با ما همراه باشید

فرهنگی

امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان جهاد کشاورزی استان

منتشر شده

در

photo 2021 10 31 11 53 45 - امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان جهاد کشاورزی استان

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان جهاد کشاورزی استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سازمان جهاد کشاورزی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و محمدرضا اورانی، امضا شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به نیاز همکاری و همیاری سایر دستگاه های اجرایی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تلاش برای حرکت سریعتر در مسیر دانایی جامعه، گفت: خوشبختانه جهاد کشاورزی جزء آن دسته از سازمانهایی بوده است که از اول انقلاب تاکنون توجه ویژه ای به حوزه کتاب و کتابخوانی داشته و همواره پیشتاز و پیشگام بوده است. یکی از این مهمترین فعالیتهای کتاب محور در سازمان جهاد کشاورزی احداث کتابخانه در مناطق روستایی و شهری است.

وی ضمن قدردانی از همکاریهای پیشین سازمان جهاد کشاورزی استان برای انجام برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی کتاب محور در راستای افزایش دانایی در مناطق روستایی و دورافتاده اعلام آمادگی کرد.
علی اکبر سبزیان با بیان اینکه اساسی ترین و اصلی ترین کالا در مسیر رشد فرهنگی، کتاب است، افزود: هر چه فضای کتابخانه ای رشد کند و آن جامعه کتاب محور شود، شاهد توسعه آن جامعه در زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و … بوده ایم. امروزه کتابخانه ها محیطی صرف برای مطالعه و امانت کتاب نیست بلکه به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی و آموزشگاه های علمی غیر رسمی در حال فعالیت و هموارسازی مسیر رشد فرهنگ و دانش عمومی است.

در پایان مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن معرفی بالغ بر 40 خدمت نوین کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد از محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان برای بازدید از این کتابخانه دعوت به عمل آورد.

 

در ادامه محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با تاکید بر این مساله که جامعه کتاب محور، جامعه ای توسعه یافته است، گفت: در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تولید و معرفی سیر مطالعاتی به جامعه باید علاوه بر در نظر گرفتن نیاز اطلاعاتی جامعه ، جنبه های دیگر آن را نیز در نظر گرفت تا علاوه بر تبلیغ و ترویج، عامل مهم ایجاد جاذبه را نیز در این مسیر بکار گیریم.

وی با بیان اینکه حرکت امروز جامعه به سوی فضای مجازی است و این وظیفه ما است که هم قدم و هم راستا با این روند فعالیتهای خود را به روز رسانی کنیم، افزود: با توجه به عدم امکان احداث کتابخانه در تمام مناطق، خارج شدن کتاب از حالت فیزیکی و قیمت بالای کتاب، می توان با گویا سازی و دیجیتالی کردن کتابها علاوه بر در نظر گرفتن ذائقه نسل جوان در استفاده از فضای مجازی، امکان دسترسی آسان و سریعتر را برای همه اقشار جامعه و در همه مناطق ایجاد کنیم.

 

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص برگزاري كارگاه هاي آموزشي با همکاری جهاد کشاورزی با هدف كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و بهبود سبك زندگي براي خانواده های کشاورزان و دامداران با هماهنگی واخذ مجوز لازم از واحد ذیربط در نهاد، برگزاری نمایشگاه کتاب با موضوع دستاوردهای جهاد کشاورزی و تولیدات دامی در کتابخانه های عمومی استان. با هماهنگی و حسب مورد اخذ مجوز از اداره کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و سایر واحدهای ذیربط، عضویت نیمه بهاء خانواده بزرگ جهاد کشاورزی استان در کتابخانه های عمومی به مناسبت هفته جهاد کشاورزی (براساس بخشنامه ها و دستورالعمل های مربوطه و باهماهنگی و اخذ موافقت اداره کل توسعه کتابخانه ها و مشارکت ها)، برگزاري برنامه های فرهنگی مثل اجرای نمایشنامه خوانی، نقد و بررسی و رونمایی کتاب، جشنواره کتابخوانی رضوی، مسابقات کتابخوانی، معرفی کتاب، نشست های کتاب خوان ویژه خانواده جهاد کشاورزی در تبلیغات جشنواره رضوی (با هماهنگی و درصورت نیاز اخذ مجوزهای لازم از اداره کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی و سایر واحدهای ذیربط) و معرفی و ارائه منابع کتابخوان ماه به جهاد کشاورزی جهت معرفی به جامعه هدف اقدامات لازم را انجام دهد.

و در مقابل سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی اطلاع رساني فعاليت هاي فرهنگي كتاب محور در جهاد کشاورزی استان از جمله برگزاري جشنواره ملي كتابخواني رضوي، معرفی کتاب، نشست های کتابخوان، نقد و بررسی و رونمایی کتاب در استان، مشارکت در برگزاری مسابقات کتابخوانی، نشست های کتابخوان و معرفی کتاب، ارائه اسامی، تصاویر و مختصری از زندگینامه شهدای جهاد کشاورزی محدوده هر یک از کتابخانه های عمومی به اداره کل جهت برگزاری نمایشگاه، همکاری در خصوص نشر کتب مرتبط در حوزه فرهنگ جهادی کار و تلاش در حوزه جهاد کشاورزی، همکاری درخصوص ارائه مباحث محتوائی درحوزه جهاد کشاورزی به منظورارتقاء فضای مجازی و سایت اداره کل جهاد کشاورزی استان و بازدید خانواده های بزرگ جهاد کشاورزی از کتابخانه های عمومی استان همکاری های لازم را داشته باشد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 18 03 46 - زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

دردیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیرکل اموزش و پرورش خراسان رضوی، زمینه های همکاری بررسی و بر تهیه تفاهم نامه ای در این باب تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام والمسلمین علی خیاط، رییس دانشگاه رضوی با مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی دیدار و گفت و گو کرد.
در ابتدای این دیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی به معرفی دانشگاه، رشته های موجود، توانمندی‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پرداخت.

وی در ادامه به دیدار تولیت محترم آستان قدس رضوی با وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و از ابراز تمایل وزیر در استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاه سخن گفت.

حجت السلام والمسلمین خیاط با اشاره به نقش بی بدیل آموزش و پرورش در تربیت نسل جوان انقلابی و معتقد، نسبت به زمینه های مختلف همکاری اعلام آمادگی کرد.

در ادامه سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و خوشامدگویی به همکاری با حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و زمینه های همکاری را متعدد دانست.

وی در این دیدار به راه های جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه در آموزش و پرورش اشاره کرد و نیزاز معرفی دانشگاه به دانش آموزان نخبه و حضور دانش آموزان در دانشگاه و استفاده از ظرفیت دانشگاه و اعضای هیأت علمی در تدوین کتب درسی و تقویت بنیه دینی و اعتقادی دانش آموزان و معلمان و مدیران سخن گفت.

در پایان تصمیم بر آن شد که پیش نویس تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از سوی اداره کل تهیه و با اعمال نظرات دانشگاه نهایی شده و ضمن امضای طرفین اجرا و مبنای گسترش و ادامه همکاری ها قرار گیرد.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 44 14 - موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور در 3 بخش، ضمن کسب رتبه و موفقیت، مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی، دکتر عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان حوزه فرهنگ و هنر در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در حالی به پایان رسید که از دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سه بخش تقدیر شد.

در این دوره از جشنواره، 410 اثر از 16 کشور از جمله ایتالیا، پاکستان، ترکیه وغیره به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بر اساس داوری صورت گرفته، 39 اثر از سوی هیئت علمی داوری امتیازلازم برای قرار گرفتن در رتبه بندی برتر را کسب کردند.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در بخش کتاب های چاپی با محوریت حرم و اماکن متبرکه با کتاب «مهندسی قرارداد اجاره موقوفات در سنجه اصل رعایت غبطه وقف» اثر محمدجواد فخر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سيدحسن وحدتي شبيري و عبدالرضا اصغري به رتبه دوم دست یافت.

این نهاد علمی فرهنگی که در زمینه نشر هم فعالیت دارد در بخش ناشران فعّال نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش بین‌الملل آثار نگارش یافته به زبان های زنده و پر مخاطب جهان (غیرفارسی) نیز از دانشگاه علوم اسلامی رضوی به خاطر چاپ کتاب «اعتقاد ما» به زبان فرانسوی تقدیر شد.
بر این اساس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیش از دیگر موسسات و نهاد های علمی در کسب رتبه و تقدیر به لحاظ شایستگی و فعالیت در زمینه نشرو کتاب موفقیت به دست آورده است.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها