با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری بیست و یکمین آیین روز ملی صنعت چاپ درخراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 14 10 28 30 - برگزاری بیست و یکمین آیین روز ملی صنعت چاپ درخراسان رضوی

 

بیست ویکمین آیین بزرگداشت روزملی صنعت چاپ وتجلیل از فعالان باحضور معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، افشین تحفه گر ، معاون فرهنگی ورسانه اداره کل فرهنگ وارشاداشلامی گفت :درحال حاضر استان خراسان رضوی با دارابودن ۳۸۵ واحد چاپی باظرفیت بیش از ۴۵۰۰ ورق و اشتغال مستقیم ۵۰۰۰ نفردر رسته های پیش ازچاپ،چاپ و پس از چاپ جزو یکی از سه استان پیشرو و برتر کشور در حوزه صنایع چاپ و بسته بندی می باشد.

وی افزود:از مجموع واحدهای چاپی استان تعداد ۲۱۷ چاپخانه در زمینه افست،۲۵ واحد در حوزه لفاف (فلکسو)و تعداد۵ واحدچاپی در زمینه لیبل و تعداد۱۳۸ واحد چاپی نیز در عرصه لیتوگرافی، چاپ سیلک، چاپ دیجیتال و عملیات تکمیلی پس از چاپ فعالیت می کنند و
باتوجه به فراوانی حضور زائر و مسافر، تعددمراکز حوزوی و دانشگاهی و جمعیت بالای دانشجویی و دانش آموزی ، همچنین مزیت‌های نسبی استان در حوزه تولیدات کشاورزی ، باغی و دامی و تعدد صنایع تبدیلی و تکمیلی ونیزهمسایگی باکشورهای فارسی زبان و مسلمانان آسیای میانه بستر بسیار خوبی را برای رشد همه رسته های چاپی بویژه چاپ افست ، چاپ فلز، تتراپکها و چاپهای چند لایه فراهم کرده است که این قابلیتهای بالفعل و بالقوه توسعه وتجهیزناوگان صنایع چاپ و بسته بندی استان به دستگاه ها و ماشین آلات مدرن وپیشرفته را ضروری کرده است .

تحفه گر گفت:برگزاری ۹ دوره نمایشگاه های بین المللی چاپ و بسته بندی استان خراسان رضوی ازجمله برپایی وبرگزاری فاخر ومطلوب ۲دوره نمایشگاه بین المللی چاپ وبسته بندی کشورهای عضوسازمان همکاریهای فرهنگی و اقتصادی اکو درسالهای ۹۰ و ۹۲(۲۰۱۰ و ۲۰۱۲) باحضور کشورهای ۱۰گانه عضوشامل ایران، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان،قزاقستان وقرقیزستان نشان از قابلیتها و توانمندیهای استان خراسان رضوی در عرصه صنعت بین بخشی و فرابخشی چاپ دارد.

وی افزود: اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان خراسان رضوی در سالهای ۹۸ و ۹۹ باصدور مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محصولات و فرآورده های چاپی گام موثری در راستای رونق و جهش تولید و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است.

وی گفت: در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان محصولات چاپی صادر شده است که این فرآورده های چاپی عمدتاً به کشورهای آسیای میانه ، عراق و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.

تحفه گر خاطرنشان کرد:با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خوداتکایی به تولید درداخل ورفع موانع تولید و توجه دولت به صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان صنعتی راهبردی ، پایه ، مادر و اهتمام به این صنعت در راستای نوسازی و بهسازی ناوگان صنایع چاپ و بسته بندی از طریق اعطای تسهیلات ارزی و ریالی مناسب و ارزان قیمت بااقساط طویل المدت ، پذیرش دستگاهها و ماشین آلات چاپ بعنوان وثیقه وجایگزینی آنها با سایر وثایق از جمله وثیقه های ملکی ،همچنین انجام برنامه ریزی های لازم به منظور جذب سفارشات چاپی کشورهای، شناسایی وتوسعه بازارهای جدید همسایه گام موثری در راستای رشد ، توسعه و پیشرفت صنعت استراتژیک چاپ استان خراسان رضوی است.

وی گفت:استان خراسان رضوی باتوجه به ظرفیت های موجود و توسعه ناوگان صنعت چاپ می تواند به بارانداز صنعت چاپ کشور بدل شود.

 

شبنم مقدم

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها