با ما همراه باشید

اجتماعی

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انجام شد؛ برگزاری همزمان ۷۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی

منتشر شده

در

photo 2021 09 15 15 36 06 - با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انجام شد؛  برگزاری همزمان ۷۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور فرمانداران شهرستان های خراسان رضوی و اعضای ۷۳ انجمن از ۳۱ شهرستان استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،  جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور محمدعلی نبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی؛ سید حمید موسوی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ یوسف امینی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی؛ مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی؛ 31 فرماندار و رئیس انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستانهای خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی 73 انجمن از 31 شهرستان استان برگزار شد.

در ابتدا محمدعلی نبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت (ع) و آرزوی قبولی عزادارایها، گفت: انجمن کتابخانه های عمومی در استان و شهرستانها وظیفه الهی را بر دوش دارند، که این وظیفه به دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود.

وی تصریح کرد: قسمت سخت افزاری مربوط به احداث، توسعه، تجهیز و تعمیر فضاهای کتابخانه ای می باشد که خوشبختانه با روند قابل قبولی در حال اجرا بوده و هست. ما باید در نظر داشته باشیم با توجه به محدودیتهای منابع مالی باید در این حوزه از ظرفیت خیرین و یا کسانی که تمایل به حضور در این عرصه را دارند،بهره و استفاده لازم را ببریم. مسئولیت انجمنها و مسئولین متولی کتابخانه ها در رابطه با جذب افراد به سمت و سوی کتابخانه جهت سرمایه گذاری کمی سنگین تر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، افزود: با توجه به محدودیتهای مناطق دور افتاده و کم برخوردار نسبت به شهرها برای بحث تعمیرات، تجهیزات و احداث کتابخانه می توان استفاده مفید و موثری از حضور خیرین داشته باشیم. برای این هدف ابتدا باید هزینه لازم برای این مباحث را پیش بینی و با توجه به آن اقدام به جذب منابع مالی کرد.

وی در رابطه با بخش نرم افزاری وظایف انجمن های کتابخانه های عمومی، گفت: بحث نرم افزاری مربوط به حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که جز اقدامات و کارهای بسیار مهم و بزرگ می باشد و به همین دلیل نقش و مسئولیت انجمن های کتابخانه های عمومی در این بخش سنگین تر و مهم تر است.

وی با اشاره به اینکه وجود کتابخانه دلیلی بر وجود کتابخوان نیست، افزود: دعوت جامعه به سمت مطالعه نیاز به برنامه ریزی و راهبردهای اساسی و پایه ای دارد. در همین راستا باید از ظرفیت آموزش و پرورش به نحو احسن استفاده کرد چرا که این سازمان بیشترین ارتباط با عظیم ترین بخش جامعه که همان دانش آموزان و نسل کودک و نوجوان است، را دارد. ما باید فرزندانمان را از صرف مطالعه کتابهای درسی به سمت مطالعه آزاد هدایت کنیم.

محمد علی نبی پور گفت: برای این هدف باید از روشهای روز و خلاقانه در کنار همراهی، همکاری و هم افزایی دستگاه های اجرایی و افراد تاثیرگذار همچون افراد معتمد، امامان جمعه و جماعت و شوراهای اسلامی شهر و شهرستان و به ویژه شهرداریها استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم پرداخت نیم درصد سهم شهرداری ها به کتابخانه ها، افزود: شهرداریها باید بدانند که در واقع پرداخت نیم درصد شهرداریها نه تنها هزینه ای ندارد بکله نوعی سرمایه گذاری است چرا که رشد فضاهای کتابخانه ای ارتقاء فرهنگ شهروندی، اجتماعی و … را در بر دارد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ضمن تسلیت ایام ماه صفر گفت: رسالت و هدف اصلی مجموعه کتابخانه های عمومی برقراری عدالت فرهنگی در تمامی مناطق استان به ویژه مناطق کم برخوردار و دورافتاده است. در جامعه امروز دسترسی به خدمات کتابخانه ای یکی از مولفه های اصلی و موثر در رشد فرهنگ عمومی، درک و آگاهی اجتماعی است.

وی افزود: در همین راستا این اداره کل با همراهی و همیاری خیرین و برخی از دستگاه های اجرایی متولی و فرهنگی اقدام به هفت باب کتابخانه عمومی مستقر در شهرستان های مشهد، روستای سربالای تربت حیدریه، شادمهر مه ولات، گلبهار، شهر جدید بینالود و روشناوند گناباد؛ یک باب پیشخان کتابخانه ای در منطقه مجدیه مشهد و یک باب کتابخانه سایر در قالب طرح پیک دانایی در شهرستان چناران کرده است.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی به دلیل شیوع کرونا بصورت مجازی و در بستر سامانه samakpl.ir برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال با محوریت سیر و سلوک زندگی حضرت امام رضا(ع) و بخش ویژه حضرت مهدی(عج) برگزار شده است.

وی ضمن معرفی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: تا کنون بالغ بر 130 هزار نفر از خراسان رضوی در این جشنواره شرکت کرده اند، اما در نظر داشته باشید ما به عنوان خادمان حضرت رضا(ع) و کسانی که افتخار همجواری با این امام همام را داریم باید تلاش و همت ویژه ای در برگزاری باشکوه تر جشنواره کتابخوانی رضوی داشته باشیم و این امر محقق نمی شود مگر اینکه همراهی، همیاری و هم افزایی سایر دستگاه های اجرایی نیز در این مسیر هم گام با ما شود.

سیدمرتضی علوی مقدم، فرماندار شهرستان سبزوار با اشاره به وجود 9 کتابخانه نهادی و 5 کتابخانه مشارکتی در شهرستان،گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش فضاهای کتابخانه ای اقداماتی دیگری مانند احداث کتابخانه عمومی شهدای گمنام توسط خیر در زمینی به مساحت 250مترمربع، تجهیز و بهره برداری کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری در زمینی به مساحت 1200مترمربع، کلنگ زنی کتابخانه عمومی شهر روداب که با همراهی و همیاری شهرداری، خیرین و ستاد بازآفرینی در حال ساخت می باشد، واگذاری حق انتفاع زمینی برای احداث کتابخانه به مدت 30 سال توسط خیر و … اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سبزوار شهر علم و ادب است، افزود: به طور قطع با نگاهی به پیشینه شهرستان سبزوار و پرورش ادیبان بزرگ می توان کمبود یک کتابخانه مرکزی را در شهرستان احساس کرد که امیدوارم با عنایت و پیگیری های لازم این مهم در آینده ای نزدیک محقق شود.

در ادامه ابوالفضل حکیم پور، فرماندار شهرستان فیروزه گفت: به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اقدام به برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی همچون نشستهای کتابخوانی، معرفی کتاب با حضور نویسندگان بومی، افتتاح محفل ادبی«آسمان فیروزه ای»، نشستهای ادبی با حضور شاعران و ادیبان شهرستان و استان، تامین منابع کتابخانه ای با مشارکت ناشران کشوری و … کرده است.

وی استفاده از ظرفیت خیرین و دستگاه های اجرایی را در غنی سازی منابع کتابخانه ای مهم دانست و گفت: تا کنون بالغ بر 32000 نسخه کتاب به ارزش تقریبی هفت میلیارد ريال توسط خیرین و سایر دستگاه های اجرایی به مجموعه کتابخانه های شهرستان اهدا شده است.

فرماندار شهرستان فیروزه با اشاره به پیگیری احداث کتابخانه در روستاهای گرماب و همت آباد، گفت: کتابخانه روستای گرماب با بهره گیری از ظرفیت منابع غیردولتی توسط بنیاد مسکن به عنوان مجری طرح در حال راه اندازی می باشد و در روستای همت آباد نیز با استفاده از ظرفیت روستائیان مجموعه ای تحت عنوان خانه فرهنگ و ورزش افتتاح شده است.

در ادامه احمد شافعی، فرماندار باخرز با اشاره به پیگیری احداث کتابخانه در روستای ارزنه شهرستان، گفت: انجمن کتابخانه های عمومی باخرز با وجود دو کتابخانه نهادی در سه سال متوالی حائز رتبه برتری استان شده که نشان از دغدغه مندی و اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در شهرستان دارد.

وی افزود: در خصوص افتتاح کتابخانه سیار باخرز متاسفانه با توجه به محدودیتهای منابع دولتی نیازمند توجه بیشتر مسئولین برای ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق محروم شهرستان است.

حمیدرضا یزدانی، مدیرعامل شرکت عمران بینالود گفت: شهرهای تازه تاسیس علاوه بر وظایف ذاتی خود، توجه و اهتمام ویژه ای در بحث زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی دارند. در همین راستا شرکت عمران بینالود اقدام به احداث کتابخانه عمومی با زیربنای 225 مترمربع و محوطه سازی 2000مترمربع دارای سیستم کامل گرمایشی، سرمایشی و … نمود و پس از تکمیل به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار کرد.

وی در رابطه با افزایش فضاهای کتابخانه ای، افزود: در همین راستا برخی از مساجد شهر بینالود نیز اختصاص فضاهایی از مسجد اقدام به افتتاح کتابخانه نموده اند که برای تجهیز منابع آنها نیاز به همکاری و همیاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان داریم.

در ادامه محمد کلاته، فرماندار شهرستان ششتمد با اشاره به اینکه شهرستان پتانسیل لازم برای افزایش فضاهای کتابخانه ای را دارد، گفت: در شهرستان ششتمد یک کتابخانه نهادی و یک کتابخانه مشارکتی وجود دارد که به علت نامناسب بودن فضای آن در حال مذاکره با خیرین برای انتقال این کتابخانه به مکان جدید هستیم.

وی کمبود فضاهای کتابخانه ای در شهرستان ششتمد را جدی خواند و افزود: برای جبران قسمتی از این کمبود ها برخی از اهالی روستای حسین آباد شامگان اقدام به احداث کتابخانه در خانه های شخصی خود نموده اند که امیدوارم با عنایت و پیگیری لازم بتوانیم کتابخانه ای مناسب در روستا احداث کنیم.

در پایان محمود صادقی، فرماندار زاوه با اشاره به ساخت یک کتابخانه توسط وزارت راه و شهرسازی، گفت: در حال حاضر شهرستان زاوه تنها یک کتابخانه عمومی دارد که با توجه به محدودیتهای اختصاص منابع مالی دولت به شهرستان نیازمند توجه بیشتر متولیان کتاب و کتابخوانی است.

وی با بیان اینکه احداث کتابخانه در روستای قلعه امام حسن شهرستان صورت گرفته است، افزود: برای تجهیز منابع کتابخانه ای و نیروی انسانی این کتابخانه نیازمند حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی استان است.

گفتنی است، در پایان نیز ضمن تقدیر از مدیران عامل شرکت عمران گلبهار و بینالود در راستای واگذاری کتابخانه های عمومی شاهین فر در شهر گلبهار و کتابخانه عمومی شهر بینالود، از دو طرح «کتاب نذری» با هدف جمع آوری کتابهای مازاد منازل و «کتاب خواندنی است نه تزئینی» مربوط به اهدای کتابهای دفاتر مدیران دستگاه های اجرایی استان برای مناطق کم برخوردار و دور افتاده رونمایی شد.

اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد: بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

منتشر شده

در

MOSN7642 - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد:  بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی در دوره 2 ساله بیماری کرونا بیش از هشت هزار میلیارد تومان خدمات ملکی مستقیم ارائه کرده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، میرهاشم موسوی در نشست مشترک اعضای کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق مشهد، فعالان اقتصادی و تشکل‌های کارگری خراسان رضوی اظهار کرد: در ایام کرونا، بخشودگی‌های تأمین اجتماعی مشوق خوبی برای کارگاه‌های تولیدی بود. بیش از 160 هزار کارگاه از این مشوق‌ها استفاده کردند و کمک‌های مختلف دریافت کردند.

 

وی یکی از دغدغه‌های دولت سیزدهم را درمان به‌عنوان خدمتی مستمر در عرصه سلامت دانست و افزود: بر همین اساس این موضوع در اولویت قرار گرفت و این شرایط ایجاد شد که در حال حاضر بازنشستگان بالای 65 سال می‌توانند در همه مراکز درمانی به‌صورت رایگان پذیرش شوند. همچنین، پوشش زوج‌های نابارور به‌عنوان یک تعهد جدید در میان خدمات سازمان قرار گرفت. در کنار این‌ها یکی از دغدغه‌های بنده، مسئله تأمین دارو است که باید در این بخش نیز شرایط خدمات‌رسانی بهبود یابد. در این راستا دولت تلاش کرده آن دسته از خدمات دارویی که از شمول بیمه‌ها خارج‌شده، دوباره تحت پوشش سازمان قرار گیرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: درمجموع سازمان تأمین اجتماعی باوجود همه کاستی‌ها به بیش از 52 درصد از جامعه به‌صورت مستقیم و به‌کل جامعه به شکلی غیرمستقیم خدمات ارائه می‌دهد. لازم است که به سمت ایجاد بیمه همگانی گام برداریم  زیرا که این موضوع در اصل 29 قانون اساسی نیز مورد تأکید قرارگرفته است. پیاده‌سازی کامل این موضوع آمال و آرزوی ماست. البته باید توجه داشت دولت‌ها در این زمینه کوتاهی‌هایی کرده‌اند.

 

وی یادآور شد: امروز اگر ناپایداری منابع به‌عنوان چالش صندوق‌های بیمه‌ای شناخته می‌شود، در سیاست‌های ابلاغی موردتوجه قرارگرفته و راهکارهای آن نیز دیده‌شده است. در سیاست‌های ابلاغی نیز به جلوگیری از انباشت بدهی‌های دولت‌ها تأکید شده و باید شرایطی برای جلوگیری از تداوم این وضعیت پیش‌بینی کرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه در سال 1392، 19 درصد از بازنشستگی‌های کشور پیش از موعد بود، گفت: این رقم در حال حاضر به 52 درصد رسیده است. این مسئله مهمی است که باید به علل آن توجه کرد. باید شرایط کارفرما و کارگر موردبررسی قرار گیرد تا این صندوق بین نسلی بتواند سر پا بایستد. نباید تنها این روزها را مدنظر قرار داد.

 

مسائل «بیمارستان رضا» مشهد حل‌شدنی است

موسوی گفت: هم‌اینک این سازمان در خراسان رضوی ۲۱ درمانگاه و بیمارستان در اختیار دارد و درصدد است هر چه سریع‌تر مشکل «بیمارستان رضا» در مشهد را برطرف کند.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی افزود: بهبود شرایط بیمارستان رضا مشهد بهمن‌ماه سال گذشته بررسی شد و دستوراتی نیز در این خصوص صادر شد که بر اساس آخرین جمع‌بندی روشن شد که مسائل این بیمارستان قابل‌حل است.

 

وی اضافه کرد: بنای ما این است که شرایط این بیمارستان را با همکاری مدیران استانی و ملی بهبود بخشیم. همچنین لازم است در این مسیر همکاری شهرداری مشهد نیز جلب شود. درمجموع باوجوداینکه شرایط کنونی مساعد نیست ولی بنای ما این است که با اختصاص منابعی از سازمان به بیمارستان رضا این مجموعه بهبود یابد و این دغدغه نیز برطرف شود.

 

موسوی بابیان اینکه پیشنهاد من این است که پایگاه ملی گفت‌وگوی سه‌جانبه گرایی (دولت، کارگر، کارفرما) در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شود، گفت: ظرفیت‌های موجود در این شهر می‌تواند آن را تبدیل به پایگاه گفت‌وگوی ملی سه‌جانبه گرایی کند تا بدون تشریفات در موضوعات مختلف وارد مسائل شود. این پایگاه می‌تواند سبک جدیدی برای رسیدگی به مسائل مختلف باشد.

 

وی درباره وضعیت رسیدگی به حقوق بازنشستگان بیان کرد: این مسئله در دستور کار قرارگرفته و امیدواریم با مصوبه هیئت‌وزیران این هفته مشکل حل شود.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر لزوم تفویض اختیارات به استان‌ها خاطرنشان کرد: نمی‌توان به‌صورت متمرکز به همه مسائل پاسخ داد. در حال حاضر تفویض اختیارات پاشنه آشیل سازمان است. این مسئله جزو دغدغه‌های اصلی من است و اگر آنچه واگذار می‌شود را همکاران استانی بتوانند به‌راحتی پیش برند، حتماً اختیارات را واگذار خواهیم کرد.

 

بدهی 360 هزار میلیارد تومانی دولت به تأمین اجتماعی تا سال 1399

 

موسوی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی اشاره و اظهار کرد: بر اساس حسابرسی سال 1399، دولت 360 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهی دارد که البته رقم سال‌های 1400 و 1401 نیز باید به آن اضافه شود.

 

وی تأکید کرد: قرار است 90 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت‌ها در سال‌های گذشته به سازمان پرداخت شود. دولت طی سال گذشته بیش از 73 هزار میلیارد تومان از بدهی را که در بودجه سال 1400 تعیین‌شده بود، از طریق انتقال سهام شرکت‌ها به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده است.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: صیانت از اموال سازمان جزو اولویت‌های ماست و از آن کوتاه نخواهیم آمد. امسال در واگذاری اخیر اموال از سوی دولت به سازمان درباره شرکت‌های زیان ده اعتراض داشتیم که این شرکت‌ها با شرکت‌های پتروشیمی مانند «پتروشیمی شازند» جایگزین شد.

 

موسوی با تأکید بر اینکه شرکای تأمین اجتماعی سازمان بالاترین رکن تأمین اجتماعی بوده و در آن مشارکت دارند، گفت: حضور این شرکا در سازمان تشریفاتی نیست. وزیر کار نیز بر این موضوع تأکید داشته که از ظرفیت‌های بازنشستگان هم برای مشارکت در مدیریت سازمان بهره‌گیری شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در شرکت‌های سازمان هیچ بازنشسته‌ای به کار گرفته نشود و هر جا هم موردی بوده، آن را از مدیریت شرکت‌ها خارج کرده‌ایم. سازمان علیه سفارش پذیری ایستاده است.

 

70درصد جامعه، تحت پوشش تأمین اجتماعی‌اند

 

وی افزود: فعالیت‌های صورت گرفته از سوی سازمان تاکنون محصول یک کار جمعی بوده که همه شرکای ما در آن دخیل بوده‌اند. سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر به شکلی مستقیم با همه آحادی که فعالیتشان با اقتصاد گره‌خورده، در ارتباط است. اینکه امروز حجم چالش‌های ما زیاد شده، به سبب بزرگی کاری است که انجام می‌دهیم. درواقع، پیش از انقلاب تنها 20 درصد از جامعه با اقتصاد کشور درگیر بود؛ اما در حال حاضر این رقم به 70 درصد رسیده است و درواقع 70 درصد از جامعه تحت پوشش خدمات این سازمان هستند. درمجموع، با همه کم‌وکاستی‌ها در بخش‌های مختلف، برخی عددها در حوزه خدمات تأمین اجتماعی قابل‌توجه است.

 

موسوی بابیان اینکه یکی از دغدغه‌های سازمان تأمین اجتماعی، ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است، گفت: پیش از انقلاب، مجموع مراکز ملکی درمان سازمان حدود 22 مجموعه درمانی بود که در حال حاضر این رقم به بیش از 380 مجموعه رسیده است؛ البته توسعه این خدمات هنوز هم در دستور کار است. در حال حاضر 80 بیمارستان از 380 مجموعه درمانی موجود، خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌دهد.

 

موسوی عنوان کرد: اولین اولویت ما صیانت از وضعیت فعلی و گذشته‌ای است که اتفاق افتاده است. در حال حاضر پرونده‌هایی در دستور کار قرار دارد که مربوط به مسائلی است که در شرکت‌های زیر نظر سازمان رخ‌داده و مسائل آن در دست پیگیری و طی مسیر قانونی خود است.

 

وی با اشاره به وضعیت مدیریت مجموعه‌های استانی این سازمان عنوان کرد: اقداماتی که تاکنون در سطح استان‌ها صورت گرفته فعالیت‌های شایسته‌ای بوده اما این سطح مطلوب ما نیست و در برنامه‌های خود بهبود این وضعیت را دنبال می‌کنیم.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اجتماعی

آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 11 14 30 - آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است

مدیرکل آموزش و پرورش استان در جریان سفر یکروزه به شهرستان چناران با فرماندار و مدیر آموزش و پرورش شهرستان در محل دفتر فرمانداری این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در دیدار با فرماندار شهرستان چناران بر لزوم بهبود وضعیت فضای آموزشی این شهرستان تاکید کرد و گفت:آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است.

وی افزود: تربیت صحیح در کنار مباحث آموزشی از اهداف بزرگ ماست و گام‌هایی موثری نیز در این زمینه برداشته ایم.

شوشتری در ادامه گفت: در سند تحول ۶ ساحت تربیتی در نظر گرفته شده و انسان را موجودی چندوجهی دیده است که همه وجوه او باید به یک اندازه تقویت شود؛ او باید مهارت ارتباطی، فکر کردن و حل مسأله را داشته باشد.

فرماندار چناران ضمن تشکر از سفر مدیر کل آموزش و پرورش به شهرستان و توجه به دانش آموزان این مرز و بوم تأثیر علم و دانش در نحوه زندگی فردی و اجتماعی جامعه را مهم دانست.

وی به مشارکت خیرین در احداث مدارس در این شهرستان اشاره کرد و گفت: مشارکت خیرین در احداث مدارس باقیات و صالحات است و ساخت مدرسه از کارهای ماندگاری است که امروزه با پی گیری های مدیر آموزش و پرورش شهرستان شاهد اقدامات خوبی در زمینه ساخت و ساز در مدارس شهرستان هستیم.

مدیر آموزش و پرورش چناران در این دیدار با تشکر از حضور مدیر کل آموزش و پرورش در شهرستان چناران، از نظر مثبت و اقدامات تاثیرگزار فرماندار شهرستان نسبت به تعلیم و تربیت دانش آموزان به عنوان آینده سازان این مرزو بوم تشکر کرد.

رهنما به فعالیت شورای پروژه مهر و طرح های آموزشی و پرورشی در شهرستان اشاره و گفت: توسعه فضاهای آموزشی، تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی، تجهیز مدارس به سیستم گرمایش استاندارد با مشارکت خیرین مدرسه ساز از اولویت برنامه های تامین زیرساخت های آموزشی در شهرستان چناران است.

 

 

منبع : روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اجتماعی

فضای آموزشی مناسب جایگزین مدارس کانکسی استان خراسان رضوی می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 04 27 11 33 47 - فضای آموزشی مناسب جایگزین مدارس کانکسی استان خراسان رضوی می شوند

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: بر اساس مصوبات سفر ریس جمهور مدارس کانکسی باید جمع‌آوری و فضای آموزشی جایگزین آنها شوند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید امیر شوشتری ، مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ،در نشست خبری هفته بزرگداشت مقام معلم افزود: هم اکنون ۳۰ مدرسه کانکسی با ۷۰ کانکس در استان مشغول فعالیت هستند که بر اساس مصوبات سفر ریس جمهور باید جمع‌آوری و فضای آموزشی جایگزین آنها شوند.

وی گفت: مازاد بر این تعداد، ۷۵ کانکس مخصوص دانش‌آموزان عشایری است که قابل تغییر و جمع آوری نیست، به دلیل اینکه قابلیت جابجایی در ییلاق و قشلاق عشایر را دارد.

 

شوشتری خاطرنشان کرد:طرح رتبه بندی معلمان به شکل رسمی که اجرای آن در خراسان رضوی دنبال شد از اواخر خرداد ماه سال جاری اجرایی می شود.

 

وی افزود : اعمال طرح رتبه بندی معلمین از ۳۱ شهریور ماه سال ۱۴۰۰ محاسبه و از اول فروردین‌ماه امسال به محض صدور احکام پرداختی به معلمان انجام می‌شود.

 

شوشتری با بیان اینکه خود اظهاری و تایید مدیر مدرسه ملاک اصلی در طرح رتبه بندی معلمان می‌باشد، گفت: اکنون معلمان از بدو ورود می‌توانند وارد این طرح شوند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: به این ترتیب ۵۵ درصد معلمان رسمی استان در رتبه‌های ۳ تا ۴ قرار می‌گیرند.

وی اظهار کرد: ۷۶ هزار معلم رسمی خراسان رضوی به غیر از نیروهای رسمی دارای حکم اداری، معلمان خرید خدمات و غیره در این طرح شرکت داده می‌شوند و بین یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان افزایش حقوق برای معلمان با اجرای این طرح اعمال می شود.

 

شوشتری درباره اعلام برنامه های هفته معلم امسال افزود: به مناسبت گرامیداشت مقام معلم که از ۲ اردیبهشت ماه امسال آغاز می‌شود، تعداد ۷۰ عنوان برنامه در حوزه‌های فرهنگی، پرورشی ، ورزشی و غیره برگزار می شود.

 

وی گفت: امسال ۳۶۹ معلم در خراسان رضوی برای انتخاب معلم برتر به مرحله استانی رسیدند که ۴۱ نفر آنان به عنوان معلم برتر استانی طی مراسمی در روز ۱۸ اردیبهشت ماه تجلیل می‌شوند .

 

همچنین، صفدر سلطانی،معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: انعکاس دستورالعملها و همکاری لازم با دستگاههای متولی جهت بازگشایی بسیار مطلوب بود.

سلطانی افزود: ۲۸۲ تیم نظارتی با ۷ هزار و ۸۰۰ بازدید حضوری از مدارس خراسان رضوی به منظور سنجش آنها، طرح بازگشایی حضوری مدارس را رقم زدند که ۲۵ درصد این بازدیدها به همراه نمایندگان حوزه بهداشت بوده است.

 

وی گفت: در قالب این طرح ۷۸ درصد مدارس ۱۰۰ درصد نمرات لازم را جهت بازگشایی حضور کسب کردند.

 

سلطانی با بیان اینکه از زمان بازگشایی مدارس خوشبختانه هیچ آمار فوتی دانش آموز و معلم براثر ابتلا به کرونا نداشتیم.

 

همچنین، محمود رضایی،معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان نیز با بیان اینکه در حوزه ترک تحصیل آشکار تعداد ۴۰ هزار دانش آموز در استان شناسایی شدند، افزود: ۱۸ هزار دانش آموز از این تعداد به تحصیل بازگردانده شدند اما هنوز ۲۲ هزار نفر جذب کلاس و مدرسه نشده‌اند.

 

وی درباره افت تحصیلی دانش‌آموزان نیز گفت: با برگزاری امتحانات میزان افت تحصیلی دانش آموزان به صورت دقیق و متقن قابل استخراج و اعلام است .

 

همچنین، آذر رشیدی،معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه متاسفانه بیشترین عقب ماندگی تحصیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا و توقف آموزش حضوری در مقطع ابتدایی اتفاق افتاده است، افزود: کارگروهی با هدف پیگیری افت تحصیلی در بین دانش آموزان تشکیل داده است.

 

رشیدی افزود: طرح جبران و تثبیت یادگیری راه‌اندازی شد و دو مصوبه شامل پویش معلمان جوان و دانشجویان بسیجی دانشگاه فرهنگیان در این طرح کلید خورد تا معلمان داوطلب با حضور در حاشیه شهر در راستای جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان اقدام کنند.

 

وی گفت: همچنین روزهای پنجشنبه را فرصت خوبی دانستیم تا معلمان ایثارگر بتوانند به دانش آموزانی که نیاز به تلاش بیشتری دارند در این مقطع کمک کنند.

 

رشیدی با اشاره به دانش آموزان ترک تحصیل‌ کرده در مقطع ابتدایی بیان کرد: متاسفانه در سال تحصیلی جاری حدود ۱۰ هزار و ۱۰۹ دانش‌آموز دختر و ۸ هزار و ۹۰۹ نفر دانش‌آموز پسر دچار ترک تحصیل، شناسایی شدند.

 

وی با بیان اینکه در مجموع حدود ۱۹ هزار و ۱۸ نفر دانش‌آموز در مقطع ابتدایی ترک تحصیل کرده‌اند و در کارگروه‌های مربوطه این موضوع آسیب‌شناسی می شود .

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها