با ما همراه باشید

اقتصادی

برداشت ۱هزارو۳۰۰ تن ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 08 09 19 58 27 - برداشت ۱هزارو۳۰۰ تن ڪلزا در شهرستان مشهد

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از پایان ڪار برداشت ڪلزا از سطح ۵۷۵ هڪتار از اراضی شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد میری دیسفانی، معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مشهد گفت:سطح ڪشت ڪلزا در سال جاری ۵۷۵ هڪتار بود ڪه ۱ هزار و ۳۰۰ تن محصول تولید شد.

میری دیسفانی گفت:عاملیت خرید ڪلزا از طریق شرڪت غله و به مباشرت اتحادیه تعاونی‌های روستایی و ڪارخانجات روغن ڪشی استان انجام گرفت .

وی گفت:حداڪثر رطوبت مجاز هنگام تحویل دانه ڪلزا به مراڪز خرید ۱۵ درصد است.

میری دیسفانی برای ڪاشت ڪلزا از ڪشاورزان خواست با ڪاشت این محصول با ایجاد تناوب زراعی با غلات ضمن حفظ حاصلخیزی خاڪ و صرفه جویی در مصرف آب از مزایایی اقتصادی آن نیز بهره ببرند.

وی گفت : همزمان با فصل برداشت ڪلزا، مرڪز خرید در سطح شهرستان فعال بوده و ۹۱۰ تن دانه روغنی ڪلزا از ڪشاورزان خریداری نموده و به ڪارخانجات روغن ڪشی حمل می‌گردد.

وی اشاره کرد : قیمت تضمینی هرڪیلوگرم دانه روغنی ڪلزا ۲۳۰ هزار ریال از سوی شورای اقتصاد قیمت گذاری شده بود ڪه نسبت به سال زراعی گذشته ۱۵۵ هزار ریال افزایش داشت.

میری دیسفانی بیان کرد : ڪلزا از جمله محصولات راهبردی بخش ڪشاورزی به شمار می رود ڪه حمایت از ڪشت آن به جای سایر محصولات پرآب بر، مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی بیان کرد : روغن ڪلزا جزو مرغوب ترین و با ڪیفیت ترین روغن‌ها در مقایسه دیگر ارقام از جمله سویا، ذرت و آفتابگردان است و تفاله دانه ڪلزا پس از روغن گیری به عنوان علوفه دام مصرف می‌شود.

وی اشاره کرد : دانه ڪلزا دارای 40 تا 45 درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است.

وی گفت : ارقام ڪشت شده ڪلزا در اراضی شهرستان مشهدنپتون ، اڪاپی ، ایمپریو ، ناتالی و روهان می باشد .

وی ادامه داد: در سال جاری ۱هزارو۳۰۰ تن دانه روغنی ڪلزا به ارزش ۲۹۹هزار میلیارد ریال از این اراضی برداشت و ۹۱۰تن دانه ڪلزا توسط عاملین خریداری و جهت استحصال روغن به ڪارخانه‌های تولید روغن حمل شد.

میری دیسفانی اشاره ڪرد : توسعه سطح زیر ڪشت این دانه روغنی به عنوان یڪ محصول استراتژیڪ در مشهد به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت جهاد ڪشاورزی محسوب می‌شود .

وی برای ڪاشت ڪلزا از ڪشاورزان خواست با ڪاشت این محصول ضمن بهره برداری از مزایایی اقتصادی آن با توسعه ڪشت این دانه روغنی و استحصال روغن آن در شهرستان ، بخشی از روغن مورد نیاز ڪشور تأمین شود .

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

اقتصادی

افتتاح پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی درگمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 09 27 49 - افتتاح پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی درگمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس

 

پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی(استقرار نمایندگان سازمانهای دخیل در امر صادرات،واردات و ترانزیت) در محل گمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس افتتاح شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، پنجره واحد فیزیکی تجارت فرامرزی(استقرار نمایندگان سازمانهای دخیل در امر صادرات،واردات و ترانزیت) در محل گمرک منطقه ویژه اقتصادی سرخس با حضور ر طباطبایی معاون سیاسی، امنیتی استاندار، شورای تامین و شورای اداری شهرستان سرخس در مورخ 1401/10/5 با هدف تسریع و تسهیل فرآیند مبادلات و تبادلات بین المللی کالاها افتتاح شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل استاندارد خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

توجه به سند توسعه بخش کشاورزی باعث بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی می شود

منتشر شده

در

photo 2023 01 25 13 45 09 - توجه به سند توسعه بخش کشاورزی باعث بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی می شود

 

جلسه سند توسعه شهرستان کاشمر درمحل مدیریت جهاد کشاورزی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر درجلسه سند توسعه بخش کشاورزی شهرستان گفت:توسعه کشاورزی با عوامل محدود کننده‌ای همچون خاک، آب، هوا و ذخایر ژنتیکی روبه‌رو است که استفاده روزافزون از این منابع، توسعه کشاورزی را برای تأمین غذای بیشتر دچار چالش کرده است.

 

شجعی افزود:به منظور توسعه شهرستان کاشمر می بایستی به کمک چهره های علمی و فرهیختگان دانشگاهی برنامه هایی تدوین شود تا در کمترین زمان ممکن و با کمترین منابع به اهداف تعیین شده دست پیدا کنیم.

 

وی ادامه داد:این سند می تواند گامی موثر به منظور حل مسائلی همچون کمبود ذخایر آب، نبود زیر ساخت های کافی در ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی،عوامل زیست محیطی و غیره باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمریکی از مهمترین مزیت های سند توسعه را بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سرمایه اجتماعی عنوان کرد و حفظ میراث بومی و تاریخی، تولید پایدار محصولات مزیت دار کشاورزی و،حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی و محیط زیست،تنوع بخشی به فعالیتهای اقتصادی با تاکید بر توسعه مزیتهای شهرستان، کاهش هدررفت آب و انرژی و دستیابی به امنیت غذایی پایدار را از اهداف تدوین سند توسعه شهرستان برشمرد.

 

شجعی اظهار کرد:در تهیه و تدوین این سند از نتایج مطالعات و اسناد بالادست بویژه آمایش سرزمینی،اطلاعات بخش های مهم شهرستان وهمچنین سایر مطالعات بویژه در خصوص ارزیابی سطوح توسعه یافتگی شهرستان استفاده شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

ثبت تردد 145 هزار ناوگان برای حمل حدود 2میلیون تن کالا از پایانه های مرزی با کشور ترکمنستان

منتشر شده

در

photo 2023 01 25 17 55 58 - ثبت تردد 145 هزار ناوگان برای حمل حدود 2میلیون تن کالا از پایانه های مرزی با کشور ترکمنستان

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی از تردد در پایانه های مرزی سرخس و لطف آباد در 10 ماهه سال جاری افزایش 39 درصدی را با ثبت 145هزار دستگاه ناوگان خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جعفر شهامت،مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی  افزود: این دو پایانه مرزی از حیث تناژ جابجا شده در مجموع رویه های صادرات، واردات ، ترانزیت خروجی ورودی نسبت به 10 ماهه سال قبل دارای رشد عملکردی 47 درصدی و با تناژ حدود 2میلیون تن می باشد.

شهامت دباره  عملکرد تفکیکی این دو پایانه مرزی افزود کل تردد در پایانه مرزی سرخس در 10 ماهه سال 1401 برابر 70944 دستگاه با جابجایی 907 هزار تن و رشد 38 درصدی و کل تردد پایانه مرزی لطف اباد در مدت یاد شده 74309 دستگاه با جابجایی بیش از 1 میلیون تن و رشد 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای  خراسان رضوی با اشاره به بالا بون سهم تردد ترانزیتی ورودی و خروجی در پایانه مرزی سرخس نسبت به دیگر پایانه های مرزی استان تأکید نمود که در این پایانه مرزی برخی رویه ها و مشکلات موجود این مرز زمینی که موجب کندی حرکت و کاهش تردد روزانه ناوگان خروجی می گردد را می توان با برنامه ریزی های ویژه و تعاملات بین دستگاهی از طریق اقدامات هماهنگ اصلاح کرد.

وی از دست دادن بخشی از ساعت کاری کشور مقابل به دلیل اختلاف ساعت بین دو کشور ، اعمال سقف پذیرش روزانه از سوی طرف ترکمن در پی انباشت حجم زیاد یدک های ایرانی در خاک کشور ترکمنستان و نامناسب بودن وضعیت هندسی معبر ورود و خروج پایانه مرزی به سمت کشور ترکمنستان، ، را از جمله مشکلات موجود در این مرز برشمرد که به گفته وی می تواند باعث افزایش زمان توقف ناوگان شود.

شهامت درباره پایانه مرزی لطف آباد اضافه کرد: این پایانه نیز که همواره دارای بیشترین سهم تردد ناوگان ترانزیتی خارجی در جمع پایانه های مرزی استان است از مسائل و مشکلاتی مشابه با پایانه مرزی سرخس برخوردار است.

 

وی تأکید کرد: اجرای برخی اقدامات اصلاحی در حوزه ساختار فیزیکی محوطه مرزی در قالب اجرای طرح جامع پایانه مرزي، استانداردسازی برخی فرآیندها و تشریفات مرزی، تقویت نیروی انسانی و رفع کمبودهای برخی دستگاهها در این حوزه می تواند در افزایش ظرفیت این پایانه موثر واقع شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای

ادامه مطلب

برترین ها