با ما همراه باشید

اجتماعی

برگزاری نخستین نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری در مشهد

منتشر شده

در

403942 143 - برگزاری نخستین نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری در مشهد

 

نشست حقوقی تخصصی اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری با مشارکت شهرداری مشهد، دانشگاه امام صادق (ع) و اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) شعبه خراسان و با حضور کارشناسان با حضور معاون دادستان کل کشور، مشاور رئیس جمهور و رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی، معاون رئیس کل دادگستری استان در پیشگیری از وقوع جرم، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و جمعی از اساتید دانشگاه در مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید مجتبی منتظری، رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این نشست ، گفت: در حال حاضر بیش از 70 درصد از جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند و این موضوع اهمیت، توجه بیشتر به فرهنگ و اخلاق اجتماعی در شهرها را نشان می دهد.

 

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه طبق آمارهای رسمی 3میلیون نفر در مشهد ساکن هستند، افزود: بیش از یک میلیون نفر نیز در حاشیه شهرمشهد زندگی می کنند که با توجه به زیارتی بودن این شهر، استعداد افزایش جمعیت راذداریم که این موضوع مسئولیت اجتماعی و فرهنگی ما را به ویژه در مدیریت شهری بیشتر می کند.

منتظری گفت: هویت اصلی شهر مشهد و دلیل توسعه این شهر طی سالهای گذشته وجود مضجع نورانی حضرت رضا(ع) است و ب و باید پاسخگویی به نیازهای فرهنگی و اجتماعی نیز مطابق با هویت شهر بسیار پررنگ شود.

 

معاون شهردار با اشاره به اینکه این نشست با توجه به اهمیت جایگاه فرهنگ و اخلاق اجتماعی برگزار شده ، گفت: اولویت ما این است که در حوزه مدیریت شهری به سمت توسعه فرهنگ شهروندی و ارتقا سطح اخلاق اجتماعی حرکت کنیم.

همچنین امیرحسین جوانبخت، مدیر دفتر خراسان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی امام صادق (ع) گفت : با توجه به رویکردهای اندیشکده امام صادق (ع) شبکه سازی سالم و هدفمند در حوزه فرهنگ و اخلاق اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.

 

مدیر دفتر خراسان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی امام صادق (ع) گفت : به دنبال این هستیم تا با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب، مردم را با حقوقشان آشنا و مسئولان را نسبت به مطالبات قانونی مردم پاسخگو کنیم .

 

همچنین، سید مجید امامی،دبیر شورای فرهنگ عمومی کشورگفت: از دلایل شکل‌گیری شوراهای فرهنگ عمومی در سطح کشور، مشارکت میان نخبگان و گروه‌های مختلف در توسعه مقوله فرهنگ است و اقدامات موثر بسیاری در ۲ دهه اخیر انجام شده ، اما کافی نیست.

 

امامی افزود: اگر می‌خواهیم اخلاق در شهرها پا بگیرد باید با قدرت تمام به سمت ترغیب و تشویق گروه‌های مختلف به سمت رسیدن به جامعه ایمانی و بی‌نقص گام برداریم.

 

وی گفت: مشهد و تهران با سرعت نور در حال تبدیل شدن به شهرهای سرمایه سالار هستند و ثابت شده که فرهنگ این نوع شهرها را سرمایه‌سالاری تعیین می‌کند.

 

امامی افزود: اصناف و گروه‌های مختلف مردم به دنبال توسعه فرهنگ و زنده‌نگه‌داشتن آن هستند و ما به سهم خود از این گروه‌ها که به دنبال هدایت و ترویج جامعه به سمت اخلاق اسلامی هستند حمایت می کنیم.

 

همچنین، حجت‌الاسلام حسن منصوریان،رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اصلاح ارزشی نظام اجتماعی و حاکمیت افراد بر جامعه باید مبنای کار قرار بگیرد و باید به دهه ۶۰ که برپایه همدلی تمام امور اداره می‌شد برگردیم.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ۱۱ دستگاه در جامعه متولی فرهنگ هستند اما بحث خانواده وظیفه ذاتی هیچ دستگاهی نیست و فقط ورود مردم برای مردم نسخه شفابخش است.

 

منصوریان افزود: در مشهد با جمعیت ۹ هزار نفری معتادان متجاهر مواجهیم و بزرگترین یتیم‌خانه‌ها در این شهر وجود دارد که کودکان بدسرپرست در آن نگهداری می‌شوند و اینها همه بیانگر متزلزل بودن نظام خانواده است لذا مباحث اجتماعی در دستور کار شورای شهر مشهد قرار دارد و نظام محله محوری باید حاکم شود.

 

همچنین ،غلامرضا جلالی، عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، گفت: بهترین وجه اشتراک میان تمدن‌ها اخلاق است و هرچه اخلاق را بیشتر رعایت کنیم از تعاملات و ارتباطات ثمربخشتری برخوردار می شویم زیرا فرهنگ‌ همانند درختان تنومندی است که ریشه، ساقه، برگ و گل دارد و دین مهمترین ریشه درخت فرهنگ‌ و تمدن‌ است.

وی افزود: بدون بهره‌گیری از دانش‌ انسانی و تجربی نمی‌توان موضوعات را در جامعه تبیین کنیم و تا زمانی که سپهر فطرت‌ها نباشد، زیبایی‌شناسی، عدالت‌خواهی و پرسشگری هم معنا پیدا نمی‌کند.

جلالی گفت: تغییرات باید متناسب با نیازهای جامعه انجام شود و ما بالاترین و زیباترین اخلاق و فطرت اسلامی را در ایرانیان می‌بینیم و وقتی در چنین جایگاهی قرار داریم باید بهترین نوع برخورد را در سطح جامعه و محیط‌های اداری و کاری با همکاران و ارباب رجوع داشته باشیم.

 

در حاشیه همایش:

همچنین، سید امیر مرتضوی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: انتخاب مدیران مسوولیت پذیر، معتقد و آگاه نسبت به مسولیت‌ها، وظایف و موضوعات هر حوزه، یکی از نکات و راهکارهای موثر در پیشگیری از وقوع جرم و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

مرتضوی در حاشیه نشست تخصصی اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: بیشتر مشکلات ما از آنجاست که گاه افرادی را انتخاب می‌کنیم که تک بعدی هستند و چندوجهی نیستند و با تک‌بعدی بودن نمی‌توان کار را پیش برد بلکه باید تمام جوانب را در نظر داشت.

 

وی گفت متاسفانه یکی از مشکلات در جامعه ما این است که مطالبه‌گری از مسوولان به‌معنای واقعی وجود ندارد درحالی که باید از مسوولان درباره وظایفشان و کارهایی که انجام می دهند ،پرسش و مطالبه گری شود.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت:متاسفانه در جامعه شاهد یک هرج‌ و مرج هستیم که این امر مربوط به برنامه‌ریزی‌هاست که دقیق و اصولی و هدفمند نیستند.

وی گفت: اگر در حوزه آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی یا در حوزه‌ طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و مفاسد اخلاقی و فضای مجازی، برخی از سازمان‌ها که اولویت‌های مشترکی دارند با هم همکاری و همفکری و مشارکت داشته باشند بهتر و سریعتر می‌توانند به نتیجه برسند.

 

مرتضوی افزود: وظیفه پیشگیری نداشته باشد همه نهادها از نهاد خانواده گرفته تا تمام سازمان‌ها، وظیفه و تکلیف پیشگیری دارند و باید در این امر مشارکت و همکاری کنند.

 

وی ادامه داد: تامین حقوق عامه وظیفه قوه قضاییه به‌تنهایی نیست یعنی نمی‌تواند این کار را انجام دهد بحث محیط‌ زیست، منابع طبیعی، زمین‌خواری، کوه خواری، دریا خواری، جرایم اقتصادی و مفاسد اجتماعی اداری است که دامنه آن بسیار وسیع است و این وظیفه آحاد مردم است که باید وظایفشان را به‌موقع و مناسب انجام دهند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: برای جرایم سبک و کم اهمیت باید به سراغ عدالت ترمیمی رفت تا بتوان به فرد و خانواده کمک کرد بنابراین باید زندان و اصلاحات هدفمند باشد از این رو ما الان به شهر ترمیمی، دانشگاه ترمیمی، کلانتری ترمیمی، پاسگاه ترمیمی و قضای ترمیمی نیاز داریم.

 

شبنم مقدم

 

 

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

طرح ملی تا ثریا با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم در مشهد برگزار می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 12 01 24 - طرح ملی تا ثریا با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم در مشهد برگزار می شود

طرح ملی تا ثریا با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم و برگزاری 53 رویداد سرمایه گذاری مساله محور و برگزاری 10 رویداد فناوری در مشهد برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمود رضا کفاش، معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) و مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی در نشست خبری افزود: اولین رویداد ملی «تا ثریا» برای حمایت از طرح‌های فناور و نوآور به‌همت شرکت پیشگامان (حمایت از طرح‌های فناور و نوآور) سپاه امام‌رضا(ع) ۲۰مرداد در کارخانه نوآوری مشهد برگزار می‌شود.

 

وی گفت :این رویداد ملی تا پایان سال ۱۴۰۱ در ۳۱استان کشور در حمایت از طرح‌های فناور و نوآور در استان‌ها برگزار و طرح‌های نوآورانه اقتصادی صاحبان صنعت و سرمایه ارائه می‌شود.

 

کفاش خاطرنشان کرد:برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان باید چالش‌ها را شناسایی کنیم. اولین چالش، بی‌عدالتی در توزیع منابع است. متأسفانه منابع به نحوی تقسیم نشده که همه نخبگان، مجموعه‌ها و واحد‌ها که نیازمند این منابع هستند، از آن بهره ببرند.

معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) تصریح کرد: یکی از اولویت‌های ما در برگزاری این رویداد، توزیع عادلانه برای واحدهای فناوری است که نیازمند هستند محصول را در کشور و استان گسترش دهند و وارد چرخه بازار کنند.

وی افزود: نبود هم‌افزایی میان ذی‌نفعان حوزه اقتصاد دانش‌بنیان چالش دیگری است زیرا در خیلی از قسمت‌ها و ‌مجموعه‌ها به‌ شکل جزیره‌ای عمل می‌شود که یکی از ملزومات اصلی در این حوزه وجود هم‌افزایی و هم‌گرایی بین دست‌اندرکاران حوزه اقتصاد دانش‌بنیان است.

مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی ، سومین چالش را عدم مسئله‌پروری در اقتصاد دانش‌بنیان مطرح کرد و گفت :متأسفانه  مسئله را به‌خوبی شناسایی نشده است.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) افزود: نکته حائز اهمیت این است که در کشور از ۳۰درصد توان دانش‌بنیان استفاده می‌کنیم. این یعنی ۷۰درصد از این ظرفیت بی‌استفاده مانده که نیازمند توجه ویژه است.

وی گفت : باید برای حل مسائل فناورانه در کشور سه ضلع را در نظر بگیریم. اولین ضلع که می‌تواند به حل مسائل فناورانه کمک کند، مجموعه‌هایی هستند که تصمیم‌گیر هستند. کارخانه نوآوری، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور در کشور می‌توانند راه‌حل ارائه دهند.

کفاش خاطر نشان کرد :تیم‌های فناوری هستند که هنوز در کشور و استان شناسایی نشدند و ضلع دوم ضلع سرمایه‌گذاران است. در حقیقت بانک‌ها و شرکت‌هایی هستند که سرمایه‌گذار مشارکتی یا سرمایه‌گذار ریسک پذیر هستند که می‌توانند در این حوزه فعال باشند و سومین ضلع، خود مسئله است که باید شناسایی شود.

وی تأکید کرد: حل مسائل در اولویت قرار دارد و حمایت از سرمایه‌گذاری و واحدهای فناور یکی دیگر از مأموریت‌های ما در بسیج است. ارائه خدمات در حوزه فناوری و نوآوری از دیگر مأموریت‌ها است.

 

مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی، خاطر نشان کرد: پنجشنبه ۲۰مرداد رویداد ملی تا ثریا را برگزار و این رویدادی در راستای ارائه نیازهای فناورانه و ‌حل مسائل فناورانه‌ در استان است که تا پایان سال در ۳۱ استان برگزار می‌شود.

 

وی افزود : یکی از اولویت‌های اصلی بسیج در سپاه،اینست که بتوانیم از واحدهای فناوری و طرح‌های فناورانه و محصولاتی که ظرفیت ورود به چرخه تولید و بازار را دارند، حمایت کنیم. رویداد ملی تا ثریا یکی از مقدماتی است که برای انجام این مأموریت در نظر گرفته شده است.

 

کفاش گفت:طرح ملی تا ثریا شامل 13 طرح محوری با برگزاری 53 رویداد سرمایه گذاری مساله محور و  برگزاری 10 رویداد فناوری با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم و پشتیبانی از راه اندازی 31 کارخانه نوآوری مردم پایه در استان ها برگزار می شود.

 

 

مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی از پشتیبانی از راه اندازی 8 شتابدهنده تخصصی مردمی و برگزاری نمایشگاه تا ثریا در اسفند 1401 و پشتیبانی از ایجاد 50 کارگزار مردمی صادراتی در 10 کشور اولویت دار و اهدای جایزه ملی تا ثریا به تیم راه حل برگزیده و برگزاری نمایشگاه عرضه 50 تیم راه حل برگزیده و ارائه به رهبر معظم انقلاب خبرداد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها