با ما همراه باشید

اقتصادی

برگزاری کمیته فنی گیاهان دارویی شهرستان خوشاب با حضور مدیر باغبانی سازمان

منتشر شده

در

photo 2021 12 22 09 52 41 - برگزاری کمیته فنی گیاهان دارویی شهرستان خوشاب با حضور مدیر باغبانی سازمان

 

برگزاری کمیته فنی گیاهان دارویی شهرستان خوشاب با حضورمعاون فرماندارشهرستان ،مدیر جهاد کشاورزی ،مدیر و کارشناسان باغبانی استان و جمعی از بهره برداران در مدیریت جهاد کشاورزی برگزارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد میری،مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان گفت : گیاهان دارویی یکی از ظرفیت‌ها و اولویت‌ها در راستای ایجاد اشتغال و کاهش فقر است.

میری با بیان اینکه هرکیلو گیاه دارویی پس از فرآوری ۱۷ برابر ارزش افزوده تولید می کند به اهمیت کشت گیاهان دارویی در قالب کشاورزی قراردادی و نقش آن در اشتغال زایی اشاره کرد و اظهار داشت: از ۸ هزار گونه گیاهان دارویی در استان ۲۰۰ گونه آن توجیه اقتصادی دارد اما متاسفانه ظرفیت های غنی نهفته در بستر کشت گیاهان دارویی هنوز شناخته نشده و به بهره برداری نرسیده است.

وی افزود : در کنار کشت گیاهان دارویی، توسعه ی کارگاههای فرآوری این محصولات هم اهمیت ویژه دارد و در این راستا تولید گیاهان دارویی باید بر اساس نیاز بازار تعریف شود.

میری در پایان گفت: با توجه به خشکسالی و کاهش ۶۰ درصدی میزان بارندگی ها، حرکت به سمت توسعه گیاهان دارویی به دلیل کم آب طلب بودن و ارزش افزوده ی بالا یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و تخصیص اعتبار با نرخ سود ۴ درصد با ۲ سال دوره ی تنفس اهمیت آن را در نگاه دولت بازتاب می دهد که امیدواریم بهره برداران شهرستان از این فرصت موجود استفاده کنند.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت: با توجه به خشکسالی ها و کمبود آب در سال ها اخیر از طریق برگزاری کلاس ها ،کارگاه ها ،همایش ها و بازدید های آموزشی تلاش کردید که سطح زیر کشت گیاهان دارویی به عنوان گیاهان کم آب طلب در شهرستان را افزایش دهیم که در این راستا گام های خوبی برداشته شده و شاهد توسعه سطح زیر کشت گیاهان دارویی در شهرستان هستیم.

گفتنی است در این جلسه در خصوص امکان و اهمیت کشت و کار گیاهان داروئی، مزیت های نسبی کشت و کار این گیاهان و پتانسیل ها و ظرفیت های شهرستان ، ضمانت قیمت خرید، حمایت از چرخه تولید، فراوری و صادرات گیاهان داروئی بویژه در مناطق کم آب و بحرانی بحث و تبادل نظر شد و در انتها بازدیدی از طرح های باغبانی شهرستان نیز انجام گرفت.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

اقتصادی

اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 18 45 37 - اولویت وزارت جهاد کشاورزی استفاده از سیستم های نوین آبیاری و کشاورزی مبتنی برعلم است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با امام جمعه و مسئولین ستاد نماز جمعه شهرستان درمحل مدیریت جهاد کشاورزی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، امام جمعه شهرستان کاشمر در دیدار با مدیرجهاد کشاورزی شهرستان گفت:مجموعه جهاد کشاورزی برای ما و شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است و ما نیز در جهت هماهنگی سایر ادارات با جهاد کشاورزی تمام تلاشمان را می کنیم.

 

طاهری افزود:تمامی شهرستان ها می بایست از ظرفیت موجود درون همان شهرستان استفاده و اشتغال و درآمد پایدار ایجاد کنند.

محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد و چشم انداز جهاد کشاورزی کاشمر اولویت جهاد کشاورزی راآموزش ،تغییر الگوی کشت کشاورزی مبتنی بر علم و استفاده از سیستم های نوین آبیاری عنوان کرد.

شجعی تقویت و رفع موانع زنجیره های تولید را نیزازاولویت های جهاد کشاورزی کاشمر عنوان کرد و افزود:همگی می بایست تلاش خود را در جهت جذب سرمایه گذاران داخل و خارج شهرستان و هدایت به سمت بخش کشاورزی بکار گیریم.

وی پیگیری طرح کشاورزی قراردادی و مرکز اصلاح نژاد دام را با هدف افزایش ضریب تبدیل و زادو ولد و توسعه صنعت دامپروری کاشمر را از اهداف جهاد کشاورزی شهرستان دانست و اظهار کرد:خوشبختانه با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی اجرای طرح سند توسعه بخش کشاورزی شهرستان درحال اجرا می باشد تا بتوانیم این طرح را بطور علمی انجام دهیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:همانند هشت سال دفاع مقدس که همکاران ما در پیشانی جنگ انجام وظیفه می کردند ، اکنون نیز در پیشانی جنگ اقتصادی درحال انجام وظیفه هستیم و خدمت به مردم کشور عزیزمان را افتخار می دانیم.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 11 58 - 120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد: 120 هکتار از باغات پسته شهرستان در حال گذراندن مراحل دریافت پروانه استاندارد محصول سالم هستند .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد و مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

وی ادامه داد : برای اخذ مجوز محصول سالم ابتدا باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) ثبت نام انجام شود و پس از طی مراحل سامانه ای از جمله بارگذاری پروانه بهره برداری ، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین جهت بررسی و تأیید صحت و سقم مدارک، به کارشناس مدیریت کنترل کیفیت ارجاع داده شده و پس از تأیید کارشناس، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می شود. در صورت سالم بودن محصول توسط اداره استاندارد با همکاری اداره جهاد کشاورزی مجوز لازمه صادر می شود.

 

رودسرابی گفت: در حال حاضر در شهرستان خوشاب50 هکتار پسته دارای پروانه استاندارد محصول سالم هستند که این مقدار امسال به 120 هکتار ارتقاء می یابد .

مدیر جهاد شهرستان افزود: پس از دریافت مجوز محصول سالم ، محصول مورد نظر با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

گفتنی است این پروانه هر ساله باید تمدید شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها