با ما همراه باشید

اقتصادی

برنامه عملیاتی دفتر فن بازار منطقه ای خراسان رضوی اعلام شد

منتشر شده

در

photo 2021 11 01 13 50 51 - برنامه عملیاتی دفتر فن بازار منطقه ای خراسان رضوی اعلام شد

 

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: برنامه عملیاتی دفتر فن بازار منطقه ای این استان براساس ابلاغیه شبکه ملی فن بازار تدوین و بستر لازم برای اجرایی شدن آن فراهم شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی بهرامی زاده به تشریح اقدامات انجام گرفته توسط دفتر فن بازار منطقه ای استان و برنامه عملیاتی آن در سال جاری پرداخت و گفت: کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازار منطقه ای استان تشکیل و احکام اجرایی اعضای کمیته توسط استانداری صادر شده است.

وی بیان کرد: اعضای کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازار منطقه ای استان شامل نمایندگان دستگاه های اجرایی می شود که به نوعی در فن بازار نقش دارند، مسئولیت این شورا با استاندار یا معاون اقتصادی استاندار و نائب رییس این شورا، مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان است.

وی با اشاره به وجود 27 دفتر فن بازار منطقه ای در کشور بیان کرد: در کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازار استان، نمایندگان استانداری، شهرداری، مراکز رشد دانشگاه ها و برخی خبرگان بخش تولید حضور دارند و تصمیماتی می گیرند که به نفع فن بازار منطقه ای خراسان رضوی باشد، در واقع صدور حکم برای هر یک از این اعضا به تصمیمات آنان در حوزه فن بازار جنبه قانونی بخشیده است.

بهرامی زاده اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون دو جلسه کمیته اجرایی شورای راهبری فن بازارهای استان با محوریت معرفی برنامه های فن بازار در سال 1400 و ایجاد هم افزایی دستگاه های اجرایی استان در تحقق برنامه های تدوین شده برگزار شده است.

وی اظهار داشت: فن بازارهای منطقه ای در کل کشور برنامه عملیاتی دارند که این برنامه توسط شبکه فن بازار ملی به فن بازارهای منطقه ای ابلاغ می شود و هر برنامه دارای چهار محور است که پیرامون هر محور تکالیفی برعهده دفاتر فن بازارهای منطقه ای گذاشته می شود.

وی چهار محور برنامه عملیاتی فن بازار منطقه ای را بازاریابی محصولات فناورانه و دانش بنیان، جلب سرمایه برای استارتاپها از طریق برگزاری فستیوال نوآوری و اختراعات یا استارتاپ دمو، انتقال فناوری و رفع نیازهای فناوری صنایع، توسعه شبکه و هم افزایی از طریق ترویج و آموزش و مستندسازی و شبکه سازی ذکر کرد.

وی گفت: هر دفتر فن بازار منطقه ای کارگزارانی دارد که مورد تایید شبکه ملی فن بازار کشور است، سهم خراسان رضوی از کارگزاران مورد تایید شبکه ملی فن بازار، چهار کارگزار است که برنامه های عملیاتی فن بازار از طریق انعقاد قرارداد با این کارگزارها انجام می شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: امسال طی قراردادی که این شرکت با کارگزار فن بازار منعقد کرده باید 20 مورد مشتری به منظور بازارسازی و بازاریابی برای محصولات فناورانه شناسایی شود و از این طریق محصولات فناورانه به فروش برسد.

وی برگزاری یک مورد فستیوال نوآوری و اختراعات و رسیدن به انعقاد قرارداد برای جلب مشارکت یا سرمایه گذاری یا تجارت، برگزاری یک مورد استارتاپ دمو برای رسیدن به سه مورد انعقاد قرارداد برای سرمایه گذاری را از برنامه های امسال فن بازار در حوزه جلب سرمایه برای استارتاپها برشمرد.

 

بهرامی زاده گفت: در حوزه تحقق یکی دیگر از محورهای برنامه عملیاتی فن بازار استان در سال 1400 مبنی بر انتقال و شناسایی و رفع نیارهای فناورانه صنایع، تا پایان سال شناسایی 12 مورد نیاز فناورانه واحدهای صنعتی و انعقاد 6 قرارداد برای تامین فناوری یا حل مساله در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: فرآیند شناسایی و رفع نیازهای فناورانه حوزه گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با آن یکی از برنامه های امسال شرکت است که در حال انجام می باشد.

بهرامی زاده افزود: یکی از برنامه های مهم دفتر فن بازار منطقه ای خراسان رضوی در سال جاری برگزاری سلسله نشستهای تخصصی مهندسی نوآوری ویژه هر یک از خوشه های صنعتی در استان است.
وی ادامه داد: بر این اساس با توجه به توان بهره گیری اعضای خوشه های صنعتی از ظرفیتهای بالقوه و بالفعل شرکتهای دانش بنیان، فناور و استارتاپ خراسان رضوی، در نشستهای مزبور هر یک از صاحبان فناوری نسبت به معرفی و تشریح کاربردهای فناوری خرد در آن خوشه صنعتی مرتبط اقدام می کند، از صاحبان صنایع بهره بردار این فناوری نیز به منظور ارایه تجارت خود در این نشستها دعوت به عمل می آید.

بهرامی زاده اضافه کرد: در پایان هر نشست، جلسات پرسش و پاسخ دو نفره به منظور تعامل نسبت به همکاری همه جانبه میان شرکتهای دانش بنیان و اعضای آن خوشه صنعتی برگزار می شود.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 24 42 - جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

روستای جشن آباد به عنوان اولین طرح الگویی روستایی شهرستان انتخاب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمدفرهنگی،مدیرجهادکشاورزی درگزگفت: روستای جشن آباد واقع در بخش نوخندان به عنوان اولین روستای الگویی شهرستان درگز انتخاب شد.

وی با تاکید بر برنامه ریزی منسجم در خصوص ایجاد روستای الگویی ادامه داد :امیداست این طرح بتواند در آینده زمینه ساز اشتغال پایداردر منطقه باشد و با الگو پذیری از آن ، به سایر روستاهای شهرستان ، گسترش یابد.

فرهنگی افزود: در راستای اجرای طرح روستای الگویی بایستی ابتدا تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های روستا و نقاط ضعف و موانع بر سر راه شناسایی شده و در مرحله بعد برای تسهیل امور و رفع موانع و رسیدن به روستای ایده ال و در حال توسعه برنامه ریزی و تلاش کرد.

 

وی اذعان داشت: توسعه صندوق خرد زنان روستایی ، اشتغال جوانان روستایی در بخش های کشاورزی و جلوگیری از خروج جوانان از روستاها، ایجاد کشت های الگویی جهت جلو گیری از تخریب اراضی ، تعامل با نهادهای دولتی سطح شهرستان جهت هم افزایی فکری ، برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی جهت تولید محصول سالم در شهرستان از جمله اهداف جهاد کشاورزی در این طرح می باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 11 12 02 - بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از بازدید از باغات شهرستان گلبهار خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با توجه به اهمیت ردیابی آفات و بیماری های شایع در باغات شهرستان ، جهاد کشاورزی هر ساله با استقرار اکیپ شبکه مراقبت در باغات در هر فصل و به تناسب نوع آفات، سعی در آگاه سازی بهره برداران، ردیابی و کنترل آفات و بیماریهای منطقه دارد.

روستا نژاد افزود: به این منظور هرساله کارشناسان جهاد کشاورزی از طریق بازدید از باغات و برگزاری کارگاه آموزشی پاسخگوی مسائل و مشکلات باغداران هستند.

وی بیان داشت: در شهرستان 7846 هکتار باغ بارور و 500 هکتار باغ غیر بارور و جمعا 8346 هکتار باغ دارد که به میزان 82417 تن تولید دارند.

او محصولات باغی شهرستان را گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی، به، گوجه، آلو ، هلو، زردالو، شلیل، انگور، گردو، توت، بادام و گل محمدی، زعفران دانست.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها