با ما همراه باشید

فرهنگی

امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و بسیج سازندگی استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 22 20 27 18 - امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و بسیج سازندگی استان خراسان رضوی

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و بسیج سازندگی استان خراسان رضوی با هدف افزایش تعاملات فرهنگی امضا شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سرهنگ داریوش کوکبی، رئیس بسیج سازندگی استان خراسان رضوی با هدف افزایش تعاملات فرهنگی امضا شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به تغییر رویکرد کتابخانه های عمومی از حالت سنتی امانت کتاب و سالن مطالعه، گفت: کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی و محیطهای خدمات مبنا و نیاز مبنا در راستای پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تشویق و ترغیب مردم به حضور در کتابخانه ها در حال فعالیت هستند.

وی افزود: همچنین کتابخانه های عمومی با برگزاری کارگاه ها و وبینارهای آموزشی و فرهنگی به عنوان آموزشگاه های غیررسمی در حوزه آموزش مهارت و مباحث تربیتی به عنوان یک مجموعه تسهیلگر در جامعه ارائه خدمات می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی انعقاد تفاهم نامه را در راستای تحقق دو هدف ترویج دانایی و رشد مهارت و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خواند و گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی و بسیج سازندگی استان می توانند در دو بخش همکاری های موثر و مفیدی داشته باشند، بخش اول، استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی و سازندگی سازمان بسیج برای تکمیل و ساخت کتابخانه های عمومی در مناطق دور افتاده و کم برخوردار است و بخش دوم، استفاده از ظرفیت کتابخانه های عمومی برای ترویج و معرفی فعالیتهای سازمان بسیج و همچنین استفاده از کتابداران داوطلب به عنوان افسران جبهه دانایی و کتابخانه های سیار در برگزاری اردوهای جهادی، سازندگی و فرهنگی است.

وی اظهار امیدواری کرد: انعقاد تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه منشا اثر و حرکت های موثر فرهنگی و سازندگی در استان شود.

 

در ادامه  داریوش کوکبی، رئیس بسیج سازندگی استان خراسان رضوی با اشاره به 147 پروژه در حال اجرا توسط نیروهای جهادی بسیج سازندگی استان گفت: بخشی از آسیبهای اجتماعی موجود در جامعه به واسطه فقر فرهنگی و عدم درک و آگاهی لازم نسبت به مسائل بوجود می آیند، از این رو می توانیم با قرار دادن ساخت کتابخانه های عمومی در قالب پروژه های محرومیت زدایی گامی موثر در این مسیر برداریم.

وی در ادامه پیشنهاد تجهیز کتابخانه های مدارس پروژه های اردوهای جهادی بسیج سازندگی استان و همچنین استفاده از ظرفیت کتابخانه های سیار در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای به ویژه در مناطق مرزی تایباد، کلات، سرخس و خواف و برگزاری جلسه مشترک در خصوص قرار گرفتن کتابخانه ها در لیست پروژه های جهادی بسیج سازندگی را مطرح کرد.

 

گفتنی است، طی این تفاهم نامه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص معرفی و ارسال اطلاعات پروژه نیمه تمام کتابخانه های عمومی استان(فایل پیوست ) جهت بررسی و تکمیل پروژه ها توسط بسیج سازندگی «براساس ضوابط واستانداردهای اجرایی منطبق بامباحث مقررات ملی ساختمان»، اخذ وبرقراری انشعابات (آب، برق وگاز) توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور، برگزاري كارگاه هاي آموزشي با همکاری بسیج سازندگی با هدف كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، تحكيم بنيان خانواده و بهبود سبك زندگي براي عموم مردم در محل كتابخانه هاي عمومي استان با هماهنگی واخذ مجوز لازم از واحد ذیربط درنهاد، معرفی اقدامات انجام شده توسط بسیج سازندگی در حوزه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان، ترویج فرهنگ جهادی بسیج سازندگی از طریق برگزاری نشست های تخصصی درکتابخانه های عمومی، عضویت افتخاری و رایگان بسیجیان جهادی در کتابخانه های عمومی، معرفی و ارائه منابع کتابخوان ماه به بسیج سازندگی جهت معرفی به جامعه هدف و اعلام وبرگزاری برنامه های فرهنگی مسابقات کتابخوانی، معرفی وخوانش کتاب، رونمایی ، نقد وبررسی کتاب، نشست کتابخوان ، برگزاری مسابقه جشنواره کتابخوانی اقدامات لازم را انجام دهد.

در مقابل بسیج سازندگی استان خراسان رضوی نیز در برنامه ریزی برای تکمیل پروژه نیمه تمام کتابخانه های عمومی استان براساس اولویت های ارائه شده توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان ونقشه ها ودستورالعمل های نهاد کتابخانه ها، اخذ تائيديه سيستم اعلام حريق از سازمان آتش نشاني، اخذ تائيديه سيستم ارت از سازمانهاي داراي صلاحيت در زمان تكميل پروژه‌ها،” انجام آزمايش هاي مورد نياز مطابق با مقررات ملي ساختمان از جمله آزمايش هاي مكانيك خاك، بتن ، جوش و …

 

و ارائه نتايج به نهاد كتابخانه ها شده توسط اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان و نقشه ها و دستورالعمل هاي نهاد كتابخانه ها، برنامه ریزی جهت شناسایی و معرفی فضاهای موجود در روستاهای با جمعیت بیش از 2500 نفر (براساس دستورالعمل تاسیس کتابخانه های عمومی) برای راه اندازی کتابخانه روستایی “براساس اولويت هاي ارائه شده توسط اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان و نقشه ها و دستورالعمل هاي نهاد كتابخانه ها، ترویج فرهنگ ضرورت ساخت کتابخانه های عمومی توسط مردم ، خیرین و اردوهای جهادی ونیز تشویق آحاد مردم به امر کتابخانه سازی و اهدای کتاب، اطلاع رساني فعاليت هاي فرهنگي كتاب محور در بسیج سازندگی استان از جمله برگزاري جشنواره ملي كتابخواني رضوي در استان، انتخاب یک نفر در گروه های جهادی اعزامی به روستاها به عنوان کتابدار جهادی جهت ارائه بسته مطالعاتی تهیه شده توسط اداره کل کتابخانه ها به روستائیان با هدف دایر کردن کتابخانه موقت در ایامی که گروه های جهادی در روستا ها حضور دارند (با شعار هرگروه جهادی یک کتابخانه جهادی) و مشارکت واطلاع رسانی در برنامه های فرهنگی (مسابقات کتابخوانی، معرفی کتاب ، خوانش کتاب، رونمایی، نقد وبررسی کتاب، نشست کتابخوان ، نمایشگاه کتاب ، مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از آرم بسیج سازندگی درتبلیغات) همکاری های لازم را خواهند داشت.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

همایش کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی صنایع‌دستی در مشهد برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 23 11 19 23 - همایش کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی صنایع‌دستی در مشهد برگزار شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از برگزاری همایش کارآفرینی و مهارت های بازاریابی صنایع دستی در مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی افزود: «کسب و کار(اکوسیستم صنایع خلاق)، مفاهیم پایه اکو سیستم خلاق، فرآیند کارآفرینی در صنایع خلاق، بازاریابی(اهمیت تبلیغات و برندینگ)، دفنون بازاریابی در صنایع‌دستی، برندینگ تبلیغات و فروش در صنایع‌دستی موضوعات این همایش بود.

موسوی اظهار کرد: صنایع‌دستی فرصتی کم‌نظیر برای اشتغال آفرینی است چون اشتغال در این حوزه به حجم سرمایه‌گذاری کمتر نیاز دارد و تولید ارزش افزوده بالایی دارد.

او با بیان این که هنرمندان خراسان رضوی در 92 رشته صنایع‌دستی فعالیت دارند، گفت: «با توجه به این که سالانه حدود 30 میلیون زائر به مشهد سفر می‌کنند تولید صنایع‌دستی با موضوع زیارت و مرتبط با زائر رونق گرفته است.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: «تاکنون 140 مهر اصالت برای هنرمندان خراسان رضوی دریافت شده است.

هم‌‎چنین مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی در این همایش با اشاره به نقش دولت در حمایت از توسعه اشتغال، تولید و کارآفرینی اظهار کرد: «دولت نباید مشتقیم اشغال ایجاد کند بلکه باید بهصورت غیرمستقیم زمینه را فراهم کند تا فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال به صورت مردمی شکل گیرد.

محمدرضا عباس‌زاده افزود: «افرادی که در بازارشناسی، بازارسازی و برندسازی فعالیت می‌کنند اهمیت و نقش ویژه‌ای در توسعه اقتصادی و رشد و پیشرفت کسب و کارها دارند.

او تاکید کرد: « برای پویایی اقتصادی باید کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین عضو اقتصادی را با هم ببنیم و به هر دو توجه داشته باشیم تا موفقیت اقتصادی حاصل شود.

عباس‌زاده تفکر خلاق و اخلاق کارآفرینی را برای کارکنان و مدیران دولتی ضروری عنوان کرد و گفت: «ما در حوزه اقتصادی با مسائلی مواجه هستیم که آن در گفت و گو با کارآفرینان رفع می‌کنیم.

او با بیان این که پول پاشی ممنوع است درباره توزیع اعتبارات اظهار کرد: «با توجه به این‌که تصمیم گیری برای توزیع اعتبارات به استان واگذار شده، تسهیلات و اعتبارات را به مشاغل واقعی پرداخت کردیم و امسال استان خراسان رضوی مورد تشویق وزیر نیز قرار گرفت.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: «تصمیم گرفتیم که حتی اگر بودجه را برگشت بدهیم، تسهیلات را به افرادی پرداخت کنیم که بازار دارند، نه افرادی که بازار مشخص ندارند، به افرادی که بازار ندارند تسهیلات ارزان قیمت نمی‌دهیم بلکه باید از تسهیلات با نرخ بهره بالاتر استفاده کند.

هم‌چنین رضا حمیدی، مالک و مدیر مجموعه‌های چرم مشهد، فرش مشهد و حوله مشهد به بیان خاطراتی از فعالیت در حوزه کارآفرینی، صنعت و فعالیت‌های اقتصادی پرداخت و گفت: «قبل از آغار فعالیت اقتصادی باید بازار فروش آن بررسی و سپس برای تولید برنامه‌ریزی شود.»
این کارآفرین یکی از چالش‌های پیش روی صنایع‌دستی را بسته‌بندی عنوان کرد و افزود: «هرمندان صنایع‌دستی برای فروش بهتر آثار تولیدی باید بسته‌بندی مناسبی داشته باشند و آثار تولیدی را در بسته‌بندی مناسب ارائه کنند.

حمیدی افزایش دانش و استمرار آموزش را برای توسعه و بقای کسب و کارها ضروری عنوان کرد و گفت: «ایران از فرهنگ غنی برخوردار است و طراحی‌های مرتبط با صنایع‌دستی باید مبتنی بر این فرهنگ غنی باشد تا به وسیله آثار صنایع‌دستی این فرهنگ غنی را به دنیا معرفی و عرصه کنیم.

این پیشکسوت و فعال اقتصادی با بیان این که به برکت حضرت رضا (ع) مشهد از رونق اقتصادی برخوردار است، اظهار کرد: برای رونق اقتصادی مشهد باید به جاذبه‌های گردشگری روستاهای اطراف توجه شود و با توجه به حضور 30 میلیون زائر در مشهد فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی وجود دارد.

او با بیان این‌که در مشهد به دنیا آمده و در این شهر بزرگ شده‌ام، تصریح کرد: «طی دوران فعالیت در حوزه تولید، صنعت و اقتصاد با چالش‌هایی مواجه بودم اما هیچ وقت نا امید نشده‌ام و با عشق و ارادتی که به مشهد و امام رضا (ع) دارم به مسیرم ادامه داده‌ام.

حمیدی تاکید کرد: «افتخار می‌کنم که مشهدی هستم و به دلیل ارادتی که به این آب و خاک دارم هر برند و فعالیت اقتصادی که راه‌اندازی کردم با نام مشهد بوده است.

در پایان با توجه به شاخص‌هایی از قبیل تعداد اشتغال ایجاد شده، نوآوری و خلاقیت در تولید و محصولات تعداد 7 نفر از هنرمندان و صنعتگران به‌عنوان برترین‌ها انتخاب و از آن‌ها تجلیل شد.

ادامه مطلب

عمرانی

 فرماندار شهرستان مشهد: رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد

منتشر شده

در

IMG 0788 -  فرماندار شهرستان مشهد: رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد

آئین افتتاح کتابخانه سیار «پیک دانایی 8» شهرستان مشهد با حضور فرماندار مشهد، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن داوری، معاون استاندار و فرماندار شهرستان مشهد با بیان اینکه هفته کتاب مختص به یک بازه زمانی نیست،افزود: ما باید هر روز را روز کتاب بدانیم، چرا که امروز بر خلاف گذشته امروز قدرت در اختیار دولتهایی است که می توانند تولید علم و دانش کنند و نسلی دانا و آگاه پرورش دهند. امروز قدرت صرف داشتن ابزار آلات جنگی نیست بلکه در علم و آگاهی خلاصه می شود برای همین است که با پدیده جنگ نرم مواجه شده ایم.

داوری تصریح کرد: امروز رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد. کتاب نه تنها یک رسانه بلکه مولفه ای است که برای دیگر رسانه ها همچون تلویزیون، رادیو و … نیز تولید محتوا می کند.

وی افزود: باید سبک کار را تغییر دهیم. با همیت و تلاشی که در مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی می بینم امید دارم در آینده ای نه چندان دور، به تعداد تلفن های همراه در شهرستان مشهد کتابخانه وجود داشته باشد، تا مردم بتوانند به راحتی به کتاب دسترسی داشته باشند.

داوری بر تسهلگیری در دسترسی به کتاب تاکید کرد و گفت: وجود کتابخانه سیار نعمتی است که باعث ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق کم برخوردار و فاقد کتابخانه می شود. به عبارتی تغییر حالت کتابخانه راکد به سیار می تواند حرکت در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را سرعت بخشد.

وی در باره احداث کتابخانه در مناطق مختلف، اظهار کرد: نباید به دنبال اهدا و یا خرید زمین باشید، بلکه با استفاده از ظرفیت امکانی همچون مدارس و مساجد نیز می توان اقدام به احداث یک کتابخانه جدید کرد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: کتابخانه های سیار با مراجعه به دستکم 5 روستا در واقع کار 5 کتابخانه مستقر را انجام می دهد. امروز خراسان رضوی و به ویژه شهرستان مشهد در میان کلان شهرهای کشور در این حوزه از جایگاه بالایی برخوردار است.

وی از افتتاح 2 کتابخانه سیار در شهرستان مشهد و 3 کتابخانه سیار در دیگر شهرستانهای استان خبر داد.

وی تصریح کرد: امروز یک بی قراری فرهنگی در جامعه ایجاد شده که این مسئله می تواند با برگزاری برنامه های فرهنگی همچون معرفی کتاب و بالاخص کتابهای تاریخی رفع شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد: افتتاح این کتابخانه موجب افزایش آگاهی و دانایی در بخش رضویه شود.

وی کتابخانه سیار را مانند بیبی دوره گرد عنوان کرد که در پی معالجه بیمار خود به واسطه کتاب است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بر فضای خدمت رسانی کتابخانه های عمومی تاکید و خواستار همراهی بیشتر دستگاه های اجرایی در برگزاری برنامه های فرهنگی شد.

محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پراکندگی کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان مشهد، اظهار امیدواری کرد با گسترش راه اندازی کتابخانه های سیار گامی موثر در راستای اجرای عدالت اجتماعی و فرهنگی به منظور ارائه خدمات کتابخانه ای در جامعه برداشته شود.

 

گفتنی است، کتابخانه سیار «پیک دانایی 8» چهارمین کتابخانه سیار در سطح شهرستان مشهد است که در روستاهای بخش رضویه شهرستان اعم از سالار آباد، تپه سلام، جیم آباد، تنگلشور و آبروان به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازد. این کتابخانه دارای بالغ بر 2000 نسخه کتاب است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

فرهنگی

سامانه هویت یکتا ملی ایرانیان درخراسان رضوی راه اندازی شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 19 20 30 - سامانه هویت یکتا ملی ایرانیان درخراسان رضوی راه اندازی شد

 

مدیر کل اداره ثبت احوال خراسان رضوی از آغاز به کار سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان با عنوان( سهیم) و خدماتی که در این سامانه به صورت الکترونیکی و غیر حضوری انجام می‌شود، خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، غلامحسین قنبری ،مدیر کل اداره ثبت احوال خراسان رضوی در جمع خبرنگاران گفت: اطلاع رسانی در خصوص سامانه مجازی و ارائه تسهیل خدمات به مردم از اهداف فعالیت این سامانه است.

 

قنبری افزود : پایگاه اطلاعات خانوار، مشاهده روابط سببی و نسبی شامل پدر مادر همسر و فرزند ، ثبت نام کارت هوشمند ملی : امکان ثبت نام و تعویض غیرحضوری کارت هوشمند ملی، درخواست تغییر نشانی: امکان ثبت غیرحضوری آخرین نشانی متقاضی در این مورد وجود دارد و درخواست صدور گواهی تجرد، درخواست ارسال انتخاب نام اخبار و اطلاعیه ها و ثبت شکایات و ثبت هرگونه انتقادات پیشنهادات و شکایت به صورت غیر حضوری قوانین و مقررات از خدمات این سامانه الکترونیکی و غیرحضوری می باشد .

 

وی درباره سیستم مکانیزه در استان خاطر نشان کرد : جمعیت بالای ۱۵ سال ، دو میلیون و ۵۱۲ هزار و۵۰۰ نفر شناسنامه مکانیزه صادر شده وهمچنین درهفت ماهه سال جاری نیز نام های ،امیرعلی ،محمد،علی ،امیرحسین وحسین بیشترین آمار را دراستان ودردختران : فاطمه ،زهرا ،رستا،زینب وحلما نی باشد.

 

وی گفت: میزان ولادت در ۷ ماهه سال جاری ۵۹ هزار و ۷۶۲ در استان و ۳۲ هزارو۵۹۵ مورد در مشهد و همچنین ۱۹ هزار و ۳۳۰مورد فوتی در استان و ۹ هزارو۹۴۴ نفر در مشهد بوده و  این در حالی است که ۶۲ هزار و ۵۸۲ مورد ولادت در استان در هفت ماه سال گذشته بوده است .

 

قنبری تصریح کرد : کارت های هوشمند ملی آماده تحویل، ۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۸۲۶ مورد می باشد و ۵۳ هزار نفردیگر برای کارت ملی هنوز هیچ اقدامی نکردند.

 

وی تعداد دفاتر فعال پیشخوان دراستان را ۱۰۹ دفتر عنوان کرد و افزود : همه این دفاتر برای ارائه خدمات های مختلف موظف به خدمت رسانی هستند.

 

گفتنی است درپایان برای استفاده از سامانه سهیم به ادرس sahim.sabteahval.irمراجعه کنند.

 

 

 

خبرنگار: سیده بهجت موسوی

ادامه مطلب

برترین ها