با ما همراه باشید

اقتصادی

افزایش تعرفه شرکتهای خدمات رسان به دغدغه مهم واحدهای تولیدی خراسان رضوی تبدیل شده است

منتشر شده

در

photo 2022 03 03 17 00 39 - افزایش تعرفه شرکتهای خدمات رسان به دغدغه مهم واحدهای تولیدی خراسان رضوی تبدیل شده است

قائم مقام مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: افزایش تعرفه و هزینه های شرکتهای خدماتی نظیر گاز، آب، برق و مخابرات به مشکل و دغدغه مهم متصدیان واحدهای تولیدی مستقر در این شهرکها تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ جعفر فرشچی ، قائم مقام مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در حاشیه نهمین قرارگاه عملیاتی مانع‌زدایی شهرکها و نواحی صنعتی استان در شهرک صنعتی گناباد با محوریت شهرکهای(بجستان، کوثر و کاخک ) افزود: افزایش تعرفه های اعلام شده از سوی شرکتهای خدماتی بر دامنه تنگناهای بخش تولید افزوده است.

وی با اشاره به افزایش هزینه های اجرای طرحهای احداث پست های برق در نواحی و شرکت های صنعتی، از وزارت نیرو و دست‌اندرکاران ذیربط خواست با اختصاص اعتبار مناسب در حمایت از این بخش پیشگام باشند تا از فشار مالی مضاعف بر واحدهای تولیدی جلوگیری شود.

قائم مقام مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی با اشاره به وجود ۳۵۰ واحد تولیدی تعطیل شده و راکد در این شهرکها ادامه داد: رفع مشکلات و احیای آنها در اولویت مسوولان ذیربط قرار دارد.

وی گفت: مسائل و مشکلات این واحدها با حضور مسوولان سازمان صنعت، معدن و تجارت و مسوولان اقتصادی و قضایی به صورت ریشه ای و میدانی بررسی می‌شود و در صورتی که امکان راه‌اندازی مجدد آنها وجود نداشته باشد نسبت به تعیین تکلیف و واگذاری آنها اقدام می‌شود.

فرشچی با بیان اینکه عواید مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شده توسط واحدهای تولیدی مستقر در هر شهرک صنعتی باید صرف توسعه زیرساختها و کمبودهای آن شهرک شود از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست با اصلاح و تصویب قوانین از جمله در بررسی لایحه بودجه سال آینده بستر تحقق این امر را هموار کنند.

وی افزود: در پی تاکید استاندار خراسان رضوی بر تشکیل قرارگاه مانع زدایی از واحدهای تولیدی شهرکها و نواحی صنعتی این استان از ابتدای امسال تاکنون ۹ جلسه در شهرستانهای مختلف استان برگزار شده است.
قائم مقام مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: در این جلسات تلاش می شود با حضور مسوولان مربوطه مشکلات واحدهای تولیدی بررسی و رفع شود و در صورتی که امکان رفع آنها وجود نداشت، مسائل به کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان ارجاع می شود.
وی مهمترین تنگناهای مورد بررسی در این نشست را تامین زیرساخت‌های لازم برای واحدهای تولیدی، کاهش تعرفه‌های شرکت‌های خدماتی، تامین آب مورد نیاز و رفع آلایندگی محیط زیست در ابن شهرکها ذکر کرد.
فرشچی با اشاره به تعطیلی ۹ واحد تولیدی در شهرک ها و نواحی صنعتی شهرستان های گناباد و بجستان گفت: این منطقه از نظر واحدهای تولیدی فعال جزو مناطق شاخص خراسان رضوی است بطوری که ۹۰ درصد این واحدها فعال است.
۱۷۲ واحد صنعتی در بخش‌های صنایع کانی فلزی و غیرفلزی، صنایع غذایی، شیمیایی و سلولزی در شهرستان گناباد فعالیت دارند که برای راه‌اندازی آنها هزار و ۲۷۳ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای سه هزار و ۲۸۴ نفر بطور مستقیم و دو برابر این تعداد بطور غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

سه شهرک و ناحیه صنعتی نیز با ۴۴۷ هکتار زمین و ۵۴ واحد فعال و ۱۱ سردخانه و انبار و سیلو در شهرستان گناباد فعال است.

از مجموع ۳۵ واحد صنعتی بجستان نیز ۲۴ واحد در ۲ شهرک صنعتی فعال است و از ۳۱ معدن در این شهرستان ۱۴ واحد تعطیل و ۱۷ واحد فعالیت دارند و در مجموع ۱۹۵ هزار و ۴۰۸ میلیون ریال در بخش صنعت و معدن بجستان سرمایه گذاری و برای ۳۱۸ نفر اشتغال ایجاد شده است.

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها