با ما همراه باشید

اقتصادی

بهره برداری اقتصادی در درازمدت بهترین راهکار حفظ و توسعه مراتع شهرستان نیشابور

منتشر شده

در

photo 2021 09 25 22 30 45 - بهره برداری اقتصادی در درازمدت بهترین راهکار حفظ و توسعه مراتع شهرستان نیشابور

بهترین راهکار حفظ و توسعه مراتع شهرستان نیشابور بهره برداری اقتصادی در درازمدت دارد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، بهترین راهکار حفظ، توسعه و بهره برداری اصولی از مراتع اقتصادی کردن مراتع می باشد.

حسین سهرابی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور با بیان این مطلب عنوان  کرد : بهره برداری چند منظوره از مراتع به ویژه در زمان قشلاقی و گرمسیری باعث کاهش فشار دام بر مراتع و از سوی دیگر موجب ترغیب بهره برداران و جوامع محلی در جهت حفظ و نگهداری و احیا آن می شود.

جنگلدار شهرستان نیشابور یادآور شد اقتصادی کردن مراتع با توسعه روش های همراه با دامپروری همچون تولید گیاهان دارویی و صنعتی و سایر محصولات فرعی مرتعی، زنبورداری و فعالیت های گردشگری و تفرجگاهی و در نهایت گنجاندن این گزینه ها در طرح های مرتعداری امکان پذیر است.

سهرابی همچنین افزود: با توجه به استعداد و قابلیت مراتع شهرستان نیشابور در مراتع متعددی طرح های بهره برداری اقتصادی در حال اجرا است که از آن جمله طرح های بهره‌برداری باریجه و آنغوزه می باشند.

وی افزود: بهره برداری از گیاه باریجه در مرتع چاه گنجی شهرستان در وسعت حدود ۲۵۰ هکتار در حال اجراست و پیش بینی می شود بر اساس طرح ، بیش از ۴ تن شیره باریجه استحصال گردد. ارزش اقتصادی ناخالص این طرح بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال برآورد می گردد که با توجه به سطح و شرایط موجود بسیار سودآور است؛ همچنین بهره‌برداری گیاه آنغوزه نیز در چهار رویشگاه مرتعی بزق، آستایش، شوررود و عطائیه شهرستان در سطح حدود ۳۰۰۰ هکتار انجام می گردد که طبق برآوردهای طرح حدود ۲۵ تن برداشت صمغ آنغوزه صورت می پذیرد که در نهایت ارزش ناخالص ریالی آن حدود ۳۷۵ میلیارد ریال است.

 

قابل ذکر است علاوه بر سودآوری این طرح ها برای مرتعداران موجب اشتغالزایی نیز می شود که در مجموع این دو طرح برای بیش از ۳۰۰ نفر از مرتعداران و روستاییان در دوره برداشت چهار ماهه (حدود ۴۰۰۰۰ نفرروز) اشتغال ایجاد شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نیشابور متذکر شد: در بیش از ۱۰۰ مرتع از ۱۵۰ سامانه مرتعی شهرستان قابلیت اجرای طرح های اقتصادی مراتع وجود دارد و همچنین حدود ۳۵۰۰۰ هکتار از این مراتع دارای طرح بهره برداری می باشد که پتانسیل بالایی برای توسعه اقتصادی و بهبود معیشت جوامع محلی و روستایی و درنهایت حفظ و احیاء سرمایه طبیعی شهرستان یعنی مراتع می شود.

اقتصادی

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی: 17 میلیارد برای بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری استان هزینه شد

منتشر شده

در

photo 2021 10 19 20 17 45 - مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی: 17 میلیارد برای بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری استان هزینه شد

مدیرعامل شر کت گاز خراسان رضوی با اشاره به لزوم بکارگیری راهکارهایطرح بهینه سازی طرح بهینه سازی موتورخانه‌ در بخش های مختلف گفت: در یک سال گذشته 17 میلیارد ریال از محل منابع داخلی شرکت گاز برای اجرای طرح اصلاح و بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری این استان هزینه شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسن افتخاری با اعلام این مطلب گفت: طرح ملی اصلاح و بهینه سازی رایگان موتورخانه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری از آبان ماه سال 1399 آغاز شده و تاکنون 1635 مشترک در خراسان رضوی در این طرح ثبت نام کرده اند.

وی افزود: هم اکنون اجرای این طرح در 1040 واحد موتورخانه مشمول به اتمام رسیده یا در حال اجرا است. پیش بینی می کنیم این عدد تا پایان امسال به دو هزار واحد ارتقا یابد.

افتخاری با بیان این مطلب که اجرای طرح ملی اصلاح و بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری برای مشترکین مشمول رایگان است افزود: متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت شرکت ملی گاز ایران به نشانی nigc.ir و انتخاب گزینه طرح بهینه سازی موتورخانه‌ها نسبت به ثبت شماره اشتراک و دریافت خدمات این طرح اقدام کنند.

 

به گفته افتخاری، شرکت گاز به ازای میانگین هر مترمکعب مصرف دو سال قبل مشترکین مشمول تا سقف 8000 ریال برای بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی، تجاری و اداری هزینه خواهد کرد که این هزینه شامل تنظیم مشعل، عایقکاری و نصب رسوب گیر مغناطیسی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان تصریح کرد: با اجرای این طرح حدود 10 تا 15 درصد مصرف گاز هر مشترک کاهش یافته که این مهم علاوه بر کاهش هزینه های اقتصادی خانوار، موجب پایداری جریان گازطبیعی کشور می شود.

این مقام مسئول با بیان این مطلب که اجرای این طرح در حال حاضر به صورت رایگان انجام می شود یادآور شد: بر اساس آیین نامه اجرایی ماده 17 قانون هوای پاک، بهینه سازی، اخذ گواهینامه مطابق با استاندارد 16000 برای کلیه مشترکین دارای موتورخانه از سال 1401 به بعد اجباری است و موتورخانه های فاقد گواهینامه مذکور که در طرح اصلاح و بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری مشارکت نکنند باید با صرف هزینه شخصی اقدام به بهینه سازی موتورخانه واحدهای خود کنند.

وی گفت: شهروندان محترم می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه اجرای طرح ملی اصلاح و بهینه‌سازی رایگان موتورخانه واحد‌های مسکونی و تجاری با تلفن 1594 مرکز خدمات الکترونیک و ارتباطات مردمی شرکت گاز خراسان رضوی تماس بگیرند.

گفتنی است؛ مصرف سالانه گاز طبیعی در استان خراسان رضوی حدود 14 میلیارد مترمکعب است که نیمی از این آمار در بخش خانگی و عمومی مصرف می شود.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

43 واحد صنعتی و خدماتی خراسان رضوی گرید دانش بنیانی دریافت کردند

منتشر شده

در

photo 2021 10 18 16 25 01 - 43 واحد صنعتی و خدماتی خراسان رضوی گرید دانش بنیانی دریافت کردند

 

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در 6 ماهه نخست امسال 43 واحد صنعتی و خدماتی شهرکهای صنعتی استان موفق به کسب گرید دانش بنیانی شده یا گرید دانش بنیانی آنها تمدید شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی بهرامی زاده افزود: گرید دانش بنیانی به شرکتی اعطا می شود که صلاحیت دانش بنیانی بودن آن توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص تایید شود.

وی اظهار داشت: در 6 ماهه نخست امسال همچنین شناسایی و فرآیند پیش ممیزی واحدهای مستعد در زمینه اخذ گرید دانش بنیانی توسط شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی برای 9 واحد صنعتی انجام گرفت.

وی بیان کرد: اخذ گرید دانش بنیانی از جمله برنامه های شرکت شهرکهای صنعتی استان برای ارتقای سطح فناوری و دانش فنی واحدهای صنعتی است که کسب آن واحد را از 100 مزیت و تمام حمایت‌ها و تسهیلات قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بابت محصولات تأیید شده، بهره مند می کند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: در 6 ماهه نخست امسال به منظور ارتقای سطح فناوری و دانش فنی واحدهای صنعتی استان، پنج پروژه رفع نیاز فناورانه با توجه به نیاز واحدهای صنعتی در حوزه فرمالاسیون، تامین دستگاه ها و ماشین آلات هایتک، منطبق با اعلام نیاز به شرکت شهرکهای صنعتی و استفاده از مشاوره های تخصصی شهرک از طریق فناورها و شرکتهای داشن بنیان سطح استان اجرا شده است.

بهرامی زاده پنج پروژه رفع نیازهای فناورانه مزبور را شامل تولید و بررسی ویژگیهای فیزیکوشیمیایی و آنتی اکسیدانی پودر عصاره زیرپوشانی شده خرفه و کاربرد آن به منظور استفاده در یک سیستم غذایی و لبنی، بررسی پایداری و کاربرد فرآورده های مواد غذایی مورد استفاده قنادی در محصولات مختلف، طراحی و ساخت فرمانتور تولید خمیر ترش، تهیه کامپوزیتهای پلیمری زیست تخریب پذیر برای ساخت ظروف یکبار مصرف مواد غذایی، فرمولاسیون بستنی پروبیوتیک غنی شده برشمرد.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در راستای ارتقای سطح فناوری واحدهای صنعتی استان، این شرکت به منظور بهره مندی واحدها از هیات علمی دانشگاه ها و خبرگان علمی و دانشگاهی درصدد انعقاد تفاهم نامه هایی با مراکز آموزشی و نهادهای مختلف برآمده است.

بهرامی زاده افزود: در این راستا در 6 ماهه نخست امسال امضای تفاهم نامه همکاری با پارک علم و فناوری خراسان رضوی، دانشگاه فردوسی، جهاد دانشگاهی و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان انجام گرفت و امضای تفاهم نامه های دیگری نیز با برخی از نهادهای مختلف استان در جریان است.

وی بیان کرد: این تفاهم نامه ها، برنامه ریزی و حمایت از برگزاری دوره های آموزشی برای شرکتهای دانش بنیان و فناور به منظور ارتقای توانمندیها و توسعه بازار صادراتی، اتخاذ رویکرد مبتنی بر ارزشگذاری داراییهای فکری و مدیریت و بهره برداری تجاری از آنها، برگزاری وبینار نیازسنجی دارایی های فکری، تجارت با پاکستان و هند و کمپین فکری و تجاری سازی اختراعات را دنبال می کنند.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

چرخهای صنعت شهر نیشابور بر مدار تلاش و امید می چرخد

منتشر شده

در

photo 2021 10 17 18 06 18 - چرخهای صنعت شهر نیشابور بر مدار تلاش و امید می چرخد

جمعی از اصحاب رسانه‌ استان خراسان رضوی از شرکت شهرکهای صنعتی نیشابور و واحدهای صنعتی نیشابور، فیروزه و زبرخان بازدید کردند.

شرکت ایران شرق تولیدکننده ۳۵۰ تا ۴۰۰ نوع کالا در حوزه لوازم خانگی است که از این تعداد واحد “کلور” یخچال و فریزر را در پنج نوع سفید ساده، سفید چرمی و استیل تولید می کند که قرار است تعداد محصولات خود را تا پایان سال به هشت نوع افزایش دهد.
هم اینک خروجی کارخانه کلور روزانه ۳۰۰ دستگاه کالا از ۱۱ خط تولید با استفاده از ۳۵۰ دستگاه قالب است که ظرفیت افزایش تولید تا ۳۷۴ دستگاه کالا را دارد.
۳۵۰ نفر متخصص در این کارخانه فعالیت دارند و با وجود اینکه تحریم ها، تامین مواد اولیه را برای این واحد دچار مشکل کرده اما هیچ تعدیل نیروی انسانی نداشته و حتی در ۶ ماهه نخست امسال ۵۵ نفر جدید را نیز استخدام کرده است.

کارخانه تولید لوازم خانگی کِلِوِر در قامت تولید جهانی
علی جلایی مراد زاده ، رئیس هیئت مدیره کارخانه تولید لوازم خانگی کِلِوِر که تولیداتی در حوزه یخچال، ماشین لباسشویی تمام اتومات و ماشین ظرفشویی دارد، گفت: این واحد تولیدی با اینکه مجموعه‌ای نوپا در حوزه لوازم خانگی به حساب می‌آید، اما در همین مدت کوتاه توانسته با تکیه بر دانش فنی مهندسین جوان استان و کشورمان تولیداتی در حد و اندازه کلاس جهانی تولیدکند.
وی افزود : طی 3 سال اخیر با رقابتی شدن بازار تولید لوازم خانگی کیفیت لوازم خانگی داخلی بسیار بالا رفته به شکلی که در حال حاضر کیفیت بسیاری از آنها با لوازم خانگی تولید خارج رقابت می‌کند.
وی همچنین با اشاره به اینکه «برخی قطعات همچون شیت ورق بدنه محصولاتی همچون یخچال در ایران تولید نمی‌شود و بومی سازی نشده است» در باره معضلات واحدهای تولیدی لوازم خانگی ایران گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم مشکلات ترخیص کالا از گمرکات، تخصیص ارز کمتر شده ، اما هنوز هم نیازمند همراهی دولت با تولیدکنندگان هستیم.
واحد تولیدی “نفیس پارت پیشرو” واقع در شهرک صنعتی خیام تولیدکننده ۱۰ قطعه جانبی موتور شامل انواع “تسمه سفت کن دینام” و “تسمه سفت کن تایم” مربوط به انواع خودرو تولیدی شرکت ایران خودرو بود که تا پایان سال قطعات دیگری شامل “تسمه سفت کن AF7, دینام AF7، تسمه سفت کن دینام موتور AC5، هرزگردانهای آنها به تولیداتش اضافه می شود.
این واحد قطعه سازی که ۱۱۰ نفر در آن مشغول به کار هستند، ۱۰۰ میلیارد ریال مطالبه وصول نشده از شرکت ایران خودرو داشت، همچنین درصدد همکاری با شرکت سایپا از دو ماه آینده برآمده بود.

شرکت نفیس پارت پیشرو نیشابور تولید کننده قطعات خودرو بومی

دانیال نیکجو، نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفیس پارت پیشرو نیشابور افزود:حوزه فعالیت این واحد صنعتی در تولید تسمه سفت کن، هرزگردها و دیگر قطعات خودروهای سبک بود وبا به کارگیری دانش کره‌ای توسط مهندسین ایرانی، تولید این قطعات را بومی‌سازی کردند.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت نفیس پارت گفت : در واحدهای تولیدی همچون این مجموعه، همه چیز رقابتی است و ما محکوم به پیشرفت هستیم.
نیکجو ،خبر از تولید اولین خودرو وانت بارهای نیسان و کارا در کشورداد و افزود: این خودرو تا دی‌ماه آینده به بهره برداری می رسد که موفقیتی چشمگیر در صنعت خودروسازی است.

واحد تولیدی “آرد فیروزه” واقع در شهرک صنعتی عطار شهرستان نیشابور، سومین واحد مورد بازدید توسط خبرنگاران بود، این کارخانه ظرفیت تبدیل روزانه ۲۵۰ تن گندم به آرد با سبوس گیری ۷ تا ۳۷ درصد را دارد که در حال حاضر روزانه ۶۰ تن آرد تولید می کند.
دستگاه های نصب شده در این کارخانه محصول کشور آلمان بود که در پنج مرحله گندم را به آرد تبدیل می کرد، آرد تولیدی این کارخانه توسط نانوایی ها و شیرینی سازان خریداری می شد، ۲۶ نفر به صورت مستقیم و ۱۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این کارخانه فعالیت می کردند.
کارخانه آرد فیروزه در تامین گندم مصرفی خود مشکلی نداشت اما حدود ۴۰ میلیارد ریال از بابت آرد فروخته شده به شرکت غله خراسان رضوی طلبکار بود.

 

شرکت آرد فیروزه نیشابور واحد تمام اتوماتیک آرد نیشابور
عبداله آبادی،مدیرعامل شرکت آرد فیروزه نیشابور ضمن توضیح مراحل مختلف تولید آرد در کارخانه، گفت: این بزرگترین واحدی تولیدی تمام اتومات در بخش تولید آرد شهرستان نیشابور است.
وی لزوم تاسیس کارخانه آرد ذرت در نیشابور، با همکاری مسئولین استانی را خواستار شد.

شرکت خیام فولاد نیشابور خیزش بلند صنعت فولاد

طرح صنعتی در حال اجرای شرکت خیام فولاد نیشابور واقع در شهرک صنعتی عطار آخرین بازدید خبرنگاران در این تور صنعتی بود که عملیات اجرایی آن با سرمایه گذاری ۴۵ میلیون یورو در سوله ای با ۱۷ هزار مترمربع زیربنا در حال انجام بود و کل طرح ۶۵ درصد پیشرفت اجرایی داشت.
تاکنون پنج هزار تن اسکلت فلزی و ۱۸ هزار تن بتن ریزی در این طرح صنعتی انجام گرفته بود، شروع عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۹۱ بود اما به دلیل مشکلاتی اجرای آن تا سال ۹۹ پیشرفتی نداشت.
عملیات اجرایی طرح مزبور از سال ۹۹ سرعت گرفت که در صورت اتمام طرح، روزانه ۲ هزار تن شمش به عنوان مواد اولیه وارد این واحد تولیدی شده و ۲ هزار تن محصول شامل نورد و تیرآهن از آن خارج می شود.
اجرای این طرح صنعتی ۱۴۰ نفر را به صورت مستقیم مشغول به کار کرده است اما در صورت بهره برداری از طرح ۱۸۰ نفر به صورت مستقیم و چهار برابر این تعداد به صورت غیرمستقیم مشغول به فعالیت خواهند شد.
اجرای طرح فولادسازی به ظرفیت یک میلیون تن در سال، توسعه نیروگاه این واحد از ظرفیت تولید ۱۵ مگاوات به ۱۰۰ مگاوات برق از برنامه های آتی شرکت خیام فولاد نیشابور به شمار می رفت.
احسان نادعلی ، مدیر پروژه در حال احداث فولاد خیام نیشابور، پروژه‌ای که با احداث آن تولید فولاد در این شهر افزایش می یابد ، گفت: این پروژه هنوز در مراحل ساخت سوله است و در حال حاضر حدود ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدوار هستیم که این واحد تولیدی با ظرفیت 500هزارتن را مطابق برنانه زمان بندی در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ شروع به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: اکنون نیرویی بالغ بر ۱۴۰ نفر نیروی مستقیم در سایت مشغول به کار هستند که پیش بینی می‌کنیم با شروع کار عملیات نصب در دوران ساخت به ۳۰۰ نفر برسد.
نادعلی گفت: همچنین پیش‌بینی ما در خصوص اشتغالزایی این مجموعه پس از بهره‌برداری برای 180نفر مستقیم و 5برابر آن غیر مستقیم است زیرا که پس از راه‌اندازی از این واحد روزانه 2هزار تن محصول خروجی خواهیم داشت و به عبارتی روزانه 200تریلی ورود و خروج خوراک و محصول خواهیم داشت.

در پایان حسین سراج، مدیر شرکت شهرک‌های صنعتی نیشابور، فیروزه و زبرخان گفت: در شهرک‌‌های صنعتی خیام و عطار و نواحی صنعتی کمال‌ و میان‌جلگه به ترتیب از ۳۰۶ قرارداد ۱۹۹ واحد، از ۴۱ قرارداد هشت واحد، از ۴۳ قرارداد ۱۱واحد و از ۲۷ قرارداد هفت واحد فعال است و در نیشابور، فیروزه و زبرخان ۵۱ واحد تعطیل وجود دارد که درحال پایش برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید هستیم.
وی افزود: طرح ناحیه صنعتی طاغنکوه به علت احتمال وقوع سیل و قرار گرفتن در مسیل لغو شد و به گرماب انتقال یافت. ولی در آنجا همه به دلیل ارتقای گرماب به شهر فاصله شهرک صنعتی از آن باید افزایش یابد.

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها