با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری همایش سالانه صندوق بیمه محصولات کشاورزی در نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 02 12 20 00 02 - برگزاری همایش سالانه صندوق بیمه محصولات کشاورزی در نیشابور

 

معاون رئیس سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برگزاری همایش سالانه صندوق بیمه محصولات کشاورزی سه شهرستان نیشابور ، فیروزه ،زبرخان با حضور فرماندار نیشابور ، مدیران جهادکشاورزی سه شهرستان، مسئولین دستگاههای اجرایی ومرتبط و دهیاران با همت شرکت تلاشگران سبز ابیورد وبه میزبانی شهرستان نیشابور خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،ابوطالب جوان ،معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان نیشابور دراین همایش گفت:یکی از شاخصهای توسعه یافتگی دردنیا که در بخش کشاورزی هم استفاده می شود ضریب نفوذ بیمه است،وبهره برداران اهمیت ضرورت بیمه محصول را کمتر از نهاده های کشاورزی نمی دانند .

جوان افزود:  حیات مردم وکشور به محصولات استراتژیک است و بهره بردار ما باید نگاه ویژه ای به تولید این محصولات داشته باشد واز انتفاع شخصی بگذرد تا به انتفاع جمعی برسیم.

محمد علی فرهمند راد ، معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور با اشاره به این نکته که درسال 1400-1399 در رتبه بندی بیمه محصولات کشاورزی که هرساله در استان انجام می گیرد، شهرستان نیشابور رتبه دوم را در بین سایر شهرستانهای استان بدست آورده است افزود:علاوه برآن بیمه گزار نمونه کشوری هم برای این سال ازشهرستان نیشابور انتخاب شده است که افتخاری برای استان وشهرستان ما می باشد.

فرهمند راد اظهار داشت :دو چالش در حوزه کشاورزی داریم یکی از این چالشها، تغییر اقلیم است که باعث شده آسیب پذیری محصولات کشاورزی وباغ ودام وطیور ما دچار مخاطره شود.

وی  گفت :براساس آمارها در دو سال اخیر این آسیب ها بیشتر شده است بعنوان مثال در اثر تغییر اقلیم وکاهش بارندگی وافزایش درجه حرارت روز90 درصد زعفران شهرستان وعملکرد مزارع گندم ما 60 درصد بدلیل این تغییرات ازبین رفته است.وی چالش دوم را احتمال محدود شدن یارانه های دولتی اعلام کرد که هزینه تولید را افزایش داده است.

وی یاد آور شد: براساس توصیه وزیر جهادکشاورزی دو راهکار برای برون رفت وحل مشکلات حوزه کشاورزی وجود دارد که یکی دانش بنیان کردن کشاورزی ودوم کشاورزی قراردادی است.

فرهمند راد اذعان داشت در سال گذشته علی رغم تغییرات اقلیمی ،کشاورزانی هم بودند که با مدیریت تولید وبا رعایت اصول مولفه های تولید که مهمترین آنها تغذیه می باشد، توانستند عملکرد خوبی را داشته باشند که این امر در روشهای سنتی بشدت کاهش داشت.

وی اذعان داشت : بیمه جزئی از نهاده های تولید می باشد وبا مدیریت ریسک میتوان خطرات ناشی از تغییر اقلیم را به حداقل رساند ،استفاده از داده های هواشناسی وبیمه محصولات کشاورزی بعنوان بهترین راههای مهم در مدیریت ریسک می باشد وی خبر داد بزودی رصد وپایش مزارع خسارت دیده با استفاده از ماهواره ای خواهد شد.

 

محمود رضا فرزانه ،مدیر گروه خدمات بیمه ای استان خراسان رضوی با اشاره به انواع بیمه گفت: یک نوع از بیمه، برگرفته شده از قانون یاهمان بیمه های اجباری که مصوبه مجلس را پشت خود دارد وحق بیمه کم وتعهدات مناسبی را دارد ونوع دوم بیمه های پایه وتکمیلی است.

فرزانه گفت: خشکسالی با این شدت که در دوسال گذشته داشتم در 52 سال قبل اتفاق افتاده بود.ما در کشوری هستیم که بر روی نوارهای میانی کره زمین قرار گرفته ایم وانواع بلایای طبیعی رو تجربه میکنیم.مناطقی که ریسک بالایی دارند نیاز به اعتبار بالایی دارد که در کل کشور 36 هزار میلیارد ریال مجموع تعهدی است که صندوق بیمه باید بپردازد وپاسخگو باشد درحالیکه اعتبار صندوق بیمه کشور 6هزار میلیارد ریال می باشد ودر استان خراسان رضوی بالغ بر2هزار میلیارد تومان برآوردی است که تا این لحظه داریم که باید پرداخت شود واین نشان دهنده این مطلب هست که ضریب خطر در استان ما بالا است.

وی افزود :در مواردی که ضریب خطر پایین تر است مانند دام ،برای یک دام آمیخته 14 میلیون و700هزار تومان غرامت پرداخت می شود.

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی نیشابور

اقتصادی

ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 25 09 - ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد از توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو پودر زغفران و 101 ڪارتن 9 عددی روغن یڪ ونیم ڪیلوگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حسین شیخی، جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت : طی گشت مشترڪ با همڪاران پلیس جرائم اقتصادی و برابر بررسی های انجام شده در ڪارگاه زیر زمینی در اطراف خیابان سیلو گندم مقادیری از ڪالاهای عنوان شده از جمله زعفران و سم تقلبی در حال تولید وعرضه به بازار بود ڪه برابر دستور تعزیرات حڪومتی استان توقیف و پرونده پس از سیر روال قانونی به تعزیرات حڪومتی ارسال می شود.

شیخی بیان ڪرد : در راستای مبارزه بی امان با قاچاق ڪالا ، احتڪار و توزیع در خارج از شبڪه ،بازرسی و نظارت به شکل مستمر در حال انجام می باشد .

وی اشاره کرد : شهروندان می توانند خبرهای خود را در باره احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ 3000765555 و یا شماره تماس 124 اعلام کنند.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 09 59 59 - خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : بر اثر بارش تگرگ در روزهای اخیر بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خسارت وارد شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: این خسارات به باغات پسته ، گندم جو و انگور شهرستان وارد کرده است .

وی ادامه داد: درمجموع هزار هکتار از مزارع و باغات شهرستان خوشاب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بر اثر تگرگ خسارت دیده است .

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها ۵ درصد از مزارع و باغات شهرستان تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند از عدم توجه کشاورزان به پوشش بیمه‌ای مزارع و باغات خود انتقاد کرد و گفت : متاسفانه پرداخت هرگونه خسارت به کشاورزان صرفا از طریق بیمه امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه هر ساله بارش تگرگ خسارت قابل توجهی را به باغات و مزارع شهرستان وارد می سازد گفت : استفاده از دستگاه های ضد تگرگ نیز می‌توانست خسارت وارده را به صفر برساند که علی رغم پرداخت تسهيلات خرید دستگاه های ضد تگرگ، این موضوع نیزمورد بی توجهی قرار گرفته است .

مدیر جهاد کشاورزی درپایان گفت: برآورد خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان به مراجع ذیربط گزارش گردیده است که امیدواریم اعتبارات لازم برای جبران خسارات وارده درنظرگرفته شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 04 13 55 42 - ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشف ۲۴ تن روغن سرخ ڪردنی ، ۱۳ تن روغن ڪره ای مخصوص قنادی ، ۳ تن روغن صاف قنادی و ۱ تن آرد نول صنف قنادان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد

گفت : 1500حلب16 ڪیلویی روغن سرخ ڪردنی، 1300ڪارتن روغن ڪره ای مخصوص قنادی 10 ڪیلویی و 192حلب ۱۶ ڪیلویی روغن صاف قنادی و ۲۰۰ڪیسه ۵۰ ڪیلویی آرد نول صنف قنادان از چند انبار ڪشف وضبط و انبارها جهت بررسی پلمپ شد .

سید علی اکبر نصری سرآسیا بیان کرد : این محموله با همڪاری بازرسان جهاد و اطلاعات سپاه در مصلی مورد پایش و شناسایی و پلمپ قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های لازم با اداره تعزیرات حڪومتی خراسان رضوی ڪالاهای احتڪار شده با نرخ مصوب در اختیار مصرف ڪنندگان قرار می گیرد .

وی گفت : قیمت این محصولات در بازار به قیمت یڪ میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد .

وی با اشاره به پلمپ محل ذخیره روغن‌های مڪشوفه احتڪاری باهمڪاری اطلاعات سپاه اضافه ڪرد: در این راستا متهمین دستگیر و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های قانونی و احتڪار ڪالاهای اساسی و مورد نیاز، به مدافعان امنیت غذایی در جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد اطلاع دهند ویا به شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ شڪایت و گزارشات خود را در میان بگذارند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها