌های طیب، صبح امروز با حضور حسین زمانی مدیرعامل موسسه دانش‌بنیان کیفیت رضوی، محمدعلی رضوی رئیس موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی و مرضیه رضوی‎زاده، عضو هیئت‌علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی برگزار شد.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب

سلامت

جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

منتشر شده

در

photo 2022 11 05 16 27 10 - جشنواره خدمت با پایه ارزیابی خدمات سازمان به شهروندان

 

مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت : در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری،مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده‌های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:

در راستای افزایش سطح کیفیت در خدمت رسانی بازارهای میوه و تره بار و مراکز عرضه ارزاق عمومی شهرداری مشهد، جشنواره خدمت برگزار می شود،تا شهروندان با اعلام نظر و پاسخ به چند سوال در خصوص کیفیت محصولات و خدمات در مراکز عرضه ارزاق عمومی، نحوه برخورد با مشتری ، نظافت ، قیمت گذاری و تنوع محصولات به ارزیابی خدمات انجام شده در این حوزه بپردازیم.

مشیری با بیان این خبر افزود: ملاک ارزیابی برای تمدید قرارداد با بهره برداران این مراکز عرضه ، نتایج این جشنواره است.

وی  گفت: چنانچه واحدی در پایان این جشنواره حائز حداقل شرایط نباشد قرارداد وی تمدید نخواهد شد. لذا شایسته است بهره برداران این مراکز نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند .

مشیری از شهروندان عزیز خواست تا در راستای ارتقاء سطح خدمات و همچنین بهبود انجام وظایف این سازمان در این جشنواره حضور جدی داشته باشند.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد در پایان افزود: مراکزی که بالاترین امتیاز را دریافت کنند از طرف سازمان مورد تشویق قرار خواهند گرفت. همچنین جهت افزایش حجم مشارکت شهروندان در این جشنواره به قید قرعه جوائزی به این عزیزان اهدا می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

برترین ها