با ما همراه باشید

عمرانی

بادشکن غیرزنده با تکیه بر دانش بومی جایگزین مناسبی برای مالچ

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 13 42 35 - بادشکن غیرزنده با تکیه بر دانش بومی جایگزین مناسبی برای مالچ

 

تاکید رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور بر استفاده از ظرفیت جوامع محلی در مدیریت عرصه های بیابانی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مسعود منصور، رئیس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور  در بازدید از پروژه های بیابان زدایی شهرستان گناباد بر استفاده از ظرفیت جوامع محلی و بهره برداری عرفی و قانونی عرصه های بیابان به منظور مشارکت فعال در مدیریت این عرصه ها تاکید کرد.

 

وی اجرای الگوی مشارکتی مدیریت بیابانی را نقطه عطفی در ارتقای حفاظت از این عرصه ها و بهره برداری پایدار از خدمات منحصر به فرد مناطق بیابانی برشمرد.

 

جعفریان، مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان متبوع در این زمینه اعلام کرد در سال جاری ۵۰ هزار هکتار از عرصه های بیابانی کشور در قالب الگوی مشارکتی و سرمایه گذاری بخش های غیردولتی نظیر صنایع و معادن، مدیریت خواهد شد.

 

وی افزود: بررسی و معرفی مواد و روش های جایگزین مالچ نفتی از اولویت های امور بیابان سازمان در سال جاری در نظر گرفته شده و این اقدام با همکاری بخش های ذیربط نظیر سازمان حفاظت محیط زیست و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی در دستور کار قرار دارد.

 

الگوی بادشکن شطرنجی از جمله روشهای مبتنی بر دانش بومی در کشور جهت تثبیت ماسه های روان می باشد، و طی سال ۹۹ بیش از ۵۰۰ کیلومتر از تپه های ماسه ای فعال در کشور با بهره گیری از این روش که از جمله روشهای سازگار با محیط زیست است با مشارکت جوامع محلی صورت گرفته است.

 

محمود زنگنه رئیس اداره امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت :حرکت شن های روان در مناطق بیابانی یکی از معضلاتی است که علاوه بر مخاطرات زیستی خسارات زیادی به تاسیسات، ابنیه و… وارد میکند، از سوی دیگر استفاده از مالچ بدلیل استفاده از مواد نفتی و به تبع مشکلات زیست محیطی در سالهای اخیر مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان این حوزه واقع شده است.

 

بادشکن غیر زنده شطرنجی یکی از پروژه هایی است که جهت بیابانزدایی در مناطق بیابانی اجرا می شود. این پروژه با استفاده از بقایا و سرشاخه های خشک درختان با تکیه بر دانش بومی ، جایگزین بسیار خوبی برای مالچ پاشی و استفاده از مواد نفتی جهت تثبیت تپه های شن روان در موارد خاص می باشد.

 

محمدرضا نخعی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد افزود: بادشکن غیرزنده در منطقه عمرانی شهرستان گناباد برروی تپه های شن روان در مجاورت جاده بین المللی زاهدان_مشهد اجرا شده و اثربخشی بسیار خوبی در کنترل و تثبیت تپه شن های روان دارد و مانع حرکت شن بر روی جاده شده است. این پروژه علاوه بر جلوگیری از حرکت شن های روان باعث کاهش گردوغبار در این مناطق می شود.

 

گفتنی است درسال جاری 30 کیلومتر بادشکن غیرزنده در شهرستانهای خواف و گناباد از محل اعتبارات ملی اجرا خواهد شد.

 

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 15 42 03 - پست خراسان رضوی برای برگزاری دومین نمایشگاه مجازی کتاب اعلام آمادگی کرد

مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت: این اداره‌ کل آمادگی همکاری در دومین نمایشگاه مجازی کتاب را دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید احمد موسوی از همکاری پست خراسان رضوی در دومین نمایشگاه مجازی کتاب خبر داد و اظهار کرد: پست سال گذشته در رویداد فرهنگی نمایشگاه مجازی کتاب نقش مهمی بر عهده داشت و امسال نیز با جدیت تمام در طول این رویداد حضور کامل دارد.

وی اضافه کرد: سال گذشته نیز اداره‌ کل پست استان در ایام برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب حدود ۵۲ هزار ۴۴۶ مرسوله که محتوای آن کتاب بود را در سراسر استان توزیع کرد.

مدیر کل پست خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در اولین نمایشگاه مجازی کتاب ۱۸ هزار و ۴۸۴ مرسوله حاوی کتاب از سوی ناشران توسط پست استان دریافت و به مقاصد مختلف در سطح کشور ارسال شد.

موسوی تصریح کرد: دومین نمایشگاه مجازی کتاب در سراسر کشور از سه لغایت ۱۰ بهمن ماه امسال برگزار می شود.

 

وی ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از مزایای این رویداد دانست و گفت: کارکنان پست بدون وقفه در سراسر استان آمادگی لازم جهت توزیع کتب و ارسال سفارشات را انجام می دهند.

 

 

منبع:ایسنا

ادامه مطلب

عمرانی

طوفان و سیل 74 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات آب سه شهرستان خراسان رضوی وارد کرد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 14 30 04 - طوفان و سیل 74 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات آب سه شهرستان خراسان رضوی وارد کرد

بارش شدید باران و وقوع طوفان 74 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات آبرسانی شهرستان های صالح آباد ، تایباد و باخرز در خراسان رضوی وارد کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رضا یاقوتی نیا،مدیر دفترمدیریت بحران و پدافند غیرعامل آبفا استان خراسان رضوی بیشترین خسارت با 68میلیارد ریال را مربوط به شهرستان مرزی صالح آباد اعلام کرد و گفت: وقوع طوفان ابندا موجب قطع جریان برق و خروج چاه شماره دو در شهرمرزی صالح آباد از مدار تولید به دلیل سوحتن پمپ به مدت 5 ساعت شد که با تلاش همکاران ، این منبع به شبکه تامین برگشت منتها با شروع بارش و وقوع سیل ، آب شرب شهر جنت آباد و 27 روستا با دو هزار و 743خانوار قطع شد.

یاقوتی نیا افزود: مدیر عامل و مدیر دفتر حراست آبفا خراسان رضوی در پی اطلاع حادثه در منطقه حضور یافتند و ضمن شرکت در جلسه ستاد بحران شهرستان به ریاست مدیرکل مدیریت بحران استانداری ، از نزدیک رفع مشکل تامین آب شهروندان و روستائیان را مدیریت کردند.

به گفته وی در جریان حوادث شهرستان صالح آباد دو رشته قنات ، یک دهنه چشمه ، 10 هزار متر خط انتقال ، 150متر دیوار ساحلی و یک حلقه چاه دستی تخریب و یک دستگاه پمپ سوخت که برای رفع مشکل کم آبی مناطق آسیب دیده ، علاوه برارسال الکتروپمپ و تجهیزات ، نسبت به اعزام تیم های واکنش سریع به منطقه و گروه های تخصصی از تربت جام ، نیشابور و خواف و توزیع آب با یک دستگاه تانکر اقدام شد.

یاقوتی نیا خاطر نشان کرد: سیل به بخشی از تاسیسات شهرستان های باخرز و تایباد هم شش میلیارد ریال خسارت زد.

 

ادامه مطلب

برترین ها