با ما همراه باشید

اقتصادی

بازدید از روند تولید عوامل مفید کنترل بیولوژیک در شهرستان نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 08 21 12 55 31 - بازدید از روند تولید عوامل مفید کنترل بیولوژیک در شهرستان نیشابور

 

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از بازدید مسئولین کشوری واستانی وشهرستانی از واحد تولید حشرات مفید(انسکتاریوم) ومزارع تحت مدیریت عوامل بیولوژیک ،در راستای تولید محصولات سالم کشاورزی دراین شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،در بازدید کارشناس کنترل بیولوژیک سازمان حفظ نباتات کشورکه با همراهی رییس هیات مدیره انجمن کنترل بیولوژیک کشور ،کارشناسان استانی ، رئیس اداره تولیدات گیاهی،مسئول واحد حفظ نباتات مدیریت و ناظرین طرح گیاهپزشکی شهرستان نیشابور از روند تولید حشرات مفید و مزارع و باغات تحت مدیریت این عوامل همراه بود ، احمد همت آبادی  ، رییس هیات مدیره انجمن کنترل بیولوژیک کشور گفت:آزمایشگاه تولید حشرات مفید با اصطلاح علمی انسکتاریوم حدود 10 سال است که فعالیت خود را در شهرستان نیشابور آغاز کرده ودر حال حاضر سه عامل کنترل بیولوژیک شامل زنبور تریکو گراما ، زنبور براکون وبالتوری سبز را تولید می کند.

همت آبادی افزود : برای تولید این سه عامل بیولوژیک حشراتی به عنوان میزبان واسط نیز تولید و تکثیر می شود که از بید غلات وبید آرد که دو آفت انباری هست می توان نام برد.که در فرایند تولید حشرات مفید از تخم و لارو میزبان واسط استفاده می شود.

وی ادامه داد :عمده گستره فعالیت و فروش محصولات تولیدی در این انسکتاریوم ،استان خراسان رضوی است وگاها بر اساس درخواست متقاضیان به خارج از استان نیز ارسال می شود.

وی خاطر نشان کرد :موضوع کنترل بیولوژیک به لحاظ اهمیت بالای خود مورد حمایت وزارت جهادکشاورزی می باشد و دولت میزان ۴۵درصد از قیمت تمام شده عوامل بیولوژیک را در قالب یارانه به کشاورزان پرداخت می کند، عوامل کنترل بیولوژیک جهت مبارزه با آفات نباتی در راستای کاهش مصرف سموم وتولید غذای سالم قرار می گیرد.

همت آبادی ادامه داد :عمده محصولاتی که در استان خراسان رضوی تحت مدیریت عوامل کنترل بیولوژیک قرار می گیرند شامل مزارع گوجه فرنگی ، ذرت علوفه ای و پنبه و باغات انار و پسته و همچنین محصولات گلخانه ای می باشد.

رییس هیات مدیره انجمن کنترل بیولوژیک کشور تصریح کرد مبارزه بیولوژیک نسبت به مبارزه شیمیایی به لحاظ مالی برای کشاورزان مقرون به صرفه بوده واین امر باعث خشنودی بهره برداران از این حشرات شده است چون باقیمانده سمومی در محصول نهایی تولید شده توسط کشاورزوجود ندارد .

همت آبادی یادآور شد :نیشابور از شهرستانهای مهم در تولید پنبه در استان است وبه تازگی شاهد آفت کرم هلیوتیس پنبه هستیم که شاید بتوان گفت بهترین راه مبارزه با آن همین روش استفاده از عوامل زنده بیولوژیک است و در برخی محصولات مانند کرم گلوگاه انار، راه دیگری غیر از مبارزه بیولوژیک موجود نیست.در خصوص محصول پسته نیز که از محصولات اقتصادی ومهم می باشد بصورت آزمایشی در چند باغ پسته شهرستان توسط حشره بال توری سبز در حال کار کردن هستیم تا بتوانیم آن را در کل استان توسعه دهیم ودر خصوص محصولات گلخانه ای نیز در حال برنامه ریزی جهت تولید عوامل مرتبط هستیم .

در پایان کارشناسان از مزارع 30هکتاری گوجه فرنگی مزرعه گلستان ومزرعه 12 هکتاری پنبه بخش میان جلگه وچگونگی فعالیت وتاثیر این حشرات در مزرعه بازدید بعمل آوردند .

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

منتشر شده

در

14011111155254174269418014 - طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

 

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مشهد عمران، ابوالفضل چمندی ،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست خبری گفت:در موضوع فیلترینگ کسب و کارهایی که

با اپ های غیرایرانی کار کردند آسیب دیدند که دولت برای جبران این خسارت کسب و کار جایگزین را در طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه

تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

وی انرژی را مهمترین چالش سرمایه گذاری در خراسان رضوی مطرح کرد و گفت: وضعیت اشتغال استان خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رشد داشته است. همانطور که در فصل بهار ۶۵ هزار نفر اشتغال مثبت‌ تجربه کردیم در فصل پاییز نیز با رشد مواجه بودیم و این در حالی استکه شاخص اشتغال در کل کشور منفی بود.

 

وی‌ اظهار داشت: در فصل بهار و تابستان و پاییز‌ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد اشتغال در استان مثبت بوده است. همچنین نرخ بیکاری ۴.۹ درصد است کهپایین ترین نرخ بیکاری‌ در سطح کشور داشته‌ایم.

 

چمندی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت در استان خراسان رضوی ۴۵ درصد است که این میزان در کشور به ۴۱ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاریکشور ۸.۲ درصد است که استان توانست به یک شاخص مثبت برسد.

 

وی با بیان اینکه ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بنگاه‌های‌تولیدی‌ پرداخت شده، افزود:تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

 

وی به تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌های استان اشاره کرد و گفت: بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان‌پرداختی‌داشته‌اند که نیمی از آن وام‌های جدیداست.۹۵درصد این وام سرمایه در گردش و پنج درصد آن توسعه‌ای بوده و بیشترین در بخش صنعت و معدن و کمترین آن در بخش کشاورزی بوده است.

 

چمندی به موضوع سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی اشاره  کرد و افزود: سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی با یک چالشی به عنوان انرژی روبرو است. در تابستان برق و در زمستان گاز نداریم که به صنایع بدهیم. سبد انرژی کشور‌ از تنوع بسیار پایینی برخوردار است. این امر باعث شده رشد سرمایهگذاری در کشور به مخاطره بیفتد. نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و اتمی اگر نادیده گرفته شود دچار بحران می‌شویم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت:پایین ترین نرخ بیکاری را در خراسان رضوی داشتیم که نشان از فضای امیدبخش اشتغال در خراسان رضوی دارد.

 

وی افزود: شاخص مشارکت اقتصادی به 45 درصد رسیده و افزایش پیدا کرده است که این شاخص بسیار مهمی است.

 

شبنم مقدم

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

رونق بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 08 24 44 - رونق بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد از رونق بازارهای موقت مشهد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد جواد مشیری گفت: 625000 نفرغرفه از ابتدای سال تاکنون از طریق درگاه الکترونیکی این سازمان واگذار شده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری اشتغال 6200 نفری در این حوزه را داشتیم که آمار مطلوب و رضایت بخشی است و این آمار هم اکنون به بیش از 11000 نفر رسیده است.

مشیری گردش مالی حوزه بازارهای موقت را 4 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برنامه این سازمان برای سال آینده توسعه این حوزه و توجه به اقتصاد خرد و حمایت از کسب و کارهای خانگی است.

مشیری ادامه داد: 50 درصد ظرفیت بازارهای موقت طی تفاهمی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مشاغل خرد و خانگی اختصاص یافته و توسعه بازارهای بزرگ مقیاس برای تقویت بیش از پیش این حوزه برای سال آینده پیش بینی شده است.

مشیری در انتها از دستگاه های متولی کار در استان خواست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی نیز از تسهیلات ایجاد اشتغال بهره مند شود تا با سرعت بیشتری در توسعه این مسیر اقدام کند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی

ادامه مطلب

اجتماعی

نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 19 00 18 - نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد از ارائه موارد اصلاحی بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهدمقدس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،موسی‌الرضا حاجی بگلو ، با اشاره به دیدار با قاضی‌زاده هاشمی؛ عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی اظهار داشت: در دیدار با عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی مواردی از موسی‌الرضا حاجی بگلو بودجه ۱۴۰۲ کشور مورد بررسی قرار گرفت و درخواست‌هایی در زمینه اصلاح بودجه ارائه شد.

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: در این دیدار که با احسان قاضی زاده هاشمی؛ نماینده مردم سرخس و فریمان و عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی و همچنین عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی صورت گرفت ۶۰ اصلاحیه با محوریت بودجه ۱۴۰۲ ارائه شد و قرار شد از سوی آقای قاضی‌زاده در سامانه مربوط به اصلاح بودجه حتما بارگزاری شود.

وی خاطرنشان کرد: محوریت اصلی این پیشنهادات ناظر به حوزه مدیریت شهری و روستایی است و قطعا با مدنظر قرار دادن آنها می‌توان تحولات خوبی به نفع مدیریت شهری و روستایی رقم زد؛ باید تشکر ویژه‌ای از مدیرکل تعاملات شهرداری مشهد داشته باشیم که در تدوین و تکمیل نظام پیشنهادات مربوطه نقش بسزایی داشتند و انشالله این ۶۰ پیشنهاد اصلاحی به صورت نهایی در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شود.

وی افزود:طی چند ماه گذشته به همت شورای اسلامی شهر مقدس مشهد و شهرداری مشهد با مقایسه قوانین بودجه سه سال گذشته و بررسی های کارشناسی تباصر لایحه قانون بودجه و تطبیق آن با مسائل دارای اهمیت مدیریت شهری پس از اخذ نظرات اعضای محترم شورای استان و کلان شهرهای سطح کشور؛ پیشنهادات لازم در راستای تسهیل در خدمت رسانی شهرداری ها به شهروندان جهت درج در لایحه بودجه ۱۴۰۲ درقالب موضوعات مالی، خدماتی، حمایت های دولت. ترافیک و ….  تهیه گردید و امروز با حضور قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرقت و مقرر شد درخصوص ثبت ۵۹ پیشنهاد تهیه شده توسط ایشان و پیگیری از دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تاحصول نتیجه اقدام شود.

حاجی بگلو تاکید کرد: همواره عنوان کرده‌ایم که بودجه مشهد محلی است حال آن که خدمات ما در سطح ملی انجام می‌شود و لازم است به ویژه در زمینه تخصیص بودجه به شهر امام رضا(ع) متناسب با خدماتش نگاه شود.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد: در تمام سال‌های اخیر این مسأله را در صدر مطالبات مشهد داشته‌ایم اما کمتر به آن بها داده شده است.

حاجی بگلو با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی مناسبی توسط محققان و متخصصان حوزه بودجه در این زمینه صورت گرفته اظهار داشت: بخشی از اصلاحات پیشنهادی ناظر به مشهد و بخشی نیز ناظر به بهبود وضعیت استان خراسان رضوی است و بخشی از پیشنهادات ارائه شده نیز کلی و ناظر به بهبود برخی فرآیندها در سطح کلان است.

وی بیان کرد: عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در این دیدار وعده داد اصلاحات پیشنهادی را در سطح مجلس ارائه و نسبت به کاربست آن پیگیری داشته باشد.

 

ادامه مطلب

برترین ها