با ما همراه باشید

عمرانی

با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی؛ تهدید فاضلاب کشف رود به یک فرصت بی نظیر تبدیل شد

منتشر شده

در

photo 2019 09 11 18 43 05 1 - با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی؛ تهدید فاضلاب کشف رود به یک فرصت بی نظیر تبدیل شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: تهدید فاضلاب کشف رود به یک فرصت بی نظیر با واگذاری به بخش خصوصی تبدیل شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی با اشاره به جذب سرمایه گذار خصوصی توسط دولت در پروژه های آبی، اظهارکرد: حدود سه سال گذشته، در خین عرب حجمی از پساب تصفیه شده کشف رود را به سرمایه گذاران واگذار کردیم و در قبال آن، سرمایه گذاران ساخت ایستگاه پمپاژ، خط انتقال و بهره برداری از مجموعه های بزرگ آبی را به عهده گرفتند.

وی با اشاره به اینکه کل اعتبار مصوب وزارت نیرو در کل کشور 9 هزار میلیارد تومان است، افزود: با مشارکت شرکت آب و فاضلاب مشهد طی 2 سال، نمونه مالی تهیه کردیم که 35 میلیون از فاضلابی که در کشف رود جاری است در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: طی این قرارداد بخش خصوصی موظف شد حدود پنج هزار میلیارد تومان (60 درصد کل اعتبار وزارت نیرو) طرح آبی اجرا کند و بدین گونه فاضلاب کشف رود که تهدید بزرگی بود به یک فرصت بی نظیر تبدیل شد.

35 میلیون مترمکعب از فاضلاب کشف رود به بخش خصوصی واگذار شد

وی با بیان اینکه با کمک بخش خصوصی طرح 20 ساله ی تصفیه پساب مشهد اجرایی شد، گفت: در این طرح، پساب مشهد به غرب این شهر منتقل و با چاه های کشاورزی جایگزین همچنین با انتقال آن چاه ها به آب شرب سبب به تعادل رساندن آبخوان های زیر زمینی می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه طی یک ماه گذشته قراردادی با بخش خصوصی در راستای ساماندهی فاضلاب کشف رود امضا شد، اظهارکرد: در این طرح در مدت 25 سال حدود 35 میلیون مترمکعب از فاضلاب کشف رود در اختیار قرار خواهد گرفت و در قبال آن تصفیه خانه بزرگ طبرسی ساخته همچنین سه طرح بزرگ آبی برای تامین آب مشهد اجرا می شود.

علایی با اشاره به اینکه سود عادلانه بخش خصوصی و مردم باید در یک راستا باشد، ادامه داد: به منظور ساماندهی طرح فاروب رومان در نیشابور، قراردادی با بخش خصوصی با اعتبار 400 میلیارد تومان منعقد شد.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش ما این است که با کمترین میزان اعتبارات دولتی با کمک مردم رودخانه ها ساماندهی شود، خاطرنشان کرد: از زمانی که حضور تشکل های کشاورزی پررنگ شد روند حفر چاه های غیر مجاز کاهش چشمگیری داست.

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

اقتصادی

چرخهای صنعت شهر نیشابور بر مدار تلاش و امید می چرخد

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 18 06 18 - چرخهای صنعت شهر نیشابور بر مدار تلاش و امید می چرخد

جمعی از اصحاب رسانه‌ استان خراسان رضوی از شرکت شهرکهای صنعتی نیشابور و واحدهای صنعتی نیشابور، فیروزه و زبرخان بازدید کردند.

شرکت ایران شرق تولیدکننده ۳۵۰ تا ۴۰۰ نوع کالا در حوزه لوازم خانگی است که از این تعداد واحد “کلور” یخچال و فریزر را در پنج نوع سفید ساده، سفید چرمی و استیل تولید می کند که قرار است تعداد محصولات خود را تا پایان سال به هشت نوع افزایش دهد.
هم اینک خروجی کارخانه کلور روزانه ۳۰۰ دستگاه کالا از ۱۱ خط تولید با استفاده از ۳۵۰ دستگاه قالب است که ظرفیت افزایش تولید تا ۳۷۴ دستگاه کالا را دارد.
۳۵۰ نفر متخصص در این کارخانه فعالیت دارند و با وجود اینکه تحریم ها، تامین مواد اولیه را برای این واحد دچار مشکل کرده اما هیچ تعدیل نیروی انسانی نداشته و حتی در ۶ ماهه نخست امسال ۵۵ نفر جدید را نیز استخدام کرده است.

کارخانه تولید لوازم خانگی کِلِوِر در قامت تولید جهانی
علی جلایی مراد زاده ، رئیس هیئت مدیره کارخانه تولید لوازم خانگی کِلِوِر که تولیداتی در حوزه یخچال، ماشین لباسشویی تمام اتومات و ماشین ظرفشویی دارد، گفت: این واحد تولیدی با اینکه مجموعه‌ای نوپا در حوزه لوازم خانگی به حساب می‌آید، اما در همین مدت کوتاه توانسته با تکیه بر دانش فنی مهندسین جوان استان و کشورمان تولیداتی در حد و اندازه کلاس جهانی تولیدکند.
وی افزود : طی 3 سال اخیر با رقابتی شدن بازار تولید لوازم خانگی کیفیت لوازم خانگی داخلی بسیار بالا رفته به شکلی که در حال حاضر کیفیت بسیاری از آنها با لوازم خانگی تولید خارج رقابت می‌کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه «برخی قطعات همچون شیت ورق بدنه محصولاتی همچون یخچال در ایران تولید نمی‌شود و بومی سازی نشده است» در باره معضلات واحدهای تولیدی لوازم خانگی ایران گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم مشکلات ترخیص کالا از گمرکات، تخصیص ارز کمتر شده ، اما هنوز هم نیازمند همراهی دولت با تولیدکنندگان هستیم.
واحد تولیدی “نفیس پارت پیشرو” واقع در شهرک صنعتی خیام تولیدکننده ۱۰ قطعه جانبی موتور شامل انواع “تسمه سفت کن دینام” و “تسمه سفت کن تایم” مربوط به انواع خودرو تولیدی شرکت ایران خودرو بود که تا پایان سال قطعات دیگری شامل “تسمه سفت کن AF7, دینام AF7، تسمه سفت کن دینام موتور AC5، هرزگردانهای آنها به تولیداتش اضافه می شود.
این واحد قطعه سازی که ۱۱۰ نفر در آن مشغول به کار هستند، ۱۰۰ میلیارد ریال مطالبه وصول نشده از شرکت ایران خودرو داشت، همچنین درصدد همکاری با شرکت سایپا از دو ماه آینده برآمده بود.

شرکت نفیس پارت پیشرو نیشابور تولید کننده قطعات خودرو بومی

نوید نیکجو، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفیس پارت پیشرو نیشابور افزود:حوزه فعالیت این واحد صنعتی در تولید تسمه سفت کن، هرزگردها و دیگر قطعات خودروهای سبک بود وبا به کارگیری دانش کره‌ای توسط مهندسین ایرانی، تولید این قطعات را بومی‌سازی کردند.
نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفیس پارت گفت : در واحدهای تولیدی همچون این مجموعه، همه چیز رقابتی است و ما محکوم به پیشرفت هستیم.
نوید زاده خبر از تولید اولین خودرو وانت بارهای نیسان و کارا در کشورداد و افزود: این خودرو تا دی‌ماه آینده به بهره برداری می رسد که موفقیتی چشمگیر در صنعت خودروسازی است.

واحد تولیدی “آرد فیروزه” واقع در شهرک صنعتی عطار شهرستان نیشابور، سومین واحد مورد بازدید توسط خبرنگاران بود، این کارخانه ظرفیت تبدیل روزانه ۲۵۰ تن گندم به آرد با سبوس گیری ۷ تا ۳۷ درصد را دارد که در حال حاضر روزانه ۶۰ تن آرد تولید می کند.
دستگاه های نصب شده در این کارخانه محصول کشور آلمان بود که در پنج مرحله گندم را به آرد تبدیل می کرد، آرد تولیدی این کارخانه توسط نانوایی ها و شیرینی سازان خریداری می شد، ۲۶ نفر به صورت مستقیم و ۱۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این کارخانه فعالیت می کردند.
کارخانه آرد فیروزه در تامین گندم مصرفی خود مشکلی نداشت اما حدود ۴۰ میلیارد ریال از بابت آرد فروخته شده به شرکت غله خراسان رضوی طلبکار بود.

 

شرکت آرد فیروزه نیشابور واحد تمام اتوماتیک آرد نیشابور
عبداله آبادی،مدیرعامل شرکت آرد فیروزه نیشابور ضمن توضیح مراحل مختلف تولید آرد در کارخانه، گفت: این بزرگترین واحدی تولیدی تمام اتومات در بخش تولید آرد شهرستان نیشابور است.
وی لزوم تاسیس کارخانه آرد ذرت در نیشابور، با همکاری مسئولین استانی را خواستار شد.

شرکت خیام فولاد نیشابور خیزش بلند صنعت فولاد

طرح صنعتی در حال اجرای شرکت خیام فولاد نیشابور واقع در شهرک صنعتی عطار آخرین بازدید خبرنگاران در این تور صنعتی بود که عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری ۴۵ میلیون یورو در سوله ای با ۱۷ هزار مترمربع زیربنا در حال انجام بود و کل طرح ۶۵ درصد پیشرفت اجرایی داشت.
تاکنون پنج هزار تن اسکلت فلزی و ۱۸ هزار تن بتن ریزی در این طرح صنعتی انجام گرفته بود، شروع عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۹۱ بود اما به دلیل مشکلاتی اجرای آن تا سال ۹۹ پیشرفتی نداشت.
عملیات اجرایی طرح مزبور از سال ۹۹ سرعت گرفت که در صورت اتمام طرح، روزانه ۲ هزار تن شمش به عنوان مواد اولیه وارد این واحد تولیدی شده و ۲ هزار تن محصول شامل نورد و تیرآهن از آن خارج می شود.
اجرای این طرح صنعتی ۱۴۰ نفر را به صورت مستقیم مشغول به کار کرده است اما در صورت بهره برداری از طرح ۱۸۰ نفر به صورت مستقیم و چهار برابر این تعداد به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت خواهند شد.
اجرای طرح فولادسازی به ظرفیت یک میلیون تن در سال، توسعه نیروگاه این واحد از ظرفیت تولید ۱۵ مگاوات به ۱۰۰ مگاوات برق از برنامه های آتی شرکت خیام فولاد نیشابور به شمار می رفت.
احسان نادعلی ، مدیر پروژه در حال احداث فولاد خیام نیشابور، پروژه‌ای که با احداث آن تولید فولاد در این شهر افزایش می یابد ، گفت: این پروژه هنوز در مراحل ساخت سوله است و در حال حاضر حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدوار هستیم که این واحد تولیدی با ظرفیت 500هزارتن را مطابق برنانه زمان بندی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ شروع به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: اکنون نیرویی بالغ بر ۱۴۰ نفر نیروی مستقیم در سایت مشغول به کار هستند که پیش بینی می‌کنیم با شروع کار عملیات نصب در دوران ساخت به ۳۰۰ نفر برسد.
نادعلی گفت: همچنین پیش‌بینی ما در خصوص اشتغالزایی این مجموعه پس از بهره‌برداری برای 180نفر مستقیم و 5برابر آن غیر مستقیم است زیرا که پس از راه‌اندازی از این واحد روزانه 2هزار تن محصول خروجی خواهیم داشت و به عبارتی روزانه 200تریلی ورود و خروج خوراک و محصول خواهیم داشت.

در پایان حسین سراج، مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی نیشابور، فیروزه و زبرخان گفت: در شهرک‌‌های صنعتی خیام و عطار و نواحی صنعتی کمال‌ و میان‌جلگه به ترتیب از ۳۰۶ قرارداد ۱۹۹ واحد، از ۴۱ قرارداد هشت واحد، از ۴۳ قرارداد ۱۱واحد و از ۲۷ قرارداد هفت واحد فعال است و در نیشابور، فیروزه و زبرخان ۵۱ واحد تعطیل وجود دارد که درحال پایش برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید هستیم.
وی افزود: طرح ناحیه صنعتی طاغنکوه به علت احتمال وقوع سیل و قرار گرفتن در مسیل لغو شد و به گرماب انتقال یافت. ولی در آنجا همه به دلیل ارتقای گرماب به شهر فاصله شهرک صنعتی از آن باید افزایش یابد.

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

عمرانی

پيشرفت مطلوب پروژه هاي عمراني سطوح پروازي فرودگاه مشهد با هدف استاندارد سازي و خدمات رساني

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 17 40 13 - پيشرفت مطلوب پروژه هاي عمراني سطوح پروازي فرودگاه مشهد با هدف استاندارد سازي و خدمات رساني

پروژه هاي عمراني فرودگاه مشهد با سرعت و کيفيت مطلوب در دست اجرا است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران؛ این پروژه ها شامل پروژه ی جایگاه محوطه یخزدایی هواپیما به مساحت 11880 متر نزدیک به باند 31 جهت عملیات یخ زدایی – دی آیسینگ – پروازها بصورت همزمان 2 هواپیما با 80 درصد پیشرفت؛ پروژه ی محوطه دسترسی ضلع جنوبی جهت سهولت دسترسی ماشین آلات و تجهیزات زمستانی واحد نقلیه به ایرساید به مساحت 1400 متر مربع و اعتبار 5 میلیارد و 300 میلیون ریال؛ پروژه ی جابجایی پله برقی گیت 14 ترمینال پروازهای داخلی جهت جانمایی و نب جت وی های جدید با اعتبار 2 میلیارد و 200 میلیون ریال؛ اجرای مسیر ایمنی زمینی به مساحت 800 متر مربع با 50 متر مکعب بتن ریزی و 740 متر مربع آسفالت ریزی و اعتبار 5 میلیارد و 410 میلیون ریال با پیشرفتی 80 درصدی؛ و همچنین پروژه ی استریپ سازی تاکسي وي هاي فرودگاه مشهد با 80 متر طول کانال بتنی؛ 1600 متر مکعب گود برداری و خاک ریزی، 350 متر مربع قالب بندی فلزی، 100 متر مکعب بتن ریزی و 10 تن آرماتور بندی که این پروژه 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ می باشند.

 

 

منبع: روابط عمومی فرودگاه های خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

عمرانی

مساحت پارک های جنگلی ، طبیعی و دست کاشت در خراسان رضوی بیش از 2500 هکتار است

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 17 34 54 - مساحت پارک های جنگلی ، طبیعی و دست کاشت در خراسان رضوی بیش از 2500 هکتار است

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت:مساحت پارک های جنگلی ، طبیعی و دست کاشت در خراسان رضوی بیش از 2500 هکتار است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد زرگران ،رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود:  مساحت پارک های جنگلی ، طبیعی و دست کاشت استان بیش از 2500 هکتار است.

زرگران ، با بیان این خبر گفت: از این میزان تعداد 23 پارک به مساحت بیش از 1900 هکتار احاله مدیریت شده و 15 پارک دیگر به مساحت 615 هکتار نیز در دست برنامه ریزی برای احاله مدیریت است.

وی افزود: مساحت پارک های خراسان رضوی 5 درصد مساحت پارک های کل کشور است و این نسبت برای پارک های احاله شده 14 درصد می باشد .

وی ادامه داد : در استان دو پارک جنگلی طبیعی با مساحتی حدود 105 هکتار داریم که این پارک ها در شهرستان های کلات و طرقبه شاندیز به ترتیب با گونه های ارس و ارغوان تفرجگاه علاقمندان به طبیعت است.
زرگران با اشاره به تاریخچه ایجاد پارک ها بعنوان تفرجگاه در ایران ، مساحت پارک های جنگلی دست کاشت استان را 2400 هکتار عنوان کرد و گفت: اولین پارک های طبیعی و دست کاشت کشور به دهه 30 و 40 بر می گردد که از پارک ملی جنگلی گلستان آغاز و پس از آن در سال های 45 تا 57 به ایجاد پارک های سنگان، نور، قرق گرگان و دلند در شمال کشور گسترش یافت.

وی با اشاره به نقش پارک ها و فضای سبز در ایجاد نشاط عمومی و تقویت روحیه فردی افزود: افزایش جمعیت شهرنشینی لزوم توسعه پارک ها را برای استفاده عموم مردم و گردشگران دوچندان کرده است چرا که در بعد اجتماعی توجه به تفریح هموطنان بعنوان یکی از اساسی ترین نیازهای انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

رئیس اداره جنگلداری و جنگلکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی اضافه کرد : پارک های جنگلی، طبیعی و دست کاشت خراسان رضوی نسبت به میانگین کشوری در حد مطلوبی قرار دارد اما باید تدبیری اندیشیده شود تا ضمن بهبود شرایط و ارتقاء سطح خدمات در پارک ها ، حفظ و حراست از کیان جنگل همواره مدنظر قرار گیرد.

 

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها