با ما همراه باشید

محیط زیست

الزام معدنکاران به احیاء پوشش گیاهی و عملیات آبخیزداری در محدوده تخریبی فعالیتهای معدنی

منتشر شده

در

photo 2022 02 16 18 13 20 - الزام معدنکاران به احیاء پوشش گیاهی و عملیات آبخیزداری در محدوده تخریبی فعالیتهای معدنی

با حضور رئیس دادگستری و دادستان شهرستان خواف درمعادن سنگان ، وضعیت برداشت ماده معدنی و فرآیند خالص سازی آهن و روند احیا و بازسازی اراضی ملی تخریب شده ناشی از فعالیت های معدنی ، بررسی و آسیب شناسی گردید و از عملیات آبخیزداری اجرا شده بوسیله یکی از معادن بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رحیمی رئیس دادگستری شهرستان خواف در این بازدید بر ضرورت احیاء پوشش گیاهی و اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری به منظور تقویت سفره آب زیرزمینی و با نظارت منابع طبیعی و آبخیزداری تأکید کرد و گفت: با توجه به مرزی بودن شهرستان خواف و خروج آب از کشور، و بارندگی های مناسب اخیر آب زیادی از طریق رودخانه های متعدد مرزی به خارج از کشور هدایت شده که در صورت اجرای عملیات آبخیزداری و با مهار رواناب ها با مدیریت منابع طبیعی می توان بخشی از نیاز آبی معادن را تأمین کرد.

 

وی همچنین با اشاره به امکانات خودرویی و وسایل در اختیار معادن در خصوص لزوم مشارکت معدنکاران در اجرای عملیات آبخیزداری و احداث بندهای خاکی با نظارت منابع طبیعی و آبخیزداری استان تاکید و مقرر شد از تمام ظرفیت های موجود معادن برای اجرای عملیات آبخیزداری در حوزه شهرستان خواف استفاده بهینه بشود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی محیط زیست خراسان رضوی

 

 

اقتصادی

کسب تندیس سیمین جایزه ملی مسئولیت پذیری اجتماعی برای شرکت ایران خودرو خراسان 

منتشر شده

در

photo 2023 02 01 23 58 44 - کسب تندیس سیمین جایزه ملی مسئولیت پذیری اجتماعی برای شرکت ایران خودرو خراسان 

شرکت ایران خودرو خراسان در آیین پایانی هفتمین جایزه ملی مسئولیت پذیری اجتماعی مدیریت، موفق به کسب تندیس سیمین این رقابت ها شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، آیین پایانی هفتمین جایزه ملی مسئولیت پذیری اجتماعی مدیریت، توسط انجمن مدیریت ایران برگزار و شرکت ایران خودرو خراسان در دومین حضور خود موفق به کسب تندیس سیمین این رقابت ها شد.بیژن زاهدی فرد،مدیرعامل ایران خودرو خراسان در این باره گفت: این شرکت به عنوان شرکتی بزرگ و تاثیر گذار در استان، پروژه های متعددی برای اجرای درست مسوولیت های اجتماعی در حوزه های آب، محیط زیست و منابع طبیعی را انجام داده است.

 

زاهدی فرد از هدف گذاری کسب تندیس زرین برای سال آینده خبر داد و گفت: ایران خودرو خراسان در حوزه مسوولیت های اجتماعی و محیط زیست اقدامات متعددی انجام داده  و این روند را با جدیت زیادی دنبال می کند،

 

وی خاطر نشان کرد : در سال گذشته تندیس برنزی را کسب کردیم و  امسال به سطح سیمین ارتقا یافته ایم و برای سال آینده کسب تندیس زرین را هدف گذاری کرده ایم.

 

مدیرعامل ایران خودرو خراسان، با اشاره به بهینه سازی مصرف انرژی اظهار کرد: در حوزه انرژی و مصرف منابع برقی و آبی در شرایط سخت توانستیم مصرف انرژی را مدیریت کنیم و با همکاری تمامی کارکنان و خانواده ها، معادل میزان مصرف پنج هزار خانوار صرفه جویی محقق شده است.

مدیرعامل ایران خودرو خراسان افزود: این شرکت در فضایی بالغ بر ۷۶۰ هکتار بیش از پنج هزار نفر نیروی انسانی را در خود جای داده است که ۸۰۰ نفر از آنان امسال جذب و مشغول کار شده اند که این امر نیز در راستای مسوولیت های اجتماعی این شرکت ارزیابی می شود.

وی تصریح کرد: ایران خودرو خراسان با تولید سه محصول جدید آریسان۲، هایما 8S در سال جاری و محصول دیگری که به زودی معرفی و تولید خواهد شد، توانسته گام های موثری را در مسیر تحقق اهداف گروه صنعتی ایران خودرو بردارد.

مدیرعامل ایران خودرو خراسان گفت: با اقدامات  انجام شده  و حمایت مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و تحقق اهدف و برنامه این شرکت در سال جاری، زیان انباشته ایران خودرو خراسان در شش ماهه امسال به صفر رسیده و تا پایان سال نیز شاهد سودآوری خواهیم بود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

ماموريت امنطقه4 عملیات انتقال گازایران انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است

منتشر شده

در

C13A7764 scaled - ماموريت امنطقه4 عملیات انتقال گازایران انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گازایران گفت: ماموريت این منطقه، انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد کامل ، مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گازایران در نشست خبری افزود: شركت انتقال گاز ايران به منظور تسريع در انجام وظيفه خطير انتقال بهينه گاز و حفظ سرمايه های ملی، به 10 منطقه عملياتی تقسيم شده است.

وی خاطر نشان کرد: منطقه 4 با دارا بودن بيش از 5 هزار و 800 کیلومتر خط لوله،7 مركز بهره برداری و 3 ايستگاه تقويت فشار گاز در گستره سرزمينی به وسعت بيش از 398 هزار كيلومتر (كمی بيشتر از کشوری مانند فرانسه) به عنوان اولین منطقه انتقال گاز كشور به لحاظ طول خطوط لوله و دومین منطقه از نظر وسعت سرزمینی، در محدوده عملياتی استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و قسمت عمده ای از استان های سمنان و بخشی از استان گلستان، به عنوان قلب تپنده صنعت گاز در بخش شمال شرق كشور، وظيفه ارائه خدمات انتقال گاز مستمر و مطلوب را بر عهده دارد.

 

کامل گفت: ماموريت این منطقه، انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است و در این ایام روزانه در حدود 105میلیون متر مکعب توسط این منطقه منتقل که بخش عمده ای آن در مجموعه ی بیش از 149شهر، 140بخش، 312 دهستان و 14 هزار روستای تابعه این منطقه و همچنین مصرف کننده های عمده شامل نيروگاه شريعتی، نيروگاه مشهد، نيروگاه طوس، نيروگاه نيشابور، نيروگاه شيروان 1و2، نيروگاه فردوسی و نیز نيروگاه قائن، پتروشيمی بجنورد، فولاد خراسان، سيمان مشهد، ريخته گری جاجرم، صنايع آلومينيوم، سيمان زاوه، سيمان قائن و همچنین فولاد نيشابور دراستانهای تحت پوشش این منطقه، مصرف میشود و در مجموع 10 ماه ابتدایی سال جاری، قریب به 24 میلیارد مترمکعب گاز توسط این منطقه منتقل شده است.

 

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گازایران افزود: منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران، رشد نزدیک به 100 درصدی عملیات پیگرانی در 10 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه را یکی از اقدام های مهم منطقه به منظور بالا بردن ظرفيت انتقال گاز در این منطقه برعهده دارد.

 

وی گفت: در بخش ایمنی خطوط لوله انتقال گاز و حفظ حریم آن،از ابتدای سال جاری تاکنون بیش ازپنج هزار و 600 کیلومتر نشت یابی در مسیر خطوط لوله منطقه انجام شده كه نشت های زيرزمينی از خطوط لوله و همچنین نشت از شيرهای مدفون مشاهده و گزارش شده و اقدام لازم نسبت به رفع آن انجام شده است.

وی با بیان اینکه در 10 ماه نخست سال جاری بیش از 1600کیلومتر پیگرانی تمیزکننده انجام شده اظهارکرد: با توجه به اينكه عمليات های تعميراتی و پشتيبانی قاعدتا بایستی در ايامی انجام شوند كه مصرف گاز در حداقل میزان ممكن باشد، اين منطقه نيز از ابتدای سال به صورت متناوب و از ابتداي مردادماه به صورت متمركز، به اجراي عمليات های تعميراتی مهم مانند تعمیر 240 نقطه عیوب گزارش شده را انجام داده است.

کامل خاطر نشان کرد:از نتایج پ‍یگرانی هوشمند خط 30 اینچ سرخس/نکا، رفع نشتي از خط 20 اينچ نیشابور، تعميرات پيگ سيگنالر لانچر تقويتی 16 اینچ و رسيور تقويتی30 اینچ ديزباد-تربت حيدريه، تعويض دو شاخه لوله در خط 16 اينچ كلات/ درگز، ايجاد مسير بای پاس برای شير انتهای خط نيروگاه طوس و فردوسی، رفع نشت ايستگاه لانچر خط تقويتی اسفراين، رفع نشتی از خط 30 اينچ جنوب خراسان، رفع نشتی از 9 نقطه خطوط 8 اینچ شاهرود/ دامغان و سمنان/ دامغان و تعویض پوشش به میزان 2 هزار و 500 متر در سطح خطوط لوله منطقه اقدام کرد و همچنین تعميرات اساسی تاسيسات تقويت فشار گاز، طبق برنامه با موفقيت انجام و جهت بالا بردن ضريب اطمينان آمادگی تاسيسات تقويت فشار تعمیرات PM و CM (تعميرات پيشگيرانه) نيز با اجرای بیش از 6825 دستور کار، طبق برنامه به اتمام رسيده وعلاوه بر آن، اقلام يدكی مورد نياز تاسيسات نیز تهيه شده است.

وی با توجه به اقدامات انجام شده در حوزه انتقال گاز در زمان پیک مصرف و خصوصا در سرمای اخیر گفت: در حرکتی ابتکاری، 19 اکیپ شبانه روزی با حضور در نقاط بحرانی به شکل آماده باش 100 درصدی، آماده خدمت رسانی و انجام وظایف محوله از سوی دیسپچینگ ملی گاز و مرکز کنترل و راهبری گاز در منطقه بودند و با کمک این گروه های عملیاتی، توانستیم تا حد قابل ارائه ای گاز مصرفی هموطنان را در حوزه منطقه ای تامین کنیم.

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران با عنوان اینکه در شرق کشور کمبود گاز به علت کمبود در تولید وپالایش آن نبوده ، تصریح کرد: علت افزایش مصرف گاز بارش برف و برودت شدید هوابه لحاظ شدت, مدت و وسعت فراگیری آن نسبت به سال گذشته بوده است و این درحالی اتفاق افتاد که با تلاش شرکت های بالادستی، تولید گاز تا حدودی افزایش نیز داشته است.
وی افزود: افت فشار گاز ارتباط مستقیم با مقدار مصرف دارد و وقتی مصرف بیشتر می‌شود بدیهی است که افت فشار گاز بیشتر و به تبع آن، ظرفیت شبکه کاهش یابد.

 

کامل با اشاره به اینکه اولویت عملیات انتقال گاز تأمین گاز مشترکان خانگی و مردم است و هر کجا نیاز باشد گاز صنایع غیرضروری توسط شرکت های گاز استانی قطع میشود، تاکید کرد: صنایع با دارا بودن تجهیزات سوخت دوم بایستی آماده باشند تا در ماه‌های سردسال و با افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، سوخت دوم را جایگزین کنند.

 

مدیر منطقه با توجه به پراكندگي حوزه عملياتي منطقه 4 و ويژگي‌هاي خاص آن، اظهار داشت: با در نظر گرفتن وابستگي مردم و صنايع به انرژي گاز و عدم امكان انفكاك اين نعمت الهي از زندگي روزمره مردم، از همه هموطنان تقاضا داریم تا با مدیریت مصرف انرژی، ما را در خدمت رسانی بهتر همراهی کنند.

 

560 میلیارد ریال صرفه جویی تنها با تعمیر آنلاین دو شیر 42 اینچ

 

وی همچنین با اشاره به اقدام‌های انجام ‌شده در حوزه خوداتکایی و تحقق شعار امسال در منطقه ۴ عملیات انتقال گاز، تصریح کرد: از نکات مهم دیگر در این منطقه، پی ریزی فرهنگی استقرار رویکرد مطلوب «طرح تعمیر به جای تعویض» است که با بهره‌گیری از توانمندی داخلی در حوزه‌های مختلف و استفاده از ظرفیت شرکت‌های‌ دانش‌بنیان برای نخستین‌بار در کشور و در این منطقه رخ داد و ما دراین مسیر موفق به بومی‌سازی تعمیرات بیش از 150 مورد شیر آلات در سایزهای مختلف با صرفه جویی حدود 220 میلیارد ریالی از جمله شیرهای توپی تمام جوشی در انواع و سایزهای مختلف شدیم که این مهم بهمراه تعمیرات آنلاین ایران را در کنار سه کشور دیگر جهان که این دانش را منحصرا در اختیار داشتند، قرار داد که این موضوع مصداق عینی شعار سال یعنی «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»، است.

کامل با بیان اینکه این مهم در دو بخش تعمیرات کارگاهی و تعمیرات در حین سرویس شیرآلات خطوط انتقال گاز فشار قوی تاکنون به طور کاملاً تخصصی و با صرف هزینه گزاف توسط تعداد محدودی شرکتهای خارجی در سطح سه کشور انجام می‌شد که به این منطقه به این دانش نیز دست یافته و به همت متخصصان داخلی، موفق به بومی‌سازی آن شده است.

مدیر منطقه ۴ عملیات انتقال گاز تصریح کرد: برآورد تقریبی در این حوزه، صرفه‌جویی 56 میلیارد تومانی تنها در دو مورد تعمیر آنلاین شیر آلات بر روی خط 42 اینچ ناشی از عدم نیاز به تخلیه حجم وسیعی از گاز به منظور تعویض شیرها است، ضمن آنکه افزایش کیفی موارد مربوط به HSE به دلیل رفع نشتی‌های داخلی ( پاسی) شیرآلات نصب‌شده در خطوط، از دیگر مزایای این روش است.

 

انجام 16 هزار کیلومتر بازدید توسط کارشناسان حریم خطوط لوله

وی با بیان اینکه تجاوز به حریم خطوط لوله، یک دغدغه‌ مشترک و قابل تعمیم بین تمامی مناطق عملیاتی محسوب می‌شود و این منطقه نیز از آن بی‌نصیب نیست، افزود: ازابتدای امسال با تلاش واحد کنترل حریم و پشتیبانی واحدهای ستادی و با افزایش نیروها و گشت کنترل حریم، حدود ۱۶۲۸۰ کیلومتر بازدید و کنترل حریم خطوط لوله گاز داشتیم که به‌طور میانگین هر خط لوله منطقه بیش از سه بار مورد بازدید قرار گرفته است.

کامل ادامه داد: صدور اخطاریه کتبی به متجاوزان حریم‌ خطوط لوله، رفع تجاوز به حریم‌ خطوط لوله، بازدید و بررسی اولیه و تهیه چک‌لیست کروکی حریم برای استعلام و مراجعه به سازمان‌ها و اداره‌های دولتی و یا خصوصی برای افزایش تعاملات سازمانی، از عمده اقدامات بخش حفاظت حریم منطقه است.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز با اشاره به اجرای 16 مورد حکم و دستور قضایی مبنی بر تخریب اماکن ساخته شده در حریم خطوط لوله گاز، توسط این منطقه در سال جاری است.

 

خبرنگاران خراسانی با حضور در ستاد، دیسپچینگ، ایستگاه تقویت فشار گاز رضوی و کارگاه تعمیر شیر آلات منطقه 4 عملیات انتقال گاز، با ظرفیت های انتقال گاز در شمال شرق کشور آشنا شدند.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

محیط زیست

کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 45 01 - کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهرستان با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری فرسایش خاک ، کاشت نهال است گفت: یک میلیارد نهال طی ۴ سال در سطح کشور تولید وکاشته می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت کاشت نهال می تواند در حوزه احیای منابع طبیعی حفظ و جلوگیری از فرسایش خاک نقش موثر ایفا کند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت هر چه بهتر از عرصه های منابع طبیعی ضمن آگاهی بخشی در جامعه می بایست طرح هایی به منظور افزایش پوشش گیاهی در کشور اجرایی شوند ، افزود: هدف گذاری تولید وکاشت این تعداد نهال نمونه ای از اقدام مردمی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم با کمک دهیاران جهت حفظ منابع آب و خاک به انجام می رسد.

وی با تاکید بر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در حوزه خاک و آب ، بیابان و جنگل به کمک و مشارکت مردم با همیاری دهیاران میسر می شود افزود: برای کمک به بهبود منابع آبی می بایست امکانات ، ظرفیت های موجود به کار گرفته شود .
کاشت مناسب هر اقلیم که بتواند با شرایط خاص کم آبی ، خشکی و شوری مقاومت کند یکی از این اقدامات تلقی می شود.

ادامه مطلب

برترین ها