با ما همراه باشید

محیط زیست

امضاء تفاهم‌نامه همکاری های مشترک ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور

منتشر شده

در

636744955921898629 - امضاء تفاهم‌نامه همکاری های مشترک ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور

در راستای اجرای مصوبات شورای پیشگیری از وقوع جرم و با هدف حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی شهرستان نیشابور انجام شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سهرابی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور ضمن بیان این مطلب افزود: منابع طبیعی و محیط زیست ظرفیت‌های مشترک فراوانی دارند که بکارگیری و هم افزایی این پتانسیل‌ها موجب انجام بهتر امور و همچنین حفظ و توسعه‌ی بیشتر و پایدارتر حوزه‌های به هم پیوسته ی منابع طبیعی و محیط زیست می شود.

 

سهرابی گفت: حفظ و حراست جنگل های دست کاشت تاغ به ویژه در مناطق حفاظت شده مانند منطقه شکار ممنوع رئیسی که زیستگاه حیات وحش بی نظیر شهرستان نیز به شمار می رود؛ از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

 

وی افزود: این موضوع که از مباحث مهم شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان نیشابور بوده با انعقاد تفاهم‌نامه مشترک گام های عملی گسترده‌تری را در جهت دستیابی به اهداف مشترک و اجرای مصوبات این شورا برداشته است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور همچنین یادآور شد: اهم مفاد این تفاهم نامه شامل همکاری مشترک یگان های حفاظت دو اداره جهت حفاظت و صیانت عرصه های ملی و به خصوص جلوگیری از تخریب و تجاوز به تاغزارهای منطقه حفاظت شده ی رئیسی و بخش میان جلگه، اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی مانند برگزاری کارگاه ها و نمایشگاههای مشترک و انتشار نشریات آموزشی جهت ارتقای اخلاق و دانش محیط زیست و منابع طبیعی آحاد جامعه، همکاری های حقوقی و قضایی در برخورد جدی تر با متخلفین، اجرای پروژه های بیابانزدایی و احیای مراتع با توجه به اعتبارات مصوب و همکاری جوامع محلی و سمن های زیست محیطی و منابع طبیعی و… می باشد.

 

قابل ذکر است رئیس اداره محیط زیست شهرستان نیز در جلسه‌ی انعقاد این تفاهم‌نامه ضمن تاکید بر همکاری هر چه بیشتر دو اداره متذکر گردید: :منابع طبیعی و محیط زیست سرمایه‌های ملی و اساسی کشور محسوب می شوند و بایستی این سرمایه‌ها برای نسل‌های آینده به خوبی حفظ شوند و از طرفی منابع طبیعی و محیط زیست دو مقوله ی کاملا به هم پیوسته و وابسته به هم هستند که همین موضوع متضمن تداوم همکاری و بهبود شرایط زندگی و زیست بوم شهرستان می شود.

 

این تفاهم نامه به مدت ۴ سال منعقد و به امضای روسای ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری و محیط زیست شهرستان نیشابور رسید.

 

محیط زیست

ایجاد و راه اندازی 200 گلخانه کوچک مقیاس دردستور کار سال 1401 جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر قرار گرفت

منتشر شده

در

photo 2022 05 18 19 50 11 - ایجاد و راه اندازی 200 گلخانه کوچک مقیاس دردستور کار سال 1401 جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر قرار گرفت

جلسه بررسی مشکلات تشکل های بخش کشاورزی با حضور رئیس سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی و نمایندگان تشکل های بخش کشاورزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه با تشکل های بخش کشاورزی شهرستان کاشمر گفت:هدفمند سازی یارانه ها بخش کشاورزی با ساعت ها فکر و برنامه ریزی شد و تشکل های بخش کشاورزی به عنوان سرشاخه های تولید باید اطلاع رسانی های لازم را انجام دهند.

شجعی افزود: دولت خود را مکلف به حفظ قدرت خرید مردم می داند و به نحوی عمل خواهد شد که کمترین فشار و تنش متوجه مردم باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از ایجاد و راه اندازی 200 گلخانه کوچک مقیاس برای شهرستان کاشمردر سال 1401 خبر داد و بیان کرد:با آزادسازی قیمت ها کشاورزان ناگزیر به سمت استفاده از علوم و فناوری های روز دنیا حرکت میکنند و ضریب تولید را بالا خواهند برد لذا یکی از راه های افزایش ضریب تولید همین گلخانه های کوچک مقیاس می باشد.

اوتصریح کرد: مجوز گلخانه های کوچک مقیاس ظرف مدت 48 ساعت صادر می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی نیز در ادامه از مخالفت شدید این دستگاه با قراردادهای سوری خبر داد و مراکز خدمات کشاورزی هر شهرستان را مکلف به رفع نیازهای آموزشی آن شهرستان با استفاده از اساتید مجرب عنوان کرد.

در ادامه نمایندگان تشکل ها به بیان مشکلات حوزه کاری خود همانندعدم کارآمدی تعهدات بیمه های بخش کشاورزی ،عدم حمایت از تولید کنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی در هنگام بروز خسارات،کمبود منابع آبی ، کمبود نقدینگی واحد های تولیدی و غیره پرداختند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

عمرانی

آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 19 34 - آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

بند های خاکی یکی از مهمترین منابع ذخیره آب بشمار می‌روند که آبگیری شدن آنها در زمستان بسیار با اهمیت می باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان طی بارندگی های روزهای اخیر خبر داد .

وی با اشاره به بارندگی های خوب در روزهای اخیر از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان خبر داد و افزود :به لطف خدا این بندخاکی، در جریان بارش های بهاری سال جاری، بخصوص بارش رگباری روزهای اخیر، آبگیری شد.

 

قارزی طی بازدید از این بند با اشاره به اینکه این بند خاکی با اعتباری معادل ۱/۲ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و با حجم مخزن آبگیری ۱۴۰ هزار متر مکعب، در سال گذشته با تلاش همکاران منابع طبیعی این شهرستان به بهره برداری رسید افزود: هدف از ساخت این بند، مهار سیلاب، پیشگیری از تخریب تاسیسات زیربنایی روستاهای پایین دست و جاده مواصلاتی سبزوار – جوین، تغذیه سفره های زیرزمینی و احیای قنوات و چاه های کشاورزی منطقه، بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با آبگیری بند خاکی بید، ۵ رشته قنات و ۶ حلقه چاه کشاورزی در ۴ روستای پایین دست بهره مند گردیده و موجبات رونق کشاورزی و دامداری و افزایش درآمد خانواده های روستایی را، به ارمغان آمد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

ادامه مطلب

عمرانی

کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 37 09 - کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

بیش از 75 هزار مترمکعب رسوب ناشی از روانابها و سیلابهای بارندگیهای اخیر در سازه های آبخیزداری روستای سرنیش شهرستان مهارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان با بیان این خبر گفت: ضمن تاکید بر نقش سازنده و با اهمیت سازه های آبخیزداری و عملکرد مثبت آنها گفت: سازه های آبخیزداری احداث شده در حوزه آبخیز روستای سرنیش علاوه بر کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب نیز 18 هزار متر مکعب رواناب و سیلاب نیز مهار شد که بانفوذ تدریجی به سفره های آب زیر زمینی موجب پایداری دبی آب رودخانه دائمی روستا و یک رشته قنات در پایین دست را فراهم آورد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد ادامه داد روستای سرنیش 400 نفر جمعیت و 4500 راس دام سبک دارد که غالب مردم از راه دامپروری و کشاورزی امرار ومعاش می نمایند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها