با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری مراسم معرفی ارقام خود بارور گیلاس در ایستگاه تحقیقات گلمکان

منتشر شده

در

photo 2022 06 01 19 51 37 - برگزاری مراسم معرفی ارقام خود بارور گیلاس در ایستگاه تحقیقات گلمکان

مراسم معرفی ارقام خود بارور گیلاس با حضور رئیس حوزه ریاست سازمان ، معاون بهبود تولیدات گیاهی ، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی ، رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور، محقق برگزیده مرکز تحقیقات، جمعی از مدیران و کارشناسان و باغداران گیلاس شهرستانهای پیشرو در ایستگاه تحقیقات کشاورزی گلمکان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، غلامحسین ساربان، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان در این مراسم اظهار داشت: خراسان رضوی دارای 3.5 میلیون هکتار زمین کشاورزی مستعد است که عملا در یک میلیون هکتار آن کاشت انجام می شود.

ساربان افزود: 370 هزار هکتا ر از سطح یاد شده مربوط به باغات است که 43 درصد از درآمد ناخلص کشاورزی در استان را ایجاد می کند.

 

وی گفت : در بیست سال گذشته بیش از 200 هزار هکتار از اراضی زراعی آبی خراسان رضوی کم شده و به اراضی باغی اضافه شده که در راستای نگاه اقتصادی مردم صورت گرفته و عمده این افزایش سطح درباغبانی ، شامل پسنه و زعفران بوده است.

گنجی مقدم، محقق مرکز تحقیقات استان  افزود: سطح زیر کشت گیلاس کشور 40 هزار هکتار با میزان تولید 316 تا 370 هزارتن است که ایران بعد از آمریکاو ترکیه در رتبه سوم جای دارد.

وی گفت: میانگین عملکرد گیلاس کشور 9 هزار کیلوگرم است در حالیکه در خراسان رضوی با سطح زیر کشت 6 هزارو 700 هکتار بعنوان اولین تولید کننده گیلاس در کشور ، میزان عملکرد 5 هزارو 800 کیلوگرم است.

وی ارقام خودبارور گیلاس را جانشین خوبی برای رقم تکدانه دانست که تولید کنندگان عمدتا از آن شکایت داشته و عملکرد آن پایین است و بیان کرد: ارقام خودبارور می تواند عملکرد گیلاس را تا دو برابر افزایش دهد.

محقق مرکز تحقیقات استان نیز از سرشاخه کاری ارقام تکدانه از طریق ارقام خودبارور خبر داد.

 

رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور نیز در این بازدید اظهار کرد: این موسسه داری 7 پژوهشکده با 171 عضو هیئت علمی است . آقای حاجی وند افزود: سه مشکل اقلیم ، بهره وری و عملکرد پایین در حوزه باغبانی کشور وجود دارد که ناشی از دانش فنی موجود نیست و مربوط به عدم دریافت اطلاعات فنی و فرسودگی باغات است .

 

وی گفت : سطح باغات کشور 3 میلیون هکتار با 24 میلیون تن محصول سردرختی و گلخانه است که 900 هزارهکتار آن نیاز به اصلاح و نوسازی دارد. رئیس موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور افزود: اصلاح و نوسازی باغات از طریق سرشاخه کاری از سال 95 برروی گردو آغاز شد و در سال گذشته برای اولین بار نهال عاری از ویروس گردو ارائه و بعد از گردو عملیات سرشاخه کاری برروی گیلاس ، انگور ، پسته و بادامهای جوان دارای بهره وری پایین ، توسعه پیدا کرد.

رئیس حوزه ریاست سازمان نیز در این مراسم عنوان کرد: ما باید عملا خروجی تمام این زحمات و برنامه هارا در باغات منطقه در آینده ای نزدیک مشاهده کنیم.

محمد صبور گفت: با هماهنگی مدیریت های باغبانی و ترویج 30 نفر از باغداران برتر گیلاس(در مشهد ، طرقبه ، چناران ، گلبهار و زبر خان و…) شناسایی شده تا این پیشرفتها را از نزدیک دیده و شاهد گسترش این ارقام باشیم .

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی چناران

اقتصادی

برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 10 05 45 - برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد میری دیسفانی، سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : آغاز برداشت گندم در شهرستان مشهدشروع شده و همه عوامل برداشت با همت مضاعف و تلاش زیاد مشغول برداشت گندم هستند.

میری دیسفانی بیان ڪرد : برداشت محصول گندم آبی از11 هزار هڪتار ازاراضی ڪشاورزی شهرستان با میانگین 4 تن درهر هڪتار آغاز شده است وپیش بینی می شود ڪه بیش از 35 هزارتن گندم شهرستان مشهد تحویل سیلوهای گندم شود .

وی گفت : امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 115 هزار ریال با احتساب جایزه به ازای هرڪیلوگرم اعلام ڪرده است.

میری دیسفانی اشاره ڪرد : این محصول به  شکل مستقیم برای 22 هزار نفر و بیش از 10 هزار نفر فصلی اشتغالزایی فراهم ڪرده است .

وی بیان ڪرد : خرید تضمینی و ذخیره سازی گندم در شهرستان مشهد توسط سیلوی شماره ۳ جاده فریمان ، سیلوی شماره ۱ طلاب ، سیلوی شهدینه جاده قدیم قوچان شهرڪ فردوسی ، ڪارخانه آسه آرد نیشابور بخش احمد آباد ، ڪارخانه آرد امام رضا بخش مرڪزی معین آباد انجام میگیرد و ڪشاورزان می توانند محصول تولیدی خود را تحویل سیلوهای گندم دهند .

میری دیسفانی با تأڪید بر اهمیت وجود امنیت غذایی در ڪشورگفت: مقام معظم رهبری، توجه به این بخش را مهم و جزو اولویت‌ها می‌دانندو در شرایط ڪنونی بخصوص جنگ روسیه و اڪراین و اهمیت غلات در دنیا ( بخصوص گندم ) تولید و خرید گندم در سالجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

وی افزود: ڪشاورزی علاوه بر تأثیر به سزایی ڪه در میزان اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی دارد، در قدرت و پایداری ملی و استقلال یڪ ڪشور نیز حائز اهمیت بوده و می‌تواند قدرت چانه‌زنی یڪ ڪشور را در دنیا افزایش دهد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 20 27 31 - توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از تحویل 173 جعبه لارو کرم ابریشم به نوغانداران این شهرستان جهت تولید پیله تر ابریشم خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد علی فرهمند راد ،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور اظهار داشت: در سال جاری173 جعبه لارو نوغان با قیمت یارانه‌ای هر جعبه 300 هزار ریال بین 30 نفر از بهره برداران نوغاندار توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 3 هزار و200 کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم در این شهرستان تولید شد و پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 3 هزارو 500 کیلوگرم پیله تر تولید شود .

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: میزان تولید پیله تر از هر جعبه تخم نوغان ارتباط مستقیم به تغذیه و مراقبت از کرم‌ها و فراهم بودن محیط پرورش دارد ،پرورش کرم ابریشم به عنوان یک صنعت در کنار فعالیت‌های کشاورزی و باغداری در ایجاد اشتغال مؤثر است، بطوریکه در سال جاری اشتغالزایی برای 60 نفر را فراهم کرده است.

وی گفت: علاقه‌مندان به حرفه نوغانداری هر ساله در ابتدای فصل بهار برای تحویل تخم نوغان به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه می کنند.

فرهمند راد تصریح کرد: فضای مورد نیاز برای پرورش هر جعبه کرم ابریشم 25 مترمربع بوده و تعداد تخم نوغان موجود در یک جعبه حدود ۲۷ هزار عدد است.

وی به دیگر شرایط پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: برگ مورد نیاز برای پرورش هر جعبه تخم نوغان حدود 600 الی 700 کیلوگرم است.

وی برای فعالیت نوغانداری علاوه بر تخم یا لارونوغان ،اقلام مورد نیاز جهت تولید را قیچی ،اره، سبد حمل برگ، رطوبت‌سنج، دماسنج، توری، مواد ضدعفونی‌کننده و آهک مرده عنوان کرد و ادامه داد: طول دوره پرورش تخم جعبه کرم ابریشم ۴۵ روز است که شامل 15روز تفریخ و 30روز پرورش است و در صورت استفاده از لارو تفریخ شده حدود32 روز می باشد.

 

فرهمندراد اظهار داشت: قیمت هر کیلو پیله تر در سال جاری بر اساس کیفیت بین200 تا 260هزار تومان می باشد .

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 19 07 - تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

بالغ بر چهل و سه هزار تن چغندر قند طی ۱۰ روز به کارخانه قند جوینتحویل شد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از تحویل بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه طی ده روز گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت کشت چغندرقند در شهرستان به عنوان ماده خام تولید شکر و از طرفی اهمیت این محصول برای به چرخش درآمد چرخه اقتصاد کارخانه ها افزود: به لطف خدا طی ده روز گذشته بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه از استان گلستان به کارخانه قند جوین تحویل گردیده که این عدد به نوبه خود بسیار قابل توجه است.

مهدی طلوعی نسب،مدیر کشاورزی کشت و صنعت جوین نیز با اشاره به نیاز به ترویج کشت چغندرقند به صورت پاییزه با توجه به نیاز آبی پایین و مزایای بسیار خوب آن افزود: به لطف خدا از سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع چغندرقند پاییزه گلستان بیش از 800 هکتار آن در طول 10 روز گذشته برداشت و رقمی معادل چهل و سه هزار و ۱۵۸ تن چغندرقند خالص تحویل کارخانه قند جوین  شده است.

وی افزود: عملکرد متوسط این مزارع تا کنون 51 تن در هر هکتار با عیار متوسط 14/7 درصد بوده که به تدریج رو به افزایش است.

طلوعی نسب یادآور شد: هر روزه حدود چهارهزار و ۵۰۰ تن تا پنج هزار و ۵۰۰ تن چغندرقند از استان گلستان تحویل کارخانه قند جوین میشود که از این مقدار حمل چغندرقند در نوع خود بینظیر است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل فساد پذیری این محصول در هوای گرم تابستان امکان سیلو کردن آن وجود ندارد و باید به صورت مستقیم به کارخانه تحویل شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها