با ما همراه باشید

اجتماعی

امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 11 20 12 44 08 - امضای تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و حوزه هنری انقلاب اسلامی استان با هدف افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و مجید عسکری، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان امضا شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامیداشت هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار گفت: با توجه به اینکه رسالت حوزه هنری خراسان رضوی، ترویج فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی در قالب کتاب است، می توان هفته کتاب را نیز متعلق به این حوزه دانست.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه های همکاری با سایر دستگاه های اجرایی استان، افزود: هدف اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از انعقاد تفاهم نامه های همکاری، ایجاد همیاری و هم افزایی با سایر دستگاه های اجرایی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، به عبارتی استفاده از ظرفیتهای دستگاه های طرفین برای انجام و برگزاری برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی کتاب محور است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تصریح کرد: فعالیت اصلی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در حوزه کتاب شامل برگزاری مراسمات رونمایی، نقد و بررسی کتابهای تازه منتشر شده، کلاسهای آموزشی و مهارتی و …. است. از آنجا که رسالت حوزه هنری نیز در جریان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی حول محور کتاب است، می توان با همکاریهای موثر، شاهد رقم خوردن اتفاقات فرهنگی خوبی در آینده باشیم.

 

در ادامه مجید عسکری، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه از دو جنبه می توان همکاری با اداره کل کتابخانه های عمومی استان را در حوزه کتاب تعریف کرد، گفت: اولین جنبه آن فرآیند تولید است، هر اثر هنری در قالب داستان، شعر، بحثهای اندیشه ای و … که انجام می شود به طور قطع خروجی اصلی آن کتاب است. جنبه دوم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، اگر چه نقش اداره کل کتابخانه های عمومی استان در این حوزه پررنگ تر است، اما حوزه هنری نیز می تواند در قالب فعالیتهای هنری در این مسیر اقدامات شایسته ای انجام دهد.

وی با بیان اینکه فعالیتهای ترویجی فرهنگ کتاب و کتابخوانی نباید به نشستهای فرهنگی ختم شود، افزود: نقش حوزه هنری در این قالب باید با تأمل بیشتری بررسی شود، استفاده از ظرفیت فضاهای هنری اعم از هنرمندان حوزه بازیگری، نویسندگی، شاعران و … و همچنین سالنهای تئاتر و سینما می تواند در تولید آثار فرهنگی کتاب محور از قبیل کلیپ، فیلم کوتاه، تئاتر و… نقش به سزایی داشته باشد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی با اشاره به بحث جذب مخاطب در برنامه ها، گفت: استفاده از مخاطب سالنهای تئاتر و سینما در کنار بهره گیری از ظرفیت مراجعین کتابخانه های عمومی استان به ویژه در شهرستانها می تواند در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و در قالب برنامه های فرهنگی و ترویجی موفقیتهای موثرتر و مفیدتری را رقم بزند.

 

گفتنی است، طی این تفاهم نامه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص برگزاري برنامه های فرهنگی: مثل معرفی کتاب ، نشست کتابخوان ، نمایش نامه خوانی، رونمایی کتاب ، نقد بررسی وخوانش کتاب ، نشست های کتابخوان ویژه با حضور نویسندگان و برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از لوگوی حوزه هنری در تبلیغات جشنواره رضوی؛ اطلاع رسانی مناسب جهت عضویت سراسری رایگان بازنشستگان و نیمه بهاء کارکنان حوزه هنری درکتابخانه های عمومی در مناسبت های مختلف (سالروز تاسیس نهاد کتابخانه ها ، هفته کتاب و کتابخوانی و …. )؛ دعوت وتجلیل ازنویسندگان ، محققان ، پژوهشگران و هنرمندان حوزه هنری در برنامه های ترویجی؛ استفاده از مکان و فضاهای معرفی شده توسط حوزه هنری جهت ایجاد کتابخانه مشارکتی ( براساس شیوه نامه و دستور العمل اجرایی مربوطه) و هماهنگی بازدید اعضای حوزه هنری از کتابخانه های عمومی اقدامات لازم را انجام دهد.

در مقابل حوزه هنری خراسان رضوی نیز در فراهم نمودن مشارکت و اطلاع رسانی در برگزاري برنامه های فرهنگی: مثل معرفی کتاب ، نشست کتابخوان ، نمایش نامه خوانی، رونمایی، نقد وبررسی کتاب، نشست های کتابخوان ویژه با حضور نویسندگان و برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از لوگوی حوزه هنری در تبلیغات جشنواره رضوی؛ همكاري حوزه هنری در معرفي كتابهاي تخصصي براي تهيه بسته هاي مطالعاتي پيشنهادي با موضوعات هنري؛ دعوت از محققان ، پژوهشگران ، اعضا و هنرمندان جهت شرکت در سمینارها و نشست های علمی ، هنری و معرفی بازنشستگان ،کارکنان حوزه هنری ، محققان، پژوهشگران ، هنرمندان وجامعه مخاطب جهت عضویت در کتابخانه های عمومی در مناسبت های مختلف (سالروز تاسیس نهاد کتابخانه ها ، هفته کتاب و کتابخوانی و …. ) ، همکاری های لازم را خواهند داشت.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اجتماعی

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد ؛ جایگزینی من کارت با پرداخت موبایلی در آینده نزدیک

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 18 02 - مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد ؛ جایگزینی من کارت با پرداخت موبایلی در آینده نزدیک

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،گفت: در راستای توسعه سرویس های شهر هوشمند،«من کارت» جمع آوری و کیف پول الکترونیک موبایلی جایگزین آن می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدجواد رجائیان،با اشاره به اینکه شهرمشهد یکی از شهرهای پیشرو در اجرای سیستم پرداخت از طریق کارت شهروندی یا همان من کارت است افزود: حدود 10سال است که من کارت جایگزین بلیت کاغذی در استفاده از اتوبوس و مترو شده است.

وی اضافه کرد: طبق آمار از ابتدا تا کنون حدود 5میلیون و 200 عدد من کارت صادر و در اختیار شهروندان قرارگرفته است که از این تعداد یک میلیون و 500هزار من کارت فعال است.مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،با بیان اینکه قیمت تمام شده هر من کارت برای شهرداری مشهد حدود ۲۷ هزارتومان تمام می شود اظهارکرد: اما برای کمک به مردم من کارت، به قیمت 15 هزارتومان در اختیار آنها قرارداده می شود و مابقی به صورت یارانه توسط شهرداری پرداخت می شود.

رجائیان،تصریح کرد: روش های مختلفی برای شارژمن کارت ایجاد شده است که سنتی ترین آن شارژ از طریق باجه های من کارت است ،درکنار این باجه های دستگاه شارژ هوشمند من کارت در نقاط مختلف شهر به ویژه پایانه های اتوبوس و ایستگاه های قطار شهری برای استفاده زائران و مجاوران نصب شده است.

وی ادامه داد: این درحالی است که ،بیش از 740 فروشگاه نیز درنقاط مختلف شهر مجهز به دستگاه شارژ من کارت هستند .مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،افزود: همچنین در کنار من کارت،قابلیت شارژ من کارت ازطریق گوشی تلفن همراه برای تلفنهایی که قابلیت ان اف سی دارند نیز مهیا و در اختیار مردم قرارگرفته است که با این روش نیاز به مراجعه افراد برای شارژ من کارت نیست .

رجائیان،با اشاره به اینکه یکی ازاهداف سازمان فاوا در بحث هوشمند سازی این بوده است که در پرداخت ها، روش های نوین و هوشمند را جایگزین سایر پرداخت ها کنیم خاطرنشان کرد: در همین راستا به دنبال جایگزین کردن گوشی تلفن همراه به عنوان کیف پول الکترونیک در پرداخت کرایه اتوبوس ، مترو و همچنین تاکسی هستیم .

وی تصریح کرد: برهمین اساس اکنون امکان پرداخت کرایه مترو ،تاکسی و خطوط اتوبوس بی آر تی از طریق نصب اپلیکیشن هایی مانند شهرمن برگوشی های تلفن همراه مهیا شده است.مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد،افزود: همچنین در آینده ای نزدیک این امکان در تمامی اتوبوس ها فراهم خواهد شد تا استفاده کنندگان از ناوگان اتوبوسرانی نیز کرایه اتوبوس را از طریق موبایل پرداخت کنند.

رجائیان در ادامه گفت: در مجموع پرداخت موبایلی مزایای زیادی برای استفاده کنندگان از جمله حذف هزینه خرید من کارت و شارژ راحت خواهد داشت وی،ادامه داد: در کنار این مزایا،پرداخت از طریق تلفن همراه باعث صرفه جویی در هزینه های نگهداری سیستم پرداخت من کارت ، تولید من کارت و… که ازجیب مردم پرداخت می شود خواهد شد.

 

 

 

منیع: روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

تعطیلی مهدکودک و مقطع ابتدایی در مناطق هفتگانه مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر9 آذرماه به دلیل آلودگی هوا

منتشر شده

در

IMG 1370 1601200 2 - تعطیلی مهدکودک و مقطع ابتدایی در مناطق هفتگانه مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر9 آذرماه به دلیل آلودگی هوا

 

در کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان که دقایقی قبل در اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد، تعطیلی مهد کودک ها و مقاطع ابتدایی در مشهد، رضویه و تبادکان در شیفت های صبح و عصر ، سه شنبه ٩ آذر ماه به تصویب رسید.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،تورج همتی،مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت : با توجه به گزارش اداره کل هواشناسی مبنی بر پایداری جوی و تداوم پدیده وارونگی هوا و گزارش مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی مشهد مبنی بر افزایش غلظت آلاینده های هوا و پیش بینی اعضای کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان، تا عصر روز چهارشنبه شاخص کیفیت هوا در مشهد مقدس روند افزایشی خواهد داشت و همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس خواهد بود.

 

این مقام مسئول بیان داشت : در این جلسه مقرر شد شرکت گاز استان خراسان رضوی ، پیگیری لازم را در خصوص تأمین سوخت پاک نیروگاه ها انجام دهد .

 

گفت: تردد کامیونها نیز صرفا از کنارگذر شمالی امکان پذیر است و فردا تشدید برخورد پلیس راهور با خودروهای دودزا و دارای نقص فنی و فاقد معاينه فني را خواهیم داشت.

 

دبیر کارگروه اجرایی و اضطراری کاهش آلودگی هوای استان ادامه داد : توصیه زیست محیطی به شهروندان برای کمک به کاهش آلاینده های هوای مشهد ، پرهیز از تردد غیر ضروری در سطح شهر و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی لازم است و افزود : فردا از هر گونه فعالیت ورزشی در فضای باز اجتناب شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها