با ما همراه باشید

فرهنگی

امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و بسیج سازندگی استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 22 20 27 18 - امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و بسیج سازندگی استان خراسان رضوی

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان و بسیج سازندگی استان خراسان رضوی با هدف افزایش تعاملات فرهنگی امضا شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و سرهنگ داریوش کوکبی، رئیس بسیج سازندگی استان خراسان رضوی با هدف افزایش تعاملات فرهنگی امضا شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به تغییر رویکرد کتابخانه های عمومی از حالت سنتی امانت کتاب و سالن مطالعه، گفت: کتابخانه های عمومی امروز به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی و محیطهای خدمات مبنا و نیاز مبنا در راستای پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و تشویق و ترغیب مردم به حضور در کتابخانه ها در حال فعالیت هستند.

وی افزود: همچنین کتابخانه های عمومی با برگزاری کارگاه ها و وبینارهای آموزشی و فرهنگی به عنوان آموزشگاه های غیررسمی در حوزه آموزش مهارت و مباحث تربیتی به عنوان یک مجموعه تسهیلگر در جامعه ارائه خدمات می کنند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی انعقاد تفاهم نامه را در راستای تحقق دو هدف ترویج دانایی و رشد مهارت و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی با توجه به دغدغه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خواند و گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی و بسیج سازندگی استان می توانند در دو بخش همکاری های موثر و مفیدی داشته باشند، بخش اول، استفاده از ظرفیت نیروهای جهادی و سازندگی سازمان بسیج برای تکمیل و ساخت کتابخانه های عمومی در مناطق دور افتاده و کم برخوردار است و بخش دوم، استفاده از ظرفیت کتابخانه های عمومی برای ترویج و معرفی فعالیتهای سازمان بسیج و همچنین استفاده از کتابداران داوطلب به عنوان افسران جبهه دانایی و کتابخانه های سیار در برگزاری اردوهای جهادی، سازندگی و فرهنگی است.

وی اظهار امیدواری کرد: انعقاد تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه منشا اثر و حرکت های موثر فرهنگی و سازندگی در استان شود.

 

در ادامه  داریوش کوکبی، رئیس بسیج سازندگی استان خراسان رضوی با اشاره به 147 پروژه در حال اجرا توسط نیروهای جهادی بسیج سازندگی استان گفت: بخشی از آسیبهای اجتماعی موجود در جامعه به واسطه فقر فرهنگی و عدم درک و آگاهی لازم نسبت به مسائل بوجود می آیند، از این رو می توانیم با قرار دادن ساخت کتابخانه های عمومی در قالب پروژه های محرومیت زدایی گامی موثر در این مسیر برداریم.

وی در ادامه پیشنهاد تجهیز کتابخانه های مدارس پروژه های اردوهای جهادی بسیج سازندگی استان و همچنین استفاده از ظرفیت کتابخانه های سیار در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای به ویژه در مناطق مرزی تایباد، کلات، سرخس و خواف و برگزاری جلسه مشترک در خصوص قرار گرفتن کتابخانه ها در لیست پروژه های جهادی بسیج سازندگی را مطرح کرد.

 

گفتنی است، طی این تفاهم نامه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص معرفی و ارسال اطلاعات پروژه نیمه تمام کتابخانه های عمومی استان(فایل پیوست ) جهت بررسی و تکمیل پروژه ها توسط بسیج سازندگی «براساس ضوابط واستانداردهای اجرایی منطبق بامباحث مقررات ملی ساختمان»، اخذ وبرقراری انشعابات (آب، برق وگاز) توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور، برگزاري كارگاه هاي آموزشي با همکاری بسیج سازندگی با هدف كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، تحكيم بنيان خانواده و بهبود سبك زندگي براي عموم مردم در محل كتابخانه هاي عمومي استان با هماهنگی واخذ مجوز لازم از واحد ذیربط درنهاد، معرفی اقدامات انجام شده توسط بسیج سازندگی در حوزه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان، ترویج فرهنگ جهادی بسیج سازندگی از طریق برگزاری نشست های تخصصی درکتابخانه های عمومی، عضویت افتخاری و رایگان بسیجیان جهادی در کتابخانه های عمومی، معرفی و ارائه منابع کتابخوان ماه به بسیج سازندگی جهت معرفی به جامعه هدف و اعلام وبرگزاری برنامه های فرهنگی مسابقات کتابخوانی، معرفی وخوانش کتاب، رونمایی ، نقد وبررسی کتاب، نشست کتابخوان ، برگزاری مسابقه جشنواره کتابخوانی اقدامات لازم را انجام دهد.

در مقابل بسیج سازندگی استان خراسان رضوی نیز در برنامه ریزی برای تکمیل پروژه نیمه تمام کتابخانه های عمومی استان براساس اولویت های ارائه شده توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان ونقشه ها ودستورالعمل های نهاد کتابخانه ها، اخذ تائيديه سيستم اعلام حريق از سازمان آتش نشاني، اخذ تائيديه سيستم ارت از سازمانهاي داراي صلاحيت در زمان تكميل پروژه‌ها،” انجام آزمايش هاي مورد نياز مطابق با مقررات ملي ساختمان از جمله آزمايش هاي مكانيك خاك، بتن ، جوش و …

 

و ارائه نتايج به نهاد كتابخانه ها شده توسط اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان و نقشه ها و دستورالعمل هاي نهاد كتابخانه ها، برنامه ریزی جهت شناسایی و معرفی فضاهای موجود در روستاهای با جمعیت بیش از 2500 نفر (براساس دستورالعمل تاسیس کتابخانه های عمومی) برای راه اندازی کتابخانه روستایی “براساس اولويت هاي ارائه شده توسط اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان و نقشه ها و دستورالعمل هاي نهاد كتابخانه ها، ترویج فرهنگ ضرورت ساخت کتابخانه های عمومی توسط مردم ، خیرین و اردوهای جهادی ونیز تشویق آحاد مردم به امر کتابخانه سازی و اهدای کتاب، اطلاع رساني فعاليت هاي فرهنگي كتاب محور در بسیج سازندگی استان از جمله برگزاري جشنواره ملي كتابخواني رضوي در استان، انتخاب یک نفر در گروه های جهادی اعزامی به روستاها به عنوان کتابدار جهادی جهت ارائه بسته مطالعاتی تهیه شده توسط اداره کل کتابخانه ها به روستائیان با هدف دایر کردن کتابخانه موقت در ایامی که گروه های جهادی در روستا ها حضور دارند (با شعار هرگروه جهادی یک کتابخانه جهادی) و مشارکت واطلاع رسانی در برنامه های فرهنگی (مسابقات کتابخوانی، معرفی کتاب ، خوانش کتاب، رونمایی، نقد وبررسی کتاب، نشست کتابخوان ، نمایشگاه کتاب ، مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از آرم بسیج سازندگی درتبلیغات) همکاری های لازم را خواهند داشت.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

برگزاری نشست مبنا خوانش و معرفی کتاب تنها گریه کن با حضور نویسنده کتاب

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 10 23 - برگزاری  نشست مبنا خوانش و معرفی کتاب تنها گریه کن با حضور نویسنده کتاب

نشست مبنا خوانش و معرفی کتاب«تنها گریه کن: روايت زندگي اشرف سادات منتظري، مادر شهيد محمد معماريان» با حضور نویسنده کتاب به همت دفتر نمايندگي حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي(مد ظله العالي) در مشهد و همکاری اداره كل كتابخانه هاي عمومي خراسان رضوي در مشهد برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، نشست مبنا خوانش و معرفی کتاب«تنها گریه کن: روايت زندگي اشرف سادات منتظري، مادر شهيد محمد معماريان» با حضور حجت الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد، سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اکرم اسلامی، نویسنده کتاب و به همت دفتر نمايندگي حفظ و نشر آثار حضرت آيت الله خامنه اي(مد ظله العالي) و همکاری اداره كل كتابخانه هاي عمومي خراسان رضوي در مشهد در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: باعث مباهات است که در این ایام خجسته و مبارک در بزرگترین کتابخانه عمومی کشور میزبان و شاهد آئین خوانش و معرفی کتاب «تنها گریه کن» هستیم.

وی تصریح کرد: کتاب «تنها گریه کن» روایتی مادرانه از صبر، بردباری و فداکاری یک مادر شهید به قلم نویسنده جوان و توانمند ادبیات پایداری و دفاع مقدس است، نویسنده ای که قلمش مورد تحسین مقام معظم رهبری(مدظله العالی) قرار گرفته است.

علی اکبر سبزیان  امیدواری کرد: تمامی این عرض ارادتها به ساحت مقدس شهدای اسلام در قالب برگزاری برنامه هایی اینچنینی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) وحرکت به سمت مسیر دولت حضرت قائم(عج) باشد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد، سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی گفت: کتاب «تنها گریه کن» پر از واگویه ها و دل گویه های است که با جان و دل بخشی از مردمان این جامعه تولید و منتشر شده است.

وی انقلاب اسلامی و حرکت تاریخی امام خمینی(ره) را قبل و بعد از انقلاب اسلامی را میدانی برای زیست مومنانه خواند و افزود: شهیدان معظم به بهترین وجه ممکن توانسته اند به این زیست مومنانه دست پیدا کنند. در واقع می توان گفت تنها دستاورد شهدا پیروزی در جنگ نبود بلکه آنان با حرکت و شهادت خود مدیریت زندگی امروز جامعه را در دست دارند و کتاب «تنها گریه کن» سندی قاطع و معتبر بر این مسئله است.

حجت الاسلام و المسلمین  گنابادی نژاد در پایان به خوانش بخشی از تغریظ مقام معظم رهبری(مدظله العالی) پرداخت: « با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شستشو دادم. همه چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت، عالی؛ راوی، عالی؛ نگارش، عالی؛ سلیقه‌ تدوین و گردآوری، عالی، و شهید و نگاه مرحمت سالار شهیدان به او و مادرش در نهایت علوّ و رفعت ..

همچنین اکرم اسلامی، نویسنده کتاب «تنها گریه کن: روايت زندگي اشرف سادات منتظري، مادر شهيد محمد معماريان» گفت: آروزی من رسیدن این کتاب به دست مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بود ولی تصور نمی کردم این اتفاق بیافتد و مورد توجه ایشان نیز قرار بگیرد. اگر چه معتقدم این حسن توجه و لطف شامل حال مادر شهید است.

وی درباره علت نامگذاری کتاب با عنوان «تنها گریه کن»، عنوان کرد: این آخرین خواسته محمد از مادر است. در آخرین مکالمه شهید با مادرش می گوید«این آخرین دیدار ماست و این رفتن برگشتی ندارد. ما مادر و فرزند هستیم و من دوست دارم شما در غم فقدان من صبور و مقاوم باشید، البته نمی توانم بخواهم بی تابی و بی قراری نکیند ولی اگر به اشک رسید در خلوت و تنهایی باشد. نمی خواهم کسانی که چشم دیدن انقلاب را ندارند از ناراحتی شما سوءاستفاده کنند».

اسلامی درباره  طرح روی جلد کتاب، گفت: این طرح یکی از نقاط اوج کتاب است. ترجیح من بیشتر در پرداختن به شخصیت و زندگی اشرف سادات منتظری است، بانویی که حتی اگر مادر شهید نبود، شخصیت منحصر به فردش ارزش آن را دارد که به زندگی و درک او از زندگی پرداخته شود.

در حاشیه این مراسم فرازی از کتاب توسط سیدمسعود موسوی، دبیر شورای امر به معروف و نهی از منکر اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ احسان سیفی، رئیس اداره امور کتابخانه ها و کتابخوانی و محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد خوانش شد.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

همه دستگاههای مرتبط در خدمت رونق پدیده شاندیز

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 10 04 47 - همه دستگاههای مرتبط در خدمت رونق پدیده شاندیز

 

امام جمعه، فرماندار،شهردار و اعضای شورای شهر شاندیز به همراه رییس و تعدادی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی از پروژه های فعال و در حال بهره برداری پدیده شاندیز بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رییس هیات مدیره گروه شرکتهای پدیده گفت: با توجه به حل اغلب مشکلات حقوقی، قضایی و ثبتی مرتبط با پروژه پدیده و با توجه به همدلی و هماهنگی بین نهادهای حاکمیتی، انتظار می رود همکاری ‌های لازم برای رونق بخشی به مجموعه پدیده انجام شود.

 

حجت الاسلام صاحبی امام جمعه شاندیز با اشاره به وسعت پروژه پدیده، اظهار داشت: اثرات مثبت این پروژه ی ملی قطعا در رونق، آبادانی و اشتغال زایی فراتر از شهر شاندیز است و برای حل مشکلات آن باید علاوه بر استفاده از ظرفیت های محلی از توان ملی نیز استفاده شود.

 

فرماندار شهرستان بینالود نیز اعلام آمادگی کرد که مجموعه مدیریت شهری و نهادهای حاکمیتی برای حل و فصل موضوعات مرتبط با پروژه پدیده، از هرگونه ظرفیت در اختیار خود استفاده کنند.

 

حسینی تاکید کرد: با هم اندیشی و همراهی همه ی دستگاه های مرتبط راه های افزایش پاخور و بازدیدکننده از مجموعه پدیده بررسی و فراهم شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر شاندیز  گفت:رونق مجموعه پدیده موجب رونق شهر شاندیز نیز می شود و لازم است با افزایش تبلیغات موجبات رونق بخشی به مجموعه پدیده فراهم آید.

 

باقری شهردار شاندیز نیز گفت:با توجه به اشراف مدیریت شهری به موضوعات پروژه پدیده، شهرداری شاندیز آمادگی کامل برای هرگونه همکاری با پروژه پدیده از جمله هم افزایی در خصوص استقبال از بهار ۱۴۰۱ و حضور حداکثری گردشگر را دارد.

 

منبع : روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده

ادامه مطلب

فرهنگی

دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

پسماند - دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

 

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مهدی ذبیحی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داده؛ افزود: این دوره آموزشی بمنظور تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز از طریق بهره‌گیری از فناوری‌های مناسب و با نصب نرم افزارهای (اکو، بهروب و بازیست) زباله خشک تحویل و از طریق نرم افزار کیف پول شارژ می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه بوده که تحقق آن افزون بر مزایای زیست محیطی تکمیل کننده راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیز است، خاطر نشان کرد: این دوره آموزشی با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد و با حضور 40 نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

 

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها