با ما همراه باشید

سلامت

افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) در شهرستان چناران

منتشر شده

در

t8fssdvmhzqp7sstqwojcn3nt043bou6 - افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) در شهرستان چناران

در آستانه ولادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) شهرستان چناران با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افتتاح شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) شهرستان چناران خدمتی تازه به مردم این شهرستان است که هزینه‌های ساخت آن از محل عواید موقوفات مرحوم حاج حسین‌آقا ملک تامین شده است.

این کلینیک تخصصی که به همت آستان قدس رضوی احداث شده است، ظرفیت درمانی جدیدی برای مردم شهرستان چناران است که علاوه بر ارائه خدمات به آن‌ها، سبب کاهش میزان مراجعات به بیمارستان‌های شهر مشهد نیز خواهد شد.

با توجه به افزایش تعداد بیماران و برخی کمبودهای موجود در بیمارستان چناران با همکاری و هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطالعات احداث این کلینیک تخصصی از سال ۱۳۹۶ آغاز شد و هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده است.

 

ارائه خدمات مختلف در ۴ طبقه کلینیک

کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) شهرستان چناران در ۴ طبقه و زیربنای ۲ هزار مترمربع احداث شده که طبقه منفی یک به فضای آزمایشگاه مرکزی و بانک خون اختصاص دارد. در طبقه همکف، اتاق‌های معاینه، داروخانه و نمازخانه ساخته شده و طبقه مثبت یک نیز شامل اتاق‌های مشاوره، معاینه و بخش دندانپزشکی است. همچنین طبقه مثبت دو به فضای دیالیز با ظرفیت ۱۴ تخت و یک تخت ایزوله اختصاص داده شده است.

تامین منابع مالی از محل موقوفات حاج حسین آقا ملک

سلمان سالاری؛ مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در مراسم افتتاحیه این کلینیک تخصصی گفت: مجموعه اقدامات انجام گرفته در قالب این کلینیک حاصل اندیشه متعالی یک بزرگ مرد نیک اندیش به نام حسین آقا ملک است.
وی افزود: مرحوم ملک مردی است که هر چند به ظاهر 50 سال است از دنیا رفته اما آثار تفکر زیبا و متعالی او همچنان از مسیر موقوفاتی که به نفع عموم مردم از خود باقی گذاشته، ساری و جاری است و امروز نمودی از آن در کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) تجلی پیدا کرده است.

سالاری ادامه داد: شهرت حسین آقا، ملک التجار بود که نشان از پیشه او در کسب و کار تجارت دارد، با این حال بیش از آن‌که تاجر باشد، عالم، عارف و بیش از همه این‌ها، دلداده دین و مذهب بود که این‌ها را به روشنی می‌توان در آثار گفتار و کردارش پیدا کرد.

 

وی در ادامه حسین آقا ملک را چهره‌ای علاقه‌مند به سرزمین مادری و فرهنگ ایرانی معرفی و ابراز کرد: او بخش عمده اموال و دارایی خود را صرف کرد تا تاریخ و تمدن ملی ما در قالب کتاب‌های هنری و گنجینه‌های نفیس از کشورمان به تاراج نرود و آن‌ها را بری انتقال به نسل‌های بعد حفظ و نگهداری کند.

عشق و علاقه واقف بزرگ به مردم

وی از حسین آقا ملک به عنوان انسانی عاشق مردم یاد کرد و ادامه داد: بالاترین عشق و علاقه ملک، هم‌وطنانش بود. او دوست داشت هر چه در بضاعت دارد صرف مردم سرزمینش کند به همین دلیل حسین آقا ملک از معدود کسانی بود که با شناخت درست موقعیت دشوار زمانی خود، مسئولیت فردی خود را در قبال وضعیت موجود پذیرفت.

سالاری با اشاره‌ای به پیشینه سنت حسنه وقف در فرهنگ اسلامی عنوان کرد: هر چند وقف پیش از اسلام هم وجود داشت اما با ظهور اسلام تاکید ویژه‌ای بر آن شد تا جایی که از وقف به عنوان صدقه جاریه یاد شده است، حسین آقا ملک از جمله واقفانی است که به این سنت ارزشمند اسلامی عمل کرد و بنا به تاکید خودش، برای رفع مشکلات مردم در دو حوزه سلامت جسمی و روحی بخش زیادی از دارایی و عمر خود را مصروف داشت.

167 میلیارد ریال هزینه‌کرد

مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بخشی از چهار وقف‌نامه‌ حاج حسین آقا ملک به تامین هزینه‌های مورد نیاز بیمارستان چناران اختصاص دارد و هزینه‌های ساخت کلینیک تخصصی این بیمارستان نیز از محل عواید این وقف‌نامه‌ها تامین شده است.

وی ادامه داد: طراحی اولیه این بنا در سال 96 آغاز شد و بخش ساختمانی آن در سال 99 به بهره‌برداری اولیه رسید و با تکمیل شدن نصب تجهیزات بیمارستانی، امروز شاهد افتتاح کامل این کلینیک تخصصی هستیم.

 

سالاری ادامه داد: طی 5 سال گذشته، 142 میلیارد ریال برای احداث و تکمیل این کلینیک هزینه شده است و بی تردید ارزش کنونی آن در حال حاضر بسیار بیشتر از این مقدار است. همچنین در کنار ساخت کلینیک برای اجرای سایر نیات واقف، در این مدت حدود 25 میلیارد ریال بودجه برای تجهیز این مجموعه اختصاص داده شده که با حمایت بیمارستان فوق تخصصی رضوی تامین و نصب شده است.

سالاری در ادامه بر اهمیت افتتاح این کلینیک برای مردم منطقه تاکید کرد و گفت: شمار زیادی از مردم این شهرستان به ناچار برای برخی امور درمانی خود باید به شهر مشهد مراجعه می‌کردند، اما با افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان چناران، می‌توانند از خدمات باکیفیت درمانی در شهر خود بهره‌مند شوند.

 

موقوفات ملک برکات درمانی بسیاری داشته است

امام جمعه چناران هم ضمن تقدیر از آستان قدس رضوی برای احداث کلینیک تخصصی بیمارستان چناران، اظهار کرد: کلینیک تخصصی چناران برکات درمانی بسیاری برای مردم به ارمغان آورده است که این مهم از محل موقوفات حاج حسین ملک و خدمات آستان قدس رضوی میسر شده است.
حجت الاسلام مظفر تاجی ادامه داد: تجهیز و بهره‌بردار کامل از این کلینیک، امروز انجام می‌شود اما حدود یک سال است مردم منطقه به برکت نام امام رضا(ع) از اثرات و خدمات بهداشتی و درمانی این کلینیک تخصصی بهره‌مند شده‌اند و از امروز هم خدمات کامل‌تری به آن‌ها ارائه خواهد شد.

واقفان مسیر ترویج فرهنگ رضوی را هموار می‌کنند

وی به خدمات حسین آقا ملک هم اشاره کرد و گفت: مرحوم ملک با وقف دارایی‌های خود بهترین و پرسودترین تجارت‌ را انجام داده و زمینه خیرات و برکات فراوانی به نام مبارک حضرت ثامن الحجج(ع) شده است.
نماینده ولی فقیه در شهرستان چناران تاکید کرد: موقوفاتی که در طول تاریخ توسط متمولین و خیرین عاشق و شیفته مکتب اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت رضا(ع) صورت گرفته، مسیر ترویج فرهنگ اسلامی و رضوی را گسترش داده است و هر کسی می‌تواند به اقتضای موقعیت و جایگاه خود در این مسیر پر برکت قدم بردارد.

 

تقدیر نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی از خدمات آستان قدس

دکتر حسین امامی راد؛ نماینده مردم چناران، صرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تقدیر از آستان قدس رضوی برای توسعه و تجهیز بیمارستان چناران، اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان چناران فاقد بیمارستان و یا مراکز درمانی دولتی است، خدمات آستان قدس رضوی در حوزه توسعه امکانات بهداشتی و درمانی مورد نیاز این شهرستان، کمکی بزرگ به مردم این منطقه است.

امامی راد همچنین یاد و خاطره حاج حسین آقا ملک را گرامی داشت و گفت: آن مرحوم مصداقی از مجاهدان در راه حق بود که با وقف مال به مردم کشور خود خدمت کرده است.

 

خدمات آستان قدس به مردم چناران در مقابله با کرونا

مظفری؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران نیز گفت: همکاری آستان قدس رضوی در توسعه بخش دیالیز و سایر بخش‌های مرکز درمانی چناران، کمک اساسی به مردم شهرستان چناران است که سبب شده بیماران برای درمان مجبور به سفر به سایر شهرها و تحمل هزینه های زیاد نشوند.

وی همچنین از کمک‌های آستان قدس رضوی در ایام گسترش ویروس کرونا با اهداء بیش از 15 هزار سرم تزریقی و تامین داروهای مورد نیاز مردم چناران تقدیر کرد.

شایان ذکر است در این مراسم که در آستانه روز پرستار برگزار شد، جمعی از پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) چناران تقدیر شدند.

 

 

 

منبع: آستان نیوز

 

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

سلامت

تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 15 39 53 - تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

پودر تزریقی ” سفکوئینوم سولفات ” با نام تجاری ” سفاکتان ” یکی از جدیدترین آنتی بیوتیکهای دامی و نسل چهارم سفالوسپورنپین ها برای اولین بار در کشور توسط شرکت داروسازی نصر فریمان، شرکت دانش بنیان داروسازی دامی تولید و به بازار عرضه شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،ناصری، مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت داروسازی نصر فریمان گفت:سفکوئینوم سولفات بصورت پماد پستانی برای دام ها در داخل ایران تولید و مصرف می شود ولی فرم تزریقی این دارو که در گذشته  سوسپانسیون تزریقی 2.5 درصد و با نام تجاری کوباکتان وارد کشور می شد ، امروز بدلیل تحریم ها دیگر وارد نمی شود و ما با تکیه بر توان داخلی این نیاز دارویی دامی کشور را برطرف کردیم.

وی افزود : انتخاب این محصول به دلیل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک های خانواده پنی سیلین ها در دام ها و ایجاد مقاومت دارویی منجربه درمان طولانی تر و بی اثر، بوده و خانواده سفالوسپورین ها که نسل جدید آنتی بیوتیک ها می باشند و سابقه مصرف طولانی در ایران ندارند باعث شده حیوانات در درمان مقاومت نشان نداده و درمان بصورت قطعی و موثر انجام شود.

ناصری گفت : مزایا و ویژگی این دارو دوره پرهیز از مصرف بسیار کوتاه آن است و همین امر سبب گردیده شیر و گوشت دام پس از مدت کوتاهی قابل مصرف انسانی باشد.

وی افزود: ما امروز می توانیم نیازهای دارویی دامی در کشور را با اتکا به دانش فنی بومی و استفاده از ظرفیت های داخلی، دانشمندان و نخبگان کشورمان برطرف نمائیم واز خروج ارز و عبور از تحریم ها موفق عمل کنیم اما نیاز است بسترهای تولید و حمایت های داخلی از تولید کنندگان افزایش یافته و موانع از سرراه تولید کنندگان برداشته شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

رصد و پایش روزانه ی نهاده های اساسی مردم

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 09 19 00 - رصد و پایش روزانه ی نهاده های اساسی مردم

جلسه ای با حضور فرماندار، مدیر و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی، رؤسای ادارت تعاون روستایی، تعزیزات حکومتی، شرکت گاز، نمایندگان سپاه و بسیج اصناف در محل فرمانداری شهرستان مه ولات برگزار و بر رصد وپایش روزانه ی نهاده های اساسی تأکید شد.

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات ضمن خوشامد گویی به حاضران در جلسه و تسلیت دومین سالگرد شهادت سردار دلها، حاج قاسم سلیمانی و ایام فاطمیه گفت: دستیابی به خود کفایی محصولات کشاورزی، تقویت دانش بومی و ارتقای سطح تخصصی و کاربردی بهره برداران کشاورزی و شناسایی و فعال سازی ظرفیت های راکد حوزه کشاورزی از اهداف اصلی قرارگاه امنیت غذایی است.

ساربان افزود: امنيت غذايي به عنوان هدف اصلي سياست هاي توسعه، همواره به عنوان يكي از محورهاي اصلي توسعه و تأمین امنیت روانی جامعه مورد تاكيد بوده است.

وی در باره رصد و پایش روزانه نهاده های اساسی مردم، استفاده از سردخانه شهرستان بابت ذخیره سازی محصولات دامی، ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ، معرفی افراد واجد شرایط جهت ثبت نام در سامانه سیتا بابت استفاده از تسهیلات دامدار کارت و شناسایی ورصدوپایش انبارهای سطح شهرستان توضیحات لازم را ارائه کرد.

ادامه مطلب

برترین ها