با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری روزانتقال یافته های تحقیقاتی طلای سفید در ایستگاه تحقیقات کشاورزی نیشابور

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 07 28 08 - برگزاری روزانتقال یافته های تحقیقاتی طلای سفید در ایستگاه تحقیقات کشاورزی نیشابور

روزانتقال یافته های تحقیقاتی طلای سفید در ایستگاه تحقیقات کشاورزی نیشابور برگزارشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور ، از برگزاری روز انتقال یافته های تحقیقاتی پنبه با همت اداره ترویج وآموزش کشاورزی، اداره تولیدات گیاهی وایستگاه تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی نیشابور با حضورهمکاران ترویج استان ،معاون فنی مدیریت جهادکشاورزی ، روسای مراکز بخش میان جلگه ومرکزی، کارشناسان طرح بسیج مهندسین و جمعی از کشاورزان پنبه کارخبره وپیشرو خبر داد.

محقق پنبه ایستگاه تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی نیشابور در جمع علاقه مندان وپنبه کاران خبره وپیشرو این شهرستان با اشاره به دستورالعملها ونکات فنی کشت پنبه گفت: استفاده از دستگاههای بذرکار وقطع آبیاری به موقع در 20 شهریورماه از نکات بسیار مهم در زراعت پنبه می باشد.حمیدرضا مهرآبادی با ارائه جدیدترین دستاوردها و نتایج بدست آمده در طی سالهای گذشته براساس تحقیقاتی که بین ارقام زودرس معمول وقابل کشت در شهرستان انجام شده پرداخت و خلاصه ی مهمترین نتایج را به پنبه کاران منتقل کرد.وی به نکاتی چون محلولپاشی،بذرمال کردن،استفاده از هورمونهای رشد اشاره کرد وبا توجه به قیمت مناسب پنبه در سال زراعی جدید افزود: زراعت پنبه اگر اصولی وفنی انجام شود با توجه به قیمت بالای نهاده ها باز هم صرفه اقتصادی دارد.

کارشناس بهبود نظام های ترویجی دراین جلسه با ارائه نتایج بدست آمده از محلولپاشی مزارع پنبه در طرحهای سال قبل گفت: افزایش قطعی عملکرد در واحد سطح در مزارع تحقیقاتی وترویجی پنبه در سال قبل ، نتایج شگفت انگیزی را نشان داد.سید محمد رضایی افزود: کشاورزان پنبه کار با علاقه وجدیت نتایج مراکز تحقیقاتی را دنبال وسریعا آن را درمزارع خود انجام می دهند.

گفتنی است نیشابور دارای 5 هزار هکتار سطح زیر کشت پنبه است که عمدتا در بخش میان جلگه ومرکزی نیشابور کشت می شود.. در پايان این مراسم شركت كنندگان از مزارع تحقیقاتی لاین های پنبه ایستگاه بازديد كردند و ضمن بازديد مسائل ومشکلات خود را مطرح وبه آنها پاسخ داده شد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها