با ما همراه باشید

اقتصادی

برداشت15هزار و300تن وش پنبه ازمزارع شهرستان نیشابور

منتشر شده

در

photo 2021 11 07 08 30 06 - برداشت15هزار و300تن وش پنبه ازمزارع شهرستان نیشابور

 

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت15هزار و300 تن وش پنبه از سطح 5000هکتار مزارع پنبه اصلاح شده وبومی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمندراد ،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت پنبه از مزارع شهرستان نیشابور در سطح 5هزار هکتار شروع شد.

فرهمندراد افزود : درسال 1400 در سطح 5هزار هکتار از مزارع شهرستان محصول پنبه کشت گردیده واز شهرستانهای مهم استان در تولید این محصول می باشدکه از این سطح، حدود 3 هزار و900هکتار پنبه اصلاح شده و حدود یک هزار و100 هکتار پنبه رقم بومی می باشد که عمده سطح زیرکشت پنبه شهرستان ، متعلق به بخش میان جلگه است.وی ادامه داد: در سال جاری 23 تن بذر اصلاح شده بین بهره برداران توزیع شده و ارقام پنبه ای که در شهرستان کشت می شود که شامل ارقام ورامین ، خورشید،ساجدی ،شایان ولیدر می باشد.

فرهمند راد افزود:پیش بینی می شود ازمزارع شهرستان حدود 15 هزار و300 تن وش پنبه برداشت گردد.وی در ادامه عنوان کرد: امسال 108هکتار از اراضی زیر کشت پنبه با دستگاههای مکانیزه کشت شده که 30هکتار توسط دستگاههای کشت مستقیم و78 هکتار با دستگاههای پنوماتیک وکف کار کشت شده است.

مدیر جهادکشاورزی نیشابور تصریح کرد: در سطح یک هزارو 850 هکتار تغذیه گیاهی با کودهای ریز مغذی توسط کشاورزان انجام شده و150 هکتار با روش آبیاری بصورت نوار تیپ که از روشهای نوین در کشاورزی می باشد صورت پذیرفته است.

فرهمندراد کمبود کارگر وازطرفی نبود ماشین آلات مناسب برداشت را سبب تاخیر در برداشت و درنتیجه افزایش هزینه وکاهش کیفیت محصول در اواخر فصل برداشت عنوان کرد.وی اذعان کرد تامین ماشین آلات مناسب برداشت در سیاست های آینده این مدیریت در محصول پنبه می باشد که باید به سمت برداشت مکانیزه برویم.وی تصریح کرد در این مزارع استفاده از برگ ریزپنبه در سطح 20 هکتار وهورمون تنظیم کننده رشد (سوپر استم) در سطح 25 هکتار استفاده شده است.

لازم به ذکر است درشهرستان نیشابور 5 کارخانه تصفیه پنبه فعال وجود دارد که بانظارت کارشناسان مدیریت جهادکشاورزی شهرستان واستان مشغول تبدیل محصول وش به محلوج جهت تحویل به کارخانجات نخریسی می باشند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی وخبرنگاران نیشابور

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها