با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری بیست و یکمین آیین روز ملی صنعت چاپ درخراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 14 10 28 30 - برگزاری بیست و یکمین آیین روز ملی صنعت چاپ درخراسان رضوی

 

بیست ویکمین آیین بزرگداشت روزملی صنعت چاپ وتجلیل از فعالان باحضور معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، افشین تحفه گر ، معاون فرهنگی ورسانه اداره کل فرهنگ وارشاداشلامی گفت :درحال حاضر استان خراسان رضوی با دارابودن ۳۸۵ واحد چاپی باظرفیت بیش از ۴۵۰۰ ورق و اشتغال مستقیم ۵۰۰۰ نفردر رسته های پیش ازچاپ،چاپ و پس از چاپ جزو یکی از سه استان پیشرو و برتر کشور در حوزه صنایع چاپ و بسته بندی می باشد.

وی افزود:از مجموع واحدهای چاپی استان تعداد ۲۱۷ چاپخانه در زمینه افست،۲۵ واحد در حوزه لفاف (فلکسو)و تعداد۵ واحدچاپی در زمینه لیبل و تعداد۱۳۸ واحد چاپی نیز در عرصه لیتوگرافی، چاپ سیلک، چاپ دیجیتال و عملیات تکمیلی پس از چاپ فعالیت می کنند و
باتوجه به فراوانی حضور زائر و مسافر، تعددمراکز حوزوی و دانشگاهی و جمعیت بالای دانشجویی و دانش آموزی ، همچنین مزیت‌های نسبی استان در حوزه تولیدات کشاورزی ، باغی و دامی و تعدد صنایع تبدیلی و تکمیلی ونیزهمسایگی باکشورهای فارسی زبان و مسلمانان آسیای میانه بستر بسیار خوبی را برای رشد همه رسته های چاپی بویژه چاپ افست ، چاپ فلز، تتراپکها و چاپهای چند لایه فراهم کرده است که این قابلیتهای بالفعل و بالقوه توسعه وتجهیزناوگان صنایع چاپ و بسته بندی استان به دستگاه ها و ماشین آلات مدرن وپیشرفته را ضروری کرده است .

تحفه گر گفت:برگزاری ۹ دوره نمایشگاه های بین المللی چاپ و بسته بندی استان خراسان رضوی ازجمله برپایی وبرگزاری فاخر ومطلوب ۲دوره نمایشگاه بین المللی چاپ وبسته بندی کشورهای عضوسازمان همکاریهای فرهنگی و اقتصادی اکو درسالهای ۹۰ و ۹۲(۲۰۱۰ و ۲۰۱۲) باحضور کشورهای ۱۰گانه عضوشامل ایران، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان،قزاقستان وقرقیزستان نشان از قابلیتها و توانمندیهای استان خراسان رضوی در عرصه صنعت بین بخشی و فرابخشی چاپ دارد.

وی افزود: اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان خراسان رضوی در سالهای ۹۸ و ۹۹ باصدور مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محصولات و فرآورده های چاپی گام موثری در راستای رونق و جهش تولید و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است.

وی گفت: در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان محصولات چاپی صادر شده است که این فرآورده های چاپی عمدتاً به کشورهای آسیای میانه ، عراق و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.

تحفه گر خاطرنشان کرد:با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خوداتکایی به تولید درداخل ورفع موانع تولید و توجه دولت به صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان صنعتی راهبردی ، پایه ، مادر و اهتمام به این صنعت در راستای نوسازی و بهسازی ناوگان صنایع چاپ و بسته بندی از طریق اعطای تسهیلات ارزی و ریالی مناسب و ارزان قیمت بااقساط طویل المدت ، پذیرش دستگاهها و ماشین آلات چاپ بعنوان وثیقه وجایگزینی آنها با سایر وثایق از جمله وثیقه های ملکی ،همچنین انجام برنامه ریزی های لازم به منظور جذب سفارشات چاپی کشورهای، شناسایی وتوسعه بازارهای جدید همسایه گام موثری در راستای رشد ، توسعه و پیشرفت صنعت استراتژیک چاپ استان خراسان رضوی است.

وی گفت:استان خراسان رضوی باتوجه به ظرفیت های موجود و توسعه ناوگان صنعت چاپ می تواند به بارانداز صنعت چاپ کشور بدل شود.

 

شبنم مقدم

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها