با ما همراه باشید

اقتصادی

بهره برداری اقتصادی در درازمدت بهترین راهکار حفظ و توسعه مراتع شهرستان نیشابور

منتشر شده

در

photo 2021 09 25 22 30 45 - بهره برداری اقتصادی در درازمدت بهترین راهکار حفظ و توسعه مراتع شهرستان نیشابور

بهترین راهکار حفظ و توسعه مراتع شهرستان نیشابور بهره برداری اقتصادی در درازمدت دارد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، بهترین راهکار حفظ، توسعه و بهره برداری اصولی از مراتع اقتصادی کردن مراتع می باشد.

حسین سهرابی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور با بیان این مطلب عنوان  کرد : بهره برداری چند منظوره از مراتع به ویژه در زمان قشلاقی و گرمسیری باعث کاهش فشار دام بر مراتع و از سوی دیگر موجب ترغیب بهره برداران و جوامع محلی در جهت حفظ و نگهداری و احیا آن می شود.

جنگلدار شهرستان نیشابور یادآور شد اقتصادی کردن مراتع با توسعه روش های همراه با دامپروری همچون تولید گیاهان دارویی و صنعتی و سایر محصولات فرعی مرتعی، زنبورداری و فعالیت های گردشگری و تفرجگاهی و در نهایت گنجاندن این گزینه ها در طرح های مرتعداری امکان پذیر است.

سهرابی همچنین افزود: با توجه به استعداد و قابلیت مراتع شهرستان نیشابور در مراتع متعددی طرح های بهره برداری اقتصادی در حال اجرا است که از آن جمله طرح های بهره‌برداری باریجه و آنغوزه می باشند.

وی افزود: بهره برداری از گیاه باریجه در مرتع چاه گنجی شهرستان در وسعت حدود ۲۵۰ هکتار در حال اجراست و پیش بینی می شود بر اساس طرح ، بیش از ۴ تن شیره باریجه استحصال گردد. ارزش اقتصادی ناخالص این طرح بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال برآورد می گردد که با توجه به سطح و شرایط موجود بسیار سودآور است؛ همچنین بهره‌برداری گیاه آنغوزه نیز در چهار رویشگاه مرتعی بزق، آستایش، شوررود و عطائیه شهرستان در سطح حدود ۳۰۰۰ هکتار انجام می گردد که طبق برآوردهای طرح حدود ۲۵ تن برداشت صمغ آنغوزه صورت می پذیرد که در نهایت ارزش ناخالص ریالی آن حدود ۳۷۵ میلیارد ریال است.

 

قابل ذکر است علاوه بر سودآوری این طرح ها برای مرتعداران موجب اشتغالزایی نیز می شود که در مجموع این دو طرح برای بیش از ۳۰۰ نفر از مرتعداران و روستاییان در دوره برداشت چهار ماهه (حدود ۴۰۰۰۰ نفرروز) اشتغال ایجاد شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور متذکر شد: در بیش از ۱۰۰ مرتع از ۱۵۰ سامانه مرتعی شهرستان قابلیت اجرای طرح های اقتصادی مراتع وجود دارد و همچنین حدود ۳۵۰۰۰ هکتار از این مراتع دارای طرح بهره برداری می باشد که پتانسیل بالایی برای توسعه اقتصادی و بهبود معیشت جوامع محلی و روستایی و درنهایت حفظ و احیاء سرمایه طبیعی شهرستان یعنی مراتع می شود.

اقتصادی

ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 10 25 09 - ڪشف و توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو گرم پودر زعفران و ۱هزارو ۶۳۰ ڪیلوگرم روغن خوراڪی

جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد از توقیف 800لیتر سم تقلبی و 200ڪیلو پودر زغفران و 101 ڪارتن 9 عددی روغن یڪ ونیم ڪیلوگرمی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حسین شیخی، جانشین اداره نظارت وبازرسی جهاد کشاورزی مشهد گفت : طی گشت مشترڪ با همڪاران پلیس جرائم اقتصادی و برابر بررسی های انجام شده در ڪارگاه زیر زمینی در اطراف خیابان سیلو گندم مقادیری از ڪالاهای عنوان شده از جمله زعفران و سم تقلبی در حال تولید وعرضه به بازار بود ڪه برابر دستور تعزیرات حڪومتی استان توقیف و پرونده پس از سیر روال قانونی به تعزیرات حڪومتی ارسال می شود.

شیخی بیان ڪرد : در راستای مبارزه بی امان با قاچاق ڪالا ، احتڪار و توزیع در خارج از شبڪه ،بازرسی و نظارت به شکل مستمر در حال انجام می باشد .

وی اشاره کرد : شهروندان می توانند خبرهای خود را در باره احتڪار، تقلب، گرانفروشی و عرضه خارج از شبڪه با شماره پیامڪ 3000765555 و یا شماره تماس 124 اعلام کنند.

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

منتشر شده

در

photo 2022 05 05 09 59 59 - خسارت ۸۰۰ میلیارد ریالی بارش تگرگ به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : بر اثر بارش تگرگ در روزهای اخیر بیش از ۸۰۰ میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خوشاب خسارت وارد شده است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب افزود: این خسارات به باغات پسته ، گندم جو و انگور شهرستان وارد کرده است .

وی ادامه داد: درمجموع هزار هکتار از مزارع و باغات شهرستان خوشاب بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بر اثر تگرگ خسارت دیده است .

مدیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تنها ۵ درصد از مزارع و باغات شهرستان تحت پوشش بیمه کشاورزی هستند از عدم توجه کشاورزان به پوشش بیمه‌ای مزارع و باغات خود انتقاد کرد و گفت : متاسفانه پرداخت هرگونه خسارت به کشاورزان صرفا از طریق بیمه امکان پذیر است.

 

وی با بیان اینکه هر ساله بارش تگرگ خسارت قابل توجهی را به باغات و مزارع شهرستان وارد می سازد گفت : استفاده از دستگاه های ضد تگرگ نیز می‌توانست خسارت وارده را به صفر برساند که علی رغم پرداخت تسهيلات خرید دستگاه های ضد تگرگ، این موضوع نیزمورد بی توجهی قرار گرفته است .

مدیر جهاد کشاورزی درپایان گفت: برآورد خسارت وارده به بخش کشاورزی شهرستان به مراجع ذیربط گزارش گردیده است که امیدواریم اعتبارات لازم برای جبران خسارات وارده درنظرگرفته شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 04 13 55 42 - ڪشف انبار احتڪار ڪالاهای اساسی در  شهرستان مشهد

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشف ۲۴ تن روغن سرخ ڪردنی ، ۱۳ تن روغن ڪره ای مخصوص قنادی ، ۳ تن روغن صاف قنادی و ۱ تن آرد نول صنف قنادان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سید علی اڪبر نصری سرآسیا، رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد کشاورزی شهرستان مشهد

گفت : 1500حلب16 ڪیلویی روغن سرخ ڪردنی، 1300ڪارتن روغن ڪره ای مخصوص قنادی 10 ڪیلویی و 192حلب ۱۶ ڪیلویی روغن صاف قنادی و ۲۰۰ڪیسه ۵۰ ڪیلویی آرد نول صنف قنادان از چند انبار ڪشف وضبط و انبارها جهت بررسی پلمپ شد .

سید علی اکبر نصری سرآسیا بیان کرد : این محموله با همڪاری بازرسان جهاد و اطلاعات سپاه در مصلی مورد پایش و شناسایی و پلمپ قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های لازم با اداره تعزیرات حڪومتی خراسان رضوی ڪالاهای احتڪار شده با نرخ مصوب در اختیار مصرف ڪنندگان قرار می گیرد .

وی گفت : قیمت این محصولات در بازار به قیمت یڪ میلیارد و چهارصد میلیون تومان می باشد .

وی با اشاره به پلمپ محل ذخیره روغن‌های مڪشوفه احتڪاری باهمڪاری اطلاعات سپاه اضافه ڪرد: در این راستا متهمین دستگیر و باتشڪیل پرونده مراحل قانونی به مرجع قضائی معرفی شد.

رئیس اداره نظارت و بازرسی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از مردم خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های قانونی و احتڪار ڪالاهای اساسی و مورد نیاز، به مدافعان امنیت غذایی در جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد اطلاع دهند ویا به شماره پیامڪ ۳۰۰۰۷۶۵۵۵۵ و یا شماره تماس ۱۲۴ شڪایت و گزارشات خود را در میان بگذارند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها