با ما همراه باشید

عمرانی

بادشکن غیرزنده با تکیه بر دانش بومی جایگزین مناسبی برای مالچ

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 13 42 35 - بادشکن غیرزنده با تکیه بر دانش بومی جایگزین مناسبی برای مالچ

 

تاکید رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور بر استفاده از ظرفیت جوامع محلی در مدیریت عرصه های بیابانی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور  در بازدید از پروژه های بیابان زدایی شهرستان گناباد بر استفاده از ظرفیت جوامع محلی و بهره برداری عرفی و قانونی عرصه های بیابان به منظور مشارکت فعال در مدیریت این عرصه ها تاکید کرد.

 

وی اجرای الگوی مشارکتی مدیریت بیابانی را نقطه عطفی در ارتقای حفاظت از این عرصه ها و بهره برداری پایدار از خدمات منحصر به فرد مناطق بیابانی برشمرد.

 

جعفریان، مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان متبوع در این زمینه اعلام کرد در سال جاری ۵۰ هزار هکتار از عرصه های بیابانی کشور در قالب الگوی مشارکتی و سرمایه گذاری بخش های غیردولتی نظیر صنایع و معادن، مدیریت خواهد شد.

 

وی افزود: بررسی و معرفی مواد و روش های جایگزین مالچ نفتی از اولویت های امور بیابان سازمان در سال جاری در نظر گرفته شده و این اقدام با همکاری بخش های ذیربط نظیر سازمان حفاظت محیط زیست و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در دستور کار قرار دارد.

 

الگوی بادشکن شطرنجی از جمله روشهای مبتنی بر دانش بومی در کشور جهت تثبیت ماسه های روان می باشد، و طی سال ۹۹ بیش از ۵۰۰ کیلومتر از تپه های ماسه ای فعال در کشور با بهره گیری از این روش که از جمله روشهای سازگار با محیط زیست است با مشارکت جوامع محلی صورت گرفته است.

 

محمود زنگنه رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت :حرکت شن های روان در مناطق بیابانی یکی از معضلاتی است که علاوه بر مخاطرات زیستی خسارات زیادی به تاسیسات، ابنیه و… وارد میکند، از سوی دیگر استفاده از مالچ بدلیل استفاده از مواد نفتی و به تبع مشکلات زیست محیطی در سالهای اخیر مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان این حوزه واقع شده است.

 

بادشکن غیر زنده شطرنجی یکی از پروژه هایی است که جهت بیابانزدایی در مناطق بیابانی اجرا می شود. این پروژه با استفاده از بقایا و سرشاخه های خشک درختان با تکیه بر دانش بومی ، جایگزین بسیار خوبی برای مالچ پاشی و استفاده از مواد نفتی جهت تثبیت تپه های شن روان در موارد خاص می باشد.

 

محمدرضا نخعی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد افزود: بادشکن غیرزنده در منطقه عمرانی شهرستان گناباد برروی تپه های شن روان در مجاورت جاده بین المللی زاهدان_مشهد اجرا شده و اثربخشی بسیار خوبی در کنترل و تثبیت تپه شن های روان دارد و مانع حرکت شن بر روی جاده شده است. این پروژه علاوه بر جلوگیری از حرکت شن های روان باعث کاهش گردوغبار در این مناطق می شود.

 

گفتنی است درسال جاری 30 کیلومتر بادشکن غیرزنده در شهرستانهای خواف و گناباد از محل اعتبارات ملی اجرا خواهد شد.

 

عمرانی

تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 40 43 - تخریب 3 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی گناباد

3 مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی بخش مرکزی شهرستان  گناباد با دستور دادستان عمومی و انقلاب و هماهنگی دست‌اندرکاران تخریب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رمضانعلی قاسمی،مدیر جهاد کشاورزی گنابادگفت: در اجرای تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، 3 مورد ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی واقع در بخش مرکزی شهرستان گناباد با حضور نماینده دادستان، نیروی انتظامی و مدیریت جهادکشاورزی قلع و قمع شد.

قاسمی حفظ و صیانت از اراضی ارزشمند کشاورزی را جزو اولویت‌های اصلی جهاد کشاورزی دانست و تصریح کرد: با هر اقدامی در جهت تخریب و تغییر کاربری این اراضی به طور جدی برخورد قانونی می شود.

وی با قدردانی از دادستان، فرماندار، شهرداری و نیروی انتظامی که در این امر مساعدت و همکاری لازم را داشتند از مردم خواست تغییر کاربری‌های غیر مجاز را به سامانه ۱۳۱ گزارش دهند.

قاسمی حفظ کاربری اراضی کشاورزی را یکی از مهمترین دغدغه‌های جهاد کشاورزی دانست و افزود: با اجرای این امر اهداف متعددی مد نظراست که از آن جمله می‌توان به حفظ اراضی، جلوگیری از کاهش تولید و رونق بخشی به تولیدات کشاورزی اشاره کرد.

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گناباد با اشاره به آزاد سازی 7/. هکتار از اراضی کشاورزی خاطرنشان کرد: در راستای صیانت از اراضی باغی و زراعی نیازمند کمک و همراهی مردم هستیم تا بتوانیم به رسالت خود جامه عمل بپوشانیم.

رمضانعلی قاسمی ادامه داد:غالب ساخت و سازها توسط افراد فرصت طلب در زمان تعطیلات اداری و با سرعت انجام می‌شود و ما چاره ای جز دو مرحله اخطار و اجرای برنامه تخریب را نداریم.

وی افزود: افرادی که اقدام به تغییر کاربری غیر مجاز کرده‌اند نباید انتظار مساعدت از مسئولین شهرستان داشته و باید در برابر قانون تمکین کنند و از مراجعه به مسئولین شهرستان و درخواست سفارش غیر قانونی خودداری فرمایند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی گناباد

ادامه مطلب

عمرانی

گلخانه دار گلبهاری اقدام به کشت ۴ رقم خیار به صورت مقایسه ای کرد

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 39 33 - گلخانه دار گلبهاری اقدام به کشت ۴ رقم خیار به صورت مقایسه ای کرد

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از کشت ۴ رقم خیار به صورت مقایسه ای در گلخانه ای در این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستانژاد، سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان گلبهار گفت: 3000 مترمربع خیار در گلخانه ای در روستای کمال اباد شهرستان با 4 رقم مختلف و به صورت مقایسه ای کشت شده است.

روستا نژاد ارقام کشت شده را رخسار، آلفرد، یلدا، ساینا s500 دانست که به صورت کشت مستقیم بذر در بستر کشت هیدورپونیک انجام شده است.

 

وی افزود: به بیان تولید کننده این گلخانه دار روزانه حدود 2 تن برداشت محصول دارد.

او اعلام کرد: هر ساله در گلخانه های شهرستان انواع صیفی جات نظیر خیار، فلفل و گوجه ، گل های شاخه بریده، گل های آپارتمانی گوشتی و مینی تیوبر کشت می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان گلبهار

ادامه مطلب

عمرانی

گزارش آخرین وضعیت عمرانی و پیشرفت فیزیکی فازهای مختلف پروژه قطار برقی مشهد گلبهارچناران

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 32 - گزارش آخرین وضعیت عمرانی و پیشرفت فیزیکی فازهای مختلف پروژه قطار برقی مشهد گلبهارچناران

مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید از مسیر قطار برقی مشهد گلبهارچناران بازدید کرد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، پیمان عباسی، مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید به همراه محمدزرافشانی عضو هیات مدیره شرکت عمران گلبهار ضمن بازدید از مسیر قطار برقی مشهد گلبهارچناران از آخرین وضعیت این پروژه مطلع  ودر جریان موانع بر سر راه پیشرفت این پروژه قرار گرفت.

در ابتدای این بازدید گزارشی از آخرین وضعیت عمرانی و پیشرفت فیزیکی فازهای مختلف پروژه قطار برقی مشهد گلبهارچناران توسط مدیر این پروژه ارائه شد.

در ادامه مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید از بخش های مختلف این پروژه از جمله بخش های فنی و آزمایشگاه، رمپ دسترسی به تونل زعفرانیه مشهد«2700» و طول مسیر بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت این مگا پروژه قرار گرفت.

 

مدیرکل دفتر فنی، اجرایی و نظارت شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید ضمن بازدید از مسیر قطار برقی مشهد گلبهارچناران در جریان آخرین وضعیت این پروژه عمرانی قرار گرفت.

 

منبع : روابط عمومی و دفتر توسعه اجتماعی فرهنگی شرکت عمران شهر جدید گلبهار❇️

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها