با ما همراه باشید

سلامت

بهره مندی 48 هزار نفر از خدمات درمانی موقوفه عبدالله رضوی در هشت ماهه نخست سال جاری

منتشر شده

در

photo 2021 12 05 11 19 16 - بهره مندی 48 هزار نفر از خدمات درمانی موقوفه عبدالله رضوی در هشت ماهه نخست سال جاری

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی گفت: در 8 ماهه نخست سال جاری، 48 هزار و 724 نفر با هزینه 38 میلیارد و 873 میلیون ریال از خدمات درمانی و بهداشتی این درمانگاه بهره مند شده اند و در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نفر نفر تحت پوشش خدمات درمانی این درمانگاه می باشند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی رحیمی،مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی بیان کرد: درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی درسال 1364 توسط واقف خیر اندیش مرحوم عبدالله رضوی میرزای ناظر در راستای ارائه خدمات درمانی به مردم به ویژه محرومین تاسیس شده است.

 

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی، خدمت منحصر به فرد این درمانگاه را درمان و تامین داروی رایگان به بیماران نیازمند دانست و گفت: خدمات ارائه شده به بیماران در بخشهای پزشک عمومی، دندانپزشکی، مامائی، خدمات پرستاری، داروخانه، آزمایشگاه، سونوگرافی و رادیولوژی می باشد.

 

وی در خصوص نحوه ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند بیان کرد: ابتدا افراد نیازمند از طرق مختلف چون معتمد و یا شورای روستا و برای افراد خارج از روستا با ارائه مستند پزشکی به درمانگاه شناسایی می شوند و با توجه به میزان محرومیت در سه گروه زرد، آبی و سبز قرار می گیرند.

 

رحیمی با بیان اینکه افرادی که در گروه زرد قرار می گیرند، درمانگاه 50 درصد، گروه سبز 70 درصد و گروه آبی 100 درصد هزینه دارو را تامین می کند و در مورد ویزیت نیز بنا به محرومیت افراد مقدار آن متغیر است؛ تصریح کرد: برای این افراد کارت درمان صادر می شود و بر اساس رنگ کارت، تعرفه ای که قبلا اعلام شده، پرداخت می کنند. همچنین این درمانگاه در مواردی هزینه بستری بیمار را در بیمارستانی که تحت مراقبت بوده است را پرداخت کرده است.

 

وی در خصوص بخش رادیولوژی گفت: خدمات در این بخش نیز برای افراد نیازمند بر اساس رنگ کارت است اما چون درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی رادیولوژی ندارد بیماران به مراکز طرف قرارداد برای دریافت این خدمت معرفی می شوند.

 

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی با بیان اینکه بر اساس وقف نامه تمام بیماران می توانند از خدمات این درمانگاه بهره مند شوند؛ گفت: خدمات درمانی برای افرادی که نیازمند نیستند، به صورت آزاد محاسبه می شود.

 

وی افزود: در 8 ماهه اول سال جاری 48 هزار و 724 نفر با هزینه 38 میلیارد و 873 میلیون ریال از خدمات درمانی و بهداشتی این درمانگاه بهره مند شده اند و در حال حاضر حدود 10000نفر تحت پوشش مستمر خدمات درمانی این درمانگاه می باشند.

 

رحیمی با بیان اینکه درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی در زمان شیوع کرونا، در بحث تامین دارویی نیازمندان حاشیه شهر ورود کرده است؛ اظهار کرد: به همین منظور تفاهم نامه ای بین بسیج جامعه پزشکی مشهد و درمانگاه ایجاد شده است که بر اساس آن ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در حاشیه شهر مشهد انجام می شود، در این طرح پزشک توسط بسیج جامعه پزشکی و دارو توسط این درمانگاه بصورت رایگان تامین می شود.

 

وی افزود: علاوه بر این تعداد20 کپسول اکسیژن به همراه تجهیزات جانبی با اعتبار ۷۲۰ میلیون ریال تهیه و جهت درمان بیماران کرونایی بصورت امانت و رایگان در اختیار بیماران متقاضی قرار می گیرد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

اقتصادی

120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 18 11 58 - 120 هکتار از باغات پسته خوشاب پروانه استاندارد محصول سالم می گیرند

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد: 120 هکتار از باغات پسته شهرستان در حال گذراندن مراحل دریافت پروانه استاندارد محصول سالم هستند .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت : محصول سالم محصولی است که دارای حد استاندارد مواد شیمیایی شامل سموم و کودها بوده و عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده بیش از حد مجاز باشد و مصرف محصول ناسالم باعث به خطر افتادن سلامت انسان و دام شده و مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

وی ادامه داد : برای اخذ مجوز محصول سالم ابتدا باید در سامانه مجوزهای الکترونیکی کشاورزی (سماک) ثبت نام انجام شود و پس از طی مراحل سامانه ای از جمله بارگذاری پروانه بهره برداری ، مدارک شناسنامه ای و مدارک مالکیت آب و زمین جهت بررسی و تأیید صحت و سقم مدارک، به کارشناس مدیریت کنترل کیفیت ارجاع داده شده و پس از تأیید کارشناس، نمونه برداری از محصول و آزمایش جهت بررسی عاری بودن محصول از مواد شیمیایی بیش از حد مجاز انجام می شود. در صورت سالم بودن محصول توسط اداره استاندارد با همکاری اداره جهاد کشاورزی مجوز لازمه صادر می شود.

 

رودسرابی گفت: در حال حاضر در شهرستان خوشاب50 هکتار پسته دارای پروانه استاندارد محصول سالم هستند که این مقدار امسال به 120 هکتار ارتقاء می یابد .

مدیر جهاد شهرستان افزود: پس از دریافت مجوز محصول سالم ، محصول مورد نظر با قیمت بالاتری نسبت به محصولات معمولی در بازار به فروش می رسد.

گفتنی است این پروانه هر ساله باید تمدید شود.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

سلامت

تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 15 39 53 - تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

پودر تزریقی ” سفکوئینوم سولفات ” با نام تجاری ” سفاکتان ” یکی از جدیدترین آنتی بیوتیکهای دامی و نسل چهارم سفالوسپورنپین ها برای اولین بار در کشور توسط شرکت داروسازی نصر فریمان، شرکت دانش بنیان داروسازی دامی تولید و به بازار عرضه شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،ناصری، مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت داروسازی نصر فریمان گفت:سفکوئینوم سولفات بصورت پماد پستانی برای دام ها در داخل ایران تولید و مصرف می شود ولی فرم تزریقی این دارو که در گذشته  سوسپانسیون تزریقی 2.5 درصد و با نام تجاری کوباکتان وارد کشور می شد ، امروز بدلیل تحریم ها دیگر وارد نمی شود و ما با تکیه بر توان داخلی این نیاز دارویی دامی کشور را برطرف کردیم.

وی افزود : انتخاب این محصول به دلیل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک های خانواده پنی سیلین ها در دام ها و ایجاد مقاومت دارویی منجربه درمان طولانی تر و بی اثر، بوده و خانواده سفالوسپورین ها که نسل جدید آنتی بیوتیک ها می باشند و سابقه مصرف طولانی در ایران ندارند باعث شده حیوانات در درمان مقاومت نشان نداده و درمان بصورت قطعی و موثر انجام شود.

ناصری گفت : مزایا و ویژگی این دارو دوره پرهیز از مصرف بسیار کوتاه آن است و همین امر سبب گردیده شیر و گوشت دام پس از مدت کوتاهی قابل مصرف انسانی باشد.

وی افزود: ما امروز می توانیم نیازهای دارویی دامی در کشور را با اتکا به دانش فنی بومی و استفاده از ظرفیت های داخلی، دانشمندان و نخبگان کشورمان برطرف نمائیم واز خروج ارز و عبور از تحریم ها موفق عمل کنیم اما نیاز است بسترهای تولید و حمایت های داخلی از تولید کنندگان افزایش یافته و موانع از سرراه تولید کنندگان برداشته شود.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها