با ما همراه باشید

سلامت

با محوریت هفته جهانی معلولان؛ نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور اساتيد و كارشناسان برتر اين حوزه برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 12 09 12 49 59 - با محوریت هفته جهانی معلولان؛ نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور اساتيد و كارشناسان برتر اين حوزه برگزار شد

همزمان با هفته گرامیداشت معلولان نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور اساتيد و كارشناسان برتر اين حوزه به همت کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، همزمان با هفته گرامیداشت معلولان نشست كتاب خوان ويژه «مربيان ناشنوايان و كم شنوايان» با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی و مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استان خراسان رضوی به همت کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد مقدس برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن گرامیداشت هفته معلولان و ولادت حضرت زینب(س) گفت: برنامه های نشست کتاب خوان در واقع به اشتراک گذاری کتابهای خوانده شده توسط افراد مختلف در قالب یک جلسه هم اندیشی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی به هدف یکی از مهم ترین اهداف کتابخانه های عمومی در کشور است.

وی افزود: استان خراسان رضوی، استان کتاب،دانایی و زندگی است. سعی ما در مجموعه کتابخانه های عمومی به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی و آموزشگاه های غیر رسمی بر این است تا با برگزاری برنامه ها و فعالیتهای متنوع فرهنگی بتوانیم گامهای موثرتر و مفیدتری در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای به همه اقشار جامعه به ویژه افراد دارای محدودیت برداریم.

 

در ادامه مسعود فیروزی، مدیرکل بهزیستی استان خراسان رضوی ضمن قدردانی از مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در راستای توجه ویژه به طیف بزرگ معلولان در برگزاری برنامه های فرهنگی و انعقاد تفاهم نامه هایی با محوریت معلولان، گفت: شعار جهانی در سال 1400 به مناسبت روز جهانی معلولان «پیش بسوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت» است. این شعار اشاره مستقیمی به مقوله دسترس پذیری دارد در واقع دسترس پذیری مهم ترین عامل در تعیین شدت معلولیت افراد در جامعه است و بدین معناست که در جامعه امروز باید شرایطی فراهم آوریم که همه افراد در هر سطح از معلولیت بتواند از امکانات و فرصتهای موجود در جامعه با توجه به تواناییها و قابلیتهای خود استفاده کنند.

وی در رابطه با این پرسش که «آیا معلولیت محدودیت است»، افزود: اگر در جامعه دسترس پذیری را فراهم نسازیم و یک فرد دارای معلولیت برای انجام برخی از کارهای ساده خود با مشکل مواجه شود، قطعا معلولیت به معنای محدودیت است، به عبارتی شدت معلولیت و محدودیت افراد در جامعه ارتباط مستقیمی با میزان عملکرد و ارتباط او با محیط دارد.

مدیرکل بهزیستی خراسان رضوی مهمترین مساله در رابطه با افراد کم شنوا و ناشنوا را «زبان» دانست و اظهار داشت: هر فردی برای بیان سخنان خود ذهنیت دارد، مفهوم را هم می داند، اما مساله مهم در بیان سخن استفاده از ابزار انتقال آن و به عبارتی «زبان ادبی» است. فرد سالم با استفاده از گفتار می تواند سخن بگوید اما فردی که کم شنوا و ناشنوا است مشکل بزرگی در انتقال این مفاهیم دارد.

وی در پایان برای رفع مشکل ارتباط با افراد کم شنوا و ناشنوا را ارتقاء سواد ادبی و ایجاد امکان انتقال این مفاهیم از طریق حوزه کتاب و کتابخوانی دانست و گفت: وظیفه همه دستگاه های اجرایی است که با فراهم سازی امکانات مناسب باعث انطباق بیشتر سواد ادبی این قشر با سواد ادبی کتاب شوند.

 

مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استان خراسان رضوی ضمن قدردانی از حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در راستای توجه ویژه به افراد دارای معلولیت و تلاش در برگزاری برنامه های فرهنگی با محوریت این قشر، گفت: همانطور که اشاره شد در عصر حاضر جنبش فراگیر سازی در حوزه افراد دارای معلولیت به راه افتاده است که به معنای دسترس پذیری است.

وی تصریح کرد: در سالهای گذشته برای خدمت رسانی به افراد دارای معلولیت بحث جداسازی مطرح شد بدین صورت که محل نگهداری، مدارس و خدمات این افراد از جامعه جدا شد. در مرحله دوم موضوع تلفیق سازی مطرح شد و به این مساله اشاره داشت که امکانات وجود دارد و اگر افراد دارای معلولیت نمی توانند از این امکانات استفاده کنند مشکلی است که ای افراد با آن مواجه هستند و نمی توان کار دیگری انجام داد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

سلامت

تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 15 39 53 - تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

پودر تزریقی ” سفکوئینوم سولفات ” با نام تجاری ” سفاکتان ” یکی از جدیدترین آنتی بیوتیکهای دامی و نسل چهارم سفالوسپورنپین ها برای اولین بار در کشور توسط شرکت داروسازی نصر فریمان، شرکت دانش بنیان داروسازی دامی تولید و به بازار عرضه شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،ناصری، مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت داروسازی نصر فریمان گفت:سفکوئینوم سولفات بصورت پماد پستانی برای دام ها در داخل ایران تولید و مصرف می شود ولی فرم تزریقی این دارو که در گذشته  سوسپانسیون تزریقی 2.5 درصد و با نام تجاری کوباکتان وارد کشور می شد ، امروز بدلیل تحریم ها دیگر وارد نمی شود و ما با تکیه بر توان داخلی این نیاز دارویی دامی کشور را برطرف کردیم.

وی افزود : انتخاب این محصول به دلیل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک های خانواده پنی سیلین ها در دام ها و ایجاد مقاومت دارویی منجربه درمان طولانی تر و بی اثر، بوده و خانواده سفالوسپورین ها که نسل جدید آنتی بیوتیک ها می باشند و سابقه مصرف طولانی در ایران ندارند باعث شده حیوانات در درمان مقاومت نشان نداده و درمان بصورت قطعی و موثر انجام شود.

ناصری گفت : مزایا و ویژگی این دارو دوره پرهیز از مصرف بسیار کوتاه آن است و همین امر سبب گردیده شیر و گوشت دام پس از مدت کوتاهی قابل مصرف انسانی باشد.

وی افزود: ما امروز می توانیم نیازهای دارویی دامی در کشور را با اتکا به دانش فنی بومی و استفاده از ظرفیت های داخلی، دانشمندان و نخبگان کشورمان برطرف نمائیم واز خروج ارز و عبور از تحریم ها موفق عمل کنیم اما نیاز است بسترهای تولید و حمایت های داخلی از تولید کنندگان افزایش یافته و موانع از سرراه تولید کنندگان برداشته شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

رصد و پایش روزانه ی نهاده های اساسی مردم

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 09 19 00 - رصد و پایش روزانه ی نهاده های اساسی مردم

جلسه ای با حضور فرماندار، مدیر و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی، رؤسای ادارت تعاون روستایی، تعزیزات حکومتی، شرکت گاز، نمایندگان سپاه و بسیج اصناف در محل فرمانداری شهرستان مه ولات برگزار و بر رصد وپایش روزانه ی نهاده های اساسی تأکید شد.

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات ضمن خوشامد گویی به حاضران در جلسه و تسلیت دومین سالگرد شهادت سردار دلها، حاج قاسم سلیمانی و ایام فاطمیه گفت: دستیابی به خود کفایی محصولات کشاورزی، تقویت دانش بومی و ارتقای سطح تخصصی و کاربردی بهره برداران کشاورزی و شناسایی و فعال سازی ظرفیت های راکد حوزه کشاورزی از اهداف اصلی قرارگاه امنیت غذایی است.

ساربان افزود: امنيت غذايي به عنوان هدف اصلي سياست هاي توسعه، همواره به عنوان يكي از محورهاي اصلي توسعه و تأمین امنیت روانی جامعه مورد تاكيد بوده است.

وی در باره رصد و پایش روزانه نهاده های اساسی مردم، استفاده از سردخانه شهرستان بابت ذخیره سازی محصولات دامی، ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ، معرفی افراد واجد شرایط جهت ثبت نام در سامانه سیتا بابت استفاده از تسهیلات دامدار کارت و شناسایی ورصدوپایش انبارهای سطح شهرستان توضیحات لازم را ارائه کرد.

ادامه مطلب

برترین ها