با ما همراه باشید

فرهنگی

امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان

منتشر شده

در

photo 2021 11 01 12 20 30 - امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و محسن صابر، امضا شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه ستایشگران مذهبی نباید محدود در مراسمات عزای اهل بیت (ع) باشند، گفت: بسیاری از مراجع و علما بر ضرورت برپایی باشکوه مراسمات شادی اهل بیت (ع) تأکید دارند و اساساً شمار مناسبت‎های بزم و سرور در تقویم تاریخ شیعه نیز به مراتب بیشتر از ایام عزاست لذا اگر نظارت سازمان بسیج مداحان در عرصه‎های مختلف وجود داشته باشد و جامعه ستایشگران مذهبی استان به طور کامل در عضویت این نهاد انقلابی باشند، بسترهای لازم برای نقش‎آفرینی مؤثر مداحان استان در مجالس شادی اهل بیت (ع) نیز فراهم می‎شود.

سهولت دسترسی به فضای مجازی در شرایط کنونی باعث شده تا بسیاری از مردم و حتی فعالان فرهنگی ما کمتر نسبت به مطالعات تاریخی احساس نیاز پیدا کنند و هویت ارتباطی ما بیش از آن که منطبق بر مکتوبات باشد، از محفوظات و شنیده‎ها نشأت بگیرد اما با این حال، هرگز این‎گونه نیست که مردم ما از کتاب و مطالعه رویگردان باشند و حقیقت این است که همچنان، مردم نسبت به تألیفات خوب، اقبال نظر دارند.
سبزیان ضمن دعوت از جامعه ستایشگران مذهبی خراسان رضوی برای شرکت در جشنواره‎های کتابخوانی ابراز امیدواری کرد: مسابقات کتابخوانی سراسری به عنوان پویش‎های فرهنگی معتبر، بستر مناسبی است تا مداحان از سیره مستند اهل بیت (ع) و معارف انقلاب اسلامی بهره‎مند شوند و امیدواریم تا با افزایش اقبال عمومی، زمینه نشر و ترویج آموزه‎های بلند شیعی را در جامعه فراهم کنیم.

 

در ادامه محسن صابر، رئیس سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان اساس باورهای دینی خانواده‎ها منطبق بر تفکرات مادرانی است که از دوران طفولیت، کودکان جامعه اسلامی را محب اهل بیت (ع) و ولایت تربیت می‎کنند و بذر دلبستگی به آرمان‎های انقلاب را در دل آینده‎سازان ایران اسلامی پرورش می‎دهند.

رئیس سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی در این دیدار با تأکید بر ضرورت ایجاد هم‎افزایی میان نهادهای فرهنگی استان اظهار داشت: همکاران دغدغه‎مند ما در ادارت کل امور مساجد، اوقاف و اماکن در یک همکاری سازنده و با مشارکت جامعه ستایشگران مذهبی بسیجی استان، مجالس اهل بیت (ع) را به گونه‎ای رصد می‎کنند که در تراز انقلاب اسلامی برگزار شوند.

وی افزود: سازمان بسیج مداحان خراسان رضوی با بیش از 3 هزار و 500 نفر عضو، به عنوان یک نهاد تخصصی فرهنگی در امر ستایشگری مذهبی فعالیت دارد و در سال‎های گذشته با تشکیل هیئات اندیشه‎ورز و کارگروه‎های ویژه همچون شورای خواهران، گام‎های موثری در مسیر زدودن بدعت‎ها از مجالس عزا و شادی اهل بیت (ع) برداشته است.

صابر خاطرنشان کرد: باید بر مقوله مجالس بانوان تمرکز ویژه‎ای داشت و به معارف بلند فرهنگ شیعی در این مراسمات، جان تازه‎ای بخشید زیرا اساس باورهای دینی خانواده‎ها منطبق بر تفکرات مادرانی است که از دوران طفولیت، کودکان جامعه اسلامی را محب اهل بیت (ع) و ولایت تربیت می‎کنند و بذر دلبستگی به آرمان‎های انقلاب را در دل آینده‎سازان ایران اسلامی پرورش می‎دهند.

دسترسی مداحان به منابع معتبر تاریخی و ادبی تسهیل می‎شود

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص برگزاري كارگاه هاي آموزشي با همکاری بسیج مداحان و هیئات مذهبی با هدف كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و بهبود سبك زندگي براي جامعه ستایشگران مذهبی و مدیران هیئات مذهبی با هماهنگی و اخذ مجوز لازم از واحد ذیربط در نهاد، برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوعاتی همچون اشعار آئینی، سیره معصومین، مقتل شناسی، نوحه سرایی و زندگی نامه پیشکسوتان عرصه ستایشگری اهل بیت و… در کتابخانه های عمومی استان با هماهنگی وحسب مورد اخذ مجوز از اداره کل ترویج کتابخوانی وامور فرهنگی وسایر واحدهای ذیربط، عضویت سراسری رایگان مداحان و مدیران هیئات مذهبی بسیجی در کتابخانه های عمومی استان (براساس بخشنامه ها و دستورالعمل های مربوطه با هماهنگی و اخذ موافقت اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکت ها)، برگزاري برنامه‌های فرهنگی مثل اجرای نمایشنامه خوانی، شبیه‌خوانی، تعزیه خوانی سنتی، شب شعر، نقد و بررسی و رونمایی کتاب، جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقات کتابخوانی، معرفی کتاب، نشست‌های کتابخوان ویژه مداحان و مدیران هیئات مذهبی و استفاده از لوگوی بسیج در تبلیغات جشنواره رضوی (با هماهنگی و درصورت نیاز اخذ مجوزهای لازم از اداره کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و سایر واحدهای ذیربط)، معرفی و ارائه منابع کتابخوان ماه به بسیج مداحان و هیئات مذهبی جهت معرفی به جامعه هدف، استفاده از مداحان و شعرای آئینی مورد تأیید سازمان بسیج مداحان و هیئات مذهبی استان در مناسبتها و مراسم‌های کتابخانه های عمومی و مشارکت و حضور در برنامه های سرکشی‌ و دیدار با خانواده معظم شهداء و ایثارگران، پیشکسوتان، پیرغلامان اقدامات لازم را انجام دهد.

در مقابل سازمان بسیج مداحان و هیات مذهبی استان نیز در اطلاع رساني ومشارکت درفعاليت هاي فرهنگي كتاب محور به جامعه ستایشگران و هیئات مذهبی استان از جمله برگزاري جشنواره ملي كتابخواني رضوي، معرفی کتاب، نشست های کتابخوان، نقد و بررسی و رونمایی کتاب و کنگره های شعری در استان، معرفی و اعزام مداحان و شعرای آئینی توانمند برای اجرا در مراسم های کتابخانه های عمومی، همکاری در خصوص نشر کتب مرتبط درحوزه مذهبی، آئینی و زندگی‌نامه و آثار پیرغلامان و پیشکسوتان عرصه آئینی(دیوان اشعار و…)، ارسال نسخه ای از تولیدات محتوایی شامل؛ کتاب، نشریه، اشعار، نوحه، مرثیه و مستند تصویری به اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای بهره‌برداری و بازدید جامعه ستایشگران مذهبی و مدیران هیئات مذهبی بسیجی از کتابخانه های عمومی استان همکاری های لازم را داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

عمرانی

با مشارکت خیر میراث‌فرهنگی، شهرداری و شورای اسلامی شهر: حوض انبار حاج محمد بجستان مرمت می‌شود

منتشر شده

در

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان از مرمت حوض انبار حاج محمد این شهرستان خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مهدی جمالی امروز با اعلام این خبر افزود: «خیر میراث‌فرهنگی حاج حبیب سراجی‌مقدم تنها نوه خاندان حاج‌محمد آمادگی خود را برای پرداخت مبلغ 300 میلیون ریال برای مرمت حوض‌انبار حاج‌محمد اعلام کرد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان ادامه داد: «پس از بازدید ناظر ستادی استان دستور فنی عملیات مرمت ارائه و عملیات مرمتی آغاز خواهد شد.

جمالی افزود: «هم‌چنین شورای اسلامی شهر و شهرداری بجستان نیز در مرمت این اثر تاریخی مشارکت خواهند کرد.

او با اشاره به موقعیت این اثر تاریخی اظهار کرد: «با توجه به این که حوض‌انبار حاج‌محمد در حاشیه جاده و بولوار اصلی و پارک قرار دارد امیدواریم مورد استقبال گردشگران قرار گیرد.

جمالی یادآور شد: «حوض‌‌انبار حاج محمد جزو آثار شناسایی شده و دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی ایران است که در دستور کار ثبت قرار دارد

شهرستان بجستان با بيش از 40 اثر تاريخی ثبت شده در فهرست آثار معنوی و ملی كشور در 278 كيلومتری جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

تربت‌حیدریه و زاوه میزبان ۱۲ تور گردشگری زعفران

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 13 01 58 - تربت‌حیدریه و زاوه میزبان ۱۲ تور گردشگری زعفران

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه از میزبانی ۱۲ تور گردشگری داخلی و خارجی برای بازدید از مزارع زعفران تربت‌حیدریه و زاوه در قالب گردشگری زعفران در مهر و آبان‌ماه سالجاری خبر داد.

به‌گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمدی ،با اعلام این خبر افزود: «با آغاز فصل برداشت زعفران در منطقه تربت‌حیدریه و زاوه گردشگران و علاقه‌مندان زیادی از سراسر کشور برای بازدید از این نعمت الهی در قالب تورهای گردشگری تفریحی یا علمی پژوهشی به این شهرستان برنامه ریزی شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه ادامه داد: «این گردشگران علاوه بر بازدید از مزارع زعفران و مراحل جمع‌آوری و فرآوری گل‌ها، از موزه زعفران، بزرگترین بازار گل کشور، پژوهشکده زعفران، مراحل فرآوری زعفران، شرکت‌های زعفرانی دمنوش‌های زعفرانی و … آشنا شدند.

او یاد آورشد: «با توجه وسعت زیاد مزارع زیرکشت این محصول و حجم بالای تولید زعفران، تربت حیدریه به دیار طلای سرخ شهرت دارد.

محمدی تصریح کرد: «امسال برای نخستین بار قطار گردشگری زعفران از مشهد به تربت حیدریه و جشنواره زعفران برنامه‌ریزی شد که با استقبال گسترده مدیران دفاتر و شرکت‌های گردشگری، خبرنگاران و عکاسان و مردم محلی روبرو شد.

او افزود: «بازدید از سایر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، کارگاه‌های صنایع دستی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی، برگزاری نمایشگاهها و جشنواره ها نیز در برنامه تورهای گردشگری لحاظ شده بود.

در شهرستان تربت حیدریه و زاوه بیش از ۴۵۰ اثر تاریخی، طبیعی، محوطه و تپه تاریخی شناسایی شده وجود دارد که تعداد ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری 150 دوره سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 13 24 58 - برگزاری 150 دوره سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 150 دوره سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شده است؛ گفت: دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی با هدف فراگیری و گستردگی آموزش مهارت های زندگی، نهادینه سازی فرهنگ دینی و اخلاقی در خانواده، ارتباط موثر، فرزندآوری، تفکر خلاق، اعتماد به نفس، کنترل خشم، همسرداری اجرا شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی با ارائه گزارشی از اقدامات اداره کل اوقاف استان در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، بیان کرد: در راستای جامه عمل پوشاندن به تدابیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه ایرانی و نیز ظرفیت منحصر به فرد بقاع متبرکه در میزبانی از اقشار مختلف مردمی از سال 1396 تصمیم به «برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی» در سطح بقاع متبرکه کشور گرفته است.

 

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اهداف برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی گفت: فراگیری و گستردگی آموزش مهارت های زندگی با رویکرد روانشناختی – اسلامی و ترویج سیره اهل بیت (ع)، کاهش آسیب های اجتماعی و خانوادگی در جامعه ایرانی و نهادینه سازی فرهنگ دینی و اخلاقی در خانواده، ارتباط موثر، فرزندآوری، تفکر خلاق، اعتماد به نفس، کنترل خشم، همسرداری از اهداف برگزاری این دوره ها بوده است.

 

وی تعداد مربیان برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی را 56 نفر خانم و آقا عنوان کرد و افزود: مربیان از میان مبلغین دارای مدرک حداقل سطح دو که در آزمون ورودی انتخاب و دوره های آموزشی را در قم گذرانده اند انتخاب شده اند.

 

حجت الاسلام و المسلمین ایزدی با بیان اینکه تاکنون بیش از 150 دوره سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شده است؛ اظهار کرد: در یک سال و نیم گذشته با توجه به شرایط شیوع کرونا بخش عمده کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده است.

وی تعداد شرکت کنندگان در دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی را یک هزار و 545 نفر عنوان کرد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها