با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری همایش آموزشی پرورش دام سبک درده گردشی بخش بینالود شهرستان نیشابور

منتشر شده

در

photo 2021 11 03 09 10 28 - برگزاری همایش آموزشی پرورش دام سبک درده گردشی بخش بینالود شهرستان نیشابور

در ده گردشی شبانه، این بار همایش آموزشی مهارتی پرورش دام سبک ، تغذیه و بیماریهای دام سبک با حضور معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی،مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه ، رئیس اداره تولیدات دامی ،رئیس مرکز بخش بینالود،محقق ومربی امور دام فنی وحرفه ای ،نمایندگان بیمه دام و به همت اداره آموزش وترویج جهادکشاورزی در روستای باغشن گچ حوزه مرکز جهاد کشاورزی بینالود شهرستان نیشابور برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابوردر جمع دامداران روستای باغشن گچ که در محل مسجد جامع این روستا وبعد از نماز مغرب وعشاء برگزار شد ،هدف از برگزاری این دوره آموزشی را ، ارتقاء سطح علمی و افزایش آگاهی دامداران به منظور افزایش بهره وری دانست وافزود:مهمترین عامل در افزایش بهروری علاوه بر آموزش علمی وبه روز ، تغییر نگرش دامدار ما در این حوزه است .

فرهمند راد با پاسخ به وضعیت جیره دام وکنسانتره در شهرستان ودامداران این روستا گفت :شرایط اقلیمی سال گذشته وقهر طبیعت ، کشاورز ودامدار ما را در تنگنا قرار داده ودامداران ما باید در کنار طرح مسئله با همفکری وارائه راهکار به کمک بخش دولتی بیایند وجهادکشاورزی هم همانند گذشته تمام توان و همت خود را جهت رفع مشکلات دامداران بکار خواهد بست.

مربی فنی وحرفه ای در این همایش آموزشی با ارائه مطالب مفید و کاربردی در خصوص تعذیه دام سبک در خصوص آشنایی با اقلام مورد استفاده در جیره دام و اهمیت آنها ،غنی سازی کاه، نقش تغذیه در آبستنی و فلاشینگ ،بیماریهای تغذیه ای دام و تغذیه تکمیلی بره های شیری مطالب کاربردی را به دامداران تشریح و در پایان به سوالات بهره برداران پاسخ داد .محمد علی آهنگرانی افزود: استفاده از دماسنج جهت اندازه گیری دمای بدن دام وآزمایشات تب مالت از نکات مهم دامداری است که بیش از نیمی از هزینه های درمان دامدار را کاهش خواهد داد.

در این مراسم،رئیس اداره تولیدات دامی جهادکشاورزی به مشکلات دامداران بصورت موردی پاسخ داد و نمایندگان بیمه دام سبک وسنگین باحضور در این کارگاه به نقش بیمه واهمیت آن پرداختند وبه سوالات وابهامات دامداران در حوزه بیمه دام پاسخ دادند.

در پایان مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه با طرح یک سوال شرعی در خصوص نحوه ذبح دامی که در حال تلف شدن است ،اصول شرعی ونحوه ذبح اسلامی را به فراگیران آموزش داد.

 

 

 

منبع:به گزارش روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها