با ما همراه باشید

عمرانی

افزایش و توسعه فضاهای کتابخانه ای در سال 1400 بالغ بر 13 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی در استان

منتشر شده

در

photo 2022 02 27 20 31 11 - افزایش و توسعه فضاهای کتابخانه ای در سال 1400 بالغ بر 13 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی در استان

چهارمین جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی همزمان با 72 انجمن در سطح استان، با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور سیدهادی طباطبایی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ شیوا خوش نسب، سرپرست دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی؛ سیدامیر شوشتری، سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی؛ مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی و 30 فرماندار و رئیس انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستانهای خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی 72 انجمن از 30 شهرستان استان به تعداد 573 نفر برگزار شد.

سیدهادی طباطبایی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ،وی ضمن تشکر از فعالیتهای انجام شده توسط اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، افزود: برای افزایش و توسعه زیربناهای کتابخانه ای فرمانداران شهرستانها به عنوان روسای انجمن کتابخانه های عمومی باید توجه ویژه به استفاده از ظرفیت خیرین داشته باشند. در واقع باید این مسئله کمک به حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه ها را علاوه بر یک باقی الصاحات، کمکی برای رشد فرهنگی عمومی، افزایش دانایی و آگاهی در جامعه معرفی کنیم.

 

طباطبایی همچنین اجرای طرح اشتراک گذاری کتابهای افراد به صورت سالانه با کتابخانه های عمومی را در راستای غنی سازی و روز آمدی منابع موجود در کتابخانه های عمومی استان را پیشنهاد داد.

 

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: طبق رسالت و هدف اصلی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی مبنی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و توسعه فضاهای کتابخانه ای در سطح استان، در چند وقت اخیر سعی کرده ایم گامهای موثر و مفیدی در این راستا برداریم.

 

وی گفت: افزایش و توسعه فضاهای کتابخانه ای در سال 1400 بالغ بر 13 باب کتابخانه نهادی و مشارکتی در استان از جمله دو باب کتابخانه سیار «پیک دانایی 4» در شهرستان باخرز و «پیک دانایی 6؛ سردار شهید نورعلی شوشتری»، افتتاح «کتابخانه مشارکتی سپاه امام رضا(ع)» و اهدای مجوز فعالیت دو سالن مطالعه ویژه بانوان در شهرستان مشهد و افزایش زیربنای مخزن کتاب و احداث یک سالن مطالعه دیگر در کتابخانه عمومی بحرالعلوم شهرستان خلیل آباد انجام شد.

 

وی با اشاره به اجرای بالغ بر 9000 برنامه فرهنگی از ابتدای سال 1400 در کتابخانه های عمومی استان، تصریح کرد: همچنین در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و نهادینه کردن عادت مطالعه در جامعه نیز برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی کتاب محور در مناسبتهای مختلف مذهبی و ملی در مجموعه کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

 

از جمله برنامه ها و پویشهای اجرا شده در کتابخانه های عمومی می توان به طرح «فجر کتاب» و پویش سراسری بانوان و مادران کتابخوان با هدف برگزاری 1443 برنامه های فرهنگی کتاب محور از تاریخ 3بهمن ماه تا 22 بهمن ماه 1400 از ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) تا چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، طرح «کتاب خاتون» با محوریت ارائه بسته های مطالعاتی و سیرخواندن ویژه بانوان و مادران خراسان رضوی از ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) تا پایان سال 1400، برگزاری مسابقه کتابخوانی «روابط متکامل زن و مرد» بر اساس کتابی با همین نام اثر علی صفایی حائری (عین.صاد) با محوریت افزایش تحکیم خانواده و انعقاد 22 تفاهم نامه همکاری با دستگاه های اجرایی مختلف استان در سالجاری اشاره کرد.

 

گفتنی است، در پایان از پوستر دو طرح «سلسله مسابقات کتابخوانی» ویژه مدیران دستگاه های اجرایی استان خراسان رضوی بر اساس کتاب «جهاد تبیین» تالیف سعید صلح میرزایی و ارائه خدمت نوین ارائه خدمات مرجع مجازی در 47 باب کتابخانه عمومی استان در راستای دسترسی به پایگاه های اطلاعاتی و ارائه خدمات مرجع مجازی رونمایی شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

عمرانی

آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 19 34 - آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

بند های خاکی یکی از مهمترین منابع ذخیره آب بشمار می‌روند که آبگیری شدن آنها در زمستان بسیار با اهمیت می باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان طی بارندگی های روزهای اخیر خبر داد .

وی با اشاره به بارندگی های خوب در روزهای اخیر از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان خبر داد و افزود :به لطف خدا این بندخاکی، در جریان بارش های بهاری سال جاری، بخصوص بارش رگباری روزهای اخیر، آبگیری شد.

 

قارزی طی بازدید از این بند با اشاره به اینکه این بند خاکی با اعتباری معادل ۱/۲ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و با حجم مخزن آبگیری ۱۴۰ هزار متر مکعب، در سال گذشته با تلاش همکاران منابع طبیعی این شهرستان به بهره برداری رسید افزود: هدف از ساخت این بند، مهار سیلاب، پیشگیری از تخریب تاسیسات زیربنایی روستاهای پایین دست و جاده مواصلاتی سبزوار – جوین، تغذیه سفره های زیرزمینی و احیای قنوات و چاه های کشاورزی منطقه، بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با آبگیری بند خاکی بید، ۵ رشته قنات و ۶ حلقه چاه کشاورزی در ۴ روستای پایین دست بهره مند گردیده و موجبات رونق کشاورزی و دامداری و افزایش درآمد خانواده های روستایی را، به ارمغان آمد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

ادامه مطلب

عمرانی

تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 18 17 - تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي:با تعيين مهلت يك ماهه، از اول تیر مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي حداكثر يك ماه است

 

بازديد سرزده معاون عمراني استانداري خراسان رضوي،  يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي و معاونان و مديران استاني از سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي انجام شد.

به گزارش، در اين جلسه كه با حضور بشير رييس، برخي از اعضاي هيات مديره و بازرسان سازمان در محل سالن جلسات تشكيل شد،  خدايي معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي ضمن قدرداني از زحمات هيات مديره در طول تصدي چند ماهه مسئوليت در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان ، با تاكيد بر نياز به اصلاح ، چابك سازي و پاسخگويي مطالبات و روابط داخلي در مجموعه سازمان، خواستار تسهيل فرآيندهاي مربوط به مالكان و متقاضياني شد كه با سازمان در ارتباط هستند.

 

وي با تاكيد بر نشان دادن حسن نيت نهادهاي حاكميتي و دولتي نظير استانداري در كوتاه كردن بسياري از فرآيندها و ايجاد ارتباط موثر بين سازمان ها و نهادها و وزارتخانه هاي مرتبط، خواهان برداشتن باري از دوش مردم در زمينه خدمت رساني حوزه صنعت ساختمان در شرايط حساس كنوني شد.

 

دكتر خدايي مطالبه گري جامعه مهندسي را در بطن مهندسان ضروري ارزيابي و خواهان آن شد كه هر مهندس بعنوان بدنه اي از سازمان نقش كليدي در اين بستر ايفا نمايد.

 

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي تسريع در اصلاح فرآيندهايي كه آسيب شناسي و در حال اقدام هست را خواستار و با تعيين مدت زمان يك ماهه از اول تیرماه 1401 ، اعلام داشت : مدت زمان ورود و خروج پرونده در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي در تمامي گروه ها به حداكثر يك ماه كاهش پيدا كند.

 

دكتر خدايي كوتاه نمودن مدت زمان اين فرآيند را بسيار مهم ارزيابي و مهمترين دليل حضور خود را در اين جلسه عزم استاني جهت خدمت رساني در اين حوزه و كم كردن بار اقتصادي ناشي از طولاني شدن مراحل ساخت و تكميل پروژه ها به شهروندان و مجاوران حضرت رضا (ع) دانست.

 

يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي يك نقشه اي شدن پروژه هاي ساخت در استان را يكي از اهداف در حال پيگيري جهت كوتاه شدن فرآيند ساخت و ساز و رفت و برگشت هاي پرونده ها عنوان و با تاكيد بر تسريع فرآيندها در اداره كل راه و شهرسازي بويژه حوزه نظام مهندسي ، بروز رساني و اصلاح سامانه هاي بين سازماني را جهت بهبود و تسريع فرآيندهاي في مابين در برنامه هاي جاري را مطرح كرد.

 

بشير ، رييس سازمان نيز ضمن قدرداني از حضور مقامات استاني گزارش اجمالي از اقدامات بيان و همدلي و تلاش مضاعف تمامي اركان سازمان را با همسويي اعضا جهت احقاق اهداف مطرح شده در قانون در اين مدت موثر دانست.

 

در ادامه جلسه  افخمي گلي نايب رييس و مهاجر دبير سازمان گزارشاتي در خصوص اقدامات حوزه نهضت ملي مسكن و نحوه و مدت زمان بررسي پرونده ها در سازمان ارايه دادند.

 

 

منبع: روابط عمومي سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 37 09 - کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

بیش از 75 هزار مترمکعب رسوب ناشی از روانابها و سیلابهای بارندگیهای اخیر در سازه های آبخیزداری روستای سرنیش شهرستان مهارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان با بیان این خبر گفت: ضمن تاکید بر نقش سازنده و با اهمیت سازه های آبخیزداری و عملکرد مثبت آنها گفت: سازه های آبخیزداری احداث شده در حوزه آبخیز روستای سرنیش علاوه بر کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب نیز 18 هزار متر مکعب رواناب و سیلاب نیز مهار شد که بانفوذ تدریجی به سفره های آب زیر زمینی موجب پایداری دبی آب رودخانه دائمی روستا و یک رشته قنات در پایین دست را فراهم آورد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد ادامه داد روستای سرنیش 400 نفر جمعیت و 4500 راس دام سبک دارد که غالب مردم از راه دامپروری و کشاورزی امرار ومعاش می نمایند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها