با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری بیست و یکمین آیین روز ملی صنعت چاپ درخراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 14 10 28 30 - برگزاری بیست و یکمین آیین روز ملی صنعت چاپ درخراسان رضوی

 

بیست ویکمین آیین بزرگداشت روزملی صنعت چاپ وتجلیل از فعالان باحضور معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، افشین تحفه گر ، معاون فرهنگی ورسانه اداره کل فرهنگ وارشاداشلامی گفت :درحال حاضر استان خراسان رضوی با دارابودن ۳۸۵ واحد چاپی باظرفیت بیش از ۴۵۰۰ ورق و اشتغال مستقیم ۵۰۰۰ نفردر رسته های پیش ازچاپ،چاپ و پس از چاپ جزو یکی از سه استان پیشرو و برتر کشور در حوزه صنایع چاپ و بسته بندی می باشد.

وی افزود:از مجموع واحدهای چاپی استان تعداد ۲۱۷ چاپخانه در زمینه افست،۲۵ واحد در حوزه لفاف (فلکسو)و تعداد۵ واحدچاپی در زمینه لیبل و تعداد۱۳۸ واحد چاپی نیز در عرصه لیتوگرافی، چاپ سیلک، چاپ دیجیتال و عملیات تکمیلی پس از چاپ فعالیت می کنند و
باتوجه به فراوانی حضور زائر و مسافر، تعددمراکز حوزوی و دانشگاهی و جمعیت بالای دانشجویی و دانش آموزی ، همچنین مزیت‌های نسبی استان در حوزه تولیدات کشاورزی ، باغی و دامی و تعدد صنایع تبدیلی و تکمیلی ونیزهمسایگی باکشورهای فارسی زبان و مسلمانان آسیای میانه بستر بسیار خوبی را برای رشد همه رسته های چاپی بویژه چاپ افست ، چاپ فلز، تتراپکها و چاپهای چند لایه فراهم کرده است که این قابلیتهای بالفعل و بالقوه توسعه وتجهیزناوگان صنایع چاپ و بسته بندی استان به دستگاه ها و ماشین آلات مدرن وپیشرفته را ضروری کرده است .

تحفه گر گفت:برگزاری ۹ دوره نمایشگاه های بین المللی چاپ و بسته بندی استان خراسان رضوی ازجمله برپایی وبرگزاری فاخر ومطلوب ۲دوره نمایشگاه بین المللی چاپ وبسته بندی کشورهای عضوسازمان همکاریهای فرهنگی و اقتصادی اکو درسالهای ۹۰ و ۹۲(۲۰۱۰ و ۲۰۱۲) باحضور کشورهای ۱۰گانه عضوشامل ایران، ترکیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان،قزاقستان وقرقیزستان نشان از قابلیتها و توانمندیهای استان خراسان رضوی در عرصه صنعت بین بخشی و فرابخشی چاپ دارد.

وی افزود: اداره کل فرهنگ وارشاداسلامی استان خراسان رضوی در سالهای ۹۸ و ۹۹ باصدور مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان محصولات و فرآورده های چاپی گام موثری در راستای رونق و جهش تولید و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته است.

وی گفت: در شش ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز مجوز تولید، چاپ و صادرات بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان محصولات چاپی صادر شده است که این فرآورده های چاپی عمدتاً به کشورهای آسیای میانه ، عراق و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.

تحفه گر خاطرنشان کرد:با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خوداتکایی به تولید درداخل ورفع موانع تولید و توجه دولت به صنعت چاپ و بسته بندی به عنوان صنعتی راهبردی ، پایه ، مادر و اهتمام به این صنعت در راستای نوسازی و بهسازی ناوگان صنایع چاپ و بسته بندی از طریق اعطای تسهیلات ارزی و ریالی مناسب و ارزان قیمت بااقساط طویل المدت ، پذیرش دستگاهها و ماشین آلات چاپ بعنوان وثیقه وجایگزینی آنها با سایر وثایق از جمله وثیقه های ملکی ،همچنین انجام برنامه ریزی های لازم به منظور جذب سفارشات چاپی کشورهای، شناسایی وتوسعه بازارهای جدید همسایه گام موثری در راستای رشد ، توسعه و پیشرفت صنعت استراتژیک چاپ استان خراسان رضوی است.

وی گفت:استان خراسان رضوی باتوجه به ظرفیت های موجود و توسعه ناوگان صنعت چاپ می تواند به بارانداز صنعت چاپ کشور بدل شود.

 

شبنم مقدم

اقتصادی

عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 08 05 12 45 56 - عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

 

با توجه به معرفی بهره برداران کشاورزی به بانک کشاورزی شهرستان جهت دریافت تسهیلات مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات با مشکل رو به رو شده است.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: بدون شک بهره برداران کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون و خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز خود، نگاه ویژه‌ای به تسهیلات و وام دارند و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی بانک‌ کشاورزی شهرستان و سختگیری بیش از حد، دسترسی این قشر زحمتکش به وام را کاهش داده است.

ساربان افزود: براساس پیگیری های انجام شده از طرف کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، افت منابع مالی بانک کشاورزی شهرستان، پرداخت تسهیلات خط اعتباری شماره 10 مکانیزاسیون شهرستان مه ولات را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وی اعتقاد دارد که تسهیلات باید هر چه روان تر، راحت‌تر و ارزان‌تر به بهره برداران بخش کشاورزی ارائه شود، اما اینکه تا این مطلوب چقدر فاصله داریم و آیا وضع ما مطلوب است یا نه، باید گفت که مطلوب نیست.

او گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون، در راستای توسعه فناوری‌های نوین در بخش مکانیزاسیون، تا کنون نزدیک به 80 هزار میلیون ریال از اعتبارات تخصیصی به شهرستان جهت دریافت تسهیلات برای خرید 50 دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بانک معرفی شده اند و روند معرفی اعتبارات مذکور ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 39 28 - هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

مراسم تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان کاشمر با حضور مدیرکل عشایر استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در جلسه تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان گفت:خوشبختانه اداره امور عشایر با مدیریت قابل قبولی که توسط مسئولین خود داشته کم حاشیه ترین دوران خود از ابتدای تاسیس را سپری کرده است.

شجعی افزود: اکنون که بخش اقتصادی مورد توجه و عنایت دولت است، به سازمان امور عشایر و مدیران و کارکنان این سازمان توجه و عنایت بیشتری شده تا مجموعه سازمان بتواند تلاشهای موثرتری را در خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور که از تولید کنندگان کم توقع هستند، داشته باشد.

 

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی  گفت: جامعه عشایری کشور از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است و هر چادر عشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی است.

محمد رضا نبوی اداره عشایر شهرستان را يكی از اداره های فعال در ارائه خدمات مطلوب به عشاير شهرستان عنوان کرد و افزود:عشایر بدون هیچ چشم‌ داشتی و با کمترین امکانات اما با تلاش خستگی‌ ناپذیر بسیاری از نیازهای جامعه را مرتفع می‌کنند و لازم است توجه و حمایت‌های بیشتری از این قشر انجام شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 57 - تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

واحدهای نیمه فعال و راکد درشهرستان درگز با شدت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت : با عنایت به نامگذاری سال جدید به سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری و تاکید ریاست سازمان برای احصاء مشکلات و تلاش حداکثری در رفع موانع پیش رو و راه اندازی واحد های راکد و نیمه فعال جهاد کشاورزی شهرستان درگز تلاش می کند با برگزاری جلسات و پیگیری مستمر در حد توان تلاش خود را جهت رفع موانع واحد های تولیدی بکار گیرد.

وی افزود : ادارات با در نظر گرفتن اولویت ضمن رصد و شناسایی کارشناسی ودقیق مشکلات و موانع ، طرح های نیمه فعال و راکد را در اسرع وقت به واحد طرح و برنامه اعلام نمایند تا نسبت به برگزاری جلسه و طرح موضوع اقدام  کند.

فرهنگی بیان کرد: درهمین راستاهمکاران تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی با همکاری طرح وبرنامه و با هدف  برطرف کردن مشکلات حوزه تولید و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکننده برآن شدند واحدهای دامی که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند شناسایی کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها