با ما همراه باشید

زیارت

بهره گیری از تمام ظرفیت ها برای خدمت زائران در مسیر های ورودی به مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 11 13 13 32 17 - بهره گیری از تمام ظرفیت ها برای خدمت زائران در مسیر های ورودی به مشهد

سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: ۷۰ درصد زائران از طریق جاده به این شهر سفر می کنند و از این رو باید از تمام ظرفیت های لازم به ویژه بقاع متبرکه بهره ببریم .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و معاونین ایشان بیان کرد: در معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی چند کارگروه و کمیته وجود دارد و یکی از آنها کارگروه بقاع متبرکه است که باید این کارگروه فعالیت بیشتری داشته باشد.

 

سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری با اشاره به کرونا که شرایطی را تقریبا برای همه دستگاهها به وجود آورد که برای مدتی دچار مشکل کرد؛ گفت: اکنون کرونا برای ما ناشناخته نیست و ما با استفاده از تجربه یک سال و اندی از کرونا باید در همه شرایط کرونایی برنامه ریزی لازم برای فعالیت های خود داشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد زائران از طریق جاده به این شهر سفر می کنند؛ اظهار کرد: از این رو باید از تمام ظرفیت های لازم در بخش جاده ای به ویژه بقاع متبرکه به عنوان میقات الرضا بهره برد؛ در این خصوص باید یک دستگاه محور قرار گیرد و مابقی دستگاهها حول این دستگاه محور، خدمات ارائه دهند.

 

حجت الاسلام والمسلمین گنابادی نژاد بیان کرد: باید برای زائری که قصد سفر به مشهد مقدس را دارد از ابتدا حرکت زائر، برنامه ریزی فرهنگی و معنوی صورت گیرد و در تمام طول مسیر از این برنامه ها بهره مند شود و دیگر نگران فراهم آوردن نیازهای خود در جاده نباشد.

 

وی با اشاره به بحث زائران پیاده گفت: ما در طول سال شاهد ورود زائران پیاده به مشهد مقدس هستیم اما اوج آن مربوط به دهه آخر صفر است در این خصوص نیز ما دستگاه متولی و محور این امر نداریم اگر چه جمعیت خدمتگذاران زائران پیاده هستند اما کافی نیست باید دستگاهی محور و تشکل هایی چون جمعیت خدمتگذاران زائران پیاده حول این دستگاه قرار گیرند.

 

سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری با اشاره بر ضرورت برگزاری جلسات برای این منظور و ارائه راهکارهای لازم گفت: مسئله اقامت زائران نیز بسیار مهم است، اقامت های ارزان قیمت یک ظرفیت خوبی است اما باید این زائرسراها وقف شوند در غیر این صورت در آینده دچار مشکل خواهند شد و اگر چه در بحث اقامت ارزان قیمت ظرفیت زائرسراها، حسینیه ها، مدارس، ظرفیت امکانات شهرداری و در شرایط بحرانی از جمله ورزشگاهها وجود دارد اما باید در این خصوص جلساتی برگزار شود.

 

وی در پایان گفت: زائری که به مشهد مقدس مشرف می شود، متوسط در ۲۴ ساعت دو ساعت در حرم است و ما بقی در بیرون از حرم؛ لذا باید برنامه ریزی لازم در مدت زمانی که در خارج از حرم است نیز صورت گیرد.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

زیارت

بازدید معاون زیارت استانداری خراسان رضوی از فرودگاه مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 11 28 12 22 55 - بازدید معاون زیارت استانداری خراسان رضوی از فرودگاه مشهد

 

معاون زیارت استانداری امروز صبح از خدمت رسانی به مسافرین در فرودگاه مشهد بازدید کرد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام گنابادی نژاد؛ معاون زیارت استانداری در این بازدید افزود: خدمت به زائرین  یکی از اولویت های استان و جایگاه فرودگاه مشهد در استقبال از زائرین را مهم  است.

وی همچنین برنامه های فرهنگی برای مسافرین در بدو ورود را مهم دانسته و خواستار استمرار این برنامه ها شد.

 

 

همچنین، شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از فرودگاه بین‌ المللی شهید هاشمی نژاد مشهد ضمن تقدیر از مدیر کل فرودگاه های استان خراسان رضوی،در راستای دستور العمل نحوه حضور گردشگران خارجی افزود: تمامی مواردی که به اداره‌کل فرودگاه‌های خراسان رضوی محول شده، به نحو مطلوبی انجام شده است.

 

وی گفت:روزانه 1300 نفر زائر خارجی از طریق فرودگاه وارد مشهد می‌شوند و این آمار روز به روز در حال افزایش است.

ادامه مطلب

زیارت

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور مطرح کرد: افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

منتشر شده

در

photo 2021 11 27 17 28 50 - معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور مطرح کرد: افزایش تمایل به زیارت در نوروز 1401

معاون وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با بیان این که محدودیت‌های سفر طی دو سال گذشته موجب تقاضای انباشته سفر شده است، گفت: «این تقاضا، تمایل به زیارت در نوروز 1401 را افزایش داده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اصغر شالبافیان  با بیان این مطلب در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ویژه نوروز 1401 با بیان این مطلب افزود: «اولین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر را در خراسان رضوی آغاز کردم چون علاوه بر بحث معنویت به دلیل بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع)، این استان الگویی برای کشور است و به دلیل شوق زائران برای حضور در این استان جایگاه ویژه‌ای را دارد که لزوم برنامه ریزی را مضاعف می‌کند.

 

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور ادامه داد: «با شیوع پاندمی کرونا اگر چه ستاد خدمات سفر د کشور تعطیل نشده بود اما به واسطه کاهش حجم کار، فعالیت آن نیز کمتر شده بود و اکنون در شرایطی قرار خواهیم گرفت که سفرها از زمان قبل کرونا نیز بیشتر خواهد شد که به هماهنگی بیشتری نیاز دارد.

 

شالبافیان ادامه داد: «بخش گردشگری از منظر اقتصادی و زیرساختی از جمله نیروی انسانی به شدت آسیب دیده است، که ارائه تمهیدات زیرساختی به تلاشی مضاعف نیاز دارد.

 

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی تاکید کرد: تمهیداتی که باید اندیشیده شود فقط مربوط به حوزه زائران داخلی نیست چون بعد از 20 ماه بسته بودن مرزها، از سرگیری صدور روادید، تقاضای زیادی را ایجاد کرده است.

 

شالبافیان یادآور شد: «با توجه به هم‌زمانی مناسبت‌های ماه رجب و شعبان و عید نوروز تقاضای سفر زائران داخلی و خارجی را افزایش خواهد داد.

 

او تصریح کرد: براساس گزارش‌های دریافتی از برخی نمایندگی‌های ایران در کشورهای پاکستان، هند و کشورهای حاشیه خلیج فارس اسقبال خوبی را از سفر به ایران در پیش داریم.

 

معاون گردشگری وزیر میراث، فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی بر ضرورت فعالیت دائمی و در طول سال ستاد اجرایی خدمات سفر تاکید کرد و گفت: «پیش بینی‌ می‌شود روند افزایشی ورود زائران به مشهد حداقل تا پایان شهریور ماه تداوم خواهد داشت، برنامه‌ریزی‌ها باید با این نگاه باشد.

 

شالبافیان با باین این خراسان رضوی یک الگو برای کشور است، افزود: طرح مبدا تا مبدا را به عنوان الگو به استان‌های دیگر نیز ارائه و متناسب نظارت نیز خواهیم کرد، خراسان رضوی نیز نقش محوری دارد.

 

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با بیان‌ این‌که دستگاه‌های دولتی با برخی محدودیت‌ها مواجه‌اند، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت داوطلبان و نهادهای مردمی در دستور کار قرار گیرد و با توجه به این که بحث خدمت به زائران در ایتان خراسان رضوی مطرح است امکان بهره‌مندی از این ظرفیت‌ها بیشتر است.

 

شالبافیان تاکید کرد: استاندار خراسان رضوی با استانداری‌هایی که در مسیر تشرف زائران قرار دارند، برای خدمات رسانی به زائران هماهنگی‌های لازم را انجام دهند.

 

او ادامه داد: «از شهرستان‌های استان نیز غفلت نشود و فرمانداری‌ها نیز فعال شوند و از ظرفیت آن‌ها استفاده شود.

 

هم‌چنین در این جلسه حجت گنابادی‌نژاد معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی وظیفه ستاد اجرایی خدمات سفر را تسهیل زیارت عنوان کرد و گفت: «با ادامه فعالیت‌های خوب گذشته این ستاد، باید بازسازماندهی داشته باشیم و با نگاه مسئله محوری طوری اقدام کنیم که سرمایه‌های اجتماعی، فرهنگی . انقلابی در جریان خدمت‌گذاری زائر نزدیک‌تر شود.

 

او ادامه داد: «فرآیند خطی و نمودار خدمت به زائران از مبدا تا مبدا را تکمیل کنیم تا مکان، نحوه خدمت‌رسانی و ارتباط با زائران مشخص باشد.

 

گنابادی‌نژاد با بیان این‌که نوروز 1401 حضور زائران با دو سال قبل متفاوت خواهد بود، تصریح کرد: «با توجه به محدودیت‌های سفر طی دو سال گذشته، احتمال استقبال گسترده مردم در نوروز 1401 پیش‌بینی می‌شود، با این شرایط مشهد یک نقطه کانونی برای سفر و زیارت خواهد بود.

 

هم‌چنین در این جلسه کمیته‌های ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گزارشی از اقدامات و برنامه‌های خود ارائه کردند.

 

در این جلسه معاون گردشگری وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر کشور با اهدای لوح تقدیر از زحمات معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی تقدیر کرد.

 

 

منبع: روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد مطرح کرد: رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر

منتشر شده

در

photo 2021 11 26 01 16 50 - معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد مطرح کرد: رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد گفت: «رونق گردشگری ایران و عراق در سایه ارتباطات مستمر دو کشور مسیر می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدحمید موسوی معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد  در همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق که در هتل پردیسان مشهد برگزار شد، با بیان این‌ مطلب افزود:«برگزاری این همایش نقطه عطفی در عرصه گردشگری میان دو کشور ایران و عراق است، امیدواریم برگزاری نشست مشابه را با سایر کشورهای همسایه در مشهد شاهد باشیم.

معاون استاندار و سرپرست فرمانداری مشهد ادامه داد: «امیدواریم شهر امام رضا(ع) و امام مهربانی‌ها روزهای خوبی را بعد از آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در پیش داشته باشد و رشد و شکوفایی به این شهر بازگردد.

موسوی تصریح کرد: «کشور عراق نیز دارای امامزاده های فراوان است و می‌توان این تبادل مسافر و رشد و توسعه گردشگری به صورت دو طرفه باشد.

همایش فعالان صنعت گردشگری ایران و عراق در محل هتل پردیسان مشهد از روز سوم آذر ماه آغاز شده است و به مدت سه روز ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها