با ما همراه باشید

اجتماعی

برگزاری نخستین نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری در مشهد

منتشر شده

در

403942 143 - برگزاری نخستین نشست حقوق و اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری در مشهد

 

نشست حقوقی تخصصی اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری با مشارکت شهرداری مشهد، دانشگاه امام صادق (ع) و اندیشکده حقوق بشر و شهروندی دانشگاه امام صادق (ع) شعبه خراسان و با حضور کارشناسان با حضور معاون دادستان کل کشور، مشاور رئیس جمهور و رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه عالی دفاع ملی، معاون رئیس کل دادگستری استان در پیشگیری از وقوع جرم، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر و جمعی از اساتید دانشگاه در مشهد برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید مجتبی منتظری، رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در این نشست ، گفت: در حال حاضر بیش از 70 درصد از جمعیت کشور در شهرها ساکن هستند و این موضوع اهمیت، توجه بیشتر به فرهنگ و اخلاق اجتماعی در شهرها را نشان می دهد.

 

رئیس سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان اینکه طبق آمارهای رسمی 3میلیون نفر در مشهد ساکن هستند، افزود: بیش از یک میلیون نفر نیز در حاشیه شهرمشهد زندگی می کنند که با توجه به زیارتی بودن این شهر، استعداد افزایش جمعیت راذداریم که این موضوع مسئولیت اجتماعی و فرهنگی ما را به ویژه در مدیریت شهری بیشتر می کند.

منتظری گفت: هویت اصلی شهر مشهد و دلیل توسعه این شهر طی سالهای گذشته وجود مضجع نورانی حضرت رضا(ع) است و ب و باید پاسخگویی به نیازهای فرهنگی و اجتماعی نیز مطابق با هویت شهر بسیار پررنگ شود.

 

معاون شهردار با اشاره به اینکه این نشست با توجه به اهمیت جایگاه فرهنگ و اخلاق اجتماعی برگزار شده ، گفت: اولویت ما این است که در حوزه مدیریت شهری به سمت توسعه فرهنگ شهروندی و ارتقا سطح اخلاق اجتماعی حرکت کنیم.

همچنین امیرحسین جوانبخت، مدیر دفتر خراسان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی امام صادق (ع) گفت : با توجه به رویکردهای اندیشکده امام صادق (ع) شبکه سازی سالم و هدفمند در حوزه فرهنگ و اخلاق اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.

 

مدیر دفتر خراسان اندیشکده حقوق بشر و شهروندی امام صادق (ع) گفت : به دنبال این هستیم تا با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب، مردم را با حقوقشان آشنا و مسئولان را نسبت به مطالبات قانونی مردم پاسخگو کنیم .

 

همچنین، سید مجید امامی،دبیر شورای فرهنگ عمومی کشورگفت: از دلایل شکل‌گیری شوراهای فرهنگ عمومی در سطح کشور، مشارکت میان نخبگان و گروه‌های مختلف در توسعه مقوله فرهنگ است و اقدامات موثر بسیاری در ۲ دهه اخیر انجام شده ، اما کافی نیست.

 

امامی افزود: اگر می‌خواهیم اخلاق در شهرها پا بگیرد باید با قدرت تمام به سمت ترغیب و تشویق گروه‌های مختلف به سمت رسیدن به جامعه ایمانی و بی‌نقص گام برداریم.

 

وی گفت: مشهد و تهران با سرعت نور در حال تبدیل شدن به شهرهای سرمایه سالار هستند و ثابت شده که فرهنگ این نوع شهرها را سرمایه‌سالاری تعیین می‌کند.

 

امامی افزود: اصناف و گروه‌های مختلف مردم به دنبال توسعه فرهنگ و زنده‌نگه‌داشتن آن هستند و ما به سهم خود از این گروه‌ها که به دنبال هدایت و ترویج جامعه به سمت اخلاق اسلامی هستند حمایت می کنیم.

 

همچنین، حجت‌الاسلام حسن منصوریان،رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اصلاح ارزشی نظام اجتماعی و حاکمیت افراد بر جامعه باید مبنای کار قرار بگیرد و باید به دهه ۶۰ که برپایه همدلی تمام امور اداره می‌شد برگردیم.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ۱۱ دستگاه در جامعه متولی فرهنگ هستند اما بحث خانواده وظیفه ذاتی هیچ دستگاهی نیست و فقط ورود مردم برای مردم نسخه شفابخش است.

 

منصوریان افزود: در مشهد با جمعیت ۹ هزار نفری معتادان متجاهر مواجهیم و بزرگترین یتیم‌خانه‌ها در این شهر وجود دارد که کودکان بدسرپرست در آن نگهداری می‌شوند و اینها همه بیانگر متزلزل بودن نظام خانواده است لذا مباحث اجتماعی در دستور کار شورای شهر مشهد قرار دارد و نظام محله محوری باید حاکم شود.

 

همچنین ،غلامرضا جلالی، عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، گفت: بهترین وجه اشتراک میان تمدن‌ها اخلاق است و هرچه اخلاق را بیشتر رعایت کنیم از تعاملات و ارتباطات ثمربخشتری برخوردار می شویم زیرا فرهنگ‌ همانند درختان تنومندی است که ریشه، ساقه، برگ و گل دارد و دین مهمترین ریشه درخت فرهنگ‌ و تمدن‌ است.

وی افزود: بدون بهره‌گیری از دانش‌ انسانی و تجربی نمی‌توان موضوعات را در جامعه تبیین کنیم و تا زمانی که سپهر فطرت‌ها نباشد، زیبایی‌شناسی، عدالت‌خواهی و پرسشگری هم معنا پیدا نمی‌کند.

جلالی گفت: تغییرات باید متناسب با نیازهای جامعه انجام شود و ما بالاترین و زیباترین اخلاق و فطرت اسلامی را در ایرانیان می‌بینیم و وقتی در چنین جایگاهی قرار داریم باید بهترین نوع برخورد را در سطح جامعه و محیط‌های اداری و کاری با همکاران و ارباب رجوع داشته باشیم.

 

در حاشیه همایش:

همچنین، سید امیر مرتضوی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: انتخاب مدیران مسوولیت پذیر، معتقد و آگاه نسبت به مسولیت‌ها، وظایف و موضوعات هر حوزه، یکی از نکات و راهکارهای موثر در پیشگیری از وقوع جرم و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

مرتضوی در حاشیه نشست تخصصی اخلاق اجتماعی در مدیریت شهری در مشهد در جمع خبرنگاران افزود: بیشتر مشکلات ما از آنجاست که گاه افرادی را انتخاب می‌کنیم که تک بعدی هستند و چندوجهی نیستند و با تک‌بعدی بودن نمی‌توان کار را پیش برد بلکه باید تمام جوانب را در نظر داشت.

 

وی گفت متاسفانه یکی از مشکلات در جامعه ما این است که مطالبه‌گری از مسوولان به‌معنای واقعی وجود ندارد درحالی که باید از مسوولان درباره وظایفشان و کارهایی که انجام می دهند ،پرسش و مطالبه گری شود.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت:متاسفانه در جامعه شاهد یک هرج‌ و مرج هستیم که این امر مربوط به برنامه‌ریزی‌هاست که دقیق و اصولی و هدفمند نیستند.

وی گفت: اگر در حوزه آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی یا در حوزه‌ طلاق، اعتیاد، حاشیه‌نشینی و مفاسد اخلاقی و فضای مجازی، برخی از سازمان‌ها که اولویت‌های مشترکی دارند با هم همکاری و همفکری و مشارکت داشته باشند بهتر و سریعتر می‌توانند به نتیجه برسند.

 

مرتضوی افزود: وظیفه پیشگیری نداشته باشد همه نهادها از نهاد خانواده گرفته تا تمام سازمان‌ها، وظیفه و تکلیف پیشگیری دارند و باید در این امر مشارکت و همکاری کنند.

 

وی ادامه داد: تامین حقوق عامه وظیفه قوه قضاییه به‌تنهایی نیست یعنی نمی‌تواند این کار را انجام دهد بحث محیط‌ زیست، منابع طبیعی، زمین‌خواری، کوه خواری، دریا خواری، جرایم اقتصادی و مفاسد اجتماعی اداری است که دامنه آن بسیار وسیع است و این وظیفه آحاد مردم است که باید وظایفشان را به‌موقع و مناسب انجام دهند.

 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی گفت: برای جرایم سبک و کم اهمیت باید به سراغ عدالت ترمیمی رفت تا بتوان به فرد و خانواده کمک کرد بنابراین باید زندان و اصلاحات هدفمند باشد از این رو ما الان به شهر ترمیمی، دانشگاه ترمیمی، کلانتری ترمیمی، پاسگاه ترمیمی و قضای ترمیمی نیاز داریم.

 

شبنم مقدم

 

 

اجتماعی

برگزاری نشست تخصصی مدیران مرکز وکلا استانها به میزبانی مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 12 15 04 - برگزاری نشست تخصصی مدیران مرکز وکلا استانها به میزبانی مشهد

 نشست تخصصی رییس و مدیران مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اعضای هیات مدیره های استانی مرکز در مشهد برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،دکترحسن عبدلیان پور، رییس مرکزوکلا افزود: به منظور تداوم ارتباط فی ما بین مدیران مرکز با هیات مدیره های استانی همایش هم اندیشی نشست سالانه رییس ، مدیران مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اعضای هیات مدیره وبازرسین استانی مرکز در مشهد برگزار می شود.

وی گفت: این همایش در نیمه بهمن ماه همزمان با ایام دهه مبارک فجر با حضورهمه مدیران کشوری و استانی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در مشهد برگزار و به مدت سه روز ادامه دارد

عبدلیان پور اظهارکرد: مرکز وکلا برگزاری دو رویداد بزرگ کشوری را در دستورکار خود قرارداده است که در تاریخ 6 بهمن ماه اولین المپیاد ورزشی آغاز شده است در این رویداد بی نظیر صنفی  بیش از 600  ورزشکار وکیل و کارشناس عضو مرکز از سراسر کشور شرکت  کرده و در پنج رشته ورزشی فوتسال، والیبال،دارت، پینگ پنگ ،شطرنج با هم در حال رقابت هستند.

رییس مرکزوکلا گفت: این بازی ها تا 12 بهمن ماه ادامه  دارد و بلافاصله بعد از اختتامیه این المپیاد ورزشی ، نشست تخصصی مدیران کشوری مرکز وکلا با هیات مدیره های استان به مدت سه روز درمشهد شروع به کار خواهد کرد.

وی  به اهمیت و ارتقاء جایگاه ارزشمند وکالت، کارشناسی ومشاوره در جامعه تاکید واضافه کرد برای ارائه خدمات رسانی مطلوب و قابل قبول به اعضاء نیازمند ساماندهی وشفافیت سیستم اداری ومدیریتی  در استانها هستیم، به همین منظور در نشست پیش رو ایجاد وحدت و ثبات رویه مدیریتی در مرکز استانها برنامه ریزی شده است.

عبدلیان پور خاطرنشان کرد: برنامه ریزی مستلزم آگاهی از فرصتها و تهدیدها ،  پیش بینی شیوه و طرح های مواجهه با آنها، و آگاهی بخشی و برنامه ریزی جهت ارتقاء سطح مدیریتی مرکز استانها و بهبود شرایط فعلی از رویکردهای این نشست تخصصی است.

وی گفت:باعنایت به اینکه همه اعضای هیات مدیره های استانی با رای اعضای مرکز انتخاب می شوند ومدیران استانی دارای استقلال مدیریتی و اداری در حوزه خود هستند، اما لازمه و حفظ این فرآیند، ایجاد بستری مناسب جهت هم اندیشی وتدوین سیاستی واحد برای رفاه حال اعضا، بیش از پیش دارای اهمیت است که دراین همایش به آن سیاستها می پردازیم.

رییس مرکزوکلا تصریح کرد:در این نشست بازرسان هیات مدیره ها نیزحضور دارند که با ارائه نظرات و  گزارش های تخصصی خود،هیات مدیره ها را در راستای مدیریتی اصولی و در چارچوب قانون و دستورالعمل های مرکز یاری خواهند کرد

وی ادامه داد : به معاونت بازرسی و امور استانهای مرکز، ماموریت داده شد تا برگزاری این نشست تخصصی و هم اندیشی بین رئیس و مدیران مراکز استانی را درشهر مشهد برنامه ریزی کند.

عبدلیان پور خاطرنشان کرد: مقررشد روسای هیات مدیره های استانی گزارش عملکرد سالانه وبرنامه های آتی خود را به شکل مکتوب به دبیرخانه معاونت بازرسی و امور استان ها تقدیم  و در باره آن ارائه گزارشی داشته باشند.

گفتنی است این مراسم از تاریخ  13 تا15 بهمن ماه سال جاری با حضوررییس و مدیران مرکز ، اعضای هیات مدیره وبازرسان مراکز استانها درشهر مشهد برگزار و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اولین المپیاد ورزشی مرکز وکلا ، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه با حضور پرشور بانوان ورزشکار به میزبانی مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 12 04 07 2 - اولین المپیاد ورزشی مرکز وکلا ، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه با حضور پرشور بانوان ورزشکار به میزبانی مشهد

اولین المپیاد ورزشی مرکز وکلا ، کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه با حضور پرشور بانوان ورزشکار به میزبانی مشهد درحال برگزاریست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علیرضا شریعتی، مدیر روابط عمومی و ارتباطات مردمی مرکز گفت:نخستین المپیاد ورزشی مرکز وکلا همزمان با دهه مبارک فجر و ایام ماه مبارک رجب به میزبانی خراسان رضوی و مشهد درحال برگزاریست.

وی افزود:فراگیر بودن این المپیاد از سراسرکشور در رشته های مختلف ورزشی برای بانوان و آقایان برگزار می شود.

شریعتی خاطرنشان کرد:پس از سالها اولین المپیاد ورزشی مرکز به همت  حسن عبدلیان ،رییس مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران خانواده برگزار شده که حرکت نو و بدیعی است.

وی بیان داشت : نگاه مدیریتی به حفظ و یکپارچگی با محوریت تندرستی جامعه وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده است.

وی اظهارداشت :ازاهداف برگزاری این المپیاد ورزشی مرکز اعتلای فرهنگی و ورزشی وکلا،کارشناسان و مشاوران خانواده است.

شریعتی افزود :تقارن برگزاری المپیاد ورزشی مرکز وکلا ، کارشناسان و مشاوران خانواده با ایام الله دهه مبارک فجر و ایام مبارک ماه رجب است.

وی گفت: یکی از ویژگیهای این المپیاد حضور پرشور بانوان ورزشکار در رشته های مختلف ورزشی با حجاب اسلامی از نقاط مورد توجه المپیاد ورزشی مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی است.

همچنین،عباس هادی زاده، رییس کمیسیون ورزشی مرکز گفت: نخستین المپیاد ورزشی این مرکز به صورت رسمی از 6 بهمن ماه با میزبانی مشهد آغاز به کار کرده است.

رییس کمیسیون ورزشی مرکز وکلا خاطرنشان کرد:المپیاد ورزشی در رشته های دارت،فوتسال،والیبال،شطرنج و پینگ پنگ برگزارمی شود.

وی افزود: این المپیاد ازششم تا دوازدهم بهمن ماه طی 6 روز با حضور600 ورزشکار از سراسر کشور به میزبانی خراسان رضوی در شهر مشهد برگزارمی شود.

وی گفت:افتتاحیه این المپیاد با حضورورزشکاران شرکت کننده، ریاست مرکز ، مدیران مرکز و مدیران ورزش و جوانان خراسان رضوی درسالن شهید بهشتی مشهد با حضور آقایان و بانوان ورزشکار برگزارشد.

هادی زاده افزود: از نکات حایز اهمیت نخستین المپیاد ورزشی با حضور 180 ورزشکار زن است که جوان ترین ورزشکار 25 سال و مسن ترین ورزشکار 70 سال دارد.

وی خاطر نشان کرد:تاکنون نتایج مسابقه شطرنج بانوان استانهای اصفهان،تهران و مازندران و نتایج مسابقه شطرنج آقایان استانهای گیلان،هرمزگان و فارس منتخب شده اند.

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اکران 509 اثر هنری در بهار 1402 شهر مشهد

منتشر شده

در

02 5 - اکران 509 اثر هنری در بهار 1402 شهر مشهد

 

509 اثرهنری را در فضای شهری بهار 1402  مشهد اکران می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی مسافری، دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد،در نشست خبری افزود: با توجه به تقارن آغاز بهار با ماه مبارک رمضان، مضامین مرتبط درنظر گرفته شده و یکی از محورهای فراخوان منتشر شده به «ماه مبارک رمضان» اختصاص داشته است.

 

وی گفت: امسال در استقبال از بهار 1402 سعی شده آثار از جنبه صرف زیباشناسی خارج شود و نگاه عمومی‌تری به آنها داشته باشیم.

 

مسافری خاطرنشان کرد: جشنواره استقبال از بهار 1402 در 8 بخش گلستان، هنرهای تعاملی شهری، آذین‌بندی شهری، آثار و آذین‌های نوری، دیوارنگاری، سرود، هنرهای نمایشی و هنرهای مردمی ویژه دهه مهدویت تعریف شده است.

 

وی گفت : استقبال از بهار سال آینده، 526 هنرمند در تمامی بخش‌ها شرکت کرده‌اند و 2 هزار و 59 اثر هنری دریافت شده که از این تعداد، 509 اثر را در فضای شهری و در بخش‌های مختلف کار خواهیم کرد.

 

وی از اعمال رویکرد عدالتی برای توزیع آثار در بخش‌ آذین‌بندی خبرداد و افزود: برهمین اساس، تمام مناطق شهری، به ویژه مناطق کم‌برخوردار مورد توجه جدی ماست و آثار را به فراخور این نیازمندی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

 

 

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد با اشاره به  طراحی چند اثر ویژه با رویکرد تعاملی در نقاط مختلف شهر مشهد خاطرنشان کرد: این المان‌ها، در 3 بسته مفهومی به ویژه کودکان تعریف شده است.

 

همچنین، حسین باغگلی ، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در باشگاه‌های ده گانه ویژه برنامه  و مجموعه‌ای از برنامه‌ها در گروه های سنی مختلف تهیه شده است.

 

 

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: بیش از ۳۰ برنامه با مشارکت ستاد سازمان فرهنگی و معاونت های فرهنگی مناطق داریم؛ در ایام دهه فجر به جز شب شهادت حضرت زینب(س) نورافشانی داریم و تلاش کرده‌ایم  دهه فجر را به عنوان ایام شادی و فضاسازی برای شهر درنظر بگیریم.

 

وی گفت: مجموعه ای از برنامه فرهنگی ورزشی در مدارس هم با تعامل آموزش و پرورش داریم و رویداد نهایی به صورت شهری در بوستان ملت با حضور منتخبان مدارس برگزار می‌شود.

 

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد افزود: ۱۳سالن ورزشی در سیزده منطقه برای فعالیت ورزشی تفریحی فرهنگی از ۱۰ صبح تا ۲۲ شب فعال می‌شوند.

 

شبنم مقدم

 

 

 

 

ادامه مطلب

برترین ها