با ما همراه باشید

اقتصادی

برنامه عملیاتی دفتر فن بازار منطقه ای خراسان رضوی اعلام شد

منتشر شده

در

photo 2021 11 01 13 50 51 - برنامه عملیاتی دفتر فن بازار منطقه ای خراسان رضوی اعلام شد

 

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: برنامه عملیاتی دفتر فن بازار منطقه ای این استان براساس ابلاغیه شبکه ملی فن بازار تدوین و بستر لازم برای اجرایی شدن آن فراهم شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی بهرامی زاده به تشریح اقدامات انجام گرفته توسط دفتر فن بازار منطقه ای استان و برنامه عملیاتی آن در سال جاری پرداخت و گفت: کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازار منطقه ای استان تشکیل و احکام اجرایی اعضای کمیته توسط استانداری صادر شده است.

وی بیان کرد: اعضای کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازار منطقه ای استان شامل نمایندگان دستگاه های اجرایی می شود که به نوعی در فن بازار نقش دارند، مسئولیت این شورا با استاندار یا معاون اقتصادی استاندار و نائب رییس این شورا، مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان است.

وی با اشاره به وجود 27 دفتر فن بازار منطقه ای در کشور بیان کرد: در کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازار استان، نمایندگان استانداری، شهرداری، مراکز رشد دانشگاه ها و برخی خبرگان بخش تولید حضور دارند و تصمیماتی می گیرند که به نفع فن بازار منطقه ای خراسان رضوی باشد، در واقع صدور حکم برای هر یک از این اعضا به تصمیمات آنان در حوزه فن بازار جنبه قانونی بخشیده است.

بهرامی زاده اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون دو جلسه کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازارهای استان با محوریت معرفی برنامه های فن بازار در سال 1400 و ایجاد هم افزایی دستگاه های اجرایی استان در تحقق برنامه های تدوین شده برگزار شده است.

وی اظهار داشت: فن بازارهای منطقه ای در کل کشور برنامه عملیاتی دارند که این برنامه توسط شبکه فن بازار ملی به فن بازارهای منطقه ای ابلاغ می شود و هر برنامه دارای چهار محور است که پیرامون هر محور تکالیفی برعهده دفاتر فن بازارهای منطقه ای گذاشته می شود.

وی چهار محور برنامه عملیاتی فن بازار منطقه ای را بازاریابی محصولات فناورانه و دانش بنیان، جلب سرمایه برای استارتاپها از طریق برگزاری فستیوال نوآوری و اختراعات یا استارتاپ دمو، انتقال فناوری و رفع نیازهای فناوری صنایع، توسعه شبکه و هم افزایی از طریق ترویج و آموزش و مستندسازی و شبکه سازی ذکر کرد.

وی گفت: هر دفتر فن بازار منطقه ای کارگزارانی دارد که مورد تایید شبکه ملی فن بازار کشور است، سهم خراسان رضوی از کارگزاران مورد تایید شبکه ملی فن بازار، چهار کارگزار است که برنامه های عملیاتی فن بازار از طریق انعقاد قرارداد با این کارگزارها انجام می شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: امسال طی قراردادی که این شرکت با کارگزار فن بازار منعقد کرده باید 20 مورد مشتری به منظور بازارسازی و بازاریابی برای محصولات فناورانه شناسایی شود و از این طریق محصولات فناورانه به فروش برسد.

وی برگزاری یک مورد فستیوال نوآوری و اختراعات و رسیدن به انعقاد قرارداد برای جلب مشارکت یا سرمایه گذاری یا تجارت، برگزاری یک مورد استارتاپ دمو برای رسیدن به سه مورد انعقاد قرارداد برای سرمایه گذاری را از برنامه های امسال فن بازار در حوزه جلب سرمایه برای استارتاپها برشمرد.

 

بهرامی زاده گفت: در حوزه تحقق یکی دیگر از محورهای برنامه عملیاتی فن بازار استان در سال 1400 مبنی بر انتقال و شناسایی و رفع نیارهای فناورانه صنایع، تا پایان سال شناسایی 12 مورد نیاز فناورانه واحدهای صنعتی و انعقاد 6 قرارداد برای تامین فناوری یا حل مساله در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: فرآیند شناسایی و رفع نیازهای فناورانه حوزه گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با آن یکی از برنامه های امسال شرکت است که در حال انجام می باشد.

بهرامی زاده افزود: یکی از برنامه های مهم دفتر فن بازار منطقه ای خراسان رضوی در سال جاری برگزاری سلسله نشستهای تخصصی مهندسی نوآوری ویژه هر یک از خوشه های صنعتی در استان است.
وی ادامه داد: بر این اساس با توجه به توان بهره گیری اعضای خوشه های صنعتی از ظرفیتهای بالقوه و بالفعل شرکتهای دانش بنیان، فناور و استارتاپ خراسان رضوی، در نشستهای مزبور هر یک از صاحبان فناوری نسبت به معرفی و تشریح کاربردهای فناوری خرد در آن خوشه صنعتی مرتبط اقدام می کند، از صاحبان صنایع بهره بردار این فناوری نیز به منظور ارایه تجارت خود در این نشستها دعوت به عمل می آید.

بهرامی زاده اضافه کرد: در پایان هر نشست، جلسات پرسش و پاسخ دو نفره به منظور تعامل نسبت به همکاری همه جانبه میان شرکتهای دانش بنیان و اعضای آن خوشه صنعتی برگزار می شود.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 09 00 14 - شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

 

تاکید بر یخ آب زمستانه با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان ، شخم و قطع شاخه های خشک که نقش موثری درکنترل رشد آفات دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبداله آرین ،معاون فنی  جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان منترل آفات نیز صرفا در زمان کشت و کار مختص نمیشود افزود: شفیره برخی آفات چون مگس مدیترانه‌ای و پسیل پسته در عمق چند سانتی‌متری خاک به سر می‌برد و شاخه های خشک درختان میتوانند جایگاه خوبی برای زمستانگزرانی این آفات محسوب شوند و میطلبد کشاورزان مبارزه با شفیره این آفات را از طریق شخم و یخ‌آب زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان انجام دهند.

 

آرین با اشاره به اهمیت کنترل آفات و به طبع افزایش کیفیت و کمیت محصول یادآور شد: یخاب و شخم زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان یکی از بهترین و بی خطرترین روش های کنترل آفات است و می توان از این طریق بخش بزرگی از آفات را قبل از رشد و ایجاد ضرر و زیان از بین برد.

 

همچنین ، مریم حمیدی راد ،مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان نیز با اشاره به هزینه پایین اجرای طرح یخ آب و شخم زمستانه افزود: این اقدام موجب کاهش مصرف سموم و افزایش درآمد کشاورزان به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت آفات و در نتیجه افزایش کمی و کیفی محصول در باغ ها می شود.

 

حمیدی راد با اشاره به اینکه : کشاورزان باید توجه داشته باشند اجرای طرح یخ‌آب زمستانه زمانی تاثیرگذار است که باغداران با استفاده از شیوه آبیاری غرقابی و آن هم در مواقعی که سرمای هوا زیر هفت درجه رسیده و یخبندان کامل باشد، اقدام به آبیاری درختان کنند دو در واقع با غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ ها و آفات و در نهایت از بین رفتن آفت می شود.

حمیدی رادبا اشاره به مخرب بودن آفت مگس مدیترانه ای نیز یادآور شد :این آفت به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد می کند بطوری که این آفت به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه می شود لذا مبارزه با این آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی یادآور شد : آفت مگس مدیترانه ای از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیا است که هرساله خسارات زیادی با کشاورزان و باغداران وارد میکند،لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 15 12 - حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

در جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی در جهاد کشاورزی شهرستان عنوان شد ، با توجه به کمبود منابع آب صنایع تبدیلی مهمترین بخش در حفظ کشاورزی شهرستان کاشمر می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران :جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در ترشیز کهن در جهاد کشاورزی و با حضور مدیریت ، معاونین ،روئسای ادارات تابعه ،روئسای ادارات تخصصی و برخی از نخبگان و کشاورزان پیشرو برگزار شد.

 

محمد شجعی،مدیر جهاد کشاورزی کاشمردر ابتدا به خاک سپرده شدن آیت الله مدرس در شهرستان را افتخار کاشمر دانست و از  همکاران خواست در روز بازدید موضوعات ، مشکلات و پیشنهادات بصورت مکتوب و هماهنگ شده با مدیریت به هیئت همراه انعکاس داده شود.

شجعی درباره بحران کم آبی از رئیس اداره منابع طبیعی خواست مشکل دشت کاشمر و حوزه آبخیزداری با آسیب شناسی و مکاتبه مطرح گردد و اطلاعات مربوطه در اختیار هیئت همراه ریاست مجلس قرارگیرد.

وی مهمترین بخش حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر را حمایت و گسترش صنایع تبدیلی دانست و اظهار امیدواری کرد با توجه به پتاسیل بالای شهرستان در حوزه صنایع تبدیلی قطعا گسترش این بخش می تواند راهگشای رونق کشاورزی منطقه باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بر برگزاری کلاس های آموزشی و آگاه سازی کشاورزان تأکید و بیان کرد:اینکه بخواهیم با روش های قدیم و آبا اجدادی کشاورزی کنیم اصلا عقلانی نیست چرا که با این روش قطعا در آینده حتی برای تأمین آب شرب نیز به مشکل خواهیم

او تصریح کرد:می بایست با بروز کردن اطلاعات خود به روش های مختلف در مصرف بهینه آب کار کنیم و کشاورزان را به کشت گیاهان دارویی و رفتن به سمت کشت گلخانه ترغیب نماییم و با هدف اصلاح نژاد مراکز پرورش دام در محیط های بسته را گسترش دهیم
محمد شجعی پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از بخش کشاورزی را عنوان کرد و ادامه داد:اگر صندوق حمایت از بخش کشاورزی در شهرستان کاشمر تشکیل شود قطعا باعث توسعه بخش کشاورزی شهرستان ، تأمین منابع مالی مورد نیاز و موتور محرک بخش کشاورزی خواهد شد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها