با ما همراه باشید

اقتصادی

بازدید فرماندار نیشابور از روز مزرعه کشت مستقیم وحفاظتی

منتشر شده

در

photo 2021 10 28 11 46 48 - بازدید فرماندار نیشابور از روز مزرعه کشت مستقیم وحفاظتی

معاون استاندار وفرماندار ویژه نیشابور باتفاق معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی شهرستان ، از روز مزرعه کشت مستقیم وحفاظتی در مزرعه کشاورز بخش مرکزی شهرستان در روستای ثمرجان با حضور رؤسای مراکز وجمعی از کشاورزان وعلاقه مندان کشت حفاظتی با آموزش رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان بازدید کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علیرضا قامتی،معاون استاندار وفرماندار ویژه شهرستان نیشابوردر حاشیه بازدید از مزرعه کشت مستقیم  علی عسکری که به همت اداره آموزش وترویج کشاورزی برگزار شد گفت: دولت ومجلس بدنبال سند دار کردن اراضی کشاورزی می باشد.

 

علیرضا قامتی افزود:یکی ازدغدغه اصلی دولت، تامین محصولات استراتژیک مخصوصا گندم می باشد ودر این میان به نقش تشکلهای قوی وحضور نمایندگان کشاورزان در آنها اشاره کرد.

 

همچنین،سید سعید سجادی،رئیس اداره امور فناوری های مکانیزه سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در جمع علاقه مندان کشت حفاظتی گفت:علی رغم اینکه از سال 1386 بحث کشت حفاظتی درکشور مطرح شده ، ولی متاسفانه هنوز تولید واستفاده از گاو آهن برگردان دار ادامه دارد.

 

سجادی ادامه داد: با برگردان کردن خاک ،موجودات مفید خاک وبقایای آلی در معرض تابش وحرارت از بین خواهند رفت تا جایی که 21 درصد گازهای گلخانه ای تولیدی مربوط به بخش کشاورزی وخصوصا برگردان کردن خاک است.وی ایجاد لایه سخت کفه شخم در عمق 25 سانتی متری خاک ،عدم حفظ رطوبت خاک،مصرف بالای بذر،عدم سبز یکنواخت در سطح مزرعه ،ایجاد بانک علفهای هرز را، از سایر معایب روش شخم برگردان دارعنوان کرد.سجادی تصریح کرد:وضعیت کشاورزی با توجه به بحران آب وقطعی های برق وافزایش قیمت نهاده ها وادوات کشاورزی ،ما را به سمت کشاورزی کم نهاده واقتصادی که بازدهی مناسبی داشته باشد سوق داده است. وی در این روز مزرعه با اشاره به اینکه در این نوع کشت با صرف کمترین وقت وانرژی، نتایج خوبی برای صاحب مزرعه به ارمغان آمده یادآورشد:کشاورزی بدون عملیات خاکورزی ومستقیم چهار اصل را دنبال می کند که کاهش خاکورزی وحذف شخم برگردان با روشهای کشت مستقیم وکشت روی پشته های دایم ،تردد کمتر وکنترل ترافیک ومشخص شدن ترددها، مدیریت بقایای گیاهی ورعایت تناوب زراعی و تنوع محصول با عمقهای مختلف وریشه های متفاوت جهت استفاده بهتر از عناصر غذایی از مهمترین این اصول می باشند.

در پایان این روز مزرعه ،عملیات کشت مستقیم گندم بصورت عملی انجام شد وبهره برداران با نحوه کار دستگاه کاملا آشنا شدند وبه سوالات آنها در این خصوص پاسخ داده شد.

لازم به ذکر است مزرعه آقای عسکری از سال 1387 در سطح 70 هکتار گندم و40هکتار یونجه و35 هکتار کلزا تماما توسط دستگاه کشت مستقیم انجام میشود ونتایج بسیار خوبی از این روش عاید کشاورز شده است.

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها