با ما همراه باشید

سلامت

با محوریت هفته جهانی معلولان؛ نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور اساتيد و كارشناسان برتر اين حوزه برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 12 09 12 49 59 - با محوریت هفته جهانی معلولان؛ نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور اساتيد و كارشناسان برتر اين حوزه برگزار شد

همزمان با هفته گرامیداشت معلولان نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور اساتيد و كارشناسان برتر اين حوزه به همت کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، همزمان با هفته گرامیداشت معلولان نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی و مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استان خراسان رضوی به همت کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامیداشت هفته معلولان و ولادت حضرت زینب(س) گفت: برنامه های نشست کتاب خوان در واقع به اشتراک گذاری کتابهای خوانده شده توسط افراد مختلف در قالب یک جلسه هم اندیشی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به هدف یکی از مهم ترین اهداف کتابخانه های عمومی در کشور است.

وی افزود: استان خراسان رضوی، استان کتاب،دانایی و زندگی است. سعی ما در مجموعه کتابخانه های عمومی به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی و آموزشگاه های غیر رسمی بر این است تا با برگزاری برنامه ها و فعالیتهای متنوع فرهنگی بتوانیم گامهای موثرتر و مفیدتری در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای به همه اقشار جامعه به ویژه افراد دارای محدودیت برداریم.

 

در ادامه مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی ضمن قدردانی از مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در راستای توجه ویژه به طیف بزرگ معلولان در برگزاری برنامه های فرهنگی و انعقاد تفاهم نامه هایی با محوریت معلولان، گفت: شعار جهانی در سال 1400 به مناسبت روز جهانی معلولان «پیش بسوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» است. این شعار اشاره مستقیمی به مقوله دسترس پذیری دارد در واقع دسترس پذیری مهم ترین عامل در تعیین شدت معلولیت افراد در جامعه است و بدین معناست که در جامعه امروز باید شرایطی فراهم آوریم که همه افراد در هر سطح از معلولیت بتواند از امکانات و فرصتهای موجود در جامعه با توجه به تواناییها و قابلیتهای خود استفاده کنند.

وی در رابطه با این پرسش که «آیا معلولیت محدودیت است»، افزود: اگر در جامعه دسترس پذیری را فراهم نسازیم و یک فرد دارای معلولیت برای انجام برخی از کارهای ساده خود با مشکل مواجه شود، قطعا معلولیت به معنای محدودیت است، به عبارتی شدت معلولیت و محدودیت افراد در جامعه ارتباط مستقیمی با میزان عملکرد و ارتباط او با محیط دارد.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی مهمترین مساله در رابطه با افراد کم شنوا و ناشنوا را «زبان» دانست و اظهار داشت: هر فردی برای بیان سخنان خود ذهنیت دارد، مفهوم را هم می داند، اما مساله مهم در بیان سخن استفاده از ابزار انتقال آن و به عبارتی «زبان ادبی» است. فرد سالم با استفاده از گفتار می تواند سخن بگوید اما فردی که کم شنوا و ناشنوا است مشکل بزرگی در انتقال این مفاهیم دارد.

وی در پایان برای رفع مشکل ارتباط با افراد کم شنوا و ناشنوا را ارتقاء سواد ادبی و ایجاد امکان انتقال این مفاهیم از طریق حوزه کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: وظیفه همه دستگاه های اجرایی است که با فراهم سازی امکانات مناسب باعث انطباق بیشتر سواد ادبی این قشر با سواد ادبی کتاب شوند.

 

مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استان خراسان رضوی ضمن قدردانی از حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در راستای توجه ویژه به افراد دارای معلولیت و تلاش در برگزاری برنامه های فرهنگی با محوریت این قشر، گفت: همانطور که اشاره شد در عصر حاضر جنبش فراگیر سازی در حوزه افراد دارای معلولیت به راه افتاده است که به معنای دسترس پذیری است.

وی تصریح کرد: در سالهای گذشته برای خدمت رسانی به افراد دارای معلولیت بحث جداسازی مطرح شد بدین صورت که محل نگهداری، مدارس و خدمات این افراد از جامعه جدا شد. در مرحله دوم موضوع تلفیق سازی مطرح شد و به این مساله اشاره داشت که امکانات وجود دارد و اگر افراد دارای معلولیت نمی توانند از این امکانات استفاده کنند مشکلی است که ای افراد با آن مواجه هستند و نمی توان کار دیگری انجام داد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب

اقتصادی

کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 39 26 - کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز کشت شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: کشت گیاه پنیرک یا ختمی خبازی ، برای اولین بار در سطح 3 هکتار در بخش نوخندان روستای برج قلعه کشت شده است.

وی ادامه داد:این گیاه ، گیاهی علفی است و خودرو در بسیاری از نقاط شهرستان روییده  و تا ارتفاع 60 سانتی متر و پایا رشد می کند، گلهای آن بنفش رنگ و کوچک می باشد که برگ و گل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فرهنگی افزود: دم کرده گل پنیرک به دلیل داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه می باشد و همچنین به عنوان ضد نزله( زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود، از طرفی چون دارای خاصیت قابض ضعیف می باشد به عنوان داروی ضد اسهال نیز مفید است، از دیگر مزایای این گیاه می توان به درمان اگزما، آب ریزش بینی اشاره کرد و چون در طب سنتی دارای طبع خنک می باشد به عنوان داروی ضد درد نیز کاربرد دارد.

وی اشاره کرد: معضلی که کشت این گیاه را محدود می کند نیروی کارگری زیاد ان در زمان برداشت گل می باشد.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اجتماعی

سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی در رتبه۱۹ کشوری قراردارد

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 51 55 - سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش خراسان رضوی در رتبه۱۹ کشوری قراردارد

 

معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: سرانه فضای ورزشی آموزش و پرورش در رتبه ۱۹ قرارداریم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، صفدر سلطانی، معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش خراسان رضوی در نشست خبری مسابقات ورزشی فرهنگیان و کشتی دانش‌آموزان پسر سراسر کشور در مشهد، افزود:افزایش سرانه فضای ورزشی را داشته ایم اکنون با ۲۸۰ سالن ورزشی، ۲۰ استخر، ۵۶ کلاس آموزشی سرانه فضای سرپوشیده ۰/۱۸ متر مربع و با ۲۵ زمین چمن طبیعی و ۳۳ چمن مصنوعی سرانه فضای روباز استان ۰/۱۹ متر مربع است.

وی گفت: قبلا در رتبه ۲۳ سرانه فضای ورزشی بودیم که اکنون به رتبه ۱۹ رسیده ایم که با لحاظ افزایش طرح شهید سلیمانی احتمالا رشد دو پله دیگر داشته باشیم.

سلطانی درباره طرح شهید سلیمانی افزود: در این طرح ملی، در استان خراسان رضوی ۱۰۱ فضای ورزشی تا شهریور ماه احداث می شود، اعتبارات این طرح تخصیص و واریز شده و ۵۰ درصد پروژه ها آماده افتتاح است.

وی گفت: در این طرح ۲۵ کلاس ویژه، ۸ سالن ورزشی، ۶۵ چمن مصنوعی و ۳ زمین ساحلی احداث و ۱۱۵ مکان ورزشی موجود بهسازی و ایمن سازی می شود.

صفدری اعتبار این پروژه‌ها ۸۴ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: با مساعدت وزارت آموزش و پرورش و مدیر کل امسال در حال احداث مرکز آموزشی، پرورشی و استعدادیابی در فضای نزدیک حرم مطهر با اعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال هستیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطر نشان کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۴۸۰ معلم متخصص ورزشی در مدارس استان خدمت می کنند که به هزار و ۵۰۰ نیروی دیگر نیاز داریم تا همه کلاس ها تکمیل شود.

وی افزود: در آزمون استخدامی جدید تعداد ۲۳۵ نفر نیروی جدید به ما اضافه می شوند و همچنین تعداد ۲۸۵ نفر نیروی مراقبین سلامت نیز از همین آزمون جذب می شوند که بالاترین مراقب سلامت را خراسان رضوی درکشور دارد.

برگزاری مسابقات ورزشی ۲۰۰۰ نفره فرهنگیان و دانش‌آموزان پسر سراسر کشور در مشهد

همچنین،سید امیر شوشتری،مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت : امسال  مسابقات ورزشی خواهران فرهنگی و کشتی دانش‌آموزان پسر سراسر کشور را با حضور ۲۰۰۰شرکت کننده و با مشارکت آستان قدس رضوی برگزارمی شود.

شوشتری تصریح کرد: خراسان رضوی میزبان بیش از ۲۰۰۰نفر از دانش‌آموزان و همکاران فرهنگی در مسابقات تربیت بدنی فرهنگیان و دانش‌آموزان سراسر کشوراست.

 

وی گفت: امسال پس از ۱۳سال، مسابقات همکاران فرهنگی و پس از دو سال هم مسابقات دانش‌آموزی که به دلیل بیماری کرونا تعطیل بود را میزبانی کنیم.

 

گفتنی است مسابقات بانوان فرهنگی از ۲۸تیرماه سال جاری تا ۲ مردادماه در سالن‌های شهید آقا مصطفی خمینی، مالک اشتر، شهید عرفانی، علی حمیدی(فیاض بخش) و مجموعه ورزشی سجاد در سه رشته والیبال، تنیس روی میز و بدمینتون برگزارمی شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها