با ما همراه باشید

اقتصادی

بزودی صندوق حمایت از بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در خراسان رضوی تأسیس می شود

منتشر شده

در

photo 2021 11 01 14 16 59 - بزودی صندوق حمایت از بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در خراسان رضوی تأسیس می شود

 

صندوق حمایت از بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در خراسان رضوی تأسیس می شود.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،احمد رضا لعلی نیا، نماینده سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور و مجری صندوق حمایت توسعه بخش منابع طبیعی و آبخیزداری که به مشهد سفر کرده بود با اعلام این خبر گفت: بخش کشاورزی به دلیل اهمیت تولید مواد غذایی در دنیا مورد حمایت دولت ها حتی کشورهای پیشرفته می باشد.

 

وی افزود: از سال 1327 که نظام برنامه ریزی در ایران تشکیل شده تاکنون این نظام در منابع طبیعی برای حفظ و حراست از عرصه های ملی وجود داشته است.

 

وی ادامه داد ظرفیت تشکیل تعاونی ها در شهرستانها وجود دارد و باید پس از اخذ رتبه های لازم در قالب آیین نامه مربوطه نسبت به تأسیس صندوق حمایت از منابع طبیعی و آبخیزداری اقدام شود.

 

همچنین هوشنگ محمدی عضو هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه بخش منابع طبیعی که در جمع مدیران عامل شرکت های تعاونی فراگیر تخصصی منابع طبیعی و آبخیزداری و مؤسسین صندوق حمایت در خراسان رضوی حضور یافته طی سخنانی به وضعیت موجود صندوق ها در کشور پرداخت و گفت: از 166 صندوق حمایت از بخش منابع طبیعی موجود در کشور ، 32 صندوق مربوط به بخش کشاورزی ، 2 صندوق مربوط به فعالیت زنان روستایی ، 10 صندوق بخش منابع طبیعی و آبخیزداری ، 10 صندوق تخصصی محصولاتی مانند چای و 93 صندوق در سطح شهرستانها و یک صندوق در منطقه سیستان مشغول فعالیت می باشد.

 

وی افزود: سرمایه اولیه این شرکت ها را بالغ بر 233 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود این رقم باید تا پایان سال جاری به 2800 میلیارد تومان برسد.

 

وی افزود: هدف از تشکیل این صندوق ها تقویت بنیه مالی و افزایش سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است و ما تلاش می کنیم تا با ارتقاء صندوق ها به بانک بتوانیم بر اساس قانون ضمن تشکیل شرکت های بازرگانی ، نسبت به اخذ وام های داخلی و خارجی و عرضه اوراق مشارکت اقدام کنیم.

 

محمدی خاطر نشان کرد چنانچه متخصصین بخش مالی و تعاونی ها بعنوان سه ضلع یک مثلث همسو عمل کنند بخش کشاورزی می تواند نقش خود را در اقتصاد کشور بیش از پیش نمایان کند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها