با ما همراه باشید

فرهنگی

امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان

منتشر شده

در

photo 2021 11 01 12 20 30 - امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و محسن صابر، امضا شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه ستایشگران مذهبی نباید محدود در مراسمات عزای اهل بیت (ع) باشند، گفت: بسیاری از مراجع و علما بر ضرورت برپایی باشکوه مراسمات شادی اهل بیت (ع) تأکید دارند و اساساً شمار مناسبت‎های بزم و سرور در تقویم تاریخ شیعه نیز به مراتب بیشتر از ایام عزاست لذا اگر نظارت سازمان بسیج مداحان در عرصه‎های مختلف وجود داشته باشد و جامعه ستایشگران مذهبی استان به طور کامل در عضویت این نهاد انقلابی باشند، بسترهای لازم برای نقش‎آفرینی مؤثر مداحان استان در مجالس شادی اهل بیت (ع) نیز فراهم می‎شود.

سهولت دسترسی به فضای مجازی در شرایط کنونی باعث شده تا بسیاری از مردم و حتی فعالان فرهنگی ما کمتر نسبت به مطالعات تاریخی احساس نیاز پیدا کنند و هویت ارتباطی ما بیش از آن که منطبق بر مکتوبات باشد، از محفوظات و شنیده‎ها نشأت بگیرد اما با این حال، هرگز این‎گونه نیست که مردم ما از کتاب و مطالعه رویگردان باشند و حقیقت این است که همچنان، مردم نسبت به تألیفات خوب، اقبال نظر دارند.
سبزیان ضمن دعوت از جامعه ستایشگران مذهبی خراسان رضوی برای شرکت در جشنواره‎های کتابخوانی ابراز امیدواری کرد: مسابقات کتابخوانی سراسری به عنوان پویش‎های فرهنگی معتبر، بستر مناسبی است تا مداحان از سیره مستند اهل بیت (ع) و معارف انقلاب اسلامی بهره‎مند شوند و امیدواریم تا با افزایش اقبال عمومی، زمینه نشر و ترویج آموزه‎های بلند شیعی را در جامعه فراهم کنیم.

 

در ادامه محسن صابر، رئیس سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان اساس باورهای دینی خانواده‎ها منطبق بر تفکرات مادرانی است که از دوران طفولیت، کودکان جامعه اسلامی را محب اهل بیت (ع) و ولایت تربیت می‎کنند و بذر دلبستگی به آرمان‎های انقلاب را در دل آینده‎سازان ایران اسلامی پرورش می‎دهند.

رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی در این دیدار با تأکید بر ضرورت ایجاد هم‎افزایی میان نهادهای فرهنگی استان اظهار داشت: همکاران دغدغه‎مند ما در ادارت کل امور مساجد، اوقاف و اماکن در یک همکاری سازنده و با مشارکت جامعه ستایشگران مذهبی بسیجی استان، مجالس اهل بیت (ع) را به گونه‎ای رصد می‎کنند که در تراز انقلاب اسلامی برگزار شوند.

وی افزود: سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی با بیش از 3 هزار و 500 نفر عضو، به عنوان یک نهاد تخصصی فرهنگی در امر ستایشگری مذهبی فعالیت دارد و در سال‎های گذشته با تشکیل هیئات اندیشه‎ورز و کارگروه‎های ویژه همچون شورای خواهران، گام‎های موثری در مسیر زدودن بدعت‎ها از مجالس عزا و شادی اهل بیت (ع) برداشته است.

صابر خاطرنشان کرد: باید بر مقوله مجالس بانوان تمرکز ویژه‎ای داشت و به معارف بلند فرهنگ شیعی در این مراسمات، جان تازه‎ای بخشید زیرا اساس باورهای دینی خانواده‎ها منطبق بر تفکرات مادرانی است که از دوران طفولیت، کودکان جامعه اسلامی را محب اهل بیت (ع) و ولایت تربیت می‎کنند و بذر دلبستگی به آرمان‎های انقلاب را در دل آینده‎سازان ایران اسلامی پرورش می‎دهند.

دسترسی مداحان به منابع معتبر تاریخی و ادبی تسهیل می‎شود

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص برگزاري كارگاه هاي آموزشي با همکاری بسیج مداحان و هیئات مذهبی با هدف كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و بهبود سبك زندگي براي جامعه ستایشگران مذهبی و مدیران هیئات مذهبی با هماهنگی و اخذ مجوز لازم از واحد ذیربط در نهاد، برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوعاتی همچون اشعار آئینی، سیره معصومین، مقتل شناسی، نوحه سرایی و زندگی نامه پیشکسوتان عرصه ستایشگری اهل بیت و… در کتابخانه های عمومی استان با هماهنگی وحسب مورد اخذ مجوز از اداره کل ترویج کتابخوانی وامور فرهنگی وسایر واحدهای ذیربط، عضویت سراسری رایگان مداحان و مدیران هیئات مذهبی بسیجی در کتابخانه های عمومی استان (براساس بخشنامه ها و دستورالعمل های مربوطه با هماهنگی و اخذ موافقت اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکت ها)، برگزاري برنامه‌های فرهنگی مثل اجرای نمایشنامه خوانی، شبیه‌خوانی، تعزیه خوانی سنتی، شب شعر، نقد و بررسی و رونمایی کتاب، جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقات کتابخوانی، معرفی کتاب، نشست‌های کتابخوان ویژه مداحان و مدیران هیئات مذهبی و استفاده از لوگوی بسیج در تبلیغات جشنواره رضوی (با هماهنگی و درصورت نیاز اخذ مجوزهای لازم از اداره کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و سایر واحدهای ذیربط)، معرفی و ارائه منابع کتابخوان ماه به بسیج مداحان و هیئات مذهبی جهت معرفی به جامعه هدف، استفاده از مداحان و شعرای آئینی مورد تأیید سازمان بسیج مداحان و هیئات مذهبی استان در مناسبتها و مراسم‌های کتابخانه های عمومی و مشارکت و حضور در برنامه های سرکشی‌ و دیدار با خانواده معظم شهداء و ایثارگران، پیشکسوتان، پیرغلامان اقدامات لازم را انجام دهد.

در مقابل سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان نیز در اطلاع رساني ومشارکت درفعاليت هاي فرهنگي كتاب محور به جامعه ستایشگران و هیئات مذهبی استان از جمله برگزاري جشنواره ملي كتابخواني رضوي، معرفی کتاب، نشست های کتابخوان، نقد و بررسی و رونمایی کتاب و کنگره های شعری در استان، معرفی و اعزام مداحان و شعرای آئینی توانمند برای اجرا در مراسم های کتابخانه های عمومی، همکاری در خصوص نشر کتب مرتبط درحوزه مذهبی، آئینی و زندگی‌نامه و آثار پیرغلامان و پیشکسوتان عرصه آئینی(دیوان اشعار و…)، ارسال نسخه ای از تولیدات محتوایی شامل؛ کتاب، نشریه، اشعار، نوحه، مرثیه و مستند تصویری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای بهره‌برداری و بازدید جامعه ستایشگران مذهبی و مدیران هیئات مذهبی بسیجی از کتابخانه های عمومی استان همکاری های لازم را داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 18 03 46 - زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

دردیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیرکل اموزش و پرورش خراسان رضوی، زمینه های همکاری بررسی و بر تهیه تفاهم نامه ای در این باب تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام والمسلمین علی خیاط، رییس دانشگاه رضوی با مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی دیدار و گفت و گو کرد.
در ابتدای این دیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی به معرفی دانشگاه، رشته های موجود، توانمندی‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پرداخت.

وی در ادامه به دیدار تولیت محترم آستان قدس رضوی با وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و از ابراز تمایل وزیر در استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاه سخن گفت.

حجت السلام والمسلمین خیاط با اشاره به نقش بی بدیل آموزش و پرورش در تربیت نسل جوان انقلابی و معتقد، نسبت به زمینه های مختلف همکاری اعلام آمادگی کرد.

در ادامه سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و خوشامدگویی به همکاری با حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و زمینه های همکاری را متعدد دانست.

وی در این دیدار به راه های جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه در آموزش و پرورش اشاره کرد و نیزاز معرفی دانشگاه به دانش آموزان نخبه و حضور دانش آموزان در دانشگاه و استفاده از ظرفیت دانشگاه و اعضای هیأت علمی در تدوین کتب درسی و تقویت بنیه دینی و اعتقادی دانش آموزان و معلمان و مدیران سخن گفت.

در پایان تصمیم بر آن شد که پیش نویس تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از سوی اداره کل تهیه و با اعمال نظرات دانشگاه نهایی شده و ضمن امضای طرفین اجرا و مبنای گسترش و ادامه همکاری ها قرار گیرد.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 44 14 - موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور در 3 بخش، ضمن کسب رتبه و موفقیت، مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی، دکتر عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان حوزه فرهنگ و هنر در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در حالی به پایان رسید که از دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سه بخش تقدیر شد.

در این دوره از جشنواره، 410 اثر از 16 کشور از جمله ایتالیا، پاکستان، ترکیه وغیره به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بر اساس داوری صورت گرفته، 39 اثر از سوی هیئت علمی داوری امتیازلازم برای قرار گرفتن در رتبه بندی برتر را کسب کردند.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در بخش کتاب های چاپی با محوریت حرم و اماکن متبرکه با کتاب «مهندسی قرارداد اجاره موقوفات در سنجه اصل رعایت غبطه وقف» اثر محمدجواد فخر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سيدحسن وحدتي شبيري و عبدالرضا اصغري به رتبه دوم دست یافت.

این نهاد علمی فرهنگی که در زمینه نشر هم فعالیت دارد در بخش ناشران فعّال نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش بین‌الملل آثار نگارش یافته به زبان های زنده و پر مخاطب جهان (غیرفارسی) نیز از دانشگاه علوم اسلامی رضوی به خاطر چاپ کتاب «اعتقاد ما» به زبان فرانسوی تقدیر شد.
بر این اساس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیش از دیگر موسسات و نهاد های علمی در کسب رتبه و تقدیر به لحاظ شایستگی و فعالیت در زمینه نشرو کتاب موفقیت به دست آورده است.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها