با ما همراه باشید

اجتماعی

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انجام شد؛ برگزاری همزمان ۷۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی

منتشر شده

در

photo 2021 09 15 15 36 06 - با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری انجام شد؛  برگزاری همزمان ۷۳ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به صورت مجازی

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور فرمانداران شهرستان های خراسان رضوی و اعضای ۷۳ انجمن از ۳۱ شهرستان استان برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،  جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور محمدعلی نبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی؛ سید حمید موسوی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ یوسف امینی، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی؛ مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی؛ 31 فرماندار و رئیس انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستانهای خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی 73 انجمن از 31 شهرستان استان برگزار شد.

در ابتدا محمدعلی نبی پور، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت (ع) و آرزوی قبولی عزادارایها، گفت: انجمن کتابخانه های عمومی در استان و شهرستانها وظیفه الهی را بر دوش دارند، که این وظیفه به دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود.

وی تصریح کرد: قسمت سخت افزاری مربوط به احداث، توسعه، تجهیز و تعمیر فضاهای کتابخانه ای می باشد که خوشبختانه با روند قابل قبولی در حال اجرا بوده و هست. ما باید در نظر داشته باشیم با توجه به محدودیتهای منابع مالی باید در این حوزه از ظرفیت خیرین و یا کسانی که تمایل به حضور در این عرصه را دارند،بهره و استفاده لازم را ببریم. مسئولیت انجمنها و مسئولین متولی کتابخانه ها در رابطه با جذب افراد به سمت و سوی کتابخانه جهت سرمایه گذاری کمی سنگین تر است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، افزود: با توجه به محدودیتهای مناطق دور افتاده و کم برخوردار نسبت به شهرها برای بحث تعمیرات، تجهیزات و احداث کتابخانه می توان استفاده مفید و موثری از حضور خیرین داشته باشیم. برای این هدف ابتدا باید هزینه لازم برای این مباحث را پیش بینی و با توجه به آن اقدام به جذب منابع مالی کرد.

وی در رابطه با بخش نرم افزاری وظایف انجمن های کتابخانه های عمومی، گفت: بحث نرم افزاری مربوط به حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که جز اقدامات و کارهای بسیار مهم و بزرگ می باشد و به همین دلیل نقش و مسئولیت انجمن های کتابخانه های عمومی در این بخش سنگین تر و مهم تر است.

وی با اشاره به اینکه وجود کتابخانه دلیلی بر وجود کتابخوان نیست، افزود: دعوت جامعه به سمت مطالعه نیاز به برنامه ریزی و راهبردهای اساسی و پایه ای دارد. در همین راستا باید از ظرفیت آموزش و پرورش به نحو احسن استفاده کرد چرا که این سازمان بیشترین ارتباط با عظیم ترین بخش جامعه که همان دانش آموزان و نسل کودک و نوجوان است، را دارد. ما باید فرزندانمان را از صرف مطالعه کتابهای درسی به سمت مطالعه آزاد هدایت کنیم.

محمد علی نبی پور گفت: برای این هدف باید از روشهای روز و خلاقانه در کنار همراهی، همکاری و هم افزایی دستگاه های اجرایی و افراد تاثیرگذار همچون افراد معتمد، امامان جمعه و جماعت و شوراهای اسلامی شهر و شهرستان و به ویژه شهرداریها استفاده کرد.

وی با اشاره به لزوم پرداخت نیم درصد سهم شهرداری ها به کتابخانه ها، افزود: شهرداریها باید بدانند که در واقع پرداخت نیم درصد شهرداریها نه تنها هزینه ای ندارد بکله نوعی سرمایه گذاری است چرا که رشد فضاهای کتابخانه ای ارتقاء فرهنگ شهروندی، اجتماعی و … را در بر دارد.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، ضمن تسلیت ایام ماه صفر گفت: رسالت و هدف اصلی مجموعه کتابخانه های عمومی برقراری عدالت فرهنگی در تمامی مناطق استان به ویژه مناطق کم برخوردار و دورافتاده است. در جامعه امروز دسترسی به خدمات کتابخانه ای یکی از مولفه های اصلی و موثر در رشد فرهنگ عمومی، درک و آگاهی اجتماعی است.

وی افزود: در همین راستا این اداره کل با همراهی و همیاری خیرین و برخی از دستگاه های اجرایی متولی و فرهنگی اقدام به هفت باب کتابخانه عمومی مستقر در شهرستان های مشهد، روستای سربالای تربت حیدریه، شادمهر مه ولات، گلبهار، شهر جدید بینالود و روشناوند گناباد؛ یک باب پیشخان کتابخانه ای در منطقه مجدیه مشهد و یک باب کتابخانه سایر در قالب طرح پیک دانایی در شهرستان چناران کرده است.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، گفت: این دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی به دلیل شیوع کرونا بصورت مجازی و در بستر سامانه samakpl.ir برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال با محوریت سیر و سلوک زندگی حضرت امام رضا(ع) و بخش ویژه حضرت مهدی(عج) برگزار شده است.

وی ضمن معرفی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: تا کنون بالغ بر 130 هزار نفر از خراسان رضوی در این جشنواره شرکت کرده اند، اما در نظر داشته باشید ما به عنوان خادمان حضرت رضا(ع) و کسانی که افتخار همجواری با این امام همام را داریم باید تلاش و همت ویژه ای در برگزاری باشکوه تر جشنواره کتابخوانی رضوی داشته باشیم و این امر محقق نمی شود مگر اینکه همراهی، همیاری و هم افزایی سایر دستگاه های اجرایی نیز در این مسیر هم گام با ما شود.

سیدمرتضی علوی مقدم، فرماندار شهرستان سبزوار با اشاره به وجود 9 کتابخانه نهادی و 5 کتابخانه مشارکتی در شهرستان،گفت: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و افزایش فضاهای کتابخانه ای اقداماتی دیگری مانند احداث کتابخانه عمومی شهدای گمنام توسط خیر در زمینی به مساحت 250مترمربع، تجهیز و بهره برداری کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری در زمینی به مساحت 1200مترمربع، کلنگ زنی کتابخانه عمومی شهر روداب که با همراهی و همیاری شهرداری، خیرین و ستاد بازآفرینی در حال ساخت می باشد، واگذاری حق انتفاع زمینی برای احداث کتابخانه به مدت 30 سال توسط خیر و … اشاره کرد.

وی با بیان اینکه سبزوار شهر علم و ادب است، افزود: به طور قطع با نگاهی به پیشینه شهرستان سبزوار و پرورش ادیبان بزرگ می توان کمبود یک کتابخانه مرکزی را در شهرستان احساس کرد که امیدوارم با عنایت و پیگیری های لازم این مهم در آینده ای نزدیک محقق شود.

در ادامه ابوالفضل حکیم پور، فرماندار شهرستان فیروزه گفت: به دلیل اهمیت و جایگاه ویژه فرهنگ کتاب و کتابخوانی انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اقدام به برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی همچون نشستهای کتابخوانی، معرفی کتاب با حضور نویسندگان بومی، افتتاح محفل ادبی«آسمان فیروزه ای»، نشستهای ادبی با حضور شاعران و ادیبان شهرستان و استان، تامین منابع کتابخانه ای با مشارکت ناشران کشوری و … کرده است.

وی استفاده از ظرفیت خیرین و دستگاه های اجرایی را در غنی سازی منابع کتابخانه ای مهم دانست و گفت: تا کنون بالغ بر 32000 نسخه کتاب به ارزش تقریبی هفت میلیارد ريال توسط خیرین و سایر دستگاه های اجرایی به مجموعه کتابخانه های شهرستان اهدا شده است.

فرماندار شهرستان فیروزه با اشاره به پیگیری احداث کتابخانه در روستاهای گرماب و همت آباد، گفت: کتابخانه روستای گرماب با بهره گیری از ظرفیت منابع غیردولتی توسط بنیاد مسکن به عنوان مجری طرح در حال راه اندازی می باشد و در روستای همت آباد نیز با استفاده از ظرفیت روستائیان مجموعه ای تحت عنوان خانه فرهنگ و ورزش افتتاح شده است.

در ادامه احمد شافعی، فرماندار باخرز با اشاره به پیگیری احداث کتابخانه در روستای ارزنه شهرستان، گفت: انجمن کتابخانه های عمومی باخرز با وجود دو کتابخانه نهادی در سه سال متوالی حائز رتبه برتری استان شده که نشان از دغدغه مندی و اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی در شهرستان دارد.

وی افزود: در خصوص افتتاح کتابخانه سیار باخرز متاسفانه با توجه به محدودیتهای منابع دولتی نیازمند توجه بیشتر مسئولین برای ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق محروم شهرستان است.

حمیدرضا یزدانی، مدیرعامل شرکت عمران بینالود گفت: شهرهای تازه تاسیس علاوه بر وظایف ذاتی خود، توجه و اهتمام ویژه ای در بحث زیرساختهای فرهنگی و اجتماعی دارند. در همین راستا شرکت عمران بینالود اقدام به احداث کتابخانه عمومی با زیربنای 225 مترمربع و محوطه سازی 2000مترمربع دارای سیستم کامل گرمایشی، سرمایشی و … نمود و پس از تکمیل به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار کرد.

وی در رابطه با افزایش فضاهای کتابخانه ای، افزود: در همین راستا برخی از مساجد شهر بینالود نیز اختصاص فضاهایی از مسجد اقدام به افتتاح کتابخانه نموده اند که برای تجهیز منابع آنها نیاز به همکاری و همیاری اداره کل کتابخانه های عمومی استان داریم.

در ادامه محمد کلاته، فرماندار شهرستان ششتمد با اشاره به اینکه شهرستان پتانسیل لازم برای افزایش فضاهای کتابخانه ای را دارد، گفت: در شهرستان ششتمد یک کتابخانه نهادی و یک کتابخانه مشارکتی وجود دارد که به علت نامناسب بودن فضای آن در حال مذاکره با خیرین برای انتقال این کتابخانه به مکان جدید هستیم.

وی کمبود فضاهای کتابخانه ای در شهرستان ششتمد را جدی خواند و افزود: برای جبران قسمتی از این کمبود ها برخی از اهالی روستای حسین آباد شامگان اقدام به احداث کتابخانه در خانه های شخصی خود نموده اند که امیدوارم با عنایت و پیگیری لازم بتوانیم کتابخانه ای مناسب در روستا احداث کنیم.

در پایان محمود صادقی، فرماندار زاوه با اشاره به ساخت یک کتابخانه توسط وزارت راه و شهرسازی، گفت: در حال حاضر شهرستان زاوه تنها یک کتابخانه عمومی دارد که با توجه به محدودیتهای اختصاص منابع مالی دولت به شهرستان نیازمند توجه بیشتر متولیان کتاب و کتابخوانی است.

وی با بیان اینکه احداث کتابخانه در روستای قلعه امام حسن شهرستان صورت گرفته است، افزود: برای تجهیز منابع کتابخانه ای و نیروی انسانی این کتابخانه نیازمند حمایت اداره کل کتابخانه های عمومی استان است.

گفتنی است، در پایان نیز ضمن تقدیر از مدیران عامل شرکت عمران گلبهار و بینالود در راستای واگذاری کتابخانه های عمومی شاهین فر در شهر گلبهار و کتابخانه عمومی شهر بینالود، از دو طرح «کتاب نذری» با هدف جمع آوری کتابهای مازاد منازل و «کتاب خواندنی است نه تزئینی» مربوط به اهدای کتابهای دفاتر مدیران دستگاه های اجرایی استان برای مناطق کم برخوردار و دور افتاده رونمایی شد.

اجتماعی

فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 10 59 21 - فراهم شدن شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضاع در آستانقدس رضوی

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ازایجاد شرایط اشتغال دانشجویان دانشگاه امام رضا ع در آستانقدس رضوی و پارک علم وفناوری خراسان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مرتضی رجوعی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)، در نشست خبری  به مناسبت روز دانشجو ، با اشاره به رویکردهای برنامه‌های این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو، اظهار کرد: آذرماه امسال با شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته مواجه است و بر همین اساس لازم است که دانشگاه‌ها به عنوان محور تحولات اجتماعی میدان‌داری کنند و بتوانند مداخلات علمی و اجتماعی موثری در جامعه داشته باشند.

 

وی با اشاره پنج رویکرد کلیدی را در برنامه‌های روز دانشجو  افزود: محورهای تعمیق بصیرت دینی و انقلابی دانشجویان، ایجاد فضایی مفرح برای دانشجویان در جهت شادابی و نشاط آن‌ها، تزریق روحیه امید و انگیزه‌بخشی در راستای شعار ما می‌توانیم، گسترش فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویی در ایام منتهی به ۱۶ آذر و در نهایت هم ترویج روحیه کارآفرینی و به ویژه اشتغال دانش‌بنیان در محیط‌های دانشگاهی که متناسب با شعار سال است، از جمله آنهاست.

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های ما که همیشه آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم، اعزام دانشجویان به عتبات عالیات در بین دو نیم سال تحصیلی بود اما امسال با توجه به شرایط حاکم در جامعه اعزام دانشجویان به عتبات را در ایام منتهی به روز ۱۶ آذر  داشتیم که بر همین اساس روز گذشته ۸۰ نفر از دانشجویان واحد دختران به عتبات اعزام شدند .

 

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: تا کنون پنج گروه دانشجویی این دانشگاه به پارک علم و فناوری استان اعزام شدند و در آنجا با فعالیت شرکت‌های مستقر در پارک آشنا شده‌اند.

 

رجوعی افزود : بالغ بر ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی از کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان، سوریه و آذربایجان در تمامی رشته‌ها در دانشکده‌های مهندسی، معماری، علوم انسانی، علوم ورزشی و روانشناسی علوم تربیتی این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

 

رجوعی بیان کرد: سیاست دانشگاه توسعه رشته‌های تحصیلات تکمیلی است، رشته‌هایی که بتواند با نیازهای دانشجویان در هر دو پردیس تطابق داشته باشد. رشته‌های مربوط به دانشکده علوم تربیتی، مشاوره و روانشناسی را در سه سال گذشته توسعه پیدا کرده است.

 

وی اظهار کرد: رشته‌های دیگری چون معماری اسلامی، روانشناسی ورزشی و… در دستور کار این دانشگاه است و اگر زیرساخت‌های مورد نیاز این رشته‌ها فراهم شود، این رشته‌ها نیز ایجاد می شود.

وی افزود : تاکنون بیش از ۲۰ طرح پژوهشی تقاضامحور صرفا برای آستان قدس رضوی را توسط همکارانمان در دانشکده‌های مختلف به اجرا درآورده‌ایم.

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) گفت:  ۱۰هزار دانشجو در هر دو پردیس مشغول تحصیل هستند که از این تعداد هشت هزارو ۸۰۰ دانشجوی داخلی و هزارو ۲۰۰ دانشجوی خارجی هستند و از مجموع ۱۰ هزار نفر نیز ۵۵۰۰ دانشجو در واحد خواهران و ۵۰۰۰ دانشجو هم در واحد برادران در حال تحصیل هستند.

 

رئیس دانشگاه امام رضا(ع) افزود :دانشگاه امام رضا(ع) در سال ۱۴۰۰ و ۶ ماهه اول سال جاری بالغ بر ۲ میلیارد تومان به دانشجویان خود برای پرداخت شهریه تخفیفاتی ارائه داده‌ایم. این در حالی است که برای دانشجویان برتر قرآنی، دانشجویانی که حائز رتبه‌های ورزشی در سطح ملی و بین‌المللی هستند و دانشجویان ممتاز علمی از تخفیف ویژه شهریه‌های ثابت و متغیر دانشگاه بهره‌مند  می شوند.

 

رجوعی درباره افزایش شهریه این دانشگاه، افزود : امسال رقم پیشنهادی در دانشگاه در دانشگاه‌های غیر دولتی توسط اتحادیه دانشگاه‌های غیر دولتی افزایش شهریه ۳۷.۵ درصد بوده است، بدین منظور که دانشگاه می‌تواند از ۲۷.۵ تا ۴۷.۵ درصد افزایش شهریه داشته باشد، این در حالی است که در سایر دانشگاه‌ها این رقم بیشتر است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

اجتماعی

نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 20 01 41 - نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:نمایشگاه پژوهش امسال مدل منظومه ای و مردمی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی در نشست خبری هفته و نمایشگاه پژوهش افزود:اکنون ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در خراسان رضوی درخواست خود را ثبت کرده‌اند، اما فضای خالی برای استقرار آنها در پارک علم و فناوری استان وجود ندارد.

 

وی گفت:سعی شده تا در حوزه های فولادی، کودهای شیمیایی و کشاورزی، صنایع خلاق و کانکتورها (ترمینال برق) به جایگاهی برسیم که ضمن رفع نیازهای کشور، از خروج ارز نیز جلوگیری کنیم، در حالیکه ظرفیت ساخت آن نیز در استان و کشور به خوبی وجود دارد.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت : خراسان رضوی دارای ظرفیت های بسیار و نیروی نخبگانی فراوان است و باید با شبکه‌سازی بتوانیم از این موقعیت به خوبی بهره برداری کنیم که برگزاری رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها) با موضوع صنایع خلاق، غذایی و معدنی نیز در این زمینه بسیار تاثیرگذار بود.

 

عضو هیات علمی شیمی دانشگاه فردوسی مشهد  گفت: در حال حاضر تمام وزارتخانه ها در موضوع و مفهوم فناوری دارای مشکل هستند، زیرا طی دهه گذشته در حوزه فناوری فقط به ایجاد شرکت‌های نوپا توجه شد و اقدامات لازم در راستای شناخت و توسعه مفاهیم فناوری در مجموعه ها و سازمانهای تابعه آنها انجام شده است.

 

میرزائی افزود: طی سالهای گذشته برای شناسایی مسائل استان و توجه به مردمی‌سازی مفاهیم فناوری در سطح جامعه تلاش شده ، به همین منظور موضوع روایت گری فناوری در پارک علم و فناوری خراسان رضوی آغاز شد تا مردم جامعه نیز با مفاهیم حوزه فناوری آشنا و آن را درک کنند.

 

دبیر اجرایی هفته پژوهش و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار استان خراسان رضوی گفت: ویژگی اصلی این هفته در مردمی سازی آن است و سعی شده تا از همه اقشار مخاطب برای آشنا شدن با فعالیت های فناوری در نمایشگاه شرکت کنند.

 

وی از ایجاد باشگاه دانش آموزی برای ارتباط مستمر با دانش آموزان و همکاری گسترده با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی خبرداد و افزود: هفت پردیس صنایع معدنی و فولاد، صنایع غذایی و کشاورزی، سلامت و دارو، صنایع خلاق و فرهنگ و صنایع آی سی تی در پارک علم و فناوری خراسان ایجاد شده است.

 

همچنین،سید ایمان شریعتی، مسئول اجرایی نمایشگاه پژوهش با اشاره به زیست بوم فعالیت پارک علم و فناوری خراسان رضوی با نگاه منظومه ای و حمایت از تمام شرکت های خرد و کلان این مجموعه افزود: امیدوار هستیم تا همه افرادی که ایده فناورانه و جدیدی دارند، بتوانند برای دفاع از ایده خود به سراغ پارک علم و فناوری بیایند.

 

وی گفت: نمایشگاه هفته پژوهش از روز دوشنبه، ۱۴ آذرماه همراه با رونمایی از چند محصول فناورانه در محل سالن فردوسی نمایشگاه بین المللی مشهد به وسعت چهار هزارو ۸۰۰ متر آغاز می شود و تا روز ۱۶ آذرماه ادامه دارد.

شریعتی اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۸۰ مجموعه برای حضور در این نمایشگاه درخواست خود را اعلام کرده اند که تعداد ۵۰ موسسه آموزشی نیز در میان آنها وجود دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 48 39 - استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد

با حضور عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان؛ نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بررسی شد .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هادی طحان نظیف، عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در برنامه ای با عنوان نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه رضوی برگزار شد بسیج را تبلور عشق به اسلام،ایران و مردم خواند

وی در ادامه به قدرشناسی ایام تحصیل و دوره دانشجویی توصیه کرد و از دانشجویان خواست تا قدر فرصت ها را دانسته و توشه علمی و آگاهی و بصیرت لازم را برای خود فراهم کنند.

طحان نظیف با اشاره به موضوع نقش و جایگاه مردم در استقرار و استمرار نظام اسلامی در پرتو قانون اساسی و شورای نگهبان بیان داشت: مکاتب سیاسی گوناگون در طول تاریخ نظرات مختلفی پیرامون حاکمیت داشتند که نقطه اشتراک همه آنها حضور مردم، هرچند به صورت محدود بوده است.

وی افزود: حدقل حضور مردم در این سیستم های حکومتی فرمانبرداری و تبعیت در حکومت خودکامه است و در مقابل هم نقش حداکثری در حکومت دمکورات مردم بر مردم مطرح می شود که نقش مردم در تحقق آن محوری است.

طحان نظیف بیان داشت: مرحله استقرار نیازمند انتخاب از سوی مردم است اگر مردم با ولی همراهی نکنند حکومت تشکیل نمی شود هرچند عدم همراهی عقوبت و نحوست داشته باشد.

وی افزود: در تشکیل حکومت بعد بسترسازی و فراهم شدن مقدمات دو نظریه انتخاب و انتصاب مطرح است که در هر دو نظریه نقش مردم روشن است.

وی ادامه داد: مردم در مرحله تشکیل و استقرار نقش دارند هرچند حکومت الهی باشد و در مرحله پس از تشکیل یعنی استمرار هم همان عوامل مشروعیت زای الهی و پذیرش و همراهی مردم نیز دارای نقشی برجسته است.

وی گفت: مسئله مشارکت مردم در استمرار حکومت اسلامی را نظام از کنار آن به سادگی نگذشته و در نگاه امام و رهبری و قانون اساسی هم مطرح شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: امام و امت ساختار و بنیانی است که در نظام شرعی ما مطرح بوده و مجرای حاکمیت الهی از طریق امام نسبت به مردم در غالب امت تبلور و تجلی پیدا می کند.

وی افزود: جامعه ای که امامت و ولایت را می پذیرد و با ولی خود هم نظر می شود را امت می نامند که این دارای یک مفهوم جدید و نکته ای مهم است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: یکی از شئون امامت اداره جامعه است و اولین معنا متبادر از امام، حاکمیت است اما جایگاه امامت فراتر از این است حکومت تنها وسیله ای برای تحقق وظایف امام و اداره جامعه در مسیر سعادت و رستگاری است.

وی افزود: مفهوم دولت و ملت در نظام های حقوقی سیاسی با یک عامل و عنصر جغرافیایی شناخته می شود اما مفهوم امام و امت فراتر از آن بلکه اعتقادی است.

طحان نظیف گفت: دیدگاه امامت و امت گستره جهانی دارد که دولت و ملت را در بر می گیرد. امام نیز در انقلاب رابطه مرجع و مقلد را به رابطه امام و امت ارتقاء داد این رابطه در پیروزی و تدام انقلاب نقش جدی داشت.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان داشت: دو عنصر رهبری و مردم عامل پیروزی هر انقلابی است امامی که پیوند می خورد به امت، بیشتر سال های عمرش را به صورت فیزیکی در کنار آنها نبود

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: در نگاه بسیاری از سیاستمداران مردم وسیله کسب قدرت هستند که در قبال این خدمت یک امتیازاتی هم به آنها تعلق می گیرد اما در نگاه امام، رضایت مردم مقدمه بدست آوردن رضایت خداست یعنی انها را در جایگاه ولی نعمتی می بیند.

وی افزود: در این نگاه مردم تاریخ مصرف ندارند همانطور که خودشان انقلاب کردند باید این را پیش ببرند این انقلاب و قانون اساسی برای مردم است.
وی ادامه داد: رهبری هم مکرر همین نگاه امام را مطرح می کند که می فرمایند کار و صحنه دست مردم است ابتکار عمل با آنهاست.

طحان نظیف بیان داشت: قانون اساسی فارغ از نگاه بنیانگذار و رهبر انقلاب این نگاه را نسبت به مردم دارد. و شورای نگهبان نیز پاسدار حقوق مردم بر مبنای قانون اساسی است.

وی افزود: قانون اساسی در اصل ششم اشاره به مشارکت مردم در امور کشور دارد انتخاب نوع حکومت هم در روز اول با مردم بود و بعد آن انتخاب کسانی که قانون نویسی و بعد بازنگری داشتند نیز با نظر مردم بوده است.

وی ادامه داد: اصل 111 مربوط به رهبری اصل122 برای پاسخگویی رییس جمهور اصل 137 در مورد پاسخگویی وزرا و موارد متعدد دیگر در قانون وجود دارد که حق مردم محسوب می شود و پاسداری از آن را در عمل نیز نشان می دهد.
وظایف شورای نگهبان
عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سخنان خود به بیان وظایف شورای نگهبان پرداخت و گفت: شورای نگهبان چند وظیفه اصلی دارد یکی از مهمترین ها نظارت بر مصوبات مجلس از حیث عدم خلاف شرع و قانون بودن است و مجامع مشورتی فقهی حقوقی در قم و تهران نیز موارد را بررسی کرده و به صورت گزارش مکتوب در جلسه شورا مطرح می شود.

وی افزود: نظارت بر انتخابات یکی دیگر از وظایف مهم شورا است که هر دوسال یکبار مطرح می شود اما اهمیت نظارت بر مصوبات مجلس بیش از آن و به صورت روزانه و دائمی است.

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: تفسیر قانون اساسی یکی دیگر از وظایف شورا است که در صورت داشتن ابهام و یا عدم روشنی فراگیری آن، از سوی شورا به عنوان یک مرجع صالح بررسی و تفسیر می شود.

وی افزود: پاسخ به استعلامات دیوان عدالت اداری در مواردی که مردم مصوبه ای را خلاف شرع می دانند از دیگر وظایف شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: مصوبات برای بررسی در هر سطحی که باشد اعم از هیئت وزیران یا شوراهای شهر و غیره در صورتی که یک شهروند مصوبه ای را خلاف شرع بداند و تقاضای بررسی بدهد با ارجاع دیوان عدالت اداری، فقهای شورا به جد و ریز برای یک ادعای شهروند بررسی و تبادل نظر داشته و ساعت ها وقت می گذارند تا نتیجه حاصل شود.

در پایان جلسه طحان نظیف به سوالات دانشجویان پیرامون مباحث ارائه شده و غیره پاسخ گفت.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

برترین ها