با ما همراه باشید

سلامت

افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) در شهرستان چناران

منتشر شده

در

t8fssdvmhzqp7sstqwojcn3nt043bou6 - افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) در شهرستان چناران

در آستانه ولادت حضرت زینب کبری(س) و روز پرستار، کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) شهرستان چناران با حضور قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی افتتاح شد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) شهرستان چناران خدمتی تازه به مردم این شهرستان است که هزینه‌های ساخت آن از محل عواید موقوفات مرحوم حاج حسین‌آقا ملک تامین شده است.

این کلینیک تخصصی که به همت آستان قدس رضوی احداث شده است، ظرفیت درمانی جدیدی برای مردم شهرستان چناران است که علاوه بر ارائه خدمات به آن‌ها، سبب کاهش میزان مراجعات به بیمارستان‌های شهر مشهد نیز خواهد شد.

با توجه به افزایش تعداد بیماران و برخی کمبودهای موجود در بیمارستان چناران با همکاری و هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مطالعات احداث این کلینیک تخصصی از سال ۱۳۹۶ آغاز شد و هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده است.

 

ارائه خدمات مختلف در ۴ طبقه کلینیک

کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) شهرستان چناران در ۴ طبقه و زیربنای ۲ هزار مترمربع احداث شده که طبقه منفی یک به فضای آزمایشگاه مرکزی و بانک خون اختصاص دارد. در طبقه همکف، اتاق‌های معاینه، داروخانه و نمازخانه ساخته شده و طبقه مثبت یک نیز شامل اتاق‌های مشاوره، معاینه و بخش دندانپزشکی است. همچنین طبقه مثبت دو به فضای دیالیز با ظرفیت ۱۴ تخت و یک تخت ایزوله اختصاص داده شده است.

تامین منابع مالی از محل موقوفات حاج حسین آقا ملک

سلمان سالاری؛ مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در مراسم افتتاحیه این کلینیک تخصصی گفت: مجموعه اقدامات انجام گرفته در قالب این کلینیک حاصل اندیشه متعالی یک بزرگ مرد نیک اندیش به نام حسین آقا ملک است.
وی افزود: مرحوم ملک مردی است که هر چند به ظاهر 50 سال است از دنیا رفته اما آثار تفکر زیبا و متعالی او همچنان از مسیر موقوفاتی که به نفع عموم مردم از خود باقی گذاشته، ساری و جاری است و امروز نمودی از آن در کلینیک تخصصی بیمارستان ثامن الائمه(ع) تجلی پیدا کرده است.

سالاری ادامه داد: شهرت حسین آقا، ملک التجار بود که نشان از پیشه او در کسب و کار تجارت دارد، با این حال بیش از آن‌که تاجر باشد، عالم، عارف و بیش از همه این‌ها، دلداده دین و مذهب بود که این‌ها را به روشنی می‌توان در آثار گفتار و کردارش پیدا کرد.

 

وی در ادامه حسین آقا ملک را چهره‌ای علاقه‌مند به سرزمین مادری و فرهنگ ایرانی معرفی و ابراز کرد: او بخش عمده اموال و دارایی خود را صرف کرد تا تاریخ و تمدن ملی ما در قالب کتاب‌های هنری و گنجینه‌های نفیس از کشورمان به تاراج نرود و آن‌ها را بری انتقال به نسل‌های بعد حفظ و نگهداری کند.

عشق و علاقه واقف بزرگ به مردم

وی از حسین آقا ملک به عنوان انسانی عاشق مردم یاد کرد و ادامه داد: بالاترین عشق و علاقه ملک، هم‌وطنانش بود. او دوست داشت هر چه در بضاعت دارد صرف مردم سرزمینش کند به همین دلیل حسین آقا ملک از معدود کسانی بود که با شناخت درست موقعیت دشوار زمانی خود، مسئولیت فردی خود را در قبال وضعیت موجود پذیرفت.

سالاری با اشاره‌ای به پیشینه سنت حسنه وقف در فرهنگ اسلامی عنوان کرد: هر چند وقف پیش از اسلام هم وجود داشت اما با ظهور اسلام تاکید ویژه‌ای بر آن شد تا جایی که از وقف به عنوان صدقه جاریه یاد شده است، حسین آقا ملک از جمله واقفانی است که به این سنت ارزشمند اسلامی عمل کرد و بنا به تاکید خودش، برای رفع مشکلات مردم در دو حوزه سلامت جسمی و روحی بخش زیادی از دارایی و عمر خود را مصروف داشت.

167 میلیارد ریال هزینه‌کرد

مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنانش گفت: بخشی از چهار وقف‌نامه‌ حاج حسین آقا ملک به تامین هزینه‌های مورد نیاز بیمارستان چناران اختصاص دارد و هزینه‌های ساخت کلینیک تخصصی این بیمارستان نیز از محل عواید این وقف‌نامه‌ها تامین شده است.

وی ادامه داد: طراحی اولیه این بنا در سال 96 آغاز شد و بخش ساختمانی آن در سال 99 به بهره‌برداری اولیه رسید و با تکمیل شدن نصب تجهیزات بیمارستانی، امروز شاهد افتتاح کامل این کلینیک تخصصی هستیم.

 

سالاری ادامه داد: طی 5 سال گذشته، 142 میلیارد ریال برای احداث و تکمیل این کلینیک هزینه شده است و بی تردید ارزش کنونی آن در حال حاضر بسیار بیشتر از این مقدار است. همچنین در کنار ساخت کلینیک برای اجرای سایر نیات واقف، در این مدت حدود 25 میلیارد ریال بودجه برای تجهیز این مجموعه اختصاص داده شده که با حمایت بیمارستان فوق تخصصی رضوی تامین و نصب شده است.

سالاری در ادامه بر اهمیت افتتاح این کلینیک برای مردم منطقه تاکید کرد و گفت: شمار زیادی از مردم این شهرستان به ناچار برای برخی امور درمانی خود باید به شهر مشهد مراجعه می‌کردند، اما با افتتاح کلینیک تخصصی بیمارستان چناران، می‌توانند از خدمات باکیفیت درمانی در شهر خود بهره‌مند شوند.

 

موقوفات ملک برکات درمانی بسیاری داشته است

امام جمعه چناران هم ضمن تقدیر از آستان قدس رضوی برای احداث کلینیک تخصصی بیمارستان چناران، اظهار کرد: کلینیک تخصصی چناران برکات درمانی بسیاری برای مردم به ارمغان آورده است که این مهم از محل موقوفات حاج حسین ملک و خدمات آستان قدس رضوی میسر شده است.
حجت الاسلام مظفر تاجی ادامه داد: تجهیز و بهره‌بردار کامل از این کلینیک، امروز انجام می‌شود اما حدود یک سال است مردم منطقه به برکت نام امام رضا(ع) از اثرات و خدمات بهداشتی و درمانی این کلینیک تخصصی بهره‌مند شده‌اند و از امروز هم خدمات کامل‌تری به آن‌ها ارائه خواهد شد.

واقفان مسیر ترویج فرهنگ رضوی را هموار می‌کنند

وی به خدمات حسین آقا ملک هم اشاره کرد و گفت: مرحوم ملک با وقف دارایی‌های خود بهترین و پرسودترین تجارت‌ را انجام داده و زمینه خیرات و برکات فراوانی به نام مبارک حضرت ثامن الحجج(ع) شده است.
نماینده ولی فقیه در شهرستان چناران تاکید کرد: موقوفاتی که در طول تاریخ توسط متمولین و خیرین عاشق و شیفته مکتب اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت رضا(ع) صورت گرفته، مسیر ترویج فرهنگ اسلامی و رضوی را گسترش داده است و هر کسی می‌تواند به اقتضای موقعیت و جایگاه خود در این مسیر پر برکت قدم بردارد.

 

تقدیر نماینده مردم چناران در مجلس شورای اسلامی از خدمات آستان قدس

دکتر حسین امامی راد؛ نماینده مردم چناران، صرقبه و شاندیز در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با تقدیر از آستان قدس رضوی برای توسعه و تجهیز بیمارستان چناران، اظهار کرد: با توجه به اینکه شهرستان چناران فاقد بیمارستان و یا مراکز درمانی دولتی است، خدمات آستان قدس رضوی در حوزه توسعه امکانات بهداشتی و درمانی مورد نیاز این شهرستان، کمکی بزرگ به مردم این منطقه است.

امامی راد همچنین یاد و خاطره حاج حسین آقا ملک را گرامی داشت و گفت: آن مرحوم مصداقی از مجاهدان در راه حق بود که با وقف مال به مردم کشور خود خدمت کرده است.

 

خدمات آستان قدس به مردم چناران در مقابله با کرونا

مظفری؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چناران نیز گفت: همکاری آستان قدس رضوی در توسعه بخش دیالیز و سایر بخش‌های مرکز درمانی چناران، کمک اساسی به مردم شهرستان چناران است که سبب شده بیماران برای درمان مجبور به سفر به سایر شهرها و تحمل هزینه های زیاد نشوند.

وی همچنین از کمک‌های آستان قدس رضوی در ایام گسترش ویروس کرونا با اهداء بیش از 15 هزار سرم تزریقی و تامین داروهای مورد نیاز مردم چناران تقدیر کرد.

شایان ذکر است در این مراسم که در آستانه روز پرستار برگزار شد، جمعی از پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان بیمارستان ثامن‌الائمه(ع) چناران تقدیر شدند.

 

 

 

منبع: آستان نیوز

 

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب

اقتصادی

کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 39 26 - کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز کشت شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: کشت گیاه پنیرک یا ختمی خبازی ، برای اولین بار در سطح 3 هکتار در بخش نوخندان روستای برج قلعه کشت شده است.

وی ادامه داد:این گیاه ، گیاهی علفی است و خودرو در بسیاری از نقاط شهرستان روییده  و تا ارتفاع 60 سانتی متر و پایا رشد می کند، گلهای آن بنفش رنگ و کوچک می باشد که برگ و گل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فرهنگی افزود: دم کرده گل پنیرک به دلیل داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه می باشد و همچنین به عنوان ضد نزله( زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود، از طرفی چون دارای خاصیت قابض ضعیف می باشد به عنوان داروی ضد اسهال نیز مفید است، از دیگر مزایای این گیاه می توان به درمان اگزما، آب ریزش بینی اشاره کرد و چون در طب سنتی دارای طبع خنک می باشد به عنوان داروی ضد درد نیز کاربرد دارد.

وی اشاره کرد: معضلی که کشت این گیاه را محدود می کند نیروی کارگری زیاد ان در زمان برداشت گل می باشد.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اجتماعی

سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی در رتبه۱۹ کشوری قراردارد

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 51 55 - سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی در رتبه۱۹ کشوری قراردارد

 

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش در رتبه ۱۹ قرارداریم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، صفدر سلطانی، معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست خبری مسابقات ورزشی فرهنگیان و کشتی دانش‌آموزان پسر سراسر کشور در مشهد، افزود:افزایش سرانه فضای ورزشی را داشته ایم اکنون با ۲۸۰ سالن ورزشی، ۲۰ استخر، ۵۶ کلاس آموزشی سرانه فضای سرپوشیده ۰/۱۸ متر مربع و با ۲۵ زمین چمن طبیعی و ۳۳ چمن مصنوعی سرانه فضای روباز استان ۰/۱۹ متر مربع است.

وی گفت: قبلا در رتبه ۲۳ سرانه فضای ورزشی بودیم که اکنون به رتبه ۱۹ رسیده ایم که با لحاظ افزایش طرح شهید سلیمانی احتمالا رشد دو پله دیگر داشته باشیم.

سلطانی درباره طرح شهید سلیمانی افزود: در این طرح ملی، در استان خراسان رضوی ۱۰۱ فضای ورزشی تا شهریور ماه احداث می شود، اعتبارات این طرح تخصیص و واریز شده و ۵۰ درصد پروژه ها آماده افتتاح است.

وی گفت: در این طرح ۲۵ کلاس ویژه، ۸ سالن ورزشی، ۶۵ چمن مصنوعی و ۳ زمین ساحلی احداث و ۱۱۵ مکان ورزشی موجود بهسازی و ایمن سازی می شود.

صفدری اعتبار این پروژه‌ها ۸۴ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: با مساعدت وزارت آموزش و پرورش و مدیر کل امسال در حال احداث مرکز آموزشی، پرورشی و استعدادیابی در فضای نزدیک حرم مطهر با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال هستیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۸۰ معلم متخصص ورزشی در مدارس استان خدمت می کنند که به هزار و ۵۰۰ نیروی دیگر نیاز داریم تا همه کلاس ها تکمیل شود.

وی افزود: در آزمون استخدامی جدید تعداد ۲۳۵ نفر نیروی جدید به ما اضافه می شوند و همچنین تعداد ۲۸۵ نفر نیروی مراقبین سلامت نیز از همین آزمون جذب می شوند که بالاترین مراقب سلامت را خراسان رضوی درکشور دارد.

برگزاری مسابقات ورزشی ۲۰۰۰ نفره فرهنگیان و دانش‌آموزان پسر سراسر کشور در مشهد

همچنین،سید امیر شوشتری،مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت : امسال  مسابقات ورزشی خواهران فرهنگی و کشتی دانش‌آموزان پسر سراسر کشور را با حضور ۲۰۰۰شرکت کننده و با مشارکت آستان قدس رضوی برگزارمی شود.

شوشتری تصریح کرد: خراسان رضوی میزبان بیش از ۲۰۰۰نفر از دانش‌آموزان و همکاران فرهنگی در مسابقات تربیت بدنی فرهنگیان و دانش‌آموزان سراسر کشوراست.

 

وی گفت: امسال پس از ۱۳سال، مسابقات همکاران فرهنگی و پس از دو سال هم مسابقات دانش‌آموزی که به دلیل بیماری کرونا تعطیل بود را میزبانی کنیم.

 

گفتنی است مسابقات بانوان فرهنگی از ۲۸تیرماه سال جاری تا ۲ مردادماه در سالن‌های شهید آقا مصطفی خمینی، مالک اشتر، شهید عرفانی، علی حمیدی(فیاض بخش) و مجموعه ورزشی سجاد در سه رشته والیبال، تنیس روی میز و بدمینتون برگزارمی شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها