با ما همراه باشید

سلامت

بهره مندی 48 هزار نفر از خدمات درمانی موقوفه عبدالله رضوی در هشت ماهه نخست سال جاری

منتشر شده

در

photo 2021 12 05 11 19 16 - بهره مندی 48 هزار نفر از خدمات درمانی موقوفه عبدالله رضوی در هشت ماهه نخست سال جاری

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی گفت: در 8 ماهه نخست سال جاری، 48 هزار و 724 نفر با هزینه 38 میلیارد و 873 میلیون ریال از خدمات درمانی و بهداشتی این درمانگاه بهره مند شده اند و در حال حاضر حدود ۱۰ هزار نفر نفر تحت پوشش خدمات درمانی این درمانگاه می باشند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی رحیمی،مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی بیان کرد: درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی درسال 1364 توسط واقف خیر اندیش مرحوم عبدالله رضوی میرزای ناظر در راستای ارائه خدمات درمانی به مردم به ویژه محرومین تاسیس شده است.

 

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی، خدمت منحصر به فرد این درمانگاه را درمان و تامین داروی رایگان به بیماران نیازمند دانست و گفت: خدمات ارائه شده به بیماران در بخشهای پزشک عمومی، دندانپزشکی، مامائی، خدمات پرستاری، داروخانه، آزمایشگاه، سونوگرافی و رادیولوژی می باشد.

 

وی در خصوص نحوه ارائه خدمات درمانی به بیماران نیازمند بیان کرد: ابتدا افراد نیازمند از طرق مختلف چون معتمد و یا شورای روستا و برای افراد خارج از روستا با ارائه مستند پزشکی به درمانگاه شناسایی می شوند و با توجه به میزان محرومیت در سه گروه زرد، آبی و سبز قرار می گیرند.

 

رحیمی با بیان اینکه افرادی که در گروه زرد قرار می گیرند، درمانگاه 50 درصد، گروه سبز 70 درصد و گروه آبی 100 درصد هزینه دارو را تامین می کند و در مورد ویزیت نیز بنا به محرومیت افراد مقدار آن متغیر است؛ تصریح کرد: برای این افراد کارت درمان صادر می شود و بر اساس رنگ کارت، تعرفه ای که قبلا اعلام شده، پرداخت می کنند. همچنین این درمانگاه در مواردی هزینه بستری بیمار را در بیمارستانی که تحت مراقبت بوده است را پرداخت کرده است.

 

وی در خصوص بخش رادیولوژی گفت: خدمات در این بخش نیز برای افراد نیازمند بر اساس رنگ کارت است اما چون درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی رادیولوژی ندارد بیماران به مراکز طرف قرارداد برای دریافت این خدمت معرفی می شوند.

 

مدیر درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی با بیان اینکه بر اساس وقف نامه تمام بیماران می توانند از خدمات این درمانگاه بهره مند شوند؛ گفت: خدمات درمانی برای افرادی که نیازمند نیستند، به صورت آزاد محاسبه می شود.

 

وی افزود: در 8 ماهه اول سال جاری 48 هزار و 724 نفر با هزینه 38 میلیارد و 873 میلیون ریال از خدمات درمانی و بهداشتی این درمانگاه بهره مند شده اند و در حال حاضر حدود 10000نفر تحت پوشش مستمر خدمات درمانی این درمانگاه می باشند.

 

رحیمی با بیان اینکه درمانگاه موقوفه عبدالله رضوی در زمان شیوع کرونا، در بحث تامین دارویی نیازمندان حاشیه شهر ورود کرده است؛ اظهار کرد: به همین منظور تفاهم نامه ای بین بسیج جامعه پزشکی مشهد و درمانگاه ایجاد شده است که بر اساس آن ارائه خدمات درمانی و بهداشتی در حاشیه شهر مشهد انجام می شود، در این طرح پزشک توسط بسیج جامعه پزشکی و دارو توسط این درمانگاه بصورت رایگان تامین می شود.

 

وی افزود: علاوه بر این تعداد20 کپسول اکسیژن به همراه تجهیزات جانبی با اعتبار ۷۲۰ میلیون ریال تهیه و جهت درمان بیماران کرونایی بصورت امانت و رایگان در اختیار بیماران متقاضی قرار می گیرد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

سلامت

یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 09 00 19 - یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

حرکات اصلاحی عارضه گودی کمر

اگرفردی را در نظربگیریم که ایستاده و به دیوار تکیه داده به شکلی که پاشنه،باسن و کتف ها و پشت سر با دیوار مماس باشد، دراین حالت به آرامی دست خود را از فضای بین کمر و دیوار عبور می دهیم.درحالت معمولی نباید یک مشت بسته شده ازاین فضا عبور کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد یعنی فرد دچار عارضه گودی کمر می باشد.

از عوامل ایجاد گودی کمر می توانیم به چاقی شکم،زایمان های مکرر در بانوان، پوشیدن کفش های پاشنه بلند، به شکم خوابیدن اشاره کنیم که علاِیمی مثل کمردرد، درد که در پاها منتشر شده و کاهش کنترل ادرار، بی حسی و مورمور شدن، کنترل نداشتن روی عضلات ارادی و گیر افتادن عصب و عضله اشاره کرد.

برای درمان این عارضه، حرکات اصلاحی بسیار زیادی وجود دارد که چند مورد از کاربردی ترین تمرین ها را بیان می کنیم:

اولین تمرین اینست که به پشت روی زمین خوابیده و به سادگی زانوهای خود را به سمت سینه می کشیم و تا می توانیم پشت پاها و یا زانوهای خود را گرفته و آنها را به سمت بدن می کشیم، نفس عمیق کشیده و این حالت را 30 تا 60 دقیقه حفظ کنیم.

دومین تمرین اینست که روی چهار دست و پا به شکلی قرار بگیریم که زانوها خمیده و دستها زیرچانه باشد وسعی کنیم با خم کردن قسمت بالای پشت بدن ، چانه را به سینه برسانیم و 10 ثانیه در این حالت بمانیم ،سپس 5 ثانیه استراحت و این حرکت را 5 مرتبه دوباره تکرار کنیم.

سومین تمرین اینست که روی پاشنه بنشینیم و خم شویم و بازوها را تا جاییکه می توانیم دراز کنیم و سعی کنیم چانه را تا نزدیک پا ، پایین ببریم، توجه داشته باشید که سر نباید به پایین بیفتد و باید بین بازوها بماند.

چهارمین تمرین اینست که نزدیک دیوار بایستیم تا بتوانیم تعادل خود را حفظ کنیم، سپس روی یک پا قرار بگیریم و باسن را تا جاییکه می توانیم عقب بدهیم و 10 ثانیه دراین حالت بمانیم و به حالت ایستاده برگردیم.

پنجمین تمرین اینست که به پشت دراز بکشیم، پاها را خم نکنیم و کف پا را روی زمین بگذاریم ، دستها را پشت سر و یا ضربدری روی سینه بگذاریم، ناف را به طرف ستون فقرات بکشیم تا عضله مدرب شکمی یعنی پهلوها درگیر بشود که مثل شکم بند دورخط میانی بدن را فرابگیرد.

 

دکترمحسن محمدی مومن/ دکترای حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها