با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری روزمزرعه گیاه دارویی سماق در روستای خانیک شهرستان گناباد

منتشر شده

در

photo 2022 09 07 08 00 46 - برگزاری روزمزرعه گیاه دارویی سماق در روستای خانیک شهرستان گناباد

مدیر جهاد کشاورزی گناباد از برگزاری روز مزرعه گیاه دارویی سماق همزمان با فصل برداشت محصول درپایتخت سماق ایران یعنی روستای خانیک این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،فربد بدیع،معاون مدیریت هماهنگی ترویج استان در مراسم روز مزرعه گیاه دارویی سماق در روستای خانیک شهرستان گنابادگفت:ما با همکاری محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در تمام عرصه های تولیدی استان از جمله ۳۳ شهرستان موفق و با کمک محققین ، مروج پهنه و همکاران مان در مدیریت‌ها و مراکز جهاد کشاورزی به آخرین یافته های علمی و دانش بومی در عرصه های تولیدی ورود پیدا کردیم .

بدیع ادامه داد : گناباد از مناطق بسیار مستعد تولید سماق است و یکی از رویکرد های این روز مزرعه این است که تجلیل کنیم از تمام کشاورزانی که کار سماق را انجام میدهند و در کنارش استفاده کنیم از محققین و آخرین پژوهش‌ها و تکنیک‌هایی که می‌تواند کمک کند به بهره‌بردار و کشاورزان که بتوانند تولید شان را بیشتر کنند و درصد تولیدی خود را افزایش دهند.

همچنین ،سید حسن شریفی مقدم، معاون سیاسی ،اجتماعی و امنیتی فرمانداری گناباد در مراسم روز مزرعه گیاه دارویی سماق گفت: لازمه توسعه کشت سماق در این شهرستان را نیازمند رویکردهای علمی و دانش بنیانی در این حوزه ذکر کرد.

شریفی مقدم ادامه داد: باید از روش های علمی و دانش بنیان و روشهایی نظیر کشت بافت برای توسعه محصول سماق بهره گرفت و بایستی با شرکت هایی که در کشت بافت کار می کنند صحبت شود که تکثیر آن از این طریق انجام شود.

وی افزود: سماق تنها گیاه دارویی است که بعد از کشت بوته، آفتی ندارد و بدون آبیاری و از طریق ریشه تکثیر می شود و علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک در زمین های شیب دار، نقش مهمی در درآمدزایی برای کشاورزان و روستاییان دارد.

معاون سیاسی ،اجتماعی و امنیتی فرمانداری گناباد گفت : سماق فواید بسیار زیادی دارد و بایستی در سبد مصرفی خانوار قرار بگیرد و سماق مکیدن در درمان بیماری های دهان و دندان از جمله بیماری های لثه بسیار مفید می باشد و در درمان چربی کبد و فشار خون کمک بزرگی می کند.

وی با اشاره به اینکه بهترین محصول برای اراضی شیبدار سماق است افزود:این گیاه تا موقعی که بارندگی نشود در سر درخت محفوظ می باشد و به دلیل ترشی آن هیچ پرنده‌ای هم به آن خسارت نمی زند و گیاهی مقاوم به خشکی می باشد و بایستی طرح توسعه کشت و فرآوری آن با جدیت انجام تا ارزش افزوده و درآمد بیشتری عاید کشاورزان منطقه شود.

رئیس اداره جنگل کاری و جنگل داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان خراسان رضوی در مراسم روز مزرعه گیاه دارویی در روستای خانیک گفت:شهرستان گناباد حدود ۶۰۰ هزار هکتار وسعت دارد و جالب این است که حدود ۱۰ درصد از این وسعت را جنگل های شهرستان به خود اختصاص داده است.

زرگران ادامه داد : بایستی طرحی برای منطقه تهیه که در قالب آن، طرح را ببریم به کمیته فنی و مصوب شود و در چهارچوب قانون واگذار شود به اهالی روستاهای براکوه که بتوانند راحت تر به توسعه و برداشت محصول سماق بپردازند.

رمضانعلی قاسمی ، مدیر جهاد کشاورزی گناباد، گفت: عملیات برداشت محصول سماق از سطح هزار و ۳۵۰ هکتار از سطح باغات این شهرستان از نیمه مرداد ماه آغاز شده است.

قاسمی ادامه داد: از این سطح هزار و صد هکتار آن بارور و ۲۵۰ هکتار آن به صورت نهال می باشد و پیش‌بینی می شود در سال زراعی جاری حدود ۳۸۰ تن خوشه سماق از این سطح برداشت شود.

وی با اشاره به اشتغال ۶۰۰ خانوار درمراحل کاشت،داشت و برداشت سماق افزود: روستای خانیک در استان خراسان رضوی در کاشت و توسعه باغات سماق مقام اول را دارد و اشتغال بسیاری زیادی در این حوضه ایجاد شده است.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت : با همت باغداران روستای خانیک ، دهیاری و شورای اسلامی ، شرکت تعاونی باغداران چهار فصل خانیک تشکیل و با راه انداری کارگاه فرآوری، محصول تولید شده از کشاورزان خریداری و پس از فرآوری و بسته بندی به بازار مصرف عرضه شود.

قاسمی با اشاره به ارگانیک بودن این محصول و اخذ گواهی مربوطه از اتحادیه اروپا، افزود: محصول تولیدی به اقصا نقاط دنیا از جمله روسیه ، المان ، فرانسه و کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می شود.

وی در خصوص اهمیت کشت این محصول و توسعه آن با توجه به شرایط و سازگاری آن با کم آبی و خشکسالی های منطقه گفت: روستای خانیک بعنوان بیشترین سطح زیر کشت سماق در کشور بعنوان پایتخت سماق ایران شناخته می شود.

وی با بیان اینکه سماق این شهرستان به  شکل کاملا طبیعی و بدون سم و کود کشاورزی پرورش و تولید می‌شود، اضافه کرد: سماق خانیک دارای طعم و بوی مطبوع و رنگ زیبایی است که به دلیل رنگ و طعم مطبوع آن از سماق‌های بسیار مرغوب در کشور است.

وی ادامه داد : سماق در شهرستان گناباد در اراضی شیب‌دار و دیمی و به صورت نهال و پاجوش کشت می‌شود و اهالی روستاهای براکوه شهرستان مخصوصاً روستای خانیک همه‌ساله پیش‌از فرا رسیدن فصل پاییز خوشه‌های خشک سماق را از درختان جدا کرده و پس از فرآوری آن را به بازار مصرف عرضه می‌کنند.

موسس و سهامدار شرکت تعاونی کشاورزی باغداران چهارفصل خانیک در مراسم روز مزرعه سماق گفت:در اولین گام شرکت تعاونی باغداران چهارفصل را با مشارکت مردم و باغداران منطقه راه اندازی کردیم و در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نفر عضو سهامدار در این شرکت فعالیت دارند.

رحمتی ادامه داد: به خاطر اینکه محصول را بهتر بشناسانیم اولین کاری که کردیم با توجه به کیفیت و شرایط خاص این گیاه دارویی کار ثبت ارگانیک این محصول را با همکاری جهاد کشاورزی در شرکت های بین المللی اروپایی در سال ۱۳۹۹ انجام دادیم و ما سال دوم نظارتی گیاهان ارگانیک را از طریق اتحادیه اروپا سپری می کنیم.

وی افزود : سال های گذشته که برداشت سماق انجام می‌شد،این محصول از طریق دلالان با قیمت نازل به فروش می رفت و عایدی و سودی برای مردم جز زحمت نداشت ولی از زمانی که شرکت تعاونی تشکیل گردید و ثبت ارگانیک این محصول انجام شده و این محصول قیمت واقعی خود را پیدا کرده است از آن پس کشاورزان رغبت خوبی نسبت به توسعه باغات پیدا کردند و به طرف برداشت درست و اصولی حرکت کردند.

وی بیان کرد: با کمک بانک کارآفرینی امید و بانک کشاورزی اعتباراتی تامین شد و با کمک و پیگیری نماینده شهرستان و ارگان های شهرستانی و استانی از جمله جهاد کشاورزی ، تعاون روستایی و منابع طبیعی، دستگاه های بسته بندی تمام اتوماتیک و تمام استیل تهیه ودر محل کارگاه فرآوری روستا نصب شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کار صفر تا صد این محصول از جمله برداشت، فرآوری ، بسته بندی و صادرات آن در داخل روستا انجام می شود افزود: در این واحد امکان بسته بندی از دو گرم برای رستوران ها ، بسته های ۵۰ گرمی ، ۵۰۰ گرمی و هزار گرمی وجود دارد و امیدواریم در سال‌های آینده بتوانیم بهره وری بیشتر از این محصول از جمله تولید سس سماق و تولید انواع گیاهان دارویی بر پایه سماق را داشته باشیم.

موسس و سهامدار شرکت تعاونی کشاورزی باغداران چهار فصل خانیک در ادامه گفت: دلیل این که خریداران این محصول دنبال سماق خانیک هستند به جهت ترشی بالای این محصول می باشد و فرآوری سماق به صورت کاملاً خالص و ارگانیک انجام می شود .

رحمتی ادامه داد : دستگاهی که با همت جوانان روستای خانیک طراحی و ساخته شده است قادر است علاوه بر جدا سازی دانه از چوب خوشه ، پودر سماق را از هسته جدا کند که تمام استاندار های محصول تولیدی را دارا می باشد و صرفاً پودر خالص سماق در مراحل بعد وارد دستگاه های بسته بندی می شود .

وی افزود : در حال حاضر صادرات ما به کشورهای اروپایی از جمله روسیه ، آلمان ، فرانسه و کشورهای حاشیه خلیج فارس که طالب سماق این منطقه می باشند انجام میشود و امیدواریم با همکاری رسانه های شهرستان بتوانیم این محصول را نه تنها در کشور حتی در کشورهای خارجی بیشتر بشناسانیم.

وی با اشاره به اشتغال زایی ۱۲ نفر به صورت مستقیم وایجاد تعداد بالایی شغل به صورت غیر مستقیم افزود: امیدواریم این واحد فرآوری که از دل روستا برخاسته و محصول بومی منطقه است بتواند الگوی موفق توسعه در کشور باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی گناباد

اقتصادی

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

منتشر شده

در

14011111155254174269418014 - طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

 

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مشهد عمران، ابوالفضل چمندی ،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست خبری گفت:در موضوع فیلترینگ کسب و کارهایی که

با اپ های غیرایرانی کار کردند آسیب دیدند که دولت برای جبران این خسارت کسب و کار جایگزین را در طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه

تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

وی انرژی را مهمترین چالش سرمایه گذاری در خراسان رضوی مطرح کرد و گفت: وضعیت اشتغال استان خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رشد داشته است. همانطور که در فصل بهار ۶۵ هزار نفر اشتغال مثبت‌ تجربه کردیم در فصل پاییز نیز با رشد مواجه بودیم و این در حالی استکه شاخص اشتغال در کل کشور منفی بود.

 

وی‌ اظهار داشت: در فصل بهار و تابستان و پاییز‌ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد اشتغال در استان مثبت بوده است. همچنین نرخ بیکاری ۴.۹ درصد است کهپایین ترین نرخ بیکاری‌ در سطح کشور داشته‌ایم.

 

چمندی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت در استان خراسان رضوی ۴۵ درصد است که این میزان در کشور به ۴۱ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاریکشور ۸.۲ درصد است که استان توانست به یک شاخص مثبت برسد.

 

وی با بیان اینکه ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بنگاه‌های‌تولیدی‌ پرداخت شده، افزود:تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

 

وی به تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌های استان اشاره کرد و گفت: بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان‌پرداختی‌داشته‌اند که نیمی از آن وام‌های جدیداست.۹۵درصد این وام سرمایه در گردش و پنج درصد آن توسعه‌ای بوده و بیشترین در بخش صنعت و معدن و کمترین آن در بخش کشاورزی بوده است.

 

چمندی به موضوع سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی اشاره  کرد و افزود: سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی با یک چالشی به عنوان انرژی روبرو است. در تابستان برق و در زمستان گاز نداریم که به صنایع بدهیم. سبد انرژی کشور‌ از تنوع بسیار پایینی برخوردار است. این امر باعث شده رشد سرمایهگذاری در کشور به مخاطره بیفتد. نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و اتمی اگر نادیده گرفته شود دچار بحران می‌شویم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت:پایین ترین نرخ بیکاری را در خراسان رضوی داشتیم که نشان از فضای امیدبخش اشتغال در خراسان رضوی دارد.

 

وی افزود: شاخص مشارکت اقتصادی به 45 درصد رسیده و افزایش پیدا کرده است که این شاخص بسیار مهمی است.

 

شبنم مقدم

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

رونق بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 08 24 44 - رونق بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد از رونق بازارهای موقت مشهد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد جواد مشیری گفت: 625000 نفرغرفه از ابتدای سال تاکنون از طریق درگاه الکترونیکی این سازمان واگذار شده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری اشتغال 6200 نفری در این حوزه را داشتیم که آمار مطلوب و رضایت بخشی است و این آمار هم اکنون به بیش از 11000 نفر رسیده است.

مشیری گردش مالی حوزه بازارهای موقت را 4 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برنامه این سازمان برای سال آینده توسعه این حوزه و توجه به اقتصاد خرد و حمایت از کسب و کارهای خانگی است.

مشیری ادامه داد: 50 درصد ظرفیت بازارهای موقت طی تفاهمی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مشاغل خرد و خانگی اختصاص یافته و توسعه بازارهای بزرگ مقیاس برای تقویت بیش از پیش این حوزه برای سال آینده پیش بینی شده است.

مشیری در انتها از دستگاه های متولی کار در استان خواست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی نیز از تسهیلات ایجاد اشتغال بهره مند شود تا با سرعت بیشتری در توسعه این مسیر اقدام کند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی

ادامه مطلب

اجتماعی

نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 19 00 18 - نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد از ارائه موارد اصلاحی بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهدمقدس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،موسی‌الرضا حاجی بگلو ، با اشاره به دیدار با قاضی‌زاده هاشمی؛ عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی اظهار داشت: در دیدار با عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی مواردی از موسی‌الرضا حاجی بگلو بودجه ۱۴۰۲ کشور مورد بررسی قرار گرفت و درخواست‌هایی در زمینه اصلاح بودجه ارائه شد.

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: در این دیدار که با احسان قاضی زاده هاشمی؛ نماینده مردم سرخس و فریمان و عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی و همچنین عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی صورت گرفت ۶۰ اصلاحیه با محوریت بودجه ۱۴۰۲ ارائه شد و قرار شد از سوی آقای قاضی‌زاده در سامانه مربوط به اصلاح بودجه حتما بارگزاری شود.

وی خاطرنشان کرد: محوریت اصلی این پیشنهادات ناظر به حوزه مدیریت شهری و روستایی است و قطعا با مدنظر قرار دادن آنها می‌توان تحولات خوبی به نفع مدیریت شهری و روستایی رقم زد؛ باید تشکر ویژه‌ای از مدیرکل تعاملات شهرداری مشهد داشته باشیم که در تدوین و تکمیل نظام پیشنهادات مربوطه نقش بسزایی داشتند و انشالله این ۶۰ پیشنهاد اصلاحی به صورت نهایی در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شود.

وی افزود:طی چند ماه گذشته به همت شورای اسلامی شهر مقدس مشهد و شهرداری مشهد با مقایسه قوانین بودجه سه سال گذشته و بررسی های کارشناسی تباصر لایحه قانون بودجه و تطبیق آن با مسائل دارای اهمیت مدیریت شهری پس از اخذ نظرات اعضای محترم شورای استان و کلان شهرهای سطح کشور؛ پیشنهادات لازم در راستای تسهیل در خدمت رسانی شهرداری ها به شهروندان جهت درج در لایحه بودجه ۱۴۰۲ درقالب موضوعات مالی، خدماتی، حمایت های دولت. ترافیک و ….  تهیه گردید و امروز با حضور قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرقت و مقرر شد درخصوص ثبت ۵۹ پیشنهاد تهیه شده توسط ایشان و پیگیری از دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تاحصول نتیجه اقدام شود.

حاجی بگلو تاکید کرد: همواره عنوان کرده‌ایم که بودجه مشهد محلی است حال آن که خدمات ما در سطح ملی انجام می‌شود و لازم است به ویژه در زمینه تخصیص بودجه به شهر امام رضا(ع) متناسب با خدماتش نگاه شود.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد: در تمام سال‌های اخیر این مسأله را در صدر مطالبات مشهد داشته‌ایم اما کمتر به آن بها داده شده است.

حاجی بگلو با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی مناسبی توسط محققان و متخصصان حوزه بودجه در این زمینه صورت گرفته اظهار داشت: بخشی از اصلاحات پیشنهادی ناظر به مشهد و بخشی نیز ناظر به بهبود وضعیت استان خراسان رضوی است و بخشی از پیشنهادات ارائه شده نیز کلی و ناظر به بهبود برخی فرآیندها در سطح کلان است.

وی بیان کرد: عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در این دیدار وعده داد اصلاحات پیشنهادی را در سطح مجلس ارائه و نسبت به کاربست آن پیگیری داشته باشد.

 

ادامه مطلب

برترین ها