با ما همراه باشید

فرهنگی

با هدف افزایش تعاملات فرهنگی انجام شد: امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 12 43 18 - با هدف افزایش تعاملات فرهنگی انجام شد: امضای تفاهم نامه اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان

تفاهم نامه همکاری اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و آموزش و پرورش استثنائی استان در راستای افزایش تعاملات فرهنگی، امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تفاهم نامه همکاری در راستای افزایش تعاملات فرهنگی بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و اداره آموزش و پرورش استثنائی استان با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و مهدی قاسمی پور، امضا شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به اجرای بخشی از تفاهم نامه در کتابخانه های عمومی استان، گفت: امروز کتابخانه های عمومی به عنوان مراکز اجتماعی محسوب می شوند به عبارتی مکان آموزشی و فرهنگی سوم بعد از خانه و مدرسه هستند و می توان از کتابخانه ها به عنوان مرکز غیررسمی آموزش و پرورش در حوزه های مهارت آموزی، تربیتی و … نام برد.

وی با اشاره به ارتباط مستقیم آموزش و پرورش استثنائی با افراد نیازمند خدمات خاص، افزود: می توان از ظرفیت کتابخانه های عمومی به عنوان فضاهایی برای ادامه و تکمیل رسالت اداره کل کتابخانه های عمومی استان استفاده شود، بطور مثال شاید یکی از مهمترین مسایل موجود در جامعه فرهنگ سازی نحوه برخورد با آنها باشد که می توان با برگزاری وبینارها و کارگاه های روانشناختی و روانشناسی در مجموعه کتابخانه ها بخشی از این مساله را بر طرف کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی تولید محتوا برای دانش آموزان استثنائی را مهم دانست و آمادگی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی را در راستای تولید محتوا برای دانش آموزان با نیازهای خاص را با محوریت موضوعات مختلف اعلام کرد.

 

در ادامه مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی خراسان رضوی با اشاره به اینکه 3% از افراد جامعه دارای نیازهای خاص هستند، گفت: یکی از سیاستها و رسالتهای آموزش و پرورش استثنائی تمرکز بر روی مشارکت سایر دستگاه های اجرایی در رشد همه جانبه نظام تعلیم و تربیت به ویژه برای دانش آموزان استثنائی است.

وی با بیان اینکه اداره کل کتابخانه های عمومی استان یکی از مراکز مهم در این راستا است، افزود: حرکت زیبای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نحوه عضویت دانش آموزان استثنائی در کتابخانه ها، راه اندازی بخش نابینایان در کتابخانه های استان مانند کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) و دکتر شریعتی مشهد و سایر شهرستانها و مدنظر داشتن منابع مختص برای این گروه از افراد در جشنواره کتابخوانی رضوی نشان از توجه و دغدغه مند بودن این نهاد نسبت به دانش آموزان استثنائی دارد.

قاسمی پور با بیان اینکه هدف ما مهارت آموزی و مهارت پروری در دانش آموزان استثنائی است، گفت: دانش آموزان استثنائی نیاز به منابع خاص با توجه به وضعیت خود دارند و متاسفانه میزان تولید محتوا اعم از کتابهای بریل، گویا و … جوابگوی این نیازها نمی باشد. اداره کل کتابخانه های عمومی استان به عنوان یکی از ارگانهای فرهنگی اصلی در این حوزه می توانید با ایجاد حس ترغیب و مشارکت در نویسندگان و انتشارات در مسیر تامین نظام برنامه درسی غیر رسمی برای اجرای کیفی برنامه درسی دانش آموزان با نیازهای ویژه همراه و همگام ما باشید.

 

گفتنی است، طی تفاهم نامه فی مابین دو دستگاه مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان برگزاري حضور در جلسات سیاستگذاری مرتبط به دعوت «اداره»، متناسب سازی فضا و تجهیزات کتابخانه ها متناسب با نیازهای دانش آموزان با نیازهای ویژه با درخواست کارشناسان اداره استثنایی (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، تخصیص فضای ویژه و مناسب دانش آموزان با نیازهای ویژه دربرخی از کتابخانه های عمومی استان. (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، برگزاری نشست های تخصصی کتاب خوان، نقد و بررسی کتاب و برگزاری مراسمات رونمایی از کتاب با حضور نویسندگان و مولفان ،برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی واستفاده از لوگوی آموزش وپرورش استثنایی درتبلیغات، برگزاری جلسات گفتگوهای اجتماعی با محوریت و وظایف طرفین، اطلاع رسانی برنامه های هفته کتاب وکتابخوانی به اداره آموزش وپرورش استثنایی، عضویت سراسری رایگان دانش آموزان تحت پوشش در کتابخانه های عمومی استان . (باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، در اختیار قرار دادن استودیو جهت تولید محتوای صوتی آموزشی(باهماهنگی اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها) اقدامات لازم را انجام دهد و در مقابل آموزش و پرورش استثنائی استان نیز در حضور در جلسات سیاستگذاری مرتبط به دعوت « اداره کل» در سطوح ستادی و استانی، کمک فکری و ارائه ایدهای علمی و اجرایی جهت مناسب سازی کمی و کیفی کتابخانه های استان در راستای سند تحول بنیادی و متناسب با گروهای دانش آموزان با نیازهای ویژه، برگزاری مسابقات هنری ، فرهنگی ،علمی (کتابخوانی، قصه گویی و…) برای عموم دانش آموزان در راستای آموزش و پرورش فراگیر، فراهم آوردن شرایط مناسب و اطلاع رسانی مطلوب جهت استفاده معلمین ، دانش آموزان و اولیاء از امکانات کتابخانه‌های عمومی استان، معرفی معلمان و دانش آموزان علاقه مند به تولید محتوا در راستای مداخله به هنگام و طلایی با توجه به ظرفیت کتابخانه‌ها جهت پیشگیری از معلولیت‌ها در جامعه، معرفی معلمان و دانش آموزان جهت نشست کتابخوانی ویژه دانش آموزان با نیازهای ویژه، برگزاری دوره دانش افزایی نهضت بریل آموزی برای پرسنل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، برگزاری دوره دانش افزایی آموزش نهضت زبان اشاره برای پرسنل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، معرفی کتابخانه‌های متناسب سازی شده به دانش آموزان استثنایی و والدین آنها جهت بهره مندی از خدمات کتابخانه، معرفی افراد متخصص جهت عضویت درکارگروه‌های تخصصی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان برای تدوین، اصلاح و تالیف کتب و مقالات تخصصی آموزش و پرورش استثنایی استان همکاری های لازم را داشته باشد. همچنین مدت این تفاهم نامه از مهر ماه سال 1400به مدت 3 سال شمسی معتبر می باشد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

فرهنگی

زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 18 03 46 - زمینه های همکاری دانشگاه رضوی و آموزش و پرورش بررسی شد

دردیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیرکل اموزش و پرورش خراسان رضوی، زمینه های همکاری بررسی و بر تهیه تفاهم نامه ای در این باب تاکید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام والمسلمین علی خیاط، رییس دانشگاه رضوی با مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی دیدار و گفت و گو کرد.
در ابتدای این دیدار رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی به معرفی دانشگاه، رشته های موجود، توانمندی‌ها و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پرداخت.

وی در ادامه به دیدار تولیت محترم آستان قدس رضوی با وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد و از ابراز تمایل وزیر در استفاده از فارغ التحصیلان دانشگاه سخن گفت.

حجت السلام والمسلمین خیاط با اشاره به نقش بی بدیل آموزش و پرورش در تربیت نسل جوان انقلابی و معتقد، نسبت به زمینه های مختلف همکاری اعلام آمادگی کرد.

در ادامه سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و خوشامدگویی به همکاری با حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و زمینه های همکاری را متعدد دانست.

وی در این دیدار به راه های جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاه در آموزش و پرورش اشاره کرد و نیزاز معرفی دانشگاه به دانش آموزان نخبه و حضور دانش آموزان در دانشگاه و استفاده از ظرفیت دانشگاه و اعضای هیأت علمی در تدوین کتب درسی و تقویت بنیه دینی و اعتقادی دانش آموزان و معلمان و مدیران سخن گفت.

در پایان تصمیم بر آن شد که پیش نویس تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم اسلامی رضوی با اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی از سوی اداره کل تهیه و با اعمال نظرات دانشگاه نهایی شده و ضمن امضای طرفین اجرا و مبنای گسترش و ادامه همکاری ها قرار گیرد.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 44 14 - موفقیت دانشگاه رضوی در3 بخش از جشنواره کتاب سال رضوی

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور در 3 بخش، ضمن کسب رتبه و موفقیت، مورد تقدیر قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره کتاب سال رضوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی، دکتر عبدالحمید طالبی، رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان حوزه فرهنگ و هنر در تالار شیخ طبرسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در حالی به پایان رسید که از دانشگاه علوم اسلامی رضوی در سه بخش تقدیر شد.

در این دوره از جشنواره، 410 اثر از 16 کشور از جمله ایتالیا، پاکستان، ترکیه وغیره به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بر اساس داوری صورت گرفته، 39 اثر از سوی هیئت علمی داوری امتیازلازم برای قرار گرفتن در رتبه بندی برتر را کسب کردند.

دانشگاه علوم اسلامی رضوی در بخش کتاب های چاپی با محوریت حرم و اماکن متبرکه با کتاب «مهندسی قرارداد اجاره موقوفات در سنجه اصل رعایت غبطه وقف» اثر محمدجواد فخر، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سيدحسن وحدتي شبيري و عبدالرضا اصغري به رتبه دوم دست یافت.

این نهاد علمی فرهنگی که در زمینه نشر هم فعالیت دارد در بخش ناشران فعّال نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش بین‌الملل آثار نگارش یافته به زبان های زنده و پر مخاطب جهان (غیرفارسی) نیز از دانشگاه علوم اسلامی رضوی به خاطر چاپ کتاب «اعتقاد ما» به زبان فرانسوی تقدیر شد.
بر این اساس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بیش از دیگر موسسات و نهاد های علمی در کسب رتبه و تقدیر به لحاظ شایستگی و فعالیت در زمینه نشرو کتاب موفقیت به دست آورده است.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

زیارت

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 41 52 - پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد تمدید شد

پیش ثبت نام پیاده روی اربعین تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد شاد ، مدیر حج و زیارت خراسان رضوی اعلام داشت :پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ١٠ تیر در سامانه سماح آغاز شده است و تا پایان وقت جمعه ۳۱ تیرماه حدود ۶۵ هزار نفر برای زیارت اربعین در استان خراسان رضوی پیش ثبت نام کرده اند. .

 

وی افزود:قرار بود پیش ثبت نام تا پایان تیرماه ادامه داشته باشد که بعلت درخواست های متقاضیان و شرط ثبت نام در سامانه برای عبور از مرز برای اربعین، این مهلت تا ١٧ مرداد مصادف با عاشورای حسینی تمدید  شده است .

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها