با ما همراه باشید

اقتصادی

انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد به مشهد عملیاتی شد

منتشر شده

در

photo 2021 09 17 18 14 00 - انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد به مشهد عملیاتی شد

رییس گروه مطالعات طرح‌های سد و شبکه شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از اجرایی شدن مرحله نخست طرح انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد به شهر مشهد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اکبر شهابی اظهار داشت: بر اساس طرح مزبور قرار است آب از طریق سدهای قره تیکان و چهچهه با اجرای ۱۲۰ کیلومتر خط انتقال به مشهد منتقل شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست مجازی بررسی ابعاد طرح انتقال آب از هزارمسجد گفت: سابقه مطالعات طرح انتقال آب از رشته کوه های هزارمسجد به مشهد به ۱۵ تا ۲۰ سال قبل بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: مطالعات طرح در سال ۹۲ توسط شرکت مشاور «مهاب قدس» انجام و منجر به مصوباتی در سال ۹۶ شد و در سالهای ۹۸ و ۹۹ مطالعات بازنگری خط قبلی انجام و مسیر جدیدی برای خط انتقال با عوارض کمتر زیست محیطی، فنی و اقتصادی، استخراج شد.

شهابی گفت: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در اجرای خط انتقال آب از سد ابیورد تا سد قره تیکان ورود نکرده است و این اقدامات از طریق شرکت سرمایه گذاری مشترک بین شرکت های آب و فاضلاب مشهد و آب منطقه ای خراسان صورت می گیرد.

مشاور فنی شرکت مهار آب نیز در این خصوص گفت: خط انتقال آب از کوههای هزارمسجد به مشهد دارای ۲ بخش قره تیکان- چهچهه و ابیورد به کلات است که در خصوص بخش اول تخصیص اعتبار و مجوزها گرفته شده و اعتبارات و مجوزهای بخش دوم شامل ابیورد به کلات نیز در حال انجام است.

حامد مقدس با اشاره به اینکه با اجرای طرح انتقال آب شرب از قره تیکان – چهچهه به مشهد، پنج میلیون مترمکعب آن به بخش شرب تخصیص خواهد یافت، افزود: منطقه قره تیکان- چهچهه از نظر بافت و تراکم جمعیتی تفاوت زیادی با منطقه ابیورد – کلات دارد و طبیعتا مسائل زیست محیطی کمتری گریبانگیر پروژه است.

وی خاطرنشان کرد: حساسیت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در مورد مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوههای هزارمسجد بسیار بالا است.

هزارمسجد یا رشته‌ کوه هزارمسجد، ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می‌دهد که به صورت مرزی طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد و خشک قره‌قوم ترکمنستان جدا می‌کند. این رشته‌کوه از شمال‌غربی به سمت جنوب‌شرقی امتداد یافته‌ است که در دامنه‌های سرسبز شمالی این رشته‌کوه، منطقۀ کلات نادری، در کوهپایه‌های شمالی دشت قره‌قوم ترکمنستان، در شمال‌غربی آن شهرستان درگز و در جنوب این کوهستان دشت مشهد واقع شده ‌است.

در حال حاضر تامین آب مشهد علاوه بر منابع زیرزمینی از طریق سدهای دوستی، ارداک، طرق و کارده صورت می گیرد.

 

منبع:ایرنا

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

برپایی 5 کارگاه آموزشی ترویجی در منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 23 10 23 33 - برپایی 5 کارگاه آموزشی ترویجی در منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای

از ابتدای سال جاری تاکنون، 5 کارگاه آموزشی ترویجی در منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای برگزارشده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی دستورانی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: هدف از برپایی کارگاه های آموزشی ترویجی ویژه ساکنین در حوزه ها و جوامع محلی آشنایی بیشتر آنان با اهمیت حفظ و حراست از اراضی ملی و نحوه بهره برداری اصولی از جنگل ، مرتع و بیابان با شیوه های نوین می باشد.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 5 کارگاه آموزشی ترویجی با حضور بیش از 155 نفر فراگیر برگزار شده که فراگیران در این کارگاه ها با نحوه تهیه اجرای طرح های مرتعداری ، استفاده چندمنظوره از مراتع ، اطفاء حریق و شیوه های پیشگیری از آتش سوزی در مراتع و جنگلها، تعادل دام و مرتع و جلب مشارکت مردم در اجرا و نگهداری از پروژه های اجرا شده آشنا شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای اضافه کرد: یکی از اهداف مهم برپایی کارگاه های اموزشی ترویجی جهت بهره برداران ، دامداران و جوامع محلی آگاهی بخشی و ارتقاء سطح توانمندی آنان برای حفظ و مراقبت از عرصه های منابع طبییعی و بهره برداری اصولی از عرصه هاست.

وی یادآور شد این آموزش ها در واقع نوعی سرمایه گذاری برای ساکنین محلی محسوب می شود که بتوانند در فرایند حفظ و توسعه و بهره برداری بهینه از منابع طبیعی سطح درآمدهای اقتصادی خود را ارتقاء بخشند.

دستورانی اضافه کرد از 175 هزار هکتار مساحت شهرستان جغتای بیش از 133 هزار هکتار آن اراضی ملی و موات بوده که از این میزان نیز 110 هزار هکتار را مرتع تشکیل می دهد.

لذا برپایی کارگاه های آموزشی ترویجی برای استفاده مطلوب و مؤثر از مراتع شهرستان یک نیاز عمومی تلقی می شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 18 02 52 - برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات برگزارشد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی با هماهنگی اداره ی ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور علاقه مندان و بهره برداران در شهر فیض آباد برگزار شد.

در این دوره ی آموزشی در خصوص اهمیت کاشت و پرورش هدفمند گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی ان ها در تحقق سلامت، خودکفایی دارویی ایجاد اشتغال و توسعه ی اقتصادی توضیح داده شد.

در این جلسه عمده ی گیاهان دارویی شهرستان از قبیل زعفران، آلوئه ورا، گل محمدی، خارشتر، آویشن، زیه ی سبز، زرشک ، عناب و … معرفی و در ارتباط با شرایط کاشت لازم برای کاشت این محصولات توضیحات کاملی ارائه شد.

در ادامه به ذکر مزایای کاشت گیاهان دارویی اشاره و نیاز آبی پایین و افزایش بهره وری آب، تطابق با شرایط اقلیمی منطقه، قابلیت تولید در زمین های کم بازده، بازار فروش مطلوب و درآمدزایی بالا از مزایای کاشت گیاهان دارویی برشمرده شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع بالغ بر 95 درصد سهمیه ابلاغی بذر گندم و جو شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 19 12 17 - توزیع بالغ بر 95 درصد سهمیه ابلاغی بذر گندم و جو شهرستان جوین

 

مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان از توزیع 95 درصد سهمیه ابلاغی بذر گندم و جو شهرستان بین کشاورزان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی اکبر قارزی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به آغاز کشت غلات در شهرستان افزود: تا امروز بالغ بر 95 درصد سهمیه ابلاغی بذر گندم و جو شهرستان جوین بین متقاضیان این شهرستان توزیع شده است.

قارزی با تاکید بر اهمیت کشت غلات و الزام ترویج این نوع کشت افزود: :شهرستان جوین به عنوان نگین سبز خراسان رضوی بدون شک نقش بسزایی در تامین نیاز غذایی داشته بطوری که در سال گذشته نیز از هر هکتار سطح زیر کشت غلات به طور میانگین سه هزار و 500 کیلو گرم و در مجموع 30 هزار تن محصول گندم در این شهرستان تولید شد.

قارزی با اشاره به اینکه سهمیه ابلاغی گندم شهرستان 670 تن میباشد و 629 تن آن توزی شده است افزود: خوشبختانه با تلاش همکاران نیز 130 تن سهمیه توزیع بذر جو شهرستان بوده که بالغ بر 170 تن بذر جو در شهرستان توزیع شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به ااینکه جهاد کشاورزی متولی اصلی تامین کننده امنیت غذایی بشمار میرود افزود: باید تمامی شرایط برای کشت هرچه بیشتر گندم و جو و تدارکات برداشت آن از قبل برنامه ریزی و فراهم شود.

وی از کشاورزان خواست در صورت استفاده از بذر های خودمصرفی سال گذشته نیز حتما قبل از انجام کشت نیز بذور را با استفاده از قارچ کش های مورد توصیه کارشناسان ضدعفونی کنند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها