با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری جلسه رسیدگی به وضعیت اقتصادی آلوی شهرستان زبرخان

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 12 53 44 - برگزاری جلسه رسیدگی به وضعیت اقتصادی آلوی شهرستان زبرخان

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برگزاری جلسه بررسی مشکلات تاجران آلو درمحل جهادکشاورزی زبرخان با حضور، معاون فرماندار شهرستان زبرخان ،سرپرست مرکز جهادکشاورزی زبرخان وباغداران و دست اندرکاران آلو خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور در جمع تولیدکنندگان وصادرکنندگان آلو با اشاره به تشکیل هیئت موسس جهت ایجاد شرکت تعاونی آلو گفت: باید عملیات حمایتی از تولید و تشکيل زنجیره تولید درقالب این شرکت پیگیری شود .

فرهمند راد درخصوص خرید حمایتی آلو افزود: محصولات استراتژیک مثل گندم وکلزا ودر سال‌های اخیر زعفران شامل خرید تضمینی و توافقی می باشد و خرید آلو شامل خرید تضمینی و توافقی وزارتخانه نمی‌باشد.

وی ادامه داد : قیمت خرید از باغداران آلو به غیر از نقش دلالان شامل مواردی همچون بهداشت محصول تولیدی و نحوه خشک کردن آن و بازار جهانی و قیمت دلار ؛نوع و رقم محصول تولیدی و غیره می باشد وما بدنبال خرید حمایتی آلو نیز هستیم تا بتوانیم در صورت کاهش قیمت این محصول در بازار با همکاری سازمان تعاون روستایی، اعتبار مورد نیاز جهت حمایت از این محصول را فراهم آوریم.

وی یاد آور شد: نظارت بر تقلبات موجود در بازار از طریق اداره تعزیرات و صمت به صورت مستمر انجام می گیرد ودر جهت تسهیل در امر تولید محصول آلو به سایر اقداماتی مانند: احداث بارانداز محصولات باغی ، کمک به احداث صنایع تبدیلی خشک کردن بهداشتی آلو و نصب دستگاه خشک کن بهداشتی آلو ،برگزاری کلاس های آموزشی و کارگاه های عملی با استفاده از اساتید حوزه دانشگاهی که تخصص در صنعت فرآوری خشکبار دارند ، ایجاد تعاونی باغداران ( در شرف تاسیس ) جهت تأمین نهاده‌ها و خرید محصول از باغداران آلو، اعلام آمادگی شبکه شرکت‌های تعاونی جهت خرید آلو بهداشتی از آلو کاران ، اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع مخاطرات هواشناسی قبل از وقوع حوادث ، ترغیب کشاورزان جهت بیمه  کردن باغات ، معرفی نهالستان های مورد تایید کمیته فنی و معرفی ارقام جدید آلو توسط مرکز تحقیقات کشاورزی وبازدید های مستمر شبکه مراقبت حفظ نباتات از باغات سطح شهرستان در راستای تولید وصادرات آلو اشاره کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها