با ما همراه باشید

اجتماعی

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انجام شد؛ برگزاری همزمان ۷۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی

منتشر شده

در

photo 2021 09 15 15 36 06 - با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انجام شد؛  برگزاری همزمان ۷۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور فرمانداران شهرستان های خراسان رضوی و اعضای ۷۳ انجمن از ۳۱ شهرستان استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،  جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور محمدعلی نبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی؛ سید حمید موسوی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ یوسف امینی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی؛ مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی؛ 31 فرماندار و رئیس انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستانهای خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی 73 انجمن از 31 شهرستان استان برگزار شد.

در ابتدا محمدعلی نبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت (ع) و آرزوی قبولی عزادارایها، گفت: انجمن کتابخانه های عمومی در استان و شهرستانها وظیفه الهی را بر دوش دارند، که این وظیفه به دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود.

وی تصریح کرد: قسمت سخت افزاری مربوط به احداث، توسعه، تجهیز و تعمیر فضاهای کتابخانه ای می باشد که خوشبختانه با روند قابل قبولی در حال اجرا بوده و هست. ما باید در نظر داشته باشیم با توجه به محدودیتهای منابع مالی باید در این حوزه از ظرفیت خیرین و یا کسانی که تمایل به حضور در این عرصه را دارند،بهره و استفاده لازم را ببریم. مسئولیت انجمنها و مسئولین متولی کتابخانه ها در رابطه با جذب افراد به سمت و سوی کتابخانه جهت سرمایه گذاری کمی سنگین تر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، افزود: با توجه به محدودیتهای مناطق دور افتاده و کم برخوردار نسبت به شهرها برای بحث تعمیرات، تجهیزات و احداث کتابخانه می توان استفاده مفید و موثری از حضور خیرین داشته باشیم. برای این هدف ابتدا باید هزینه لازم برای این مباحث را پیش بینی و با توجه به آن اقدام به جذب منابع مالی کرد.

وی در رابطه با بخش نرم افزاری وظایف انجمن های کتابخانه های عمومی، گفت: بحث نرم افزاری مربوط به حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که جز اقدامات و کارهای بسیار مهم و بزرگ می باشد و به همین دلیل نقش و مسئولیت انجمن های کتابخانه های عمومی در این بخش سنگین تر و مهم تر است.

وی با اشاره به اینکه وجود کتابخانه دلیلی بر وجود کتابخوان نیست، افزود: دعوت جامعه به سمت مطالعه نیاز به برنامه ریزی و راهبردهای اساسی و پایه ای دارد. در همین راستا باید از ظرفیت آموزش و پرورش به نحو احسن استفاده کرد چرا که این سازمان بیشترین ارتباط با عظیم ترین بخش جامعه که همان دانش آموزان و نسل کودک و نوجوان است، را دارد. ما باید فرزندانمان را از صرف مطالعه کتابهای درسی به سمت مطالعه آزاد هدایت کنیم.

محمد علی نبی پور گفت: برای این هدف باید از روشهای روز و خلاقانه در کنار همراهی، همکاری و هم افزایی دستگاه های اجرایی و افراد تاثیرگذار همچون افراد معتمد، امامان جمعه و جماعت و شوراهای اسلامی شهر و شهرستان و به ویژه شهرداریها استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم پرداخت نیم درصد سهم شهرداری ها به کتابخانه ها، افزود: شهرداریها باید بدانند که در واقع پرداخت نیم درصد شهرداریها نه تنها هزینه ای ندارد بکله نوعی سرمایه گذاری است چرا که رشد فضاهای کتابخانه ای ارتقاء فرهنگ شهروندی، اجتماعی و … را در بر دارد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ضمن تسلیت ایام ماه صفر گفت: رسالت و هدف اصلی مجموعه کتابخانه های عمومی برقراری عدالت فرهنگی در تمامی مناطق استان به ویژه مناطق کم برخوردار و دورافتاده است. در جامعه امروز دسترسی به خدمات کتابخانه ای یکی از مولفه های اصلی و موثر در رشد فرهنگ عمومی، درک و آگاهی اجتماعی است.

وی افزود: در همین راستا این اداره کل با همراهی و همیاری خیرین و برخی از دستگاه های اجرایی متولی و فرهنگی اقدام به هفت باب کتابخانه عمومی مستقر در شهرستان های مشهد، روستای سربالای تربت حیدریه، شادمهر مه ولات، گلبهار، شهر جدید بینالود و روشناوند گناباد؛ یک باب پیشخان کتابخانه ای در منطقه مجدیه مشهد و یک باب کتابخانه سایر در قالب طرح پیک دانایی در شهرستان چناران کرده است.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی به دلیل شیوع کرونا بصورت مجازی و در بستر سامانه samakpl.ir برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال با محوریت سیر و سلوک زندگی حضرت امام رضا(ع) و بخش ویژه حضرت مهدی(عج) برگزار شده است.

وی ضمن معرفی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: تا کنون بالغ بر 130 هزار نفر از خراسان رضوی در این جشنواره شرکت کرده اند، اما در نظر داشته باشید ما به عنوان خادمان حضرت رضا(ع) و کسانی که افتخار همجواری با این امام همام را داریم باید تلاش و همت ویژه ای در برگزاری باشکوه تر جشنواره کتابخوانی رضوی داشته باشیم و این امر محقق نمی شود مگر اینکه همراهی، همیاری و هم افزایی سایر دستگاه های اجرایی نیز در این مسیر هم گام با ما شود.

سیدمرتضی علوی مقدم، فرماندار شهرستان سبزوار با اشاره به وجود 9 کتابخانه نهادی و 5 کتابخانه مشارکتی در شهرستان،گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش فضاهای کتابخانه ای اقداماتی دیگری مانند احداث کتابخانه عمومی شهدای گمنام توسط خیر در زمینی به مساحت 250مترمربع، تجهیز و بهره برداری کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری در زمینی به مساحت 1200مترمربع، کلنگ زنی کتابخانه عمومی شهر روداب که با همراهی و همیاری شهرداری، خیرین و ستاد بازآفرینی در حال ساخت می باشد، واگذاری حق انتفاع زمینی برای احداث کتابخانه به مدت 30 سال توسط خیر و … اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سبزوار شهر علم و ادب است، افزود: به طور قطع با نگاهی به پیشینه شهرستان سبزوار و پرورش ادیبان بزرگ می توان کمبود یک کتابخانه مرکزی را در شهرستان احساس کرد که امیدوارم با عنایت و پیگیری های لازم این مهم در آینده ای نزدیک محقق شود.

در ادامه ابوالفضل حکیم پور، فرماندار شهرستان فیروزه گفت: به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اقدام به برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی همچون نشستهای کتابخوانی، معرفی کتاب با حضور نویسندگان بومی، افتتاح محفل ادبی«آسمان فیروزه ای»، نشستهای ادبی با حضور شاعران و ادیبان شهرستان و استان، تامین منابع کتابخانه ای با مشارکت ناشران کشوری و … کرده است.

وی استفاده از ظرفیت خیرین و دستگاه های اجرایی را در غنی سازی منابع کتابخانه ای مهم دانست و گفت: تا کنون بالغ بر 32000 نسخه کتاب به ارزش تقریبی هفت میلیارد ريال توسط خیرین و سایر دستگاه های اجرایی به مجموعه کتابخانه های شهرستان اهدا شده است.

فرماندار شهرستان فیروزه با اشاره به پیگیری احداث کتابخانه در روستاهای گرماب و همت آباد، گفت: کتابخانه روستای گرماب با بهره گیری از ظرفیت منابع غیردولتی توسط بنیاد مسکن به عنوان مجری طرح در حال راه اندازی می باشد و در روستای همت آباد نیز با استفاده از ظرفیت روستائیان مجموعه ای تحت عنوان خانه فرهنگ و ورزش افتتاح شده است.

در ادامه احمد شافعی، فرماندار باخرز با اشاره به پیگیری احداث کتابخانه در روستای ارزنه شهرستان، گفت: انجمن کتابخانه های عمومی باخرز با وجود دو کتابخانه نهادی در سه سال متوالی حائز رتبه برتری استان شده که نشان از دغدغه مندی و اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در شهرستان دارد.

وی افزود: در خصوص افتتاح کتابخانه سیار باخرز متاسفانه با توجه به محدودیتهای منابع دولتی نیازمند توجه بیشتر مسئولین برای ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق محروم شهرستان است.

حمیدرضا یزدانی، مدیرعامل شرکت عمران بینالود گفت: شهرهای تازه تاسیس علاوه بر وظایف ذاتی خود، توجه و اهتمام ویژه ای در بحث زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی دارند. در همین راستا شرکت عمران بینالود اقدام به احداث کتابخانه عمومی با زیربنای 225 مترمربع و محوطه سازی 2000مترمربع دارای سیستم کامل گرمایشی، سرمایشی و … نمود و پس از تکمیل به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار کرد.

وی در رابطه با افزایش فضاهای کتابخانه ای، افزود: در همین راستا برخی از مساجد شهر بینالود نیز اختصاص فضاهایی از مسجد اقدام به افتتاح کتابخانه نموده اند که برای تجهیز منابع آنها نیاز به همکاری و همیاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان داریم.

در ادامه محمد کلاته، فرماندار شهرستان ششتمد با اشاره به اینکه شهرستان پتانسیل لازم برای افزایش فضاهای کتابخانه ای را دارد، گفت: در شهرستان ششتمد یک کتابخانه نهادی و یک کتابخانه مشارکتی وجود دارد که به علت نامناسب بودن فضای آن در حال مذاکره با خیرین برای انتقال این کتابخانه به مکان جدید هستیم.

وی کمبود فضاهای کتابخانه ای در شهرستان ششتمد را جدی خواند و افزود: برای جبران قسمتی از این کمبود ها برخی از اهالی روستای حسین آباد شامگان اقدام به احداث کتابخانه در خانه های شخصی خود نموده اند که امیدوارم با عنایت و پیگیری لازم بتوانیم کتابخانه ای مناسب در روستا احداث کنیم.

در پایان محمود صادقی، فرماندار زاوه با اشاره به ساخت یک کتابخانه توسط وزارت راه و شهرسازی، گفت: در حال حاضر شهرستان زاوه تنها یک کتابخانه عمومی دارد که با توجه به محدودیتهای اختصاص منابع مالی دولت به شهرستان نیازمند توجه بیشتر متولیان کتاب و کتابخوانی است.

وی با بیان اینکه احداث کتابخانه در روستای قلعه امام حسن شهرستان صورت گرفته است، افزود: برای تجهیز منابع کتابخانه ای و نیروی انسانی این کتابخانه نیازمند حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی استان است.

گفتنی است، در پایان نیز ضمن تقدیر از مدیران عامل شرکت عمران گلبهار و بینالود در راستای واگذاری کتابخانه های عمومی شاهین فر در شهر گلبهار و کتابخانه عمومی شهر بینالود، از دو طرح «کتاب نذری» با هدف جمع آوری کتابهای مازاد منازل و «کتاب خواندنی است نه تزئینی» مربوط به اهدای کتابهای دفاتر مدیران دستگاه های اجرایی استان برای مناطق کم برخوردار و دور افتاده رونمایی شد.

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 13 33 17 - امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی بین ادارات منابع طبیعی و آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای به امضاء رسید.

علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: امضاء تفاهم نامه با هدف توانمند سازی بهره برداران محلی ، مرتعداران و ساکنین در حوزه های آبخیز در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای برای حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها انجام شده است؛ و نهایتا استفاده مطلوب از ظرفیت های آموزشی و پرورشی را بدنبال دارد.

وی با تأکید بر ضرورت توانمند سازی مردم در روستاها که بهره برداران واقعی منابع طبیعی می باشند خاطر نشان کرد باید مهارت بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی را با آموزش های فنی و حرفه ای ارتقاء بخشیم تا عملا سطح حفظ و حراست با مشارکت مردم ارتقاء یابد.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه سرپرست اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای گفت: حفظ منابع طبیعی در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه آن کشور محسوب می شود.

وی با تأکید بر ارائه آموزش و مهارت روستائیان برای اشتغال مولد و کسب درآمد بیشتر، این اقدام آموزشی ترویجی را راهکاری مناسب برای کاهش بهره برداری از منابع طبیعی دانست.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 10 12 15 35 57 - افتتاح  اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اولین مرکز نوآوری پست ، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته با حضور ویدئو کنفرانسی سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات ،مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی پست ،محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ، سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی و حمید رضا روحبخش مدیر فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در خراسان رضوی افتتاح شد.

رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر ارتباطات در آیین افتتاح مراکز نوآوری و کارآفرینی اظهار داشت : هوشمند سازی همه فرآیندها پایه اصلی برای تحول درشرکت ملی پست می باشد .
مدیر عامل شرکت ملی پست خاطر نشان کرد : شش مرکز مکانیزه در کشور راه اندازی شده است و تجهیز تجزیه و مبادلات استانها موجب کاهش آسیب دیدگی و کاهش خطا های احتمالی در ارسال مرسولات می باشد .

وی افزود : پست نقش مهمی در رفع مشکلات کسب و کارها را دارد و باعث رفع فساد اقتصادی شده است و  نوآوری علاوه بر حذف واسطه ها و رانت ها موجب شفافیت در ارائه است و مکمل فساد زدایی می باشد .

معاون وزیر ارتباطات برتوجه به محورهای پست هوشمند، تجارت الکترونیک، لجستیک یکپارچه، حمل‌ونقل پاک و سیستم‌های پرداخت توسط مدیران پست در سراسر کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر زیر ساخت های پست در کشور توسعه یافته است .

محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست اظهار داشت : افتتاح پنج مرکز نوآوری در کشور همزمان با هفته پست اتفاق مهمی است و تحول دیجیتال در پست مورد توجه اتحادیه جهانی پست قرار گرفته است .

وی در ادامه تصریح کرد در حوزه توزیع ، تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال نیازمند تعامل و همکاری با شرکت های دانش بنیان هستیم .

قادری ضمن اشاره به سامانه بازار الکترونیک شرکت ملی پست گفت :امروز زمان گسترش همکاری با شرکت های دانش بنیان فراهم آمده است و پست هوشمند و نو آور موتور اقتصاد دیجیتال کشور است .

سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت : با توجه به رشد روز افزون فناوری و نیاز پست به استفاده از این فن آوری ها جهت رشد و ارتقاء دانش فنی از شرکتهای استارتاپی و شتابدهنده ها استفاده خواهیم کرد .

هماهنگی با پارکهای علمی وفناوری و فاوا وعقد تفاهم نامه ،معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، اخذ درخواست از شرکت جهت در اختیار قراردادن فضا و انجام مراحل اداری جهت عقد قرارداد، اسکان و تجهیز مکان توسط شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد پست، تعیین خطی مشی فعالیت جهت شرکتهای طرف قرارداد، تهیه طرحهای عملیاتی و تعیین برنامه زمانبدی ، ارجاع شرکتهای پیمانکار جهت بهره برداری از تسهیلات وزارتی، بکارگیری نتیجه طرحهای اجرا شده در بدنه پست بصورت آزمایشی، اصلاحات لازم در طرحهای پیاده شده جهت انجام درست فرایندهااز اقداماتی بود که مدیر کل پست استان به آن اشاره داشت .

مدیر کل پست استان خراسان رضوی در ادامه افزود : با توجه به افتتاح پارک فاوای وزارت در طبقه چهارم پست مرکزی و استقرار خانه خلاق و نوآوری محتوی دیجیتال نیتک و شرکت سرزمین نوآوری گرین تک و همچنین هماهنگی انجام شده جهت استفاده از توان فنی و اطلاعاتی شرکتهای زیر مجموعه این پارکها توان اجرائی جهت رشد سریع مرکز نوآوری پست استان بیشتر خواهد شد.

موسوی تصریح کرد : برابر هماهنگی انجام شده تعدادی از واحدهای طبقه پنجم ساختمان اداره کل فناوری در مشهد به شرکتهای نوآور نیز اختصاص داده شده است که در حال طی مراحل اداری جهت انجام این مهم می باشند.

بر اساس این گزارش افتتاح مراکز نوآوری به طور همزمان دراستانهای تهران ، خراسان رضوی ، اصفهان ، یزد و گلستان صورت گرفت .

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل پست استان خراسان رضوی

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 17 36 56 - برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، کارگاه آموزشی ترویجی ویژه طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

حسین عبدالله زاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار با بیان این خبر گفت: هدف از برپایی این کارگاهها ،آگاهی بخشی و آشنایی بهره برداران و مرتعداران با مراحل مختلف تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در مهلت است.

وی افزود: در این کارگاه آموزشی ترویجی که با حضور دامداران و مرتعداران مرتع در حاجی میر تشکیل شده بود 46 نفر فراگیر شرکت کردند.

عبدالله زاده اضافه کرد: شهرستان رشتخوار 420 هزار هکتار مساحت دارد که 320 هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می دهند که این سطح قادر است بیش از 35000 رأس دام سبک شهرستان را تعلیف کند.

وی ادامه داد از ابتدای سال جاری تاکنون 3 دوره کارگاه آموزشی ترویجی در شهرستان رشتخوار با حضور 200 نفر فراگیر تشکیل شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار خاطر نشان کرد: برپایی کارگاه های آموزشی و ترویجی برای مرتعداران و دامداران شهرستان با هدف حفظ پوشش گیاهی و رعایت قرق مراتع مطابق پروانه های چرا امری ضروری است.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها