با ما همراه باشید

فرهنگی

با هدف افزایش تعاملات فرهنگی انجام شد: امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 12 43 18 - با هدف افزایش تعاملات فرهنگی انجام شد: امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اداره آموزش و پرورش استثنائی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و مهدی قاسمی پور، امضا شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به اجرای بخشی از تفاهم نامه در کتابخانه های عمومی استان، گفت: امروز کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز اجتماعی محسوب می شوند به عبارتی مکان آموزشی و فرهنگی سوم بعد از خانه و مدرسه هستند و می توان از کتابخانه ها به عنوان مرکز غیررسمی آموزش و پرورش در حوزه های مهارت آموزی، تربیتی و … نام برد.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم آموزش و پرورش استثنائی با افراد نیازمند خدمات خاص، افزود: می توان از ظرفیت کتابخانه های عمومی به عنوان فضاهایی برای ادامه و تکمیل رسالت اداره کل کتابخانه های عمومی استان استفاده شود، بطور مثال شاید یکی از مهمترین مسایل موجود در جامعه فرهنگ سازی نحوه برخورد با آنها باشد که می توان با برگزاری وبینارها و کارگاه های روانشناختی و روانشناسی در مجموعه کتابخانه ها بخشی از این مساله را بر طرف کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تولید محتوا برای دانش آموزان استثنائی را مهم دانست و آمادگی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی را در راستای تولید محتوا برای دانش آموزان با نیازهای خاص را با محوریت موضوعات مختلف اعلام کرد.

 

در ادامه مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی با اشاره به اینکه 3% از افراد جامعه دارای نیازهای خاص هستند، گفت: یکی از سیاستها و رسالتهای آموزش و پرورش استثنائی تمرکز بر روی مشارکت سایر دستگاه های اجرایی در رشد همه جانبه نظام تعلیم و تربیت به ویژه برای دانش آموزان استثنائی است.

وی با بیان اینکه اداره کل کتابخانه های عمومی استان یکی از مراکز مهم در این راستا است، افزود: حرکت زیبای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نحوه عضویت دانش آموزان استثنائی در کتابخانه ها، راه اندازی بخش نابینایان در کتابخانه های استان مانند کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) و دکتر شریعتی مشهد و سایر شهرستانها و مدنظر داشتن منابع مختص برای این گروه از افراد در جشنواره کتابخوانی رضوی نشان از توجه و دغدغه مند بودن این نهاد نسبت به دانش آموزان استثنائی دارد.

قاسمی پور با بیان اینکه هدف ما مهارت آموزی و مهارت پروری در دانش آموزان استثنائی است، گفت: دانش آموزان استثنائی نیاز به منابع خاص با توجه به وضعیت خود دارند و متاسفانه میزان تولید محتوا اعم از کتابهای بریل، گویا و … جوابگوی این نیازها نمی باشد. اداره کل کتابخانه های عمومی استان به عنوان یکی از ارگانهای فرهنگی اصلی در این حوزه می توانید با ایجاد حس ترغیب و مشارکت در نویسندگان و انتشارات در مسیر تامین نظام برنامه درسی غیر رسمی برای اجرای کیفی برنامه درسی دانش آموزان با نیازهای ویژه همراه و همگام ما باشید.

 

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان برگزاري حضور در جلسات سیاستگذاری مرتبط به دعوت «اداره»، متناسب سازی فضا و تجهیزات کتابخانه ها متناسب با نیازهای دانش آموزان با نیازهای ویژه با درخواست کارشناسان اداره استثنایی (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، تخصیص فضای ویژه و مناسب دانش آموزان با نیازهای ویژه دربرخی از کتابخانه های عمومی استان. (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، برگزاری نشست های تخصصی کتاب خوان، نقد و بررسی کتاب و برگزاری مراسمات رونمایی از کتاب با حضور نویسندگان و مولفان ،برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از لوگوی آموزش وپرورش استثنایی درتبلیغات، برگزاری جلسات گفتگوهای اجتماعی با محوریت و وظایف طرفین، اطلاع رسانی برنامه های هفته کتاب وکتابخوانی به اداره آموزش وپرورش استثنایی، عضویت سراسری رایگان دانش آموزان تحت پوشش در کتابخانه های عمومی استان . (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، در اختیار قرار دادن استودیو جهت تولید محتوای صوتی آموزشی(باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها) اقدامات لازم را انجام دهد و در مقابل آموزش و پرورش استثنائی استان نیز در حضور در جلسات سیاستگذاری مرتبط به دعوت « اداره کل» در سطوح ستادی و استانی، کمک فکری و ارائه ایدهای علمی و اجرایی جهت مناسب سازی کمی و کیفی کتابخانه های استان در راستای سند تحول بنیادی و متناسب با گروهای دانش آموزان با نیازهای ویژه، برگزاری مسابقات هنری ، فرهنگی ،علمی (کتابخوانی، قصه گویی و…) برای عموم دانش آموزان در راستای آموزش و پرورش فراگیر، فراهم آوردن شرایط مناسب و اطلاع رسانی مطلوب جهت استفاده معلمین ، دانش آموزان و اولیاء از امکانات کتابخانه‌های عمومی استان، معرفی معلمان و دانش آموزان علاقه مند به تولید محتوا در راستای مداخله به هنگام و طلایی با توجه به ظرفیت کتابخانه‌ها جهت پیشگیری از معلولیت‌ها در جامعه، معرفی معلمان و دانش آموزان جهت نشست کتابخوانی ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه، برگزاری دوره دانش افزایی نهضت بریل آموزی برای پرسنل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، برگزاری دوره دانش افزایی آموزش نهضت زبان اشاره برای پرسنل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، معرفی کتابخانه‌های متناسب سازی شده به دانش آموزان استثنایی و والدین آنها جهت بهره مندی از خدمات کتابخانه، معرفی افراد متخصص جهت عضویت درکارگروه‌های تخصصی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای تدوین، اصلاح و تالیف کتب و مقالات تخصصی آموزش و پرورش استثنایی استان همکاری های لازم را داشته باشد. همچنین مدت این تفاهم نامه از مهر ماه سال 1400به مدت 3 سال شمسی معتبر می باشد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اقتصادی

همه دستگاههای مرتبط در خدمت رونق پدیده شاندیز

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 10 04 47 - همه دستگاههای مرتبط در خدمت رونق پدیده شاندیز

 

امام جمعه، فرماندار،شهردار و اعضای شورای شهر شاندیز به همراه رییس و تعدادی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان خراسان رضوی از پروژه های فعال و در حال بهره برداری پدیده شاندیز بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،رییس هیات مدیره گروه شرکتهای پدیده گفت: با توجه به حل اغلب مشکلات حقوقی، قضایی و ثبتی مرتبط با پروژه پدیده و با توجه به همدلی و هماهنگی بین نهادهای حاکمیتی، انتظار می رود همکاری ‌های لازم برای رونق بخشی به مجموعه پدیده انجام شود.

 

حجت الاسلام صاحبی امام جمعه شاندیز با اشاره به وسعت پروژه پدیده، اظهار داشت: اثرات مثبت این پروژه ی ملی قطعا در رونق، آبادانی و اشتغال زایی فراتر از شهر شاندیز است و برای حل مشکلات آن باید علاوه بر استفاده از ظرفیت های محلی از توان ملی نیز استفاده شود.

 

فرماندار شهرستان بینالود نیز اعلام آمادگی کرد که مجموعه مدیریت شهری و نهادهای حاکمیتی برای حل و فصل موضوعات مرتبط با پروژه پدیده، از هرگونه ظرفیت در اختیار خود استفاده کنند.

 

حسینی تاکید کرد: با هم اندیشی و همراهی همه ی دستگاه های مرتبط راه های افزایش پاخور و بازدیدکننده از مجموعه پدیده بررسی و فراهم شود.

 

رییس شورای اسلامی شهر شاندیز  گفت:رونق مجموعه پدیده موجب رونق شهر شاندیز نیز می شود و لازم است با افزایش تبلیغات موجبات رونق بخشی به مجموعه پدیده فراهم آید.

 

باقری شهردار شاندیز نیز گفت:با توجه به اشراف مدیریت شهری به موضوعات پروژه پدیده، شهرداری شاندیز آمادگی کامل برای هرگونه همکاری با پروژه پدیده از جمله هم افزایی در خصوص استقبال از بهار ۱۴۰۱ و حضور حداکثری گردشگر را دارد.

 

منبع : روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده

ادامه مطلب

فرهنگی

دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

پسماند - دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

 

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مهدی ذبیحی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داده؛ افزود: این دوره آموزشی بمنظور تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز از طریق بهره‌گیری از فناوری‌های مناسب و با نصب نرم افزارهای (اکو، بهروب و بازیست) زباله خشک تحویل و از طریق نرم افزار کیف پول شارژ می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه بوده که تحقق آن افزون بر مزایای زیست محیطی تکمیل کننده راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیز است، خاطر نشان کرد: این دوره آموزشی با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد و با حضور 40 نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

 

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 01 15 12 14 47 - برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید حسین حسینی کیا، رئیس اداره آموزش ،ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت : از ابتدای سال جاری تا کنون میزان مصوب سازمان در خصوص آموزش مجریان و بهره بردران 10 هزار و 466 نفر روز بوده که تا کنون این اداره موفق به برگزاری 11 هزار 227 نفر روز برای بهره برداران شده که رشد صد در صدی به همراه داشته است.

وی در ادامه اظهار داشت : دوره های ویژه همکاران 2 هزار و 986 نفر روز بوده که شامل آشنایی با طرح مرتعداری ،مدیریت چرا ، اطفا حریق ، نحوه تشکیل تعاونیها ، همیاران طبیعیت و نقش آنها در مدیریت پایدار منابع طبیعی ، حفاظت و احیاء منابع طبیعی با مشارکت جوامع محلی ، آشنایی با قوانین و مقررات منابع طبیعی ، آشنایی با بیمه مراتع ، تثبیت شن های روان و بیابان زدایی ، معرفی صندوق حمایت از بخش کشاورزی و منابع طبیعی و نقش آن در پایداری منابع طبیعی ، تولید نهال ، جمع آوری و نگهداری بذور جنگلی ، زراعت چوب ، احداث و نگهداری بوستان روستایی ، تبدیل دیمزارهای کم بازده به علوفه ، آشنایی با علل و عوامل تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی ، اصول و مبانی کار آفرینی در بخش منابع طبیعی ، اطفاء حریق، کارگاه آموزشی ترویجی در حفظ و احیاء و توسعه منابع طبیعی ، آشنایی با روند اجرای طرح های جنگلداری را می توان نام برد.

وی گفت : کارگاه اموزشی مصوب سازمان 2 دوره بوده است که این اداره تا کنون 5 دوره برگزار نموده و رشد 250 درصدی داشته است.

حسینی کیا افزود: علیرغم شيوع ویروس کرونا در سطح کشور،منابع طبیعی استان دوره های آموزشی خود را با فراهم کردن بسترهای لازم از طريق فضای مجازی و به صورت مستمر برگزار می کند.

سید حسین حسینی کیاگفت : نقش آموزش و ترویج در تبیین جایگاه منابع طبیعی بین اقشار مردم یکی ازمهم‌ترین ضروریاتی است که نباید مورد غفلت واقع شود و باید از روش‏‌های مختلف در راستای نهادینه کردن فرهنگ صیانت و حفاظت از منابع طبیعی در کشور استفاده کرد.

ادامه مطلب

برترین ها